اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

قلمرو فعالیت بزرگترین پلتفرم‌ مبادلات رمزارز جهان محدودتر شد!

سازمان‌های قانون‌گذاری کشورهای انگلیس، ژاپن و همچنین استان انتاریو کانادا اخیراً الزامات سختگیرانه‌ای را برای فعالیت صرافی‌ها منتشر کرده‌‌اند و بر همین اساس فعالیت بایننس (Binance) در این مناطق غیرمجاز ارزیابی شده است

نکات برگزیده مطلب
  • در طول چند ماه گذشته رمزارزها با شتاب زیادی در میان مردم جهان گسترش یافته‌اند، این پدیده نگرانی سازمان‌های قانون‌گذاری کشورهای مختلف را به همراه داشته است. در پی سختگیری چین بر بازار مبادلات رمزارز، سازمان‌های قانون‌گذاری کشورهای انگلیس و ژاپن به همراه کمیسیون اوراق بهادار استان اُنتاریو در کانادا نیز رویکرد سختگیرانه‌ای را در برابر بزرگترین پلتفرم مبادلات رمزارز جهان اتخاذ کرده‌اند.

سختگیری سازمان قانون‌گذاری بازارهای مالی انگلیس بر فعالیت صرافی بایننس

کولین وو (Colin Wu)؛ روزنامه‌نگار چینی فعال در حوزه رمزارزها از تصمیم سختگیرانه‌ی سازمان راهبرد امور مالی انگلیس(U.K.’s Financial Conduct Authority) به عنوان سازمان قانون‌گذاری بازارهای مالی این کشور برای متوقف ساختن فعالیت صرافی بایننس(Binance) در این کشور خبر داد:

سازمان راهبرد امور مالی انگلیس
سازمان راهبرد امور مالی انگلیس از صرافی بایننس درخواست کرده است تا فعالیت خود را تا روز سی‌ام ژانویه در این کشور متوقف کرده و از تمامی مدارک و اطلاعات قابل ارائه به این سازمان همانند گزارش فعالیت کاربران انگلیسی بایننس نیز نگهداری کند.

بر اساس این اطلاعیه، صرافی بایننس مجوز هیچگونه فعالیتی در کشور انگلیس را ندارد و باید در طول چند روز آتی سرویس‌دهی به شهروندان انگلیسی را متوقف کند.

سازمان قانون‌گذاری بازارهای مالی انگلیس همچنین در تکرار مواضع قبلی خود نسبت به ریسک سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها و همچنین استفاده از خدمات شرکت‌هایی که بدون اخذ مجوز در این کشور فعالیت می‌کنند به مردم انگلیس هشدار داد. بر اساس اطلاعیه‌ منتشر شده:

اکثر شرکت‌هایی که خدمات سرمایه‌گذاری در حوزه‌ی رمزارزها را ارائه می‌کنند، مجوز مورد نیاز برای ارائه‌ چنین خدماتی را از این سازمان دریافت نکرده‌اند. در نتیجه خطرات ناشی از خدمات این دسته از شرکت‌ها قابل جبران نخواهد بود. اگرچه ما وظیفه‌ی نظارت و قانون‌گذاری بر رمزارزها(همانند بیت کوین، اتریوم و …) را بر عهده نداریم، اما بازار مشتقات رمزارزها(همانند قراردادهای آتی بیت کوین، اتریوم و بطور کلی رمزارزهایی که به عنوان اوراق بهادار طبقه‌بندی می‌شوند) را قانون‌گذاری می‌کنیم. U.K.’s Financial Conduct Authority

توقف فعالیت بایننس در بخشی از کانادا

بایینس در اطلاعیه‌ای که در روز بیست و پنجم ژوئن ارائه کرده، از توقف فعالیت خود در اُنتاریو (Ontario)؛ بخشی کشور کانادا خبر داد. قانون‌گذاران اُنتاریو اخیراً مقررات سختگیرانه‌ای را برای فعالیت در بازار رمزارزها وضع کرده‌اند.

کمیسیون اوراق بهادار اُنتاریو اخیراً پلتفرم‌های مبادلاتی کوکوین (KuCoin) و بای‌بیت (Bybit) را به فعالیت غیرمجاز و تشویق ساکنین اُنتاریو به استفاده از این پلتفرم‌ها متهم کرده است. بنظر می‌رسد که بایننس برای جلوگیری از مواجهه با قانون‌گذاران، فعالیت خود را متوقف کرده است.

بایننس زیر ذره‌بین قانون‌گذاران

سازمان قانون‌گذاری بازارهای مالی ژاپن (FSA) نیز در روز جمعه هشدار داد که بایننس مجوز این سازمان را برای فعالیت در ژاپن دریافت نکرده و در نتیجه فعالیت این صرافی را غیرمجاز ارزیابی کرد.

بر اساس گزارش کوینیت، فعالیت بایننس اخیراً زیر ذره‌بین وزارت دادگستری(DOJ) و همچنین دفتر خدمات درآمد داخلی آمریکا(IRS) قرار گرفته است. این دو سازمان معمولاً بررسی جرائم مرتبط با مسائل مالیاتی و جرائم پولشویی را بر عهده دارند.

بنظر می‌رسد که سازمان‌های قانون‌گذاری به دلیل ترس از گسترش رمزارزها در حال ایجاد موانع متعددی برای فعالیت بزرگترین پلتفرم مبادلات رمزارز جهان هستند و در صورتی که کشورهای دیگر نیز از رویکرد سازمان‌های تنظیم مقررات انگلیسی و ژاپنی تبعیت کنند، باینسس در آینده با موانع پیچیده‌تری مواجه خواهد شد.

نظر شما نسبت به رویکرد اخیر سازمان‌های قانون‌گذاری مستقر در انگلیس، ژاپن و کانادا برای مقابله با فعالیت بایننس در این کشورها چیست؟ آیا سازمان‌های نظارت و قانون‌گذاری بازارهای مالی دیگر کشورها نیز از چنین رویکردی پیروی خواهند کرد؟ آیا سختگیری قانون‌گذاران فعالان حوزه‌ی رمزارزها را به سوی استفاده از روش‌های جایگزین همانند پلتفرم‌های غیرمتمرکز مبادلات رمزارز و یا روش مبادلات فرد به فرد(P2P) سوق خواهد داد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکمه بازگشت به بالا