اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالاتپیشنهاد سردبیر

تراکنش‌های رمزارزی پُر خطر و تراکنش‌های کم ریسک کدامند؟

شرکت چینالیسیس(Chainalysis) در گزارش اخیر خود ریسک تراکنش‌های ارسالی در شبکه‌های بلاکچینی که احتمال استفاده از دارایی‌ها در فعالیت‌های مجرمانه و یا نقض تحریم‌ها را نشان می‌دهد، بر اساس منشاء تراکنش طبقه‌بندی کرده است

نکات برگزیده مطلب
  • شرکت چینالیسیس(Chainalysis) در گزارشی منشاء تراکنش‌های ارسالی توسط کاربران را بر اساس ریسک فعالیت طبقه‌بندی کرده است. این شرکت اعلام کرد که حوزه‌های تاثیرگذار بر بازار رمزارزها همانند دولت‌ها، موسسات مالی سنتی و شرکت‌ها باید عملکرد رمزارزها در پاسخگویی به نیاز مردم جهان را درک کنند و اجرای الزامات قانون‌گذاری به تحقق چنین شرایطی کمک می‌کند. بر اساس این گزارش شرکت‌های سرویس‌دهنده باید ریسک هر کاربر را ارزیابی کرده و در زمان ارائه‌ی خدمات از این ارزیابی استفاده کنند.

طبقه‌بندی ریسک تراکنش‌های ارسالی توسط شرکت چینالیسیس

بازار رمزارزها از زمان راه‌اندازی بیت کوین از سال 2009 میلادی به جمع بازارهای مالی افزوده شده است. اما گسترش بازار رمزارزها طی سال‌های اخیر و فعالیت‌هایی همانند حملات باج‌افزارها، دور زدن تحریم‌ها، پولشویی، سرقت رمزارزها، کلاهبرداری و … موجب شده است تا توجه قانون‌گذاران نیز به این حوزه جلب شود. بانک‌ها و موسسات مالی پیش از ارائه‌ی خدمات به مشتریان خود آن‌ها را بر اساس ریسک ارزیابی می‌کنند اما قانون‌گذاران به آرامی سرویس‌دهندگان متمرکز حوزه‌ی رمزارزها را نیز به اجرای چنین رویکردی سوق می‌دهند.

شرکت چینالیسیس(Chainalysis) که ابزارهای برآورد ریسک تراکنش‌ها را به صرافی‌ها و دیگر شرکت‌های ارائه‌ی خدمات رمزارزی ارائه می‌کند، در راهنمای جدید خود فعالان حوزه‌ی رمزارزها را بر مبنای ریسک فعالیت آن‌ها به دسته‌بندی‌های مختلفی تقسیم کرده است.

چینالیسیس اعلام کرد که به‌سادگی می‌توان تراکنش‌ها را بر اساس فعالیت کاربران ارزیابی کرده است. در این دسته‌بندی فعالیت کاربران به حوزه‌های استخراج رمزارز، ذخیره‌سازی دارایی‌ها، سرمایه‌گذاری و مبادلات، خرید و فروش کالا و خدمات قانونی، تلاش برای پاک کردن رد تراکنش‌ها و پنهان‌سازی فعالیت‌های غیرقانونی، خرید و فروش کالا و خدمات غیرقانونی، سرقت و یا کلاهبرداری تقسیم‌بندی کرده است. سپس چینالیسیس دسته‌بندی‌های عنوان شده را بر اساس ریسک فعالیت آن‌ها دسته‌بندی کرده است.

ارزیابی ریسک بر اساس منشاء ارسال تراکنش

 بر اساس گزارش چینالیسیس تراکنش‌هایی که از طرف کیف‌پول‌هایی که یک شرکت سرویس دهنده میزبانی آن را بر عهده دارد، استخرهای استخراج رمزارز و تراکنش‌های مرتبط با فعالیت‌های بازرگانی دارای ریسک پایینی است.

ارزیابی ریسک تراکنش‌ها
ارزیابی ریسک تراکنش‌ها

بر همین اساس تراکنش‌های ارسال شده از سوی صرافی‌ها، کارگزاری‌های ارائه‌دهنده‌ی خدمات میزهای معاملاتی، سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز، شرط‌بندی  و خودپردازهای رمزارزی دارای ریسک متوسط هستند. همچنین سرویس‌های ترکیب کننده، کشورهای دارای ریسک بالا، بازارهای دارک نت، باج‌افزارها، دارایی‌های سرقت شده و کلاهبرداری در دسته‌ی فعالیت‌های دارای ریسک بالا قرار گرفته‌اند.

بر اساس دسته‌بندی چینالیسیس  در دسته‌بندی ریسک بسیار شدید قرار می‌گیرند.

چینالیسیس معتقد است فعالیت‌هایی که در میانه‌ی دسته‌بندی قرار می‌گیرند را نمی‌توان در مقیاس جهانی به عنوان فعالیت‌های غیرقانونی ارزیابی کرد. اما این دسته از تراکنش‌ها غالباً با فعالیت‌های غیرقانونی مرتبط هستند و یا برای کمک به اجرای فعالیت‌های مجرمانه مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عنوان مثال، اگرچه شرط‌بندی در برخی کشورها قانونی است اما از نظر تاریخی مجرمان از این روش برای پولشویی استفاده می‌کنند. چینالیسیس  اعلام کرد:

سطح ریسک تنها نوع فعالیت را شامل می‌شود و برای ارزیابی سطح ریسک کاربران کافی نیست. آنالیز دقیق تراکنش‌های هر کاربر بطور دقیق و همراه با جزئیات تنها راه ارزیابی ریسک کاربران است. Chainalysis

در حقیقت، چینالیسیس به شرکت‌های ارائه‌ی خدمات رمزارزی توصیه کرده است تا علاوه بر منشاء تراکنش ارسال شده، دیگر تراکنش‌های کیف‌پول کاربران خود را برای ارزیابی دقیق سطح ریسک بررسی کنند.

رشد سرویس‌های پرداخت رمزارز محور

بخشی از گزارش چینالایسیس رشد سرویس‌های ارائه‌ی خدمات پرداخت رمزارزی یا سرویس‌های ارائه‌ی خدمات بازرگانی را نشان می‌دهد. سرویس‌های ارائه‌ی خدمات بازرگانی امکان استفاده از رمزارزها را برای کسب و کارها بطور آنلاین و یا حضوری فرآهم می‌کنند. این سرویس‌ها به سیستم‌های پرداخت سنتی همانند اسکوئر(Square) و استریپ(Stripe) شباهت دارند اما خدمات خود را مبتنی بر رمزارزها ارائه می‌کنند. سرویس‌های ارائه‌ی خدمات بازرگانی امکان استفاده از رمزارزها برای کسب و کارها و مردم را همانند ارزهای دولتی فراهم می‌کنند و مردم نیز می‌توانند از مزیت کاهش کارمزد منتفع شوند.

امروزه شرکت‌های بیشتری رمزارزها را به عنوان ابزار پرداخت مورد استفاده قرار می‌دهند و جدول شکل زیر رشد استفاده از رمزارزها به عنوان ابزار پرداخت را به خوبی نشان می‌دهد.

نمودار رشد سرویس‌های پرداخت رمزارز محور
نمودار رشد سرویس‌های پرداخت رمزارز محور

چینالیسیس در گزارش خود تراکنش‌های ارسال شده از سوی سرویس‌های ارائه‌ی خدمات پرداخت رمزارزی را که بیشتر برای خرید کالا و یا خدمات از وب‌سایت‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند را کم ریسک ارزیابی کرده است.

نظر شما نسبت به طبقه‌بندی ریسک تراکنش‌های رمزارزی بر اساس منشاء تراکنش‌ها توسط شرکت چینالیسیس چیست؟ آیا این طبقه‌بندی را در زمان فعالیت در صرافی‌های خارجی درنظر خواهید گرفت؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکمه بازگشت به بالا