اخبار داخلیاخبار و مقالات

وزارت نیرو متولی تدوین لایحه‌ی ساماندهی رمزارزها شد

وزیر نیرو اعلام کرد که این وزارتخانه در حال تدوین لایحه‌ی مربوط به ساماندهی رمزارزها است و به زودی این لایحه را به دولت ارائه خواهد کرد تا دولت نیز آن را به مجلس بفرستد

نکات برگزیده مطلب
  • همزمان با گسترش رمزارزها در ایران، تلاش قانون‌گذاران برای ساماندهی این حوزه افزایش یافته است. در حالی که رئیس مجلس از دولت درخواست کرده بود تا لایحه‌ای را برای ساماندهی بازار رمزارزها تدوین کند، وزیر نیرو از تدوین لایحه‌ی ساماندهی حوزه‌ی رمزارزها خبر داده و اظهار داشت که بزودی این لایحه را به دولت ارائه می‌کند.

وزارت نیرو لایحه‌ی ساماندهی رمزارزها را تدوین می‌کند

رضا اردکانیان؛ وزیر نیرو اخیراً از تدوین لایحه‌ی مربوط به رمزارزها توسط وزارت نیرو خبر داد. وی تاکید کرد که رمزارزها باید بطور قانونی سازماندهی شوند و ارائه‌ی لایحه‌ی مذکور یکی از راه‌های قانونی کردن فعالیت در این زمینه است.

با این وجود، بانک مرکزی و مجلس نیز بطور موازی در حال بررسی چگونگی قانون‌گذاری فعالیت در این زمینه هستند و بنظر نمی‌رسد که وزارت نیرو تخصص کافی برای تدوین لایحه‌ی ساماندهی حوزه‌ی رمزارزها را در اختیار داشته باشد. در حقیقت، رمزارزها معمولاً بصورت نوعی کالا و ارز ارزیابی می‌شوند که بر همین اساس ساماندهی این حوزه در حوزه‌ی اختیارات سازمان بورس و اوراق بهادار و بانک مرکزی قرار می‌گیرد.

بنابراین صنعت استخراج رمزارز و به ویژه فناوری رمزارزها حوزه‌ی کاملاً تخصصی است که تنها ارتباط آن با وزارت نیرو برق مصرفی است. بر همین اساس شرکت برق باید بر اساس ارزیابی تقاضا از سوی مشترکین تولید و مصرف برق را بخوبی مدیریت کند.

محمد باقر قالیباف؛ رئیس مجلس در جلسه‌ی روز نهم خرداد با اشاره به اهمیت موضوع رمزارزها خواستار ارائه‌ی لایحه‌ی مربوط به ساماندهی رمزارزها به مجلس شده بود و بنظر می‌رسد که وزارت نیرو در واکنش به درخواست رئیس مجلس هم‌اکنون لایحه‌ی ساماندهی رمزارزها را تدوین می‌کند.

اردکانیان در همین زمان بار دیگر اظهارات پیشین خود مبنی بر تاثیر‌گذاری صنعت استخراج رمزارز بر کمبود برق را تکرار کرد. وی بارها صنعت استخراج رمزارز را یکی از دلایل کمبود برق معرفی کرده در حالی که بر اساس ارزیابی‌های پیشین، صنعت استخراج رمزارز بخش کوچکی(نزدیک به یک درصد) از برق تولیدی کشور را مصرف می‌کند.

نظر شما نسبت به تدوین لایحه‌ی سازماندهی رمزارزها توسط وزارت نیرو چیست؟ آیا لایحه‌ی مربوط به ساماندهی رمزارزها بزودی توسط دولت به مجلس ارائه خواهد شد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکمه بازگشت به بالا