اخبار و مقالاتاسکم و قانونگذاری - Scam & Regulation

فعالیت صرافی‌های مبادله‌ی رمزارز در کره‌ی جنوبی دشوارتر شد

یکی از نهادهای قانون‌گذاری حوزه‌ی مالی این کشور مجموعه قوانین جدیدی را تصویب کرده است که باعث می‌شود کارمزد تراکنش‌های رمزارزی دیگر قابل تبدیل به ارز فیات نباشد

نکات برگزیده مطلب
  • کمیسیون خدمات مالی کره‌ی جنوبی(FSC) که به عنوان یکی از سازمان‌های تنظیم مقررات مالی این کشور به شمار می‌آید، به عنوان بخشی از اصلاحیه‌های قانونی کشور در زمینه‌ی گزارشگری و استفاده از برخی اطلاعات خاص معاملات مالی تصمیم گرفته است که «تراکنش‌های دو سویه» یا «تجارت متقابل» را ممنوع اعلام کند. گرچه تجارت متقابل یک روش غیرقانونی در بسیاری از حوزه‌های قضائی به شمار می‌آید، اما تا به امروز در کره‌ی جنوبی قانونی بوده و اغلب صرافی‌های مبادله‌ی رمزارز در این کشور از این روش برای تبدیل کارمزد تراکنش‌ها به ارز فیات استفاده می‌کردند. در این روش یک تراکنش دو سویه(خرید و فروش همزمان یک دارایی) بدون ثبت معامله در دفترچه‌ی سفارشات صورت می‌گیرد. حال به نظر می‌رسد که با ممنوع اعلام شدن این فرآیند، صرافی‌های رمزارز کره برای تبدیل رمزارز به ارز فیات و دریافت کمیسیون از تراکنش‌های رمزارزی با مشکل جدی مواجه شده‌اند.

دردسر جدید

کمیسیون خدمات مالی کره‌ی جنوبی(FSC) در تازه‌ترین مجموعه اقدامات خود مبادلات دو سویه یا متقابل صرافی‌های مبادله‌ی رمزارز در این کشور را ممنوع اعلام کرده است.

این اقدام بخشی از اصلاحیه‌های قانونی کشور در زمینه‌ی گزارشگری و استفاده از برخی اطلاعات خاص معاملات مالی است. تجارت متقابل یک روش غیرقانونی در بسیاری از حوزه‌های قضائی به شمار می‌آید. در این روش یک تراکنش دو سویه(خرید و فروش همزمان یک دارایی) بدون ثبت معامله در دفترچه‌ی سفارشات صورت می‌گیرد.

کمیسیون خدمات مالی کره‌ی جنوبی صرافی‌های مبادله‌ی رمزارز

با این حال، طبق گزارشات منتشر شده توسط خبرگزاری‌های داخلی این کشور، اوپراتور صرافی‌های مبادله‌ی رمزارز مستقر در کشور کره‌ی جنوبی با ابراز تاسف از این تغییرات قانونی اعلام کرده‌اند که چنین رویکردی باعث ایجاد اختلال در کسب و کار و فعالیت‌های فعلی آن‌ها خواهد شد.

طبق اعلام یکی از اوپراتورهای صرافی‌های مبادله‌ی رمزارز کره‌ی جنوبی، این اقدام برنامه‌ریزی شده می‌تواند جریان ورودی سرمایه به پلت‌فرم‌های مختلف را مسدود کند.

کارمزد بی کارمزد

گزارشات منتشر شده نشان می‌دهد که صرافی‌های مستقر در کره‌ی جنوبی برای اینکه بتوانند کارمزدهای دریافت شده به صورت رمزارز را به وُن(ارز کره‌ی جنوبی) تبدیل کنند، مجبور هستند تراکنش‌های دو سویه انجام دهند. یکی از مقامات صنعت رمزارز در واکنش به این رویکرد اعلام نموده که «در راستای تبدیل کردن رمزارز دریافت شده به ارز کره‌ی جنوبی، شما چاره‌ای ندارید جز اینکه رمزارز بدست آمده را بفروش برسانید».

اثر کانتیلون cantillon effect

ممنوعیت تراکنش‌های دو سویه باعث خواهد شد تا صرافی‌های مبادله‌ی رمزارز دیگر توانایی تبدیل این کارمزد‌ها به ارز رایج کشور را نداشته باشند. در واقع، این ممنوعیت برنامه‌ریزی شده می‌تواند به معنای مبادله‌ی با کمیسیون و کارمزد صفر باشد و درآمدی که صرافی‌ها از کارمزد تراکنش‌های رمزارزی به دست می‌آورند را حذف کند.

به گفته‌ی چند منبع ناشناس، پس از اجرایی شدن این قانون صرافی‌های مبادله‌ی رمزارز مستقر در کره‌ی جنوبی مجبور خواهند بود که یک کسب و کار جدید برای تبدیل رمزارز به ارز ون راه‌اندازی کنند. با این حال، چنین اقدامی به هزینه‌های قابل توجه همراه خواهد بود، زیرا سیاست‌های ضد پولشویی این کشور باعث شده چنین فعالیتی بسیار گران و پرهزینه باشد.

مالیات هم تحت تاثیر قرار گرفت

این اقدام علاوه بر تاثیرگذاری بر روی درآمد ارزی، می‌تواند چالش‌های بزرگی را برای پرداخت مالیات هم ایجاد کند. در واقع، قابلیت پرداخت مالیات با استفاده از دارایی‌های رمزارزی پس از این قانون امکان‌پذیر نخواهد بود زیرا در این کشور امکان پرداخت مالیات با استفاده از دارایی‌های رمزارزی وجود ندارد.

در همین حال کمیسیون FSC بدون واهمه از انتقادات صرافی‌های مبادله‌ی رمزارز، با انتشار گزارشی اعلام نموده که تجارت دوسویه «تعارض منافع» است. طبق آنچه در این گزارش آمده است، اوپراتورهای صرافی‌های رمزارزی به اطلاعات داخلی دسترسی داشته و اجازه دادن به آن‌ها برای تجارت با مشتریان می‌تواند منجر به دستکاری قیمت‌ها شود.

در رابطه با چگونگی رسیدگی و تبدیل کارمزد جمع‌آوری شده توسط صرافی‌های نیز کمیسیون FSC اعلام نموده که «چه بخواهید رمزارزهای بدست آمده را به دارایی دیگری از جمله ون تبدیل کرده و یا این دارایی‌های رمزارزی را نگه دارید، خودتان باید یک را‌حل اساسی برای این مشکل پیدا کنید».

عدم رسیدگی به درخواست صرافی‌ها

طبق گزارشات پیشین تیم کوینیت، کمیسیون خدمات مالی کره‌ی جنوبی به تازگی یک جلسه‌ی هماهنگی با ۲۰ صرافی فعال در این کشور برگزار کرده است. در این جلسه، چندی پلت‌فرم کوچک و بزرگ در رابطه با دشواری‌های موجود هنگام فعالیت در این حوزه صحبت کرده‌اند.

به غیر از ممنوعیت تراکنش‌های دو سویه، در اصلاحات قانونی پیش رو همچنین قانونی گنجانده شده که طبق آن صرافی‌های مبادله‌ی رمزارز مجبور خواهند بود که حداقل ۷۰ درصد سپرده‌گذاری مشتریان خود را در کیف‌پول‌های سرد نگهداری کنند. گزارشات منتشر شده نشان می‌دهد که این بخش از تغییرات قانونی در راستای محافظت از دارایی سرمایه‌گذاران و همچنین مقابله با حملات هک احتمالی اتخاذ شده است.

نظر شما در رابطه با تغییر رویکرد و قوانین فعالیت صرافی‌های مبادله‌ی رمزارز در کره‌ی جنوبی چیست؟ آیا به زودی شاهد خروج صرافی‌های رمزارزی از این کشور خواهیم بود؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا