اخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالات

بازار بیت کوین هنوز صعودی نشده است، منتظر کاهش بیشتر ارزش این دارایی باشید!

پیتر برانت(Peter Brandt)؛ تحلیلگر شناخته شده‌ی بازارهای مالی و استراتژیست‌های بانک جی‌پی‌مورگان انتظار دارند که کاهش ارزش قیمت بیت کوین همچنان تداوم یابد

نکات برگزیده مطلب
  • سقوط قیمت بیت کوین از محدوده‌ی ۶۵ هزار دلاری به سطح ۳۰ هزار دلاری در ماه می ۲۰۲۱ نگرانی سرمایه‌گذاران از تداوم کاهش هرچه بیشتر ارزش این دارایی در برابر دلار آمریکا را به همراه داشته است. بطوری که برخی از تحلیلگران با وجود بازیابی قدرتمند بیت کوین به محدوده‌ی ۳۶ هزار دلاری همچنان معتقدند که احتمال سقوط هر چه بیشتر قیمت بیت کوین وجود دارد.

پیتر برانت کاهش بیشتر قیمت بیت کوین را انتظار می‌کشد

پیتر برانت(Peter Brandt)؛ تحلیلگر شناخته شده‌ی بازارهای مالی و مدیراجرایی شرکت تجارت جهانی فکتور ال.ال.سی(Factor LLC) انتظار طرفداران بیت کوین برای افزایش قیمت این دارایی پس از تجربه‌ی شرایط اصلاح قیمتی اخیر را به چالش کشید. وی از کسانی که ادامه‌ی روند صعودی بیت کوین را انتظار می‌کشند درخواست کرد تا یک نمونه در طول تاریخچه‌ی بازار بیت کوین ارائه کنند که پس از اصلاح 50 درصدی قیمت بیت‌کوین ادامه‌ی روند نزولی و کاهش حداقل 70 درصدی قیمت آن تجربه نشده باشد.

پیتر برانت
چالش تاریخچه‌ی قیمت بیت کوین. لطفا در طول ده سال گذشته(از می 2011 تاکنون) حتی یک نمونه‌ را ارائه کنید که در آن: 1-اصلاح 50 درصدی قیمت بیت کوین به کاهش حداقل 70 درصدی قیمت بیت کوین منجر نشده باشد 2- بیت کوین در طول 7 ماه  پس از زمانی که اصلاح 50 درصدی اتفاق افتاده بیشینه‌ی جدیدی را به ثبت رسانده باشد.

یکی از کاربران در واکنش به توییت برانت دو نمونه را ارائه کرده است:

  • افزایش قیمت بیت کوین پس از سقوط به سطح کمینه‌ی 3,850 دلاری در مارس 2020 که قیمت بیت کوین هشت ماه پس از این تاریخ به بیش از 20 هزار دلار(سطح بیشینه‌ی پیشین خود) رسید.
  • بازار صعودی بیت‌کوین در سال 2013 که در طی آن ارزش بیت کوین 2,450 درصد افزایش یافته است(هشت ماه پس از کاهش قیمت بیت کوین به سطح 45 دلاری که در نیتجه‌ی سقوط شبانه‌ی 80 درصدی بیت‌کوین تجربه شده است)
افزایش چشمگیر قیمت بیت کوین در سال 2013
افزایش چشمگیر قیمت بیت کوین در سال 2013

برنت هر دو نمونه‌ی ارائه شده را رد کرد چرا که دست‌یابی به سطح بیشینه‌ی جدید تنها یک ماه بیشتر از مدت زمان عنوان شده(7 ماه) طول کشیده است. با این وجود، تعیین شرط 7 ماهه برای ایجاد سطح بیشینه‌ی جدید و پیامی که وی قصد دارد به مخاطبین خود ارائه کند همچنان اسرار آمیز باقی مانده است.

سقوط‌های بیت‌کوین در نتیجه‌ی فاصله گرفتن از ارزش بنیادین این دارایی است

ویلی وو(Willy Woo)؛ یکی از تحلیلگران شناخته شده در بازار رمزارزها معتقد است که برانت تلاش می‌کند با اتکا بر تداوم سقوط 50 درصدی قیمت بیت کوین به سطوح پایین‌تر در گذشته، کاهش هرچه بیشتر قیمت بیت کوین در آینده را پیش‌بینی کند.

با این وجود وو با اشاره به اصول بنیادین بیت کوین منطق دیگری را برای توقف کاهش هرچه بیشتر قیمت بیت کوین ارائه کرد. بر اساس اظهارات وی:

تمامی سقوط‌های سنگین بیت کوین در نتیجه‌ی فاصله‌گرفتن این دارایی از ارزش بنیادین خود اتفاق افتاده است. Willy Woo

اگرچه وو منظور خود را از «اصول بنیادین» بطور واضحی ارائه نکرده اما بنظر می‌رسد که این تحلیلگر به اصل اقتصادی «اثر شبکه‌ای» اشاره دارد که به دلیل ترس سرمایه‌گذاران از تورم و بی‌ارزش شدن ارزهای فیات و سرمایه‌گذاری بر روی دارایی‌های امن همانند طلا، نقره و بیت کوین اتفاق افتاده.

در حقیقت سرمایه‌گذاران هم‌اکنون بیت کوین را با عنوان «طلای دیجیتالی» می‌شناسند و افزایش قیمت این دارایی به محدوده‌ی 65 هزار دلاری به این دلیل اتفاق افتاده که سرمایه‌گذاران کمیابی(محدودیت در انتشار بیت کوین) را بصورت محافظی در برابر تورم ارزیابی می‌کنند.

در حقیقت، ارائه‌ی برنامه‌های محرک اقتصادی و چاپ گسترده‌ی پول توسط بانک‌های مرکزی سراسر جهان که در زمان همه‌گیری ویروس کووید 19 تشدید نیز شده است، مردم جهان را به سوی سرمایه‌گذاری بر روی رمزارزها و بیت کوین سوق داده است.

داده‌ها نیز نشان می‌دهد که نهنگ‌های بیت کوین نیز محدوده‌ی ۳۱ تا ۴۰ هزار دلاری را برای خرید مناسب ارزیابی کرده‌اند. از طرفی بر اساس گزارش کوینیت، تام لی(Tom Lee) تحلیلگر بازار رمزارزها همچنان انتظار دارد که قیمت بیت کوین به 100 هزار دلار برسد.

پیش‌بینی بازار نزولی بیت کوین توسط تحلیلگران بانک جی‌پی مورگان

نیکولاس پانیگیرتزوغلو(Nikolaos Panigirtzoglou) تحلیلگر بانک جی‌پی مورگان(JPMorgan) در آخرین یادداشت تحقیقاتی خود به سرمایه‌گذاران، ارزش منصفانه‌ی بیت کوین در میان مدت را در محدوده‌ی 24,000-36,000 دلار تعیین کرد. وی می‌نویسد:

ارزش منصفانه‌ی بیت کوین بر اساس نسبت 4 برابری(x4) نوسانات بیت کوین به طلا به صورت یک چهارم 145 هزار دلار یا 36 هزار دلار و ارزش منصفانه‌ی بیت کوین بر اساس نسبت 6 برابری(x6) نوسانات بیت کوین به طلا یک ششم 145 هزار دلار یا 24 هزار دلار تعیین می‌گردد. بنابراین در میان مدت شاهد نوسان بیت کوین در محدوده‌ی 24 تا 36 هزار دلار خواهیم بود. Nikolaos Panigirtzoglou

در حقیقت جی‌پی‌مورگان با فرض همگرایی قیمت بیت کوین با طلا و اختصاص بخشی از سبد سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران بازار طلا به بیت کوین، محدوده‌ی قیمتی 145 هزار دلاری را هدف بلند مدت بیت کوین درنظر گرفته است.

نظر شما نسبت به دیدگاه برخی از تحلیلگران نسبت به تداوم روند کاهشی قیمت بیت کوین چیست؟ آیا بیت کوین در آینده نیز کاهش خواهد یافت و یا اصلاح اخیر بازار موجب شده است که بیت کوین به کمتر از ارزش بنیادین خود برسد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکمه بازگشت به بالا