اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

سازمان‌های نظارتی و مسئولین اعمال تحریم در آمریکا، قصد حضور پررنگ‌تر در فضای رمزارزها را دارند

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی ایالات متحده(OFAC) با انتشار یک اعلامیه‌ی رسمی از ثبت درخواست برای بهره‌گیری از نرم‌افزار تجزیه و تحلیل شرکت چینالیسیس(Chainalysis) خبر داده است

نکات برگزیده مطلب
  • دفتر کنترل دارایی‌های خارجی ایالات متحده(OFAC) به عنوان سازمانی که تحریم‌های اقتصادی و تجاری را برای حمایت از اهداف امنیت ملی و سیاست‌های خارجی این کشور به مرحله‌ی اجرا می‌رساند، حال قصد ورود به دنیای رمزارزها را دارد. در این راستا، دفتر OFAC با انتشار یک بیانیه‌ی رسمی درخواست استفاده از ابزارهای نظارتی شرکت چینالیسیس(Chainalysis) را مطرح کرده است. دفتر OFAC قصد دارد از این ابزار نظارتی در تحقیقات گسترده‌ی خود در زمینه‌ی پولشویی و تامین مالی تروریسم استفاده کند.

تحریم تراکنش‌های رمزارزی

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی ایالات متحده(OFAC) در راستای تلاش‌های خود در زمینه‌ی نظارت بر تراکنش‌های بلاکچینی، درخواست اشتراک جدیدی را در نرم‌افزار تجزیه و تحلیل شرکت چینالیسیس(Chainalysis) به ثبت رسانده است.

در یک اعلامیه‌ی عمومی که روز ۲۶ام می منتشر شده است این آژانس نظارتی تایید کرد که در راستای «تحقیق مهم» خود، برای عضویت در بسته‌های پشتیبانی و آموزش رامکر شرکت چینالیسیس ثبت نام نموده است. به نظر می‌رسد که OFAC قصد دارد به این وسیله ابزارهای نظارتی خود را گسترده‌تر کند.

این اعلامیه‌ی عمومی که در هفته‌ی جاری منتشر شده است در واقع دومین درخواست دفتر OFAC طی یک ماه گذشته به شمار می‌آید، زیرا این آژانس نظارتی در تاریخ ۴ام می نیز یک بار دیگر درخواست استفاده از ابزارهای نظارتی شرکت چینالیسیس را مطرح کرده بود.

Chainalysis

در آخرین اعلامیه‌ی مربوط به این رویکرد آمده است که اداره‌ی کنترل بر دارایی‌های خارجی ایالات متحده به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های خزانه‌داری آمریکا نیازمند یک ابزار کاربردی مبتنی بر وب جهت ردیابی تراکنش‌های بلاک‌چینی آنلاین است تا محققان بخش دفتر هدف‌گذاری جهانی(OGT) از آن بهره‌مند شوند.

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی ایالات متحده یا OFAC در واقع یک سازمان اطلاعات مالی و اجرایی زیر نظر وزارت خزانه‌داری آمریکا است که تحریم‌های اقتصادی و تجاری را برای حمایت از اهداف امنیت ملی و سیاست‌های خارجی این کشور به مرحله‌ی اجرا می‌رساند.

حال به نظر می‌رسد که دفتر OFAC قصد دارد از این ابزار نظارتی در تحقیقات گسترده‌ی خود که در زمینه‌ی پولشویی و تامین مالی تروریسم انجام می‌شود، استفاده کند.

نظارت بر تراکنش‌های رمزارزی

اصلی‌ترین کاربر این نرم‌افزار تجزیه و تحلیل تراکنش‌های مربوط به دارایی‌های دیجیتال و همچنین ارائه‌ی اطلاعات در رابطه با طرفین این تراکنش است تا در نهایت دفتر هدف‌گذاری جهانی(OGT) بتواند تراکنش‌های مشکوک را به لیست SDN یا همان «لیست افراد خاص و افرادی که از طرف دولت ایالات متحده تحریم شده‌اند» اضافه کند.

گزارشاتی که توسط شرکت تجزیه و تحلیل بلاک‌چینی Elliptic در تاریخ ۲۷ام می منتشر شده است، نشان می‌دهد که مجرمان مالی با استفاده از خدمات میکسر سعی می‌کنند تا تلاش‌های مقامات دولتی و دستگاه‌های نظارتی را خنثی کنند. خدمات میکسر به مشتریان اجازه می‌دهد تا تراکنش‌های خود را با سایر تراکنش‌های رمزارزی ادغام کرده و یک لایه‌ی امنیتی و ناشناس بودن را به معاملات خود اضافه کنند. در این حالت تشخیص طرفین یک تراکنش دیگر امکان‌پذیر نخواهد بود.

یکی دیگر از روش‌های مورد استفاده توسط افراد برای دور زدن امکان نظارت و ردیابی تراکنش، استفاده از رمزارزهای پیگیرگریز(privacy coins) مانند مونرو و همچنین کیف‌پول‌های مبتنی بر حریم خصوصی به جای استفاده از حساب صرافی‌های شناخته شده است تا برای انجام تراکنش‌های خود دیگر نیازی به طی کردن پروتکل‌های شناخت مشتری(KYC) نداشته باشند.

دفتر OFAC به دنبال موارد مشکوک است

در ماه مارس صرافی مبادله‌ی رمزارز کوین‌بیس که مقر اصلی آن در ایالات متحده واقع شده است، اعلام کرد که دفتر OFAC تعداد قابل توجهی از تراکنش‌های آن را تحت نظر گرفته است تا در صورت نقض احتمالی قوانین تحریم آمریکا، با طرفین آن تراکنش برخورد قانونی شود. البته صرافی Coinbase در گزارش دیگری اعلام کرد که تا به این لحظه هیچ‌گونه تخلفی مشاهده نشده است.

نظر شما در رابطه با رویکرد دفتر کنترل دارایی‌های خارجی ایالات متحده و حضور جدی این نهاد نظارتی در دنیای رمزارزها چیست؟ آیا OFAC قصد دارد آدرس‌های مربوط به افراد مشکوک و خطرناک از نظر دولت آمریکا را تحریم کند؟ نظرات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا