اخبار داخلیاخبار و مقالات

بزرگترین مزرعه‌‌ی استخراج رمزارز کشور بطور داوطلبانه خاموش شد

رئیس گروه توسعه سرمایه گذاری ایران و چین در نامه‌ای از توقف داوطلبانه‌ی فعالیت مزرعه‌ی استخراج رمزارز رفسنجان برای کمک به تامین برق کشور خبر داد

نکات برگزیده مطلب
  • تجربه‌ی خاموشی‌های اخیر و کمبود تولید برق موجب شده است تا بار دیگر صنعت استخراج رمزارز در کانون توجهات قرار گیرد. سخنگوی صنعت برق کشور در ابتدای خرداد از توقف فعالیت مزارع قانونی استخراج رمزارز خبر داده بود و در همین راستا گروه توسعه سرمایه گذاری ایران و چین در نامه‌ای از توقف داوطلبانه‌ی فعالیت بزرگترین مزرعه‌ی استخراج رمزارز کشور خبر داد.

خاموشی بزرگترین مزرعه‌ی استخراج رمزارز ایران

افزایش مصرف انرژی الکتریکی به دلیل نزدیکی به فصول گرم سال و محدودیت تولید برق به دلایل مختلفی همانند کاهش بارندگی و توقف تولید نیروگاه‌های برق‌آبی موجب شده است تا توجه رسانه‌ها به فعالیت صنعت استخراج رمزارز کشور جلب شود. بر همین اساس مصطفی رجبی مشهدی؛ سخنگوی صنعت برق کشور در آغاز ماه خرداد از خاموشی فعالیت چندین مزرعه‌‌ی استخراج رمزارز مجاز استخراج رمزارز خبر داد.

بر اساس دستورالعمل جدید وزارت نیرو استفاده از انرژی الکتریکی برای استخراج رمزارز در زمان‌های بحرانی ممنوع است. بر اساس همین مصوبه حداقل زمان خاموشی کامل مزارع استخراج رمزارز 300 ساعت تعیین شده است و در دوره‌های محدودیت‌دار نیز که 112 روز از سال را در بر می‌گیرد بهای برق مصرفی ماینرها با ضریب 2 یعنی(33,148 ریال معادل 0.13 دلار) محاسبه می‌گردد.

گروه توسعه سرمایه گذاری ایران و چین طی اطلاعیه‌ای اعلام کرده است:

بیشینه‌ی مصرف برق مزرعه‌ی استخراج رمزارز رفسنجان به ۱۲۰ مگاوات می‌رسد که در مقابل ظرفیت تولید برق ۸۰ هزار مگاواتی کشور رقمی ناچیز است. گروه توسعه سرمایه گذاری ایران و چین

محمد حسن رنجبر؛ رئیس گروه توسعه سرمایه گذاری ایران و چین در نامه‌ای اعلام کرد که با توجه به آغاز فصل گرما مزرعه‌ی استخراج رمزارز رفسنجان بطور داوطلبانه خاموش شده است.

بر اساس اطلاعاتی که وی ارائه کرده مزرعه‌ی استخراج رمزارز رفسنجان برق را به قیمت صادراتی از وزارت نیرو خریداری می‌کند و با مصرف 120 مگاوات انرژی الکتریکی معادل فروش 2 هزار مگاوات برای کشور سود‌آوری دارد.

فرصت بازسازی صنعت برق کشور

رنجبر در این نامه و در واکنش به ادعای تاثیر صنعت استخراج رمزارز بر قطعی برق کشور، علت قطعی برق را فرسودگی و راندمان پایین نیروگاه‌ها معرفی کرد. وی تاکید کرد که وزارت نیرو با درآمد حاصل از استخراج قانونی رمزارزها قادر خواهد بود کل صنعت برق کشور را مجدداً بازسازی کند.

گروه توسعه‌ی سرمایه‌گذاری ایران و چین در این نامه با اشاره به سهم ناچیز صنعت استخراج رمزارز(مصرف 1 درصد از برق تولیدی کشور) تاکید کرد در صورتی که مسیر فعالیت قانونی برای کل صنعت استخراج رمزارز هموار شود، این صنعت درآمد ماهیانه‌ی چند صد میلیارد تومانی برای کشور به همراه خواهد داشت.

در این نامه نسبت به وضع تعرفه‌های غیرمنطقی برای صنعت استخراج رمزارز نیز تاکید شده است. بر همین اساس تعرفه‌های غیرمنطقی انگیزه‌ی لازم برای تبدیل واحد‌های غیرمجاز به مزارع مجاز استخراج رمزارز را از بین خواهد برد.

نظر شما نسبت به اظهارات رئیس گروه توسعه سرمایه گذاری ایران و چین نسبت به خاموشی بزرگترین مزرعه‌‌ی استخراج رمزارز چیست؟ آیا می‌توان از فرصت ایجاد شده توسط این صنعت برای بازسازی و تقویت صنعت برق کشور استفاده کرد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکمه بازگشت به بالا