اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

بنیانگذار اتریوم: صحبت‌های ایلان ماسک در مورد افزایش ظرفیت‌های دوج‌کوین اساساً اشتباه است

به گفته‌ی ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin) افزایش ظرفیت‌های شبکه‌ی بلاک‌چینی نه تنها باعث پیشرفت آن نخواهد شد، بلکه ضربه‌ای دردناک به کاربران و گره‌های فعال وارد خواهد کرد

نکات برگزیده مطلب
  • ایلان ماسک مدیرعامل شرکت تسلا چندی قبل با انتشار پست توییتری اظهار داشت که شبکه‌ی دوج‌کوین برای اینکه بتواند بیت کوین را مغلوب خود کند، باید اندازه‌ی بلاک‌های خود را ۱۰ برابر افزایش داده و سرعت تراکنش‌ها را هم بالاتر ببرد. گرچه این صحبت‌ها از نظر ظاهری برای شبکه مفید بوده و می‌توانند باعث بهبود عملکرد آن شوند، اما به گفته‌ی ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin) بنیانگذار شبکه‌ی اتریوم افزایش اندازه‌ی بلاک‌های یک شبکه اساساً چیز خوبی نیست. وی با انتشار گزارشی توضیح داد که افزایش اندازه‌ی بلاک‌ها و سرعت تراکنش‌های یک شبکه‌ی بلاک‌چینی به معنای افزایش نیازهای سخت‌افزاری برای راه‌اندازی گره است که باعث می‌شود تعداد قابل توجهی از گره‌های قدیمی و ضعیف‌تر از شبکه خارج شوند.

مقیاس‌پذیری دوج‌کوین

ایلان ماسک مدیرعامل شرکت تسلا و اسپیس‌اکس اخیراً استدلال کرده است که رمزارز مورد علاقه‌ی وی یعنی دوج‌کوین(DogeCoin) اگر بخواهد بیت کوین را شکست دهد و در جنگ رمزارزها پیروز میدان باشد، نیاز به پیشرفت‌های اساسی دارد.

وی در پست توییتری که هفته‌ی گذشته منتشر کرده بود، اظهار داشت که بلاک‌چین دوج‌کوین باید حداقل ده برابر سریع‌تر شود، ظرفیت شبکه نیز به همین اندازه افزایش یافته و هزینه‌ی استفاده از این بلاک‌چین نیز یک صد درصد کاهش یابد.

با این حال، به گفته‌ی ویتالیک بوترین بنیانگذار شبکه‌ی اتریوم، این مقیاس‌پذیری برای یک شبکه‌ی بلاک‌چینی اساساً ناقص است.

Dogecoin داژکوین دوج‌کوین ایلان ماسک
دوج‌کوین

در پستی که با عنوان «محدودیت‌های مقیاس‌پذیری بلاک‌چین» منتشر شده است، آقای بوترین توضیح می‌دهد که اگر چه ده برابر شدن پارامترهای می‌تواند بر روی کاغذ جالب و کاربردی به نظر برسد، اما باعث خواهد شد که بلاک‌چین بسیار غیرمتمرکز و ناامن شود.

وی در رابطه با این موضوع اظهار داشت که «افزایش پارامترها در ابتدا بسیار جذاب به نظر می‌رسد، اگر محاسبات رو روی یک تکه دستمال انجام دهیم، به راحتی می‌توانید خودتان را متقاعد کنید که یک لپ‌تاپ ساده می‌تواند بدون نیاز به هرگونه پیشرفت فنی و زیرساختی، هزاران تراکنش را در کسری از ثانیه پردازش کند.»

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود افزود «متاسفانه دلایل بسیار زیادی وجود دارد که اساساً این رویکرد ناقص و اشتباه است».

اهمیت تمرکززدایی

بلاک‌چین‌ها شبکه‌های بزرگی هستند که شامل گره‌های بی‌شماری می‌شوند که وظیفه‌ی تایید تراکنش‌ها و ساخت بلاک‌های جدید را برعهده دارند. برای اینکه یک بلاک‌چین به مسیر خود ادامه دهد، گره‌ها باید با یکدیگر به اجماع رسیده و همین موضوع باعث می‌شود که شبکه غیرمتمرکز باشد.

به گفته‌ی بوترین برای حفظ این سطح از امنیت، بلاک‌چین به تعداد زیاد گره نیاز دارد.

وی توضیح داد که «ما دقیق نمی‌دانیم که آستانه‌ی دقیق مصونیت شبکه در برای حملات هماهنگ شده چیست، اما یک چیز وجود دارد که کاملاً واضح است، هرچه تعداد گره‌ها بیشتر باشد خوب است؛ و ما قطعاً به چیزی بیش از ده‌ها و صدها گره در یک شبکه‌ی بزرگ نیاز داریم».

و این همان جایی است که نگرانی‌های مربوط به مقیاس‌پذیری مورد بحث قرار می‌گیرد. درحالیکه یک بلاک‌چین از نظر تئوری می‌تواند تغییر کرده تا اندازه‌ی بلاک‌ها بیشتر شده و زمان تراکنش‌ها تغییر یابد، اما در نهایت به دلیل افزایش نیازهای سخت‌افزاری برای تداوم فعالیت در شبکه تعداد قابل توجهی از گره‌ها حذف می‌شوند.

قدرت بیشتر محرومیت بیشتر

به گفته‌ی ویتالیک بوترین سه دلیل اصلی برای ایجاد گلوگاه در شبکه‌های بلاک‌چینی عبارتند از قدرت محاسباتی گره‌ها، پهنای باند اتصال اینترنتی و ظرفیت ذخیره‌سازی. از این رو افزایش هریک از موارد فوق یک اثر دومینویی بر روی عملکرد کاربران فعلی برجای خواهد گذشت.

بوترین توضیح داد که:

Vitalik Buterin

برای اینکه یک بلاک‌چین غیرمتمرکز شود، برای کاربران عادی بسیار مهم است که بتوانند یک گره اجرا کرده و شبکه به مرحله‌ای برسد که در آن گره‌ها یک فعالیت مشترک را اداره می‌کنند. Vitalik Buterin

به عنوان مثال، افزایش ظرفیت بلاک‌ها باعث خواهد شد که شبکه‌ی بلاک‌چینی از نظر اندازه بسیار بزرگ‌تر و سریع‌تر شود. این رویکرد به نوبه‌ی خود باعث خواهد شد که سیستم‌های قدیمی در شبکه توان فعالیت نداشته و کاربران مجبور به ارتقاء دستگاه‌های خود شوند، که هزینه‌های اضافی به همراه دارد و یک مانع محسوب می‌شود. همین موضوع برای پهنای باند اتصال اینترنتی هم صادق است.

از آنجا که تولید و دانلود بلاک‌های بزرگ‌تر توسط گره‌ها به اینترنت سریع‌تر نیاز است، تعداد قابل توجهی از کاربران به دلیل محدودیت پهنای باند خود دیگر قادر به پشتیبانی از بلاک‌چین نخواهند بود. از آنجا که ارائه‌دهندگان خدمات اینترنت در رابطه با عرضه‌ی اتصال ۱۰۰ مگابیتی و ۱ گیگابیتی محتاطانه عمل می‌کنند، در واقعیت ارقام بسیار کم‌تر از سطح انتظار هستند.

برهمین اساس وقتی که یک علاقه‌مند می‌خواهد با استفاده از یک لپ‌تاپ معمولی یک گره‌ی بلاک‌چین دائم راه‌اندازی کند، متوجه خواهد شد که دستگاه وی اساساً بلااستفاده است.

به راه‌حل جدیدی نیاز است

در حال حاضر توسعه‌دهندگان به طور فعال روی راه‌حل‌های مختلف کار می‌کنند تا بتوانند با پشت سر گذاشتن این مسائل و رفع محدودیت‌ها، به بهبود عملکرد بلاک‌چین کمک کنند. پیشرفت‌های فنی فراتر از ظرفیت بلاکها، می‌توانند اجرا و راه‌اندازی گره را برای کاربران تسهیل کرده و به مقیاس‌پذیری شبکه‌های بلاک‌چین کمک کنند.

نظر شما در رابطه با صحبت‌های ویتالیک بوترین و نیاز به راه‌حل‌های جدید برای بهبود وضعیت شبکه‌های بلاک‌چینی چیست؟ آیا افزایش ظرفیت بلاک‌ها و سرعت تراکنش‌های دوج‌کوین به این شبکه ضربه خواهد زد؟ نظرات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا