اخبار داخلیاخبار و مقالات

دبیر شورای عالی فضای مجازی: باید به دنبال ساخت چیزی شبیه به اینستاگرام و رمزارز بومی باشیم

ابوالحسن فیروزآبادی در تازه‌ترین مصاحبه‌ی مطبوعاتی خود اظهار نموده گرچه امکان محدودسازی و قانون‌گذاری صنعت رمزارزها وجود ندارد، اما می‌توان آسیب‌ها و مخاطرات احتمالی آن را به حداقل رساند

نکات برگزیده مطلب
  • ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی در تازه‌ترین مصاحبه‌ی خود اعلام نموده که باید در داخل کشور رمزارز بومی تولید کنیم، چراکه نظام رمزارزی اکنون بر روی پلت‌فرم‌های خارجی فعالیت داشته و دولت مدیریتی بر روی آن‌ها ندارد. به گفته‌ی وی گرچه قانون‌گذاری و ایجاد مقررات کامل برای این صنعت امکان‌پذیر نیست، اما می‌توان آسیب‌های آن را کاهش داد. وی همچنین تاکید کرد که در زمینه‌ی ساماندهی صنعت رمزارز، دولت باید مسئولیت‌پذیر باشد.

نه به فیلترینگ

با وجود انتقادها از وضعیت فیلترینگ در ایران و عدم دسترسی مناسب به تعدادی از شبکه‌های اجتماعی پرطرفدار، دبیر شورای عالی فضای مجازی که حالا داوطلب کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری شده است، می‌گوید «به عنوان مسئول سیاست‌گذار در حوزه فضای مجازی اعتقاد به فیلتر ندارم و تصمیم‌گیری فیلترینگ از لحاظ قانونی بر عهده من نیست».

ابوالحسن فیروزآبادی در تازه‌ترین مصاحبه‌ی خود اعلام نموده «باید چیزی شبیه به اینستاگرام و رمزارز در ایران راه‌اندازی کنیم و دولت باید در این زمینه مسئولیت‌پذیر باشد».

وی در بخشی از صحبت‌های خود اظهار داشت که گفتمان فضای مجازی کشور به «فیلترینگ» محدود شده است، درحالیکه فضای مجازی یک پیشران برای توسعه‌ی و تحول است. به گفته‌ی وی بهره‌گیری مناسب از فضای مجازی می‌تواند منجر توسعه‌ی اقتصاد دیجیتال و اقتصاد خدماتی شود.

پائول دونووان رمزارز بیت کوین BTC Bitcoin

فیروزآبادی همچنین تاکید کرد که شورای عالی فضای مجازی مسئول فیلترینگ تلگرام نیست و این رویداد حاصل بی‌برنامگی و عدم تفاهم در بخش‌های مختلف دولت بوده است.

نیازمند پلت‌فرم داخلی هستیم

در بخش دیگری از این مصاحبه دبیر شورای عالی فضای مجازی اظهار داشت که:

چطور بعضی افراد به راه‌اندازی پلت‌فرم‌های ملی بی‌تفاوت عمل می‌کنند. باید این پلت‌فرم‌ها راه‌اندازی شود چراکه نمی‌شود اقتصاد دیجیتال، نظام پولی و نظام رمزارزی بر روی پلت‌فرم‌هایی باشد که ما مدیریتی بر رویشان نداریم. من معتقدام که رمزارزها باید در کشور راه‌اندازی شوند. ابوالحسن فیروزآبادی

ابوالحسن فیروزآبادی همچنین تاکید کرد که ما نباید نسبت به صنعت رمزارزها بی‌تفاوت باشیم، زیرا مردم در حال استفاده از رمزارزهای خارجی بوده و در داخل کشور هم خبری از رمزارز داخلی نیست. به گفته‌ی فیروزآبادی، تنها در شهر تهران روزانه بالغ بر چند هزار میلیارد تومان رمزارز BTC میان شهروندان مبادله می‌شود؛ مبادلاتی که فاقد هرگونه چهارچوب قانونی، مقررات و مسئولیت‌پذیری هستند. دبیر شورای عالی فضای مجازی همچنین اظهار داشت که «گرچه نمی‌توان این حوزه]صنعت رمزارزها[ را خیلی مقررات‌گذاری کرد، اما می‌توانیم آسیب‌های آن را کاهش دهیم».

نظر شما در رابطه با صحبت‌های ابوالحسن فیروزآبادی در رابطه با صنعت رمزارزها و قانون‌گذاری این حوزه چیست؟ آیا به زودی شاهد راه‌اندازی و معرفی رمزارز بومی خواهیم بود؟ نظرات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا