اخبار و مقالاتمقاله

مقایسه‌ی کیف‌پول‌های لجر با سایر محصولات موجود در بازار

در این مقاله به بررسی ویژگی‌های اصلی کیف‌پول‌های سخت‌افزاری شرکت لجر(Ledger) می‌پردازیم، ویژگی‌های منحصر به فردی که وجه تمایز این محصولات با سایر موارد موجود در بازار توصیف می‌شوند

امروزه بازار کیف‌پول‌های نگهداری رمزارز از انواع مختلف کیف‌پول اشباع شده است، درحالیکه برخی از آن‌ها بسیار محصولات قابل اعتماد و دارای ویژگی‌های منحصر به فرد بوده و برخی تنها به عنوان یک کیف‌پول ساده کاربرد دارند.

برهمین اساس، تشخیص تفاوت بین انواع مختلف کیف‌پول و ویژگی‌های منحصر به فرد آن که به عنوان وجه تمایز شناخته می‌شوند، برای افراد تازه‌وارد به دنیای رمزارز کار دشواری است. از کیف‌پول‌های کاغذی گرفته تا نرم‌افزارهای آنلاین و کیف‌پول‌های سخت‌افزاری، همه و همه تنها برای یک کاربرد ساخته شده‌اند و آن هم چیزی نیست جز ذخیره‌سازی ایمن دارایی‌های کاربران؛ با این حال این گستردگی محصولات باعث ایجاد تلاطم و سردرگمی برای برخی کاربران می‌شود.

با تمام این تفاسیر، از آنجا که راه‌حل‌های کیف‌پول «سرد» سخت‌افزاری معمولاً اصلی‌ترین گزینه در بین سرمایه‌گذاران و کارشناسان امنیتی به شمار می‌آیند، تجزیه و تحلیل تفاوت راه‌حل‌های ارائه شده توسط کیف‌پول‌های سخت‌افزاری خاص و محصولات شرکت لجر(Ledger یک شرکت پیشرو در زمینه‌ی تولید کیف‌پول‌ها سخت‌افزاری) می‌تواند روشی عالی برای برجسته کردن ملاحظات مهم در زمینه‌ی انتخاب کیف‌پول برای مخاطبان باشد.

ذخیره‌سازی سرد: بهترین راه‌حل

کیف‌پول سخت‌افزاری یک دستگاه کوچک است که وظیفه‌ی ذخیره‌سازی کلید خصوصی رمزارزهای شما را برعهده دارد. نکته‌ی مهم در رابطه با کیف‌پول‌های سخت‌افزاری این است که این محصولات غالبا به صورت آفلاین عمل کرده و برای نگهداری دارایی‌های شما نیازی به اینترنت ندارند؛ این روش ذخیره‌سازی اصطلاحا «ذخیره‌سازی سرد» یا «Cold Storage» نامیده می‌شود. حتی زمانیکه شما قصد انجام یک تراکنش رمزارزی را داشته باشد، این تراکنش روی خود دستگاه امضاء می‌شود و نه رایانه‌ی شخصی متصل شده به آن.

کیف‌پول‌های سخت‌افزاری لدجر نمونه‌ای از ذخیره‌سازی آفلاین

بنابراین شما می‌توانید بدون به خطر انداختن دارایی‌های رمزارزی خودتان، کیف‌پول‌های سخت‌افزاری را به هر رایانه یا دستگاه سازگار دیگری متصل کرده و با آسودگی خاطر به مبادله‌ی رمزارز بپردازید.

این امر باعث شده تا کیف‌پول‌های سخت‌افزاری در مقایسه با کیف‌پول‌های نرم‌افزاری که نیازمند اتصال دائم به اینترنت هستند(کیف‌پول‌های گرم)، به یک انتخاب ایده‌آل برای کاربران صنعت رمزارزها و کسانی که قصد ذخیره‌سازی بلندمدت دارایی‌هایشان را دارند، تبدیل شود.

با وجود رقابت در بین تولیدکنندگان کیف‌پول‌های سخت‌افزاری، تنها تعداد کمی از تولید‌کنندگان از جمله شرکت لجر توانسته‌اند در این میدان شناخته شده و از سایرین خود را متمایز کنند. این شرکت چندین مورد از محبوب‌ترین کیف‌پول‌های سخت‌افزاری موجود در بازار از جمله لجر نانو ایکس(Ledger Nano X) و لجر نانوس اس(Ledger Nano S) را تولید کرده است. بسته به اولویت‌های شما در زمینه‌ی ذخیره‌سازی، رابط کاربری و هزینه‌ی پرداختی برای خرید کیف‌پول، می‌توان گفت که هر دو محصول شناخته شده‌ی این شرکت را می‌توان به عنوان یک استاندارد معرفی کرد که سایر شرکت‌های تولید‌کننده محصولات خود را با آن‌ها مقایسه کرده و قصد دارند به آن سطح برسند.

برهمین اساس، در ادامه‌ی مقاله به بررسی برخی ویژگی‌های منحصر به فرد کیف‌پول‌های شرکت لجر خواهیم پرداخت که باعث ایجاد یک تفاوت فاحش میان این کیف‌پول‌های قدرتمند و سایر موارد موجود در بازار می‌شوند.

لجر در مقابل سایر راه‌حل‌های ذخیره‌سازی

در زمینه‌ی امنیت، لجر با استفاده از برخی ویژگی‌های منحصر به فرد امنیتی و ملاحظات ویژه برای نگهداری بلند مدت دارایی‌های کاربران و همچنین تطابق با بازار در حال جهش رمزارزها، توانسته به یک پیشرو در اکوسیستم ذخیره‌سازی سرد تبدیل شود.

لجر ولت Ledger
لوگوی شرکت لجر

اولین و مهم‌ترین ویژگی سخت‌افزارهای بکار رفته در یک کیف‌پول سرد است، مبحثی که بسیار مهم بوده و در اغلب موارد کم‌تر به آن توجه می‌شود. دستگاه‌های ساخت لجر در راستای کاهش احتمال حملات پیچیده‌ی برداری و میزبانی ایمن از نرم‌افزارهای مختلف، از یک تراشه‌ی مقاوم در برابر دستکاری به نام «عنصر ایمنی(Secure Element)» بهره می‌برد. تراشه‌های عنصر ایمنی در واقع یک نسخه‌ی بهبود یافته و جدید‌تر تراشه‌های «واحد میکروکنترلر(MicroController Unit یا MCU)» هستند که در میان وسایل هوشمند و دستگاه‌های تولید شده توسط سایر رقبای لجر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

عدم نیاز به اینترنت در کیف‌پول‌های لجر یک مزیت مهم امنیتی برای این محصولات به شمار می‌آید، درحالیکه تراشه‌ی SE نیاز دسترسی فیزیکی به کیف‌پول را به یک امر ضروری جهت دسترسی به دارایی‌های موجود در کیف‌پول تبدیل می‌کند.

محصولات لجر برای مطابقت با استانداردهای دقیق صنعت توانسته‌اند گواهینامه‌ی EAL5+ دریافت کنند.

تراشه‌ی SE را به عنوان «میکروکنترلرهای سخت شده» نیز توصیف می‌کنند، زیرا این تراشه با از بین بردن و کاهش تعداد رابط‌های کاربری سازگار با جهان خارج می‌توانند سطح حملاتی احتمالی را کاهش دهد. همین موضوع باعث شده تا تولیدات لجر در برابر حملات فیزیکی از جمله تجزیه و تحلیل کانال‌های جانبی نیز مقاوم باشند.

سیستم عامل اختصاصی

یکی دیگر از مزایای اصلی کیف‌پول‌های سخت‌افزاری لجر نسبت به سایر محصولات موجود در بازار این است که این شرکت تنها تولیدکننده‌ی کیف‌پول‌های سخت‌افزاری است که یک سیستم عامل اختصاصی(سیستم عامل BOLOS) برای دستگاهای خود ارائه کرده است. لجر می‌تواند با استفاده از این سیستم عامل ویژه که به طور خاص برای حفظ امنیت دارایی‌های رمزارزی و پشتیبانی انعطاف‌پذیر از نرم‌افزارهای کاربردی طراحی شده است، محیط پردازش تراشه‌های SE را مدیریت کند.

لجر ولت Ledger سیستم عامل BOLOS
سیستم عامل بولوس

یکی از نکات جالب در رابطه با شرکت لجر این است که این شرکت حتی یک ابزار شبیه‌ساز تجزیه و تحلیل کانال‌های جانبی به نام رنگین‌کمان(Rainbow) نیز در اختیار توسعه‌دهندگان قرار داده است تا آن‌ها بتوانند محصولات این شرکت را در برابر هرگونه حمله‌ی احتمالی مورد ارزیابی قرار دهند.

بسیاری از کیف‌پول‌های سرد موجود در بازار نمی‌توانند به اندازه‌ی دستگاه‌های لجر از دارایی‌های رمزارزی مختلف پشتیبانی کنند.

طبق اعلام لجر، بیش از نیمی از نرم‌افزارهای مربوط به رمزارزهای قابل پشتیبانی در این کیف‌پول‌ها توسط توسعه‌دهندگان شخص ثالث تولید شده‌ است؛ برهمین اساس توسعه‌دهندگان لجر با استفاده از سیستم BOLOS به طور مستقل و جداگانه نرم‌افزارهای قابل پشتیبانی را بررسی و مورد آزمایش قرار می‌دهند. در نتیجه‌ی این رویکرد، دستگاه‌های ساخت لجر می‌توانند مجموعه‌ی از رمزارزهای مختلف در بلاک‌چین‌های مستقل تا توکن‌های مبتنی بر شبکه‌ی اتریوم(ERC-20) را در کنار نرم‌افزارهای کاربری جهت مدیریت رمز عبور، پشتیبانی کنند.

قیمت‌گذاری

قیمت‌گذاری و سایر ویژگی‌های قابل ارائه توسط کیف‌پول‌های سرد نیز به تشخیص و انتخاب آن‌ها توسط کاربر کمک می‌کند. محصولات شرکت لجر به دلیل قیمت قابل قبول برای عموم مصرف‌کنندگان و همچنین ارائه‌ی چندین محصول متناسب با نیازهای مختلف کاربران، بسیار محبوب هستند.

اثر کانتیلون cantillon effect

یکی از این محصولات کاربری پلت‌فرم لجر والت(Ledger Vault) است. شرکت لجر از طریق سیستم احراز هویت چند امضا(multi-signature) و با استفاده از سرویس Ledger Vault به کاربران خود سرویس نگهداری حضانتی دارایی رمزارزی را ارائه می‌کند.

برهمین اساس لجر می‌توان راه‌حل نگهداری دارایی Ledger Vault B2B را در اختیار سرمایه‌گذاران سازمانی و شرکت‌های مدیریت دارایی قرار دهد، یک ویژگی منحصر به فرد که تنها لجر ارائه‌دهنده‌ی آن بوده و سایر شرکت‌های تولیدکننده‌ی کیف‌پول‌های سخت‌افزاری از آن بی‌بهره‌اند.

نتیجه‌گیری

در میان بازار در حال توسعه‌ی راه‌حل‌های نگهداری از دارایی‌های رمزارزی و کیف‌پول‌های سرد، کیف‌پول‌های نانو از شرکت لجر به دلیل رویکرد امنیتی جامع که با در نظر گرفتن ملاحظات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری ممکن شده است، اکنون یکی از محبوب‌ترین محصولات موجود هستند.

کیف‌پول‌های سخت‌افزاری شرکت لجر به واسطه‌ی سیستم عامل اختصاصی و سفارشی این شرکت می‌توانند از دارایی‌های و نرم‌افزارهای متعددی پشتیبانی کرده و ویژگی‌های پیشرفته‌‌ای در زمینه‌ی رابط کاربری به مصرف‌کنندگان ارائه کنند.

علی‌رغم پیشرفت چشم‌گیر بازار راه‌حل‌های ذخیره‌سازی سرد، شرکت لجر توانسته با ارائه‌ی کیف‌پول‌های سخت‌افزاری لجر نانو ایکس(Ledger Nano X) و لجر نانوس اس(Ledger Nano S) همچنان در این بازار یک پیشرو بوده و بهترین گزینه‌های موجود را ارائه دهد.

نظر شما در رابطه با کیف‌پول‌های سخت‌افزاری شرکت لجر و ویژگی‌های منحصر به فرد آن‌ها نسبت به سایر موارد موجود در بازار چیست؟ 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا