اخبار داخلیاخبار و مقالات

فعالان صنعت رمزارز از قانون‌گذاری ۲ ماه مهلت درخواست کردند

جمعی از فعالان صنعت رمزارزی کشور از قانون‌گذاران درخواست کرده‌اند تا دستور توقف درگاه پرداخت پلتفرم‌های بومی مبادلات رمزارز برای دو ماه تعلیق شود تا در این بازه‌ی زمانی رویکرد مناسبی نسبت به نگرانی قانون‌گذاران اتخاذ شود

نکات برگزیده مطلب
  • در حالی که درخواست رئیس مجلس شورای اسلامی برای مسدودسازی درگاه پرداخت پلتفرم‌های بومی مبادلات رمزارز علاقه‌مندان به این فناوری را غافلگیر کرده است، فعالان صنعت رمزارزی کشور درخواست کرده‌اند تا مهلت دو ماهه‌ای برای برطرف ساختن نگرانی قانون‌گذاران و اعمال چهارچوب قانونی مناسب برای فعالیت در حوزه‌ی مبادلات رمزاز ارائه شود.

دستور بانک مرکزی برای توقف درگاه پرداخت صرافی‌ها

محمد باقر قالیباف؛ رئیس مجلس شورای اسلامی در روز بیست و دوم اردیبهشت و در نامه‌ای به رئیس کل بانک مرکزی و وزیر امور اقتصادی و دارایی خواستار مسدود شدن درگاه‌های پرداخت صرافی‌ها شده بود. در حالی که قوانین مشخصی برای مبادلات رمزارز در کشور وجود ندارد و توقف فعالیت پلتفرم‌های بومی مبادلات رمزار تبعات جبران‌ناپذیری را به همراه خواهد داشت، انتشار این نامه با واکنش فعالان صنعت رمزارزی کشور مواجه شده است.

بر اساس شایعات منتشر شده، بانک مرکزی به شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی خدمات پرداخت، دستور داده تا درگاه‌های پرداخت غیرمجاز متوقف شوند و جزئیات توقف ارائه‌ی خدمات بانکی به صرافی‌ها و پلتفرم‌های فعال در حوزه‌ی مبادلات رمز ارز در روز جاری منتشر خواهد شد. بر اساس گزارش کوینیت، شرکت خدمات پرداخت شاپرک در اسفند 1399 دستور قطع خدمات پرداخت پلتفرم‌های مبادلات رمزارز را صادر کرده بود اما این دستور تاکنون اجرایی نشده است.

از طرفی کوینیت در مقاله‌ای آثار مخرب مقابله با فعالیت پلتفرم‌های بومی مبادلات رمزارز را بررسی کرده است که هدایت علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران به پلتفرم‌های خارجی، افزایش استفاده از روش‌های جایگزین همانند مبادلات فرد به فرد(P2P)، افزایش فعالیت کلاهبرداران و بازیگران مخرب در نبود صرافی‌های معتبر بومی، از بین رفتن فرصت‌های شغلی فعالان این صنعت نوظهور، خروج و از دست رفتن ثروت به دلیل هدایت کاربران به پلتفرم‌های خارجی و از دست رفتن امکان ردیابی تراکنش‌های مربوط به فعالیت‌های مجرمانه را شامل می‌شود.

نامه‌ی انجمن صنفی فناوری‌های نوین به رئیس مجلس

در همین راستا فعالان آشنا با فناوری رمزارزها شامل انجمن صنفی فناوری‌های نوین مالی(فین‌تک) و انجمن بلاکچین ایران خواستار لغو دستور مسدودسازی درگاه‌های پرداخت پلتفرم‌های مبادلات رمزارز شده‌اند. انجمن صنفی فناوری‌های نوین مالی با ارسال نامه‌ای خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی درخواست کرده که دستور توقف درگاه‌های پرداخت لغو شده و در راستای منافع کشور چهارچوب قانونی جامعی تدوین گردد که نگرانی دولت و بخش خصوصی را برآورده می‌سازد.

دبیر انجمن صنفی فناوری‌های نوین به نمایندگی از فعالان حوزه‌ی مبادلات رمزارز، رمزارزها را پدیده‌ی نوظهوری ارزیابی کرد که فرصت‌های بی‌نظیری را برای کشور فرآهم می‌کنند و براساس استدلال وی، همین نکته ضرورت وجود صرافی‌های مبادلات رمزارز را به اثبات می‌رساند.

انجمن صنفی فناوری‌های نوین در بخش دیگری از این نامه اعلام کرد که امکان مدیریت ریسک‌های مربوط به رمزارزها از طریق نظارت هوشمند وجود دارد اما تعلل و انفعال نهاد‌های تنظیم مقررات موجب شده است تا درخواست‌های نادرستی همانند مسدودسازی درگاه‌های پرداخت پلتفرم‌های فعال در این حوزه ارائه شود.

در این نامه بر ضرورت طراحی و ارائه‌ی رمزارزهای بومی به عنوان پشتوانه‌ی مبادلاتی در داخل کشور تاکید شده است.

انجمن فناوریهای مالی ایران در این نامه تاکید کرده است که درصورت توقف فعالیت پلتفرم‌های بزرگ و معتبر مبادلات رمزارز در حقیقت مسیر مقابله با خروج ارز از کشور محدود شده و بواسطه‌ی زیرزمینی شدن معاملات رمزارزی و فراهم شدن عرصه برای فعالیت سودجویان دارایی تعداد زیادی از کاربران و سرمایه‌گذاران فعال در این حوزه از دست خواهد رفت.

جلسه‌ی فعالان صنعت رمزارزی کشور با اهالی مجلس

سپهر محمدی؛ نماینده انجمن بلاک‌چین ایران از برگزاری جلسه‌ای با اهالی مجلس شورای اسلامی شامل مشاوران رئیس مجلس و اعضای کمیسیون اقتصادی و بودجه‌ی مجلس با نمایندگان فعالان صنعت رمزارزی کشور خبر داده است. در این جلسه نگرانی فعالان بخش خصوصی و همچنین آمادگی آن‌ها برای پیروی از قوانین به مجلس بازتاب داده شده است. بر همین اساس، مقرر شده است که در جلسه‌ی دیگری موضوعات مربوط به حوزه‌ی رمزارزها مورد بحث و بررسی قرار بگیرد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده نمایندگان بخش خصوصی درخواست کرده‌اند تا مسدود‌سازی درگاه‌های پرداخت برای دو ماه به تعویق بیفتد و در طی این مدت زمان در جلسات فشرده‌ی کارشناسی نگرانی قانون‌گذاران مورد بحث و بررسی قرار بگیرد.

جمع‌آوری امضاء برای توقف فرآیند مسدود‌سازی درگاه پرداخت صرافی‌ها

فعالان صنعت رمزارزی کشور در واکنش به درخواست مسدودسازی درگاه پرداخت صرافی‌های مبادلات رمزارز، برای ارسال درخواست مهلت توقف درگاه پلتفرم‌های مبادلات رمزارز به ریاست جمهوری در حال جمع‌آوری امضاء هستند. در این درخواست به گستردگی صنعت رمزارزی کشور و ایجاد اشتغال برای بیش از 10 هزار نفر اشاره شده است.

نظر شما نسبت به درخواست نمایندگان بخش خصوصی صنعت رمزارزی کشور برای توقف فرآیند مسدودسازی درگاه پرداخت صرافی‌های بومی چیست؟ آیا با اطلاع‌رسانی و افزایش آگاهی از مزایای رمزارزها برای منافع ملی رویکرد مقابله با پلتفرم‌های بومی مبادلات رمزارز متوقف خواهد شد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکمه بازگشت به بالا