اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

ایلان ماسک از صنعت رمزارزها روی برگرداند

واکنش مدیرعامل شرکت تسلا به شایعات مربوط به احتمال فروش بیت کوین توسط این شرکت باعث ایجاد یک روند نزولی قدرتمند در بازار رمزارزها شده است

نکات برگزیده مطلب
  • هفته‌ی گذشت ایلان ماسک مدیرعامل شرکت تسلا با انتشار بیانیه‌ای از توقف پذیرش بیت کوین توسط این شرکت به دلیل نگرانی‌های مربوط به محیط زیست و استفاده از سوخت فسیلی برای استخراج رمزارز BTC خبر داد. این خبر به تنهایی کافی بود تا قیمت هر واحد BTC با سقوط ناگهانی به سطوح ۴۰ هزار دلاری باز گردد. حال روز گذشته وی با واکنش به شایعات مربوط به فروش تمام بیت کوین‌های تحت مدیریت شرکت تسلا بر این روند صعودی دامن زد و باعث شد طی تنها چند ساعت یک روند نزولی قدرتمند در بازار شکل بگیرد.

تغییر رویکرد تسلا

به نظر می‌رسد که پست‌های توییتری ایلان ماسک(Elon Musk) مدیرعامل شرکت تسلا به همان اندازه که روی سهام شرکت خودش تاثیرگذار است، می‌تواند بر قیمت دارایی‌های رمزارزی و بازار رمزارزها نیز تاثیر بگذارد. وی پس از اینکه با انتشار یک پست توییتری منجر به سقوط ناگهانی قیمت دوج‌کوین گردید، حال با یک کلمه توانسته بازار رمزارز را دچار التهاب کرده و باعث سقوط بیت کوین شود.

رمزارز بیت کوین برای اولین بار طی سه ماه گذشته با رقمی پایین‌تر از ۴۵ هزار دلار سقوط کرده و اکنون با متوسط قیمت ۴۲۷۰۰ دلار در صرافی‌های مبادله‌ی رمزارز بین‌المللی عرضه می‌شود.

این تغییرات ناگهانی پس از پاسخ ایلان ماسک به پست توییتری یکی از کاربران که اعلام کرده بود احتمالاً‌ شرکت خودروسازی تسلا ۱/۵ میلیارد دلار رمزارز BTC خود را بفروش برساند، آغاز شد. وی در واکنش به این پست توییتری تنها اعلام کرد که «همینطور است». همین یک کلمه باعث شد تا بازار رمزارزها آشفته شده و ساعات پایانی روز گذشته با نوسان شدید مواجه شود.

باز هم خبر بد

گرچه به نظر می‌رسد که فرآیند فروش رمزارزهای تحت مدیریت شرکت تسلا به این زودی رخ دهد، اما تاثیر این رویکرد ایلان ماسک سریعاً بر بازار مشخص شد و تنها طی چند سال رمزارز BTC بالغ بر ۷ هزار دلار ارزش خود را از دست داد.

این درحالیست که هفته‌ی گذشته نیز ایلان ماسک با انتشار پست دیگری از توقف پذیرش BTC توسط تسلا خبر داده بود. در آن زمان هم صحبت‌های ایلان ماسک باعث سقوط ارزش بیت کوین گردید. علت عدم پذیرش بیت کوین توسط شرکت تسلا نگرانی‌های مربوط به محیط زیست و استفاده از سوخت‌های فسیلی برای استخراج BTC ذکر شده است.

چرا پست‌های ایلان ماسک اینقدر تاثیرگذار است؟

عواملی که بر روی ارزش‌گذاری ارز رایج و دولتی تاثیرگذار هستند، بسیار زیاد‌اند؛ اما مطمئناً این واقعیت که ارز دولتی توسط دارایی‌های فیزیکی(اغلب طلا موجود در خزانه‌داری) پشتیبانی می‌شود بسیار مهم است. اما برای کاربران عادی و عموم مصرف‌کنندگان این واقعیت که دولت پول و ارز موجود در جیبشان را صادر می‌کند و این ارز به طور جهانی پذیرش می‌شود، همان چیزیست که به ارز اعتبار می‌دهد.

بیت کوین BTC Bitcoin تغییرات قیمت

اعتبار همان چیزیست که دارایی‌های رمزارز ارزش می‌دهد، اعتباری که با پذیرش رمزارزها توسط شرکت‌های بزرگی همچون تسلا بدست می‌آید. بر همین اساس است که پست‌های توییتری افراد شناخته شده‌ای همچون ایلان ماسک و مارک کوبان می‌توانند باعث تاثیرگذاری بر روی ارزش دارایی‌های رمزارزی شوند، زیرا کاربران با نگاه به رویکرد این افراد مسیر حرکت به سمت رمزارز و یا خلاف آن را در پیش می‌گیرند.

بازار رمزارز همچنان جوان است

گرچه بازار سهام یک سیستم مالی قدیمی است که طی چند دهه‌ی متوالی تاسیس شده و به ثبات رسیده است، صنعت رمزارزها صرفاً یک بازار مبتنی بر تکنولوژی بسیار نوپا می‌باشد. برهمین اساس، موانع ورود به این بازار بسیار بیشتر است و همه‌ی کاربران نسبت به نحوه‌ی ورود و کارکرد آن اطلاعات کافی در اختیار ندارند. این بدان معناست که علی‌رغم سرمایه‌گذاری در این بازار، سرمایه‌گذاران خرد همچنان از این روند مطمئن نیستند. گرچه ممکن است سرمایه‌گذاری‌های کلانی در این بازار صورت بگیرد، اما اغلب این سرمایه‌گذاران به دنبال کسب سود بی‌خطر و کم‌خطر هستند.

در نتیجه، اگر یک توییت مثبت ایلان ماسک می‌تواند باعث ایجاد روند صعودی در بازار رمزارزها شود، وی می‌تواند با یک پست منفی نیز روند نزولی در بازار ایجاد کند. این تغییر ناگهانی تسلا نسبت به دارایی‌های رمزارز نشان داد که حتی افراد بزرگی همچون ایلان ماسک هم نسبت به صنعت رمزارزها مطمئن نیستند.

به هر حال، برکسی پوشیده نیست که بخش عمده‌ای از فرآیند استخراج جهان به واسطه‌ی سوخت‌های فسیلی صورت می‌گیرد، موضوعی که بعید به نظر می‌رسد ایلان ماسک از ابتدا از آن خبر نداشته باشد.

نظر شما در رابطه با تغییر ناگهانی رویکرد ایلان ماسک و شرکت تسلا نسبت به صنعت رمزارزها چیست؟ چه عواملی باعث شده تا این شرکت پس از کسب سود کلان و موفقیت در بازار رمزارز دیگر تمایلی به دارایی‌های رمزارز نداشته باشد؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا