اخبار داخلیاخبار و مقالات

رئیس مجلس یکی از مهم‌ترین معضلات کشور را صرافی‌های رمزارزی تشخیص داد!

محمد باقر قالیباف در نامه‌ای به رئیس کل بانک مرکزی و وزیر امور اقتصادی و دارایی از برابری حجم مبادلات رمزارزی ایران با مبادلات بورس کشور خبر داده و خواستار مسدود‌سازی درگاه پرداخت الکترونیک پلتفرم‌های مبادلات رمزارز شد

نکات برگزیده مطلب
  • رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رئیس کل بانک مرکزی و وزیر امور اقتصادی و دارایی خواستار مسدود شدن درگاه پرداخت صرافی‌های بومی مبادلات رمزارز شده و همچنین از سازمان امور مالیاتی درخواست کرده که با توجه به حجم گسترده‌ی مبادلات برای مالکان این پلتفرم‌ها پرونده‌ی مالیاتی تشکیل شود. از آنجایی که روش‌های مختلفی برای مبادلات رمزارز وجود دارد و فعالیت پلتفرم‌های بومی مبادلات رمزارز امکان ردگیری فعالیت‌های مجرمانه را برای مجریان قانون فرآهم کرده، علاقه‌مندان را از فعالیت در صرافی‌های خارجی بی‌نیاز ساخته و زمینه‌ی اشتغال‌زایی برای مردم کشور را فرآهم می‌کند، توقف فعالیت این پلتفرم‌ها منطقی بنظر نمی‌رسد.

درخواست محمد باقر قالیباف برای مسدودسازی درگاه‌های مبادلات رمزارز

محمد باقر قالیباف؛ رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی و فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی خواستار مسدودسازی درگاه‌های پرداخت الکترونیک مربوط به پلتفرم‌های داخلی مبادلات رمزارز شد.

وی در این نامه تاکید کرده: «تعدادی از مطالعات آینده پژوهانه در رابطه با ظهور پدیده‌ی بلاکچین و رمزارزها نشان می‌دهند که در آینده رمزارزها ابزار مبادلات مالی خواهند بود و از سوی دیگر نظرات مخالفی نسبت به تقابل رمزارزها با حاکمیت پولی و نظم اقتصادی، غیرمتمرکز بودن رمزارزها و ایجاد بستری برای فعالیت غیرقانونی مطرح می‌شود.»

بر همین اساس قالیباف به یک تئوری توطئه در رابطه با رمزارزها نیز اشاره کرده است که بر اساس آن خالق ناشناس بیت کوین ممکن است انتقال ثروت عظیمی از سوی برخی کشورها به سمت عده‌ی دیگری را هدف قرار داده باشند. در حالی که خالق بیت کوین برای مدت بیش از یک دهه از ثروت حاصل از بیت کوین‌هایی که در اختیار دارد چشم‌پوشی کرده است.

قالیباف اعلام کرد که بر اساس آمار منتشر شده توسط وب‌سایت‌های مبادلات رمزارز کشور، مبادلات روزانه‌ی رمزارزها در پلتفرم‌های بومی با مبادلات بازار سهام کشور برابری می‌کند. وی در این نامه هجوم مردم به بازار رمزارزها و عدم آگاهی آن‌ها نسبت به ماهیت این دسته از دارایی‌های نوظهور تاکید کرده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در این نامه به تجربه‌ی موسسات مالی اعتباری و سکه‌ی ثامن اشاره کرده است در حالی که سابقه‌ی طولانی رمزارزها پایداری و قابلیت اطمینان به پروتکل غیرمتمرکز بلاکچین را اثبات کرده است. با این وجود، به دلیل وجود روش‌های مختلف برای خرید و فروش رمزارز، پشتیبانی از پلتفرم‌های بومی مبادلات رمزارز برای کنترل فعالیت مجرمانه، اشتغال‌زایی و جلوگیری از هدایت مردم به پلتفرم‌های خارجی و ایجاد ریسک از دست رفتن دارایی‌ها ضروری بنظر می‌رسد.

متوقف ساختن فعالیت پلتفرم‌های بومی مبادلات رمزارز منطقی نیست!

قالیباف در حالی از رئیس بانک مرکزی و وزیر اقتصاد درخواست کرده است تا درگاه پلتفرم‌های مبادلات رمزارز مسدود شوند که در این نامه به نبود قوانین مشخص برای خرید و فروش رمزارز تاکید شده است. وی در این نامه از بانک مرکزی درخواست کرده است تا به عنوان متولی نظام پولی کشور مقررات لازم برای فعالیت در حوزه‌ی مبادلات رمزارز را تدوین کند.

وی اعلام کرده است که بر اساس قوانین و مقررات فعالیت «صرافی‌ها» تنها با اخذ مجوز از بانک مرکزی امکان‌پذیر است. در حالی که صرافی‌ها در حوزه‌ی مبادلات ارز فعالیت دارند و پلتفرم‌های مبادلات رمزارز تنها در حوزه‌ی خرید و فروش رمزارز فعالیت دارند و بسیاری از سازمان‌های خارجی نظارت بر فعالیت‌های مالی رمزارزها را نوعی «کالا» و نه «ارز» ارزیابی می‌کنند. در نتیجه نمی‌توان قوانین و مقررات صرافی‌های سنتی را بر پلتفرم‌های مبادلات رمزارز اعمال کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به حجم گسترده‌ی مبادلات رمزارز از وزارت امور اقتصادی و دارایی و همچنین سازمان امور مالیاتی درخواست کرده است تا نسبت به ایجاد پرونده‌ی مالیاتی برای مالکان پلتفرم‌های مبادلات رمزارز اقدام کنند و با قید فورت نتیجه‌ی آن را به مجلس شورای اسلامی گزارش دهند.

بر اساس گزارش کوینیت، شرکت شاپرک در روز دوازدهم اسفند 1399، دستور قطع خدمات پرداخت الکترونیک صرافی‌های رمزارزی را صادر کرده است. مهدی طوبایی؛ معاون توسعه و نظارت شرکت شاپرک در همین زمان اعلام کرده بود که ارائه خدمات پرداخت به کسب و کارهای رمزارزی ممنوع است.

نظر شما نسبت به درخواست رئیس مجلس شورای اسلامی از وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی برای مسدود ساختن درگاه پرداخت صرافی‌های بومی مبادلات رمزارز چیست؟ آیا تصمیمات سختگیرانه بدون بررسی کارشناسی منجر به هدایت مردم به پلتفرم‌های خارجی و دیگر مسیر‌های ناشناخته برای مبادلات رمزارز خواهد شد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکمه بازگشت به بالا