اخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالات

تسلط بیت کوین بر بازار رمزارزها رو به زوال است

از ابتدای سال جاری سطح تسلط بیت کوین بر بازار رمزارز به شدت کاهش یافته و طی شش هفته‌ی گذشته با تشدید روند کاهشی این شاخص به ۴۲/۸ درصد رسیده است

نکات برگزیده مطلب
  • رمزارز بیت کوین به عنوان اولین و بزرگ‌ترین ارز دیجیتال موجود در صنعت رمزارزها اکنون شاهد تنزل پایه‌های سلطنت خودش است. شاخص تسلط بیت کوین اوایل سال ۲۰۲۱ چیزی حدود ۷۰ درصد تخمین زده می‌شود، درحالیکه این رقم در تاریخ ۱۱ام می ۲۰۲۱ به ۸۲/۸ درصد سقوط کرده است. به گفته‌ی تحلیلگران افزایش علاقه‌ی سرمایه‌گذاران و چرخش سرمایه‌ی ورودی به سمت بازار رمزارزهای ثانویه به ویژه پروژه‌هایی همچون اتریوم و دوج‌کوین باعث کاهش سطح تسلط بیت کوین و رسیدن به پایین‌ترین حد از سال ۲۰۱۸ تا به امروز شده است.

رمزارزهای ثانویه می‌تازند

رمزارز بیت کوین به عنوان بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین رمزارز موجود در این صنعت اکنون با چالش گسترده از طرف اتریوم و سایر رمزارزهای ثانویه مواجه شده است. همزمان با افزایش قیمت و جهش سطح تسلط دارایی‌های رمزارزی همچون اتریوم، توکن‌های بومی بایننس(BNB) و دوج‌کوین(DOGE)، میزان تسلط بیت کوین بر بازار رمزارزها کاهش چشم‌گیر یافته و به پایین‌تر حد ممکن از جولای ۲۰۱۸ تا به امروز رسیده است.

طبق تازه‌ترین داده‌های منتشر شده توسط پلت‌فرم‌ کوین‌مارکت‌کپ(Coinmarketcap)، سطح تسلط بیت کوین بر بازار رمزارز اکنون چیزی حدود ۴۲/۸ درصد تخمین زده می‌شود؛ این رقم نسبت به ۳ سال گذشته به پایین‌ترین حد ممکن رسیده است. علی‌رغم این واقعیت که بیت کوین همچنان گران‌ترین و ارزشمندترین رمزارز بازار است، اما سطح تسلط آن بر بازار که در ماه دسامبر ۲۰۲۰ چیزی حدود ۷۰ درصد بود، اکنون به ۴۲/۷ درصد در تاریخ ۱۱ام می ۲۰۲۱ سقوط کرده است.

این درحالیست که وضعیت برای اتریوم کاملاً عکس این است، به عبارتی تسلط اتریوم بر بازار رمزارزها از ابتدای سال جاری رو به افزایش می‌باشد. در ابتدای سال جاری میزان تسلط اتریوم در بازار رمزارزها تنها ۱۱ درصد بود؛ درحالیکه به گزارش کوین‌مارکت‌کپ این رقم در تاریخ ۱۰ام می به بالاتر از ۱۹ درصد رسید.

سطح تسلط بیت کوین بر بازار رمزارز رمزارزهای ثانویه bitcoin dominance
تسلط بیت کوین سقوط کرد

وضعیت اغلب رمزارزهای ثانویه بهتر است

رمزارزهای بومی بایننس پس از بیت کوین و اتریوم سومین رمزارز ارزشمند در بازار هستند. این پروژه‌ی رمزارزی با در اختیار داشتن سرمایه‌ی در حال گردش ۱۰۰ میلیارد دلاری، در ماه دسامبر ۲۰۲۰ تنها ۱ درصد از سهم بازار را در اختیار داشت، درحالیکه این رقم در ماه آوریل ۲۰۲۱ به ۴/۵ درصد رسید.

دوج‌کوین هم رمزارز دیگری است که طی چهار ماه گذشته با جهش قیمت چشم‌گیر مواجه شده و رشد قابل قبولی داشته است. در ماه ۲۰۲۱ رمزارز DOGE‌ به چهارمین رمزارز با ارزش بازار تبدیل شد و توانست از لحاظ سرمایه‌ی در حال گردش رمزارز پایدار تتر(USDT)، کاردانو و ریپل(XRP) را پشت سر بگذارد. رمزارز دوج‌کوین از ابتدای سال جاری تا به این لحظه بالغ بر ۱۲ هزار درصد افزایش قیمت داشته است، در حالی که این رقم برای بیت کوین تنها ۱۰۰ درصد است.

تسلط بیت کوین رو به کاهش است

روند کاهش تسلط بیت کوین در بازار رمزارزها در حال حاضر به دلیل تصویب و افزایش علاقه‌ی سرمایه‌گذاران به رمزارزهای ثانویه می‌باشد. از ابتدای سال ۲۰۲۱ تا به این لحظه اتریوم، دوج‌کوین و ریپل با افزایش سرمایه‌ی چشم‌گیر و ورود سرمایه‌گذاران سازمانی مواجه شده‌اند.

این درحالیست که تسلط بیت کوین همزمان با ورود سرمایه‌گذاران بزرگ به بازار رمزارزهای ثانویه از ماه آوریل، روند کاهشی به خود گرفته است.

تنها طی ۶ ماه گذشته سطح تسلط بیت کوین بر بازار از ۶۰ درصد به ۴۲/۸ درصد افت کرده است. در زمان نگارش این مقاله قیمت هر واحد رمزارز BTC حدود ۵۶ هزار ۳۰۰ دلار است و مجموع سرمایه‌ی در حال گردش آن ۱/۰۵۲ تریلیون دلار تخمین زده می‌شود.

نظر شما در رابطه با وضعیت بازار رمزارزها و کاهش سطح تسلط بیت کوین بر بازار چیست؟ آیا فصل رمزارزهای ثانویه آغاز شده و پادشاهی بیت کوین به پایان رسیده است؟ نظرات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا