اخبار و مقالاتمقالهپیشنهاد سردبیر

راهنمای جامع پروژه‌ی رمزارزی چیا

در این مقاله با ویژگی‌های چیا(Chia)، روش استخراج(فارمینگ) این رمزارز، نکات ضروری پیش از آغاز فرآیند فارمینگ و نقاط ضعف و قوت آن در برابر سایر پروژه‌های رمزارزی آشنا خواهیم شد

استخراج رمزارز یکی از روش‌های توزیع ثروت در میان فعالان پروژه‌های رمزارزی مبتنی بر الگوریتم اثبات کار محسوب می‌شود اما مصرف انرژی در فرآیند استخراج رمزارز و همچنین تمرکز قدرت پردازش ماینرها در استخرهای ماینینگ بخشی از نگرانی منتقدان نسبت به پروژه‌های رمزارزی مبتنی بر الگوریتم اثبات کار را تشکیل می‌دهد. اگرچه الگوریتم اثبات سهام مصرف انرژی برای فعالیت شبکه‌ی بلاکچینی را کاهش داده است اما تاثیر‌گذاری ثروتمندان و سپرده‌گذاران بزرگ و همچنین استخرهای سپرده‌گذاری همچنان انکارناپذیر است. پروژه‌ی رمزارزی چیا(Chia) بر پایه‌ی الگوریتم پی.او.اس.تی(PoST) از فضای ذخیره‌سازی بجای پردازنده استفاده می‌کند و به همین دلیل به «بیت کوین سبز» شهرت یافته است.

آشنایی با پروژه‌ی رمزارزی چیا

پروژه‌ی رمزارزی چیا(Chia) توسط برام کوهن(Bram Cohen) که ساخت پروتکل بیت تورنت را در کارنامه دارد، توسعه داده شده است. بسیاری از فعالان صنعت رمزارزی چیا را با پروژه‌های بزرگی همانند بیت کوین و اتریوم مقایسه می‌کنند. همانند بیت کوین و اتریوم شبکه‌ی چیا توسط زبان برنامه‌نویسی اختصاصی با نام  چیا‌لیسپ(Chialisp) ایجاد شده است.

چیالیسپ به‌طور مشابه با زبان برنامه نویسی سولدیتی(Solidity) شبکه‌ی اتریوم نقش‌آفرینی می‌کند که امکان ایجاد قراردادهای هوشمند را در این شبکه فرآهم کرده است. چیالیسپ برای ایجاد فناوری برنامه‌های غیرمتمرکز همانند سکه‌های رنگی(Colored Coins)، کیف‌پول‌های مولتی سیگنیچر(Multi-signature Wallets) و کیف‌پول‌های قابل بازیابی(Recoverable Wallets) طراحی شده است.

از طرفی تجهیزات لازم برای مشارکت در پروژه‌ی رمزارزی چیا(هارد دیسک ذخیره‌سازی) به‌طور ساده و ارزان‌تری نسبت به بیت کوین و اتریوم در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.

همچنین چیا بجای استفاده از الگوریتم اثبات کار(PoW)، از الگوریتم اثبات فضای ذخیره‌سازی(Proof of Space) و مُدل زمانی(Time model) استفاده می‌کند که با عنوان اختصاری پی.او.اس.تی(PoST) شناخته می‌شود. این الگوریتم به‌جای اتکا بر پردازشگر‌های کامپیوتری برای حل معماهای ریاضی بر فضای ذخیره‌سازی اعضاء شبکه متکی است.

در حالی که برخی از پروژه‌های رمزارزی همانند کاردانو با استفاده از الگوریتم اثبات سهام(PoS) ایجاد شده‌اند که در آن سپرده‌گذاران وظیفه‌ی حفاظت از شبکه و تایید تراکنش‌ها را بر عهده دارند. همچنین در این روش انرژی کمتری نسبت به الگوریتم اثبات کار مصرف می‌شود اما ادعا می‌شود که الگوریتم اثبات فضای ذخیره‌سازی و مُدل زمانی بهره‌وری بیشتری در مصرف انرژی دارد.

اثبات فضا یک روش رمزنگاری است که در آن فضای ذخیره‌سازی استفاده نشده در هارددیسک کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای آن‌که بتوان این روش را به صورت یک الگوریتم اجماع مورد استفاده قرار دارد، اثبات فضا به همراه اثبات زمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در شبکه‌ی چیا فارمرها وظیفه‌ی ماینرها را بر عهده دارند

شرکت کنندگان در الگوریتم اثبات فضا باید ثابت کنند که فضای ذخیره‌سازی استفاده نشده در هارد درایو خودشان را به شبکه‌ی چیا اختصاص داده‌اند. شرکت‌کنندگان در شبکه‌ی چیا با عنوان «فارمر» شناخته می‌شوند که پلات‌ها(فضای ذخیره‌سازی) خودشان را در رقابت با دیگر فارمرها و برای استخراج بلاک‌های شبکه به مشارکت در شبکه‌ی این پروژه اختصاص می‌دهند.

فارمرها برای دریافت پاداش ایجاد بلاک جدید در شبکه‌ی چیا باید بتوانند فضای کافی را فرآهم کنند. شانس بدست‌آوردن پاداش به فضای ذخیره‌سازی فارمرها در مقایسه با کل فضای ذخیره‌سازی شبکه بستگی دارد.

تیم توسعه‌دهنده‌ی چیا اطمینان دارد که مردم بدون نگرانی از خرید تجهیزاتی که بجز استخراج رمزارز کاربر دیگری ندارند و یا قبض برق بالا به دلیل مصرف انرژی تجهیزات ماینینگ از شبکه‌ی آن‌ها استفاده خواهند کرد.

نگرانی نسبت به تاثیر‌گذاری ثروتمندان و یا دولت‌ها در شبکه‌های رمزارزی مبتنی بر الگوریتم‌های اثبات کار و اثبات سهام دلیل ایجاد پروژه‌ی رمزارزی چیا کوین را تشکیل می‌دهد. ادعا می‌شود که پروژه‌ی رمزارزی چیا تراکنش‌ها را به‌طور امن‌تر و ساده‌تری نسبت به دیگر شبکه‌های بلاکچینی پردازش می‌کند. مکانیسم اجماع شبکه‌ی چیا مشکل متمرکز بودن هش‌ریت در استخر‌های ماینینگ مبتنی بر الگوریتم اثبات کار و یا تاثیر‌گذاری ثروتمندان در الگوریتم اثبات سهام را برطرف می‌سازد.

شبکه‌ی اصلی پروژه‌ی رمزارزی چیا در مارس 2021  راه‌اندازی شده بود اما کاربران تا زمان فعال شدن ویژگی ارسال تراکنش در روز سوم می 2021 امکان ارسال تراکنش با استفاده از رمزارز چیا با نماد ایکس.سی.اچ(XCH) را نداشتند.

اصطلاحات، توصیه‌ها و ارزیابی فنی

در شبکه‌ی چیا کوین به فرآیند ایجاد فایل‌های پلات، پلاتینگ(Plotting) گفته می‌شود. در فرآیند پلاتینگ مجموعه‌ای از داده‌ها حاوی توابع هش حاصل از الگوریتم رمزنگاری ایجاد می‌شوند و سپس در فرآیند ماینینگ از هش‌های ایجاد شده برای مقایسه‌ی برآورده شدن شرایط استخراج بلاک بعدی استفاده می‌شود. در صورتی که شرایط برآورده شود، در حقیقت بلاک بعدی شبکه‌ی چیا کوین استخراج شده و فارمرها(ماینرهای شبکه‌ی چیا) پاداشی برابر با 5 XCH دریافت خواهند کرد.

به دلیل ایجاد فایل‌های موقت و جانبی در فرآیند پلاتینگ اختصاص فضای اضافی علاوه بر مقدار اختصاص داده شده به هر پلات ضروری است. به عنوان مثال، حجم پلات k32 تقریباً 100 گیگابایت است اما برای ایجاد آن در اختیار داشتن فضای موقت 356 گیگابایتی ضروری است.

فارمرها برای سرعت بخشیدن به فرآیند پلاتینگ به پردازنده‌ی قدرتمند و حافظه‌های اس.اس.دی‌های سریع نیاز دارند، در غیر این صورت این فرآیند ممکن است چند روز طول بکشد. اما حتی با تجهیزات کاملاً قدرتمند امروزی نیز ایجاد 100 گیگابایت فایل برای فارمینگ چیا تقریباً به 10 ساعت زمان نیاز دارد.

از آنجایی که در طول فرآیند پلاتینگ هش‌های ایجاد شده به‌طور پیوسته از روی هارددیسک خوانده می‌شوند، سرعت خواندن اطلاعات از روی هارددیسک نیز اهمیت دارد و در نتیجه درایوهای اس.اس.دی(SSD) نسبت به هارددیسک‌های اچ.دی.دی(HDD) از برتری نسبی برخوردار هستند. با این وجود، در فرآیند استخراج چیا کوین هزینه‌ی هارددیسک نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و استفاده از ویژگی رید(اتصال موازی هارددیسک‌ها برای افزایش سرعت) بجای حافظه‌های گران‌قیمت‌تر اس.اس.دی زمان بازگشت سرمایه‌ی اولیه را برای فارمرها کوتاه‌تر خواهد کرد. همچنین برای سرعت بخشیدن به فرآیند پلاتینگ توصیه می‌شود که برای ایجاد فایل‌های موقت از حافظه‌ی اس.اس.دی و برای نگهداری از پلات‌های ایجاد شده از دیسک سخت استفاده شود.

توجه داشته باشید که گزینه‌ی خاموش شدن کامپیوتر بعد از مدت زمان مشخص را غیرفعال کنید تا عملیات فارمینگ متوقف نشود.

پلاتینگ و فارمینگ چیا

به‌طور کلی استخراج چیا از دو مرحله‌ی متفاوت «ایجاد پلات یا پلاتینگ» و «فارمینگ» تشکیل می‌شود. در مرحله‌ی ایجاد پلات در حقیقت فضای هارد دیسک پُر می‌شود و سپس فضای هارد درایوی که در مرحله‌ی ایجاد پلات پُر شده برای استخراج رمزارز چیا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سخت‌افزار و منابع مورد نیاز برای استخراج چیا

برخلاف رمزارزهای بزرگی همانند بیت کوین، اتریوم و دیگر رمزارزهای مبتنی بر الگوریتم اثبات کار که به دلیل رقابت گسترده در میان ماینرها استخراج آن‌ها با استفاده از پردازنده‌های معمولی غیراقتصادی و بی‌فایده است، استخراج رمزارز چیا با استفاده از منابع سخت‌افزاری موجود در کامپیوترهای عادی نیز امکان‌پذیر است. با این وجود، علاقه‌مندان باید فضای ذخیره‌سازی کافی برای ایجاد ونگهداری از پلات‌ها را در اختیار داشته باشند.

با این وجود، سرعت تجهیزات ذخیره‌سازی(هارد دیسک و اس.اس.دی) و قدرت پردازنده نقش مهمی در مدت زمان مورد نیاز برای ایجاد پلات‌ها دارد. بعلاوه فضای ذخیره‌سازی بیشتر به معنای ایجاد تعداد پلات‌های بیشتر و افزایش درآمد فارمرها است.

پیش از آغاز فارمینگ چیا باید توجه داشته باشید که تجهیزات ذخیره‌سازی عادی برای فرآیند ایجاد پلات‌ها و خواندن و نوشتن مداوم اطلاعات ساخته نشده‌اند. به همین دلیل برخی از شرکت‌های تولید کننده‌ی این تجهیزات اعلام کرده‌اند که فارمینگ چیا گارانتی این تجهیزات را باطل می‌کند.

مناسب‌ترین گزینه برای استخراج چیا

استفاده از اس.اس.دی‌های گران قیمت صنعتی(همانند اس.اس.دی‌های U.2) که برای استفاده‌ی مداوم طراحی شده‌اند، سرعت ایجاد پلات‌های جدید را افزایش و احتمال خرابی را کاهش می‌دهد اما از طرف دیگر زمان بازگشت سرمایه‌ی اولیه و همچنین ریسک بازگشت سرمایه به دلیل امکان وقوع اتفاقاتی همانند هجوم شدید فارمرها و افزایش شدید ظرفیت شبکه‌ی چیا کوین افزایش می‌یابد.

از طرف دیگر ساخت سیستم استخراج چیا با استفاده از هارددیسک‌های معمولی زمان بازگشت سرمایه را کاهش می‌دهد. به همین دلیل توصیه می‌شود که برای فضای ذخیره‌سازی موقت از درایور اس.اس.دس سریع و برای ذخیره‌سازی نهایی پلات‌ها از دیسک‌های سخت با ظرفیت بالا استفاده شود.

استفاده از دیسک‌های سخت پُرظرفیت مصرف انرژی و تعمیر و نگهداری سیستم فارمینگ را کاهش می‌دهد به عنوان مثال استفاده از یک هارددیسک 10 ترابایتی به مراتب مصرف کمتری نسبت به پنج هارددیسک 2 ترابایتی دارد. همچنین نصب یک هارد دیسک نسبت به نصب پنج هارددیسک به مراتب ساده‌تر خواهد بود.

برای ذخیره‌سازی نهایی پلات‌ها امکان استفاده از هارددیسک‌های اکسترنال(هارددیسک‌های خارجی)، سیستم‌های ذخیره‌سازی تحت شبکه(NAS) و … نیز وجود دارد.

همچنین هارددیسک‌ها در زمان استفاده گرما تولید می‌کنند و به همین دلیل باید سیستم فارمینگ چیا کوین از تهویه‌ی مناسبی نیز برخوردار باشد.

زمان مورد انتظار برای استخراج هر بلاک

کمبود استخرهای فارمینگ چیا هم‌اکنون یکی از چالش‌های فارمرهای این پروژه‌ی رمزارزی محسوب می‌شود. در حقیقت با فرض ثابت ماندن شرایط، استخراج چیا با یک ترابایت فضای ذخیره‌سازی در مقابل 1907 پتابایت(فضای ذخیره‌سازی کنونی اختصاص داده شده به شبکه‌ی چیا) به 195 روز زمان نیاز دارد.

بر همین اساس، کاربران بر اساس داده‌های شبکه در زمان نگارش مقاله و برای استخراج یک بلاک در دوره‌ی منطقی یک الی دو ماهه به 50-100 ترابایت فضای خالی نیاز دارند.

چگونه چیا را استخراج کنیم

برای استخراج رمزارز چیا کافی است به وب‌سایت این پروژه به آدرس چیا دات‌ نت وارد شوید. در قسمت بالای صفحه نسخه‌ی نرم‌افزار مناسب با سیستم‌عامل خود را دانلود و نصب کنید. پس از اجرای برنامه‌ی نصب شده در فایروال مجوز دسترسی به شبکه‌ی اینترنت را تایید کنید.

نصب چیا

سپس عبارات بازیابی کیف‌پول رمزارزی چیا نمایش داده می‌شود. عبارات بازیابی کیف‌پول را به دقت در مکان امنی یادداشت و نگهداری کنید(توجه داشته باشید عبارات بازیابی نقش کلید خصوصی را ایفاء می‌کنند و در صورت از دست رفتن و یا گم شدن آن امکان بازیابی کیف‌پول وجود نخواهد داشت).

عبارت بازیابی
عبارت بازیابی کیف‌پول چیا

با کلیک بر روی دگمه‌ی بعدی(Next) به صفحه‌ی اصلی نرم‌افزار وارد می‌شویم که پنجره‌ی اصلی آن(Full Node) وضعیت گره در شبکه‌ی چیا کوین را نمایش می‌دهد. پنجره‌ی دوم نیز کیف‌پول(Wallet) چیا کوین است که امکان ارسال و دریافت این رمزارز را برای کاربران فراهم می‌کند.

گره‌ی کامل چیا
بخش خانه- وضعیت اتصال گره به شبکه‌ی چیا

برای استخراج چیا کوین به پلات(Plots) وارد شوید و بر روی گزینه‌ی افزودن پلات(Add A Plot) کلیک کنید.

ایجاد پلات
ایجاد پلات جدید

سپس در نخستین بخش از پنجره‌ی نمایش داده شده اندازه‌ی هر پلات را تعیین کنید. در کنار اندازه‌ی هر پلات فضای ذخیره‌سازی موقت مورد نیاز برای ساختن آن نیز درج شده است. در بخش دوم تعداد پلات‌ها را بر اساس فضای ذخیره‌سازی که در اختیار دارید تعیین کنید.

تعیین حجم و تعداد پلات
تعیین حجم و تعداد پلات

در گام سوم فولدر موقت و در گام چهارم فولدر نهایی را مشخص کنید(توصیه می‌شود که فولدر موقت بری روی اس.س.دی و فولدر نهایی بر روی دیسک سخت انتخاب شود).

تعیین فولدر موقت و نهایی ذخیره‌سازی پلات
تعیین فولدر موقت و نهایی ذخیره‌ی پلات

در نهایت با کلیک بر روی گزینه‌ی ایجاد پلات(Create Plot) عملیات ساخت پلات و سپس فرآیند فارمینگ چیا کوین آغاز می‌گردد.

فرآیند پلاتینگ
فرآیند پلاتینگ

نکات ضروری برای استخراج چیا کوین

سرعت مشارکت فارمرها برای استخراج چیا کوین موجب شده است تا به‌طور پیوسته ظرفیت اختصاص داده شده به این پروژه‌ی رمزارزی چند برابر گردد. در نتیجه شانس استخراج بلاک برای فارمرهای خُرد کاهش یافته و در این زمان استفاده از استخرهای فارمینگ(مشابه با استخرهای ماینینگ) برای به اشتراک‌گذاری فضای ذخیره‌سازی با هدف استخراج چیا‌ کوین منطقی بنظر می‌رسد.

اگرچه در زمان نگارش مقاله استخرهای زیادی در دسترس علاقه‌مندان قرار ندارد اما استخر چینی اچ.پول(Hpool) یکی از نخستین استخرهای فارمینگ این پروژه‌ی رمزارزی محسوب می‌شود. همچنین استخر دیگری با عنوان یو.یو.پول(Uupool) نیز اخیراً امکان به اشتراک‌گذاری منابع فارمرها برای استخراج بلاک‌ها را فرآهم کرده است.

با این وجود گزارش‌هایی ارائه شده است که استخر اچ‌پول کلید خصوصی کاربران را از آن‌ها درخواست می‌کند توجه داشته باشید که ارائه‌ی کلید خصوصی به معنای واگذاری مالکیت و کل دارایی‌های موجود در کیف‌پول است و به‌طور جدی توصیه می‌شود تا از برآورده ساختن چنین درخواست‌هایی اجتناب کنید.

خرید و فروش و چشم‌انداز مبادلات چیا

در زمان نگارش این مقاله رمزارز چیا در صرافی اوکی.اکس(Okex) و کوینکس(CoinEx) فهرست شده و به‌طور پیوسته در میان فعالان بازار رمزارزها مبادله می‌شود. انتظار می‌رود که در آینده صرافی‌های بیشتری خدمات مبادلات این رمزارز را ارائه کنند.

با توجه به این‌که در کامپیوتر‌های عادی فضای خالی ذخیره‌سازی وجود دارد، امکان مشارکت و فارمینگ چیا بدون نیاز به خرید تجهیزات تخصصی استخراج رمزارز برای تعداد بیشتری فرآهم شده است. در نتیجه، انتظار می‌رود که در آینده دستیابی به دستاورد‌های بزرگی را توسط این پروژه‌ی رمزارزی شاهد باشیم.

استخراج چیا عمر حافظه‌های اس.اس.دی را کوتاه می‌کند

ماینرهای چیا برای استخراج این رمزارز به کارت‌های گرافیکی گران‌قیمت نیازی ندارند اما فرآیند استخراج چیا بر استفاده از تجهیزات ذخیره‌سازی همانند حافظه‌های اس.اس.دی گران‌قیمت متکی است. در حقیقت فارمرهای چیا برای سرعت بخشیدن به فرآیند ایجاد پلات‌ها در فولدر موقت به اس.اس.دی‌های سریع و برای ذخیره‌سازی پلات‌های ایجاد شده به دیسک‌های سخت با ظرفیت بالا نیازمند هستند. بعلاوه، از آنجایی که اس.اس.دی‌های تولید شده برای کامپیوترهای خانگی برای فرآیند خواندن و نوشتن اطلاعات بطور پیوسته طراحی نشده‌اند، استفاده از این تجهیزات برای استخراج چیا به سادگی عمر این تجهیزات را به چند هفته کاهش می‌دهد. بنابراین و برخلاف ادعای توسعه‌دهندگان چیا، استخراج این رمزارز با محیط زیست سازگاری زیادی ندارد.

ایجاد پلات‌های چیا فرآیند زمان‌بری است و استفاده از چند اس.اس.دی در حالت رید(RAID) برای سرعت بخشیدن به فرآیند ایجاد پلات‌های جدید منطقی بنظر می‌رسد. با این وجود، تمامی اس.اس.دی‌های موجود در بازار مناسب استخراج این رمزارز نیستند. اس.اس.دی‌های عادی 1 ترابایتی تقریباً پس از خواندن و نوشتن 600 ترابایت اطلاعات(معادل با نوشتن روزانه‌ی اطلاعات برابر با 30 درصد ظرفیت کل اس.اس.دی در طول پنج سال) به پایان چرخه‌ی عمر مفید خود می‌رسند.

ظرفیت خواندن و نوشتن اطلاعات و عمر مفید اس.اس.دی برای کاربران عادی کافی بنظر می‌رسد اما در فرآیند ایجاد پلات‌های جدید چیا حجم عظیمی از اطلاعات بر روی حافظه‌ی اس.اس.دی نوشته می‌شود و در نتیجه  بر اساس ادعای وب‌سایت مای‌درایو(MyDrivers) عمر مفید یک حافظه‌ی اس.اس.دی 512 گیگابایتی ارزان قیمت به 40 روز کاهش می‌یابد. اس.اس.دی‌های دارای ظرفیت بالاتر نیز عمر بیشتری داشته و تقریباً 160 روز قادر به تحمل فرآیند پلاتینگ چیا خواهند بود.

رومن هارتونگ(Roman Hartung) در کانال یوتیوب خود یک ویدئوی آموزشی در رابطه با چگونگی ساخت ریگ فارمینگ چیا منتشر کرده است. وی تایید کرد که استفاده از هارد اس.اس.دی برای پلات‌های چیا منطقی بنظر می‌رسد. با این وجود، هاردهای اس.اس.دی که از ظرفیت بالایی در نوشتن روزانه‌ی اطلاعات برخوردار هستند معمولا در دیتاسنتر‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و قیمت بالایی دارند.

ریسک فارمینگ چیا

از آنجایی که در صنعت استخراج رمزارز زمان بازگشت سرمایه‌ی اولیه یکی از فاکتورهای مهم محسوب می‌شود، بکارگیری اس.اس.دی‌های گران‌قیمت برای استخراج چیا مقرون بصرفه بنظر نمی‌رسد. از طرفی، در نتیجه‌ی هجوم ماینرها، قیمت هاردهای اس.اس.دی و دیسک سخت افزایش یافته است و تعدادی از مُدل‌های محبوب تجهیزات ذخیره‌سازی اطلاعات نیز کمیاب شده‌اند.

همچنین باید توجه داشته باشید که استخراج رمزارز لزوماً فعالیت سود‌آوری محسوب نمی‌شود و ماینرها با ریسک تغییر روند بازار، قانون‌گذاری، خرابی تجهیزات، افزایش سختی استخراج رمزارز و … مواجه هستند.

نظر شما نسبت به پروژه‌ی رمزارزی چیا کوین چیست؟ آیا استخراج چیا کوین دارای مزیت بیشتری نسبت به استخراج سایر رمزارزها است؟ آیا در آینده پروژه‌های رمزارزی دیگری با پیروی از چیا کوین و به منظور کاهش مصرف انرژی در فرآیند استخراج رمزارز ارائه خواهند شد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 9 میانگین: 4]

‫187 دیدگاه ها

 1. سلام و وقت بخیر
  با تشکر از پاسخگویی
  من الان 2 تا xch کسب کردم
  میخوام انتقال بدم به کیف پولم
  میشه روشش رو توضیح بدین بهمون؟

  1. سلام، اگه استخراج شده باشه باید داخل کیف‌پولتون قرار داشته باشه و اگه بخواید به کیف‌پول دیگه‌ای منتقل کنید از بخش ارسال(Send) آدرس مقصد را وارد کنید

 2. سلام ممنون از پاسخگویی شما میخاستم بپرسم برای هر پلات چقدر اینترنت لازم هستش

  1. اینترنت خیلی زیادی مصرف نمیکنه طوری نیست که پلات‌ها دانلود بشن اما برای تبادل ارتباط با شبکه و بروزبودن گره‌ای که ایجاد کردید اینترنت لازمه

 3. سلام خسته نباشید مههندس میخواستم بپرسم برای آپلود یه فایل 100گیگابایتی جهت فارم و اتصال به استخر چین از چه اینترنتی استفاده کنیم به صرفه تره چون 100گیگ آپلود تو ایران یکم سخته

  1. سلام در فرآیند استخراج چیا پلات‌ها توی سیستم شما ساخته میشن و جایی آپلود نمیشن لطفا مقاله را مطالعه کنید متوجه خواهید شد

 4. سلام

  به من گفتن که در ایران قابل استخراج نیست و فقط پول تونو هدر می دید!!!!!!! راسته؟؟؟؟؟؟
  کسی تابحال بعد از فارم پاداش گرفته؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. الان که شبکه بزرگ شده در مقیاس کوچیک بصرفه بنظر نمیرسه – پاداش گرفتن شانسیه و مثل بلیط قرعه کشیکه هر چند دقیقه یکبار انجام میشه و یکی برنده میشه هرچه بلیط بیشتری داشته باشید شانس برنده شدن بالا میره

 5. سلام نرم افزار دانلود نمیشه و مدت زیادی در حالت connecting می مونه و دست آخر پیغام خطای time out میده. چیکار باید بکنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   برای دانلود و ادامه کار باید از vpn یا dns استفاده کنید اون هم یه درست درمونش نه از این رایگانها .
   نمیدونم چرا هیچ کس تو هیچ سایتی نمیگه این مطلب رو .
   طرف این رمز ارز رو درست کرده و کل اطلاعات رو در اختیار دنیا گذاشته بعد ما ایرانیها اگر چیزی یاد گرفته باشیم دوست نداریم در اختیار کسی دیگه قرار بدیم .
   برای همین ایرانیها هیچ وقت به هیچ جا نمیرسن .

   1. سلام، چرا دوست نظرات را بخونید در این رابطه بحث شده – ممنون بابت اینکه تجربتونو به اشتراک گذاشتید

 6. سلام وقتتون بخیر، من اطلاعات کمی دارم و می خواستم برای فارمینگ اقدام کنم ولی یکی از دوستان بهم گفت که رمزارز چیا با سرعت داره شبکه بزرگی ایجاد میکنه و بعد از مدت کوتاهی مثلا یکی دوماه هیچ سودی از فارمینگ دیگه بدست نمی آد. این حرف درسته؟

  1. سلام، شبکه‌ی چیا به سرعت رشد کرده وبا افزایش شرکت کننده‌ها و ثابت بودن پاداش درامد کمتری به فارمرها میرسه

   1. پس با این اوصاف ورود به سرمایه گذاری توجیه پذیر نیست درسته؟ و اینکه بنظرتون chia calculator محاسبات زمان انتظار رو بر اساس افزایش شرکت کننده ها اپدیت میکنه؟ مطمئنم هر روز کلی شرکت کننده وارد میشه ولی بنظرم زمان براوردی chia calculator تغییری نکرده!

    1. بستگی به ریسک‌پذیری افراد و تغییرات قیمت داره که هیچ انسانی قادر به پیش‌بینی اون نیست ولی من شخصاً درست نمیدونم
     نمیدونم چطور برنامهنویسیش کردن ولی اگه تغییر نمیکنه احتمالاً مشکلی هست

 7. سلام مهندس
  مهندس من میخواستم ماین چیا بکنم ولی در مورد راه اندازی فرام اطلاعات کمی دارم و سرمایه اولیه هم حدود صد میلیون میشه راهنمایی کنید چی بگیرم سیستم چی جمع کنم ک بصرفه باشه با توجه به عمر هارد و برگشت سرمایه زودتر باشه جدا از قیمت فکر کنید قیمت ثابت باشه
  ممنون ازتون

  1. سلام، اول باید بدونید استخراج چیا ریسک بالایی داره و سرمایه‌ی اضافی را وارد کنید بعد استهلاک قطعات را هم در نظر بگیرید که در مقاله اشاره شده
   بخش انتخاب سخت افزار مقاله کمکتون میکنه

 8. سلام
  خسته نباشید
  در این استخرهای چینی hpool پیش کد ایران +98 را ندارد و بدون شماره تلفن اجازه برداشت نمیدهد راه حلی میتونین بفرمایید؟

  1. سلام، بهتره برای استخرهای معتبر صبر کنید راه‌هایی که وجود داره دارایی‌هاتونو در معرض خطر قرار میده

 9. سلام مهندس
  اول تشکر میکنم از پاسخگویی شیوا و متداوم شما.
  میخواستم بدونم که برای پیدا کردن هر بلاک 5 xch به عنوان جایزه میده یا 2 ؟
  و اینکه این مقدار قراره کمتر بشه مثل جایزه بلاک های بیت کوین؟ اگر بله چه زمانی و بر اساس چه متغیری؟
  باز هم ممنونم از شما

  1. سلام
   2 xch جایزه میده
   هر سه سال تا 12 سال آینده پاداش نصف میشه بعدش ثابت میمونه

 10. سلام
  فرایند پلات سازی رو انجام دادم و به مرحله فارمینگ رفت و سینک هم شده بود. سیستم رو مجبور شدم ریستارت کنم ولی الان پلات ها پیغام Not Available میده و استاتوس هم میزنه Not Synced
  چکار کنم که سینک بشه دوباره؟ چند ساعته رو Not Synced مانده
  ———————-
  ایا بعداز فرایند پلات سازی ، اینترنت یا برق قطع بشه مجدد باید پلات سازی انجام بشه یا هاردی که در مرحله فارمینگ هست نیاز به پلا سازی مجدد نیست؟

  1. سلام
   آیا فولدری که برای ذخیره‌ی دائم تعیین کرده بودید در دسترسه؟
   خودش باید تراکنش‌های جدید را دریافت کنه و سنکرون بشه
   نباید اینطوری باشه و با قطع برق فایل پلات در فولدر دائم موجوده و باید به فارمینگ ادامه بده

  2. سلام من هم چند روز با این مشکل مواجه شدم
   راهکارهایی که در اینترنت اشاره شده یکی باز کردن پورت 8444 هست که در این راهکار باید ی سری تنظیمات دستی در فایروال و روتر خود انجام بدی که من این کار رو کردم
   و یک کار دیگه که می گن این هست که فولدر چیا رو در userfile خود پاک کنید تا نرم افزار دوباره خودش اون رو ایجاد کنه و سینک شه که چون وسط پلات هستم هنوز تست نکردم ولی مثل اینکه مشکل از خود شبکه چیا هست

   1. سلام، در شبکه‌ی چیا وقتی که نفرات جدیدی زیادی اضافه بشن همه میخوان که داده‌های شبکه را دانلود کنن و این موضوع هم تاثیر می‌گذاره
    راهکار‌های دیگه رو امتحان کنید

  1. سلام، امکان‌پذیر هست ولی ممکنه صرفه نداشته باشه و شاید با محدودیت مواجه بشید

 11. سلام

  فقط باید هارد موقت فولدر بندی و پلات بندی بشن؟! پس هارد های دائم لازم نیست؟؟؟؟
  من که 2 تا1ترای nvme رو موقت کردم و پلات شده برای 44 ترابایت بعدی گفتم دائم باشه پلات بندی نکنم!!!!!!!!!!

  لطفا توضیح بدید…..

  ممنون

  1. سلام، شما برای ذخیره‌سازی پلات‌هایی که کارشون تموم شده باید فولدر دائم تعیین کنید

 12. سلام و درود
  ببخشید زمان لازم برای ساخت هر پلات مگه چقدره که توصیه شده برای ساخت پلات از ssd استفاده بشه؟
  و اینکه اون زمان تخمینی اعلام شده بر اساس ظرفیت برای استخراج هر بلاک، بیشتر صرف ساخت پلات میشه یا بعد از ساخت پلات تازه باید منتظر استخراج بلاک موند؟
  و فرضا اگه بخوایم فقط 1 پلات با ssd بسازیم و برای نگهداری به hdd منتقل کنیم ، بعد از ساخت پلات میشه ssd رو از مدار خارج و دیگه فقط hdd برای فعالیت روشن بمونه؟

  1. بین 4-6 ساعت در روز دیسک‌های سخت معمولی تا یک روز هم گزارش شده
   خیر بعد اینکه پلات ایجاد و به فولدر دائم منتقل شد تازه فرایند فارمینگ(استخراج برای پلات‌های ایجاد شده شروع میشه)
   اینو امتحان نکردم ولی احتمالاً بعد از ساخت پلات موقت و انتقال اون به فولدر دائم برای فارمینگ اون پلات فقط کافیه دیسکی که برای پلات دائم مشخص کردید در دسترس باشه

   1. ممنون بزرگوار راستش اگه ساخت پلات 6 ساعت زمان بخواد یا حتی 1 روز، من هنوز متوجه نشدم پس چه ضرورتی داره برای فولدر موقت ssd بخریم اون هم با این تفاوت قیمت فاحش! و مهندس جان میشه در مورد چالش قطع برق و اینترنت که در ایران بسیار متداوله توضیح بفرمایید اگر در مرحله فارمینگ رخ بده دقیقا چی میشه؟ یعنی مثلا اگه بعد از 1 هفته از شروع فرایند فارمینگ برق قطع بشه، اون 1 هفته کارکرد کلا هدر میره؟!

    1. اس.اس.دی زمان ایجاد پلات رو کوتاه‌تر میکنه اما استفاده ازش برای استخراج چیا عمرشو بشدت کم میکنه
     اینطوری که گفته شده عملیات فارمینگ را متوقف کنید سیستم را ریستارت کنید و مجدداً فارمینگ را از سر بگیرید بعد سنگ شدن ادامه میده
     اون یک هفته کارکرد اینطوری نیست که مثل استخر براتون حساب بشه بلکه هر لحظه شانس این هست که یه بلاک استخراج کنیدو جایزشو بگیرید

   1. آقای قربانی لطفا جواب سوال من رو هم بدین
    من چندتا هارد ۲ ترابایت دارم آیا باید همه هاردها رو تبدیل به یک درایو کنم ؟؟

    1. سلام دوست گرامی با استفاده از تنظیمات رید(Raid) باید هارددیسک‌ها را تجمیع کنید

 13. سلام
  من سیستم 40 ترابایتی با بهترین مادربورد، فن و 2 ترا nvme و…بستم میخواستم بدونم زمان پلاتینگ چقدر طول میکشه؟

  1. سلام، هرچه سیستم بهتری داشته باشید زمان ایجاد پلات جدید کمتر میشه ولی هر پلات احتمالا 4-6 ساعت طول بکشه

    1. بله فرآیند پلاتینگ زمانبره البته بسته به سرعت سیستم شما هم داره و اگه منابع کافی هست میتونید چند پلات را موازی انجام بدید

 14. سلام ممنون از اشتراک اطلاعاتتون
  موضوع اول اینکه به نظر شما چرا عملیات syncing 2 روزه که تموم نمیشه هر 20 ثانیه 32 واحد به عدد سمت چپ اضافه میشه ولی مقدار عدد سمت راست خیلی بزرگه 280000 است و من بعد دوروز رسیدم به عدد 214000 خیلی کند پیش میره
  موضوع دیگه موازی با عملیات syncing میخواستم پلات سازی هم انجام بدم قسمت view log که خطای
  2021-05-15T09:15:46.988 chia.plotting.create_plots : [32mINFO [0m Creating 1 plots of size 32, pool public key: b92cf7c6e120781a9008a91b3686328a7a62889cf6d08e124112fd5cdcb1ca16db85d09e55a07fde0d97d770edea65cf farmer public key: a4eed25767b9b7bc1e6c208437265b830c710763eab0834b7329e7cfb9f35d166c5bddf67209c6ea2f913bab0cdf5407[0m
  2021-05-15T09:15:47.026 chia.plotting.create_plots : [32mINFO [0m Memo: b92cf7c6e120781a9008a91b3686328a7a62889cf6d08e124112fd5cdcb1ca16db85d09e55a07fde0d97d770edea65cfa4eed25767b9b7bc1e6c208437265b830c710763eab0834b7329e7cfb9f35d166c5bddf67209c6ea2f913bab0cdf54072eebac48fda493b262efd49a34ee7e7d1b1796b3d5f8a98c6e1e377ecdf84b87[0m
  2021-05-15T09:15:47.027 chia.plotting.create_plots : [32mINFO [0m Starting plot 1/1[0m
  Caught plotting error: Bitfield plotting not supported by CPU
  [6856] Failed to execute script chia
  Traceback (most recent call last):
  File “chia\cmds\chia.py”, line 81, in
  File “chia\cmds\chia.py”, line 77, in main
  File “click\core.py”, line 829, in _call_
  File “click\core.py”, line 782, in main
  File “click\core.py”, line 1259, in invoke
  File “click\core.py”, line 1259, in invoke
  File “click\core.py”, line 1066, in invoke
  File “click\core.py”, line 610, in invoke
  File “click\decorators.py”, line 21, in new_func
  File “chia\cmds\plots.py”, line 135, in create_cmd
  File “chia\plotting\create_plots.py”, line 176, in create_plots
  RuntimeError: Unknown exception
  میده و پلات سازی انجام نمیشه لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام دوست گرامی
   سنگرون شدن بخاطر تعداد کاربرای جدیدی که به شبکه اضافه میشن و همشون میخوان برای سنکرون شدن اطلاعات تراکنش‌ها را دریافت کنن کند میشه البته به سرعت و کیفیت اینترنت شما هم بستگی داره
   بنظر میرسه که مشکل از سوی پردازنده هست و بر اساس اطلاعاتی که دادید میگه این پردازنده از فرآیند پلاتینگ پشتیبانی نمیکنه

  1. سلام الان تنها دو استخر چینی فعال هستن و هنوز استخر رسمی و درستی براش راه‌اندازی نشده

 15. سلام وقت بخیر.
  آیا عمل پلاتینگ کلا یکبار انجام میشه یا بعد از پر شدن هارد از پلات ها فارم انجام میشه و بعد دوباره باید پلات از اول ایجاد کنیم؟
  ممنون.

  1. عملیات پلاتینگ برای ایجاد پلات نهاییه که در دیسک سخت شما ذخیره خواهد شد بعدش تا زمانی که اطلاعات را داشته باشید میتونید به فارمینگ ادامه بدید و اگه فضای بیشتری داشتید پلات‌های بیشتری را ایجاد کنید

 16. سلام خسته نباشید
  من یه هارد ۴۸۰ ssd خریدم با چندتا هارد ۲ ترا
  چون تو بازار هاردهای ۱۰ ترا خیلی گرون و کمیاب شده مجبور شدم چند تا ۲ترا اکسترنال و اینترنال بخرم
  سوالم اینه که آیا من باید همه‌ هاردها رو تبدیل به یک درایو کنم ؟؟
  لطفا راهنمایی کنید ممنون

 17. درود
  میخواستم بپرسم با هارد اکسترنال USB-3 (یعنی بدون SSD) و 6 گیگ رم و سی پی یو i5 نسل 4 امکان مابین هست یا خودم رو سر کار نگذارم؟

  1. سلام
   برای فولدر موقت به سرعت بالایی نیاز دارید و اگرچه امکان‌پذیره ولی خیلی زمانبر خواهد بود از نظر من مقرون بصرفه نیست

 18. سلام من یک هارد اکسنرتال 4 ترا دارم با یک ssd 64 آیا میصرفه کامپیوترم 24 روشن باشه برای انقدر هارد؟

  1. سلام، با توجه به گسترشی که شبکه‌ی چیا پیدا کرده و شانس پیدا کردن بلاک کمتر شده، بصرفه بنظر نمیرسه

 19. سلام خسته نباشید.من چند روز هست که دارم در مورد ارز چیا تحقیق میکنم و کاری که میخوام بکنم اینه که یه سیستم قوی بخرم حدو 50 تا 60 تومن و چند تا هارد کنارش وصل کنم و قصدم اینه که بعد از عملیات پلات سازی از اون سیستم به عنوان یه سیستم گیمینگ استفاده کنم و یه کارت گرافیک براش بخرم. میخواستم بدونم میشه هنگام استخراج ارز یعنی بعد از ساخته شدن پلات با سیستم کارای سنگین انجام بدم مخصوصا بازی بدون فشار اومدن رو cpu و کارت گرافیک و رم و غیره و بدون کم شدن عمر دستگاه

  1. داداش چیزی که من خوندم و چیزی که شما انتظار داری یکم فرق داره روی رم و هارد و cpu فشار هست وگرنه کانفیگ خوب براش رو i7 نسل((نصل) درست یادم نیس:( ) 10 و32 گیگ رم نمیگفتن ولی روی گرافیک فک نکنم زیاد فشار باشه ولی به هرحال برای گیم ننمیشه چون سیستم داغ میکنه روی رفرش ریت تاثیر داره و لگ باگ میندازه روی بازی اذیتت میکنه باید براسش سیتم خنک کننده خوب بگیری مثل فن کولینگگرین Green Notus400 که قیمتش 1.600.00 تومنه یا خنک کننده مایع مث
   CPU Cooler: Asus ROG Strix LC 240 RGB که هم خفنه هم گیمینگ ولی گرونه 5.500.000 می ارزه که یه بازی با کیفیت خوب داشته باشی بازم اینها چیزاییه که من خوندم و تجربه کردم باید اساتید نظر بدن

   1. سلام اگه برای سیستمی که تهیه میکنیم سیستم خنک کننده ابی بزارم و و از cpu core i7 نسل دهمی استفاده کنم و از رم 32 گیگ استفاده کنم و حدود دو تا هارد 8 ترابایت بزارم و برای کار گیم از هارد و ssd های جدا استفاده کنم باز هم به سیستم فشار میاد در حالت فارمینگ و گیمینگ چون برای من خیلی مهمه که cpu خراب نشه و بقیه سیستم خراب نشه حتی از خود هارد کامپیوتر برام مهمتره. نظرتون رو میشه بگید

    1. بله فارمینگ چیا بشدت باعث کاهش عمر اس.اس.دی‌های عادی میشه
     خنک کردن برای سیستم خوبه ولی عمر اس.اس.دی رو نمیتونید کاری کنید

  2. سلام، اینکار توصیه نمیشه زمانی که شما دارید پلات ایجاد میکنید از پردازنده، رم و تجهیزات ذخیره‌سازی به شدت استفاده میکنید و هم کیفیت بازی کم میشه و هم سیستم بیشتر تحت فشار قرار میگیره
   باید توجه داشته باشید که حافظه‌ای که ازش به عنوان فولدر موقت استفاده میکنید به شدت تحت فشاره بطوری که عمرش خیلی کم میشه

   1. مهندس یعنی الان فقظ پلات موفقط حجمش مهمه و پلات داعم حجمش هر چقدر باشه اهمیتی نداره درسته؟!

    1. اهمیت داره چون باید در فولدر دائمی که روی هارددیسک مشخص میکنید نگهداری بشه

 20. سلام عزیز من 250 گیگ ssd داشتم و برای تست گذاشتم که کار کنه بعد از دو روز رفته روی حالت فارمینگ حالا میخوام سیستم عامل تغییر بدم و یا کلا هارد عوض کنم باید اون دو روز بگذرونم؟ یا میشه همین فایلی که درست کرده جای دیگه انتقال بدم؟ که یک راست بره روی حالت فارمینگ و دو روز منتظر نباشم، اگر میشه لطفا روشش بگید

  1. سلام
   بهتره روی حافظه‌ی اصلی سیستم عامل انجام ندید تا بخاطر خرابی فایل‌های مهمتون را از دست ندید
   اگه مجبورید فایل‌های پلات دائم را امنتقل کنید به اون فولدر دائمی که برای سیستم دوم میخواید بدید منتقل کنید و ببینید که کار میکنه یا نه این تاپیک را میتونید مطالعه کنید
   https://www.reddit.com/r/chia/comments/meh1ti/can_you_move_your_plots_around/

 21. درود
  1. این تفاوت پلات سازی رو متوجه نشدم.فرق k32 و k33 و بالاتر چیه و کدومش بهتره؟
  2. بنظر شما از رک سرور استفاده کنیم که از لحاظ cpu و رم قویه برای اینکار خوبه یا پیشنهاد میکنید کیس جدا ببندیم؟
  3. ما سرورمون 4 ترا هارد sas داره میتونیم از این فضا برای حافظه موقت و دائمی برای ساخت پلات استفاده کنیم؟
  4. در گام 4 تعداد پلات رو چه عددی باید باشه و مبناش چیه؟
  تشکر

  1. 1 فرقی نداره بیشتر برای سرگرمیه
   2 میتونید اما اگه اطلاعات مهمی روش ندارید چون عمر هارد به شدت میاد پایین
   3 از هر فضای خالی که روش یه فولدر میتونید ایجاد کنید و اندازه‌ی یک پلات توش جا میگیره میتونید استفاده کنید
   4 گام 4 محل فولدر دائمیه فکر کنم منظورتون گام 2 هست و مبناش وجود فضای خالی موقت برای پلات، سرعت خواندن و نوشتن روی فولدر موقت و ظرفیت خالی رم و پردازنده است

 22. سلام و ممنون از توضیحات مفیدتون
  منظور از انتخاب پلات ها به صورت موازی چیه؟! و اینکه از کجا بفهمیم سیستم ما قابلیت پلاتینگ موازی رو داره با نداره؟!

  1. اگه فضای فولدر موقتتتون چند برابر فضای موقت برای فولدر پیشنهادیه و حافظه‌ی رم و پردازنده به اندازه‌ی کافی خالی میمونه می‌تونید پلات‌های بیشتری موازی کنید
   در کل بستگی به قدرت و سرعت سیستمتون داره

 23. سلام دوست عزیز
  ممنون بابت ارائه اطلاعات مفید وبروزتدن
  چطور میتوانیم بفهمیم که ارزش هر بلاک چقدر میتونه باشه(بصورت دلاری)
  آیا این ذهنیت درسته که در صورت ساخت پلات k35 و بزرگتر بودن پلات نسبت به DEFAULT K32 ، امکان دریافت پاداش بیشتری وجود دارد؟
  فارمی متشکل از 5 سرور G8 12LFF به همراه 60 هارد 8 ترابایتی که بصورت توتال 480 ترابایت فضا دارم ، و هارد SSD را انتخاب نکردم. با توجه به اینکه ترجیحا بصورت پارالل 4 پلات بسازم ، لطف میفرمایید نظرتان را در خصوص انتخاب SSD بفرمایید.
  وبا توجه به اینکه هارد های 2 ترابایتی SSD M2 به شدت گران شدند، به نظر شما امکان پلاتینگ روی یک سرور و بعد انتقال هاردهای SATA بعد از ریخته شدن پلات ها به سرور دیگری امکان دارد؟
  منظورم این هست که فقط یک هارد SSD خوب بخرم و هارد های نهایی را به بقیه سرورها انتقال بدم. به نظرتون مشکلی پیش نمیاد؟

  1. سلام
   هر بلاک اگه پیدا کنید 2 واحد xch پاداش میگیرید که ارزش هر کوین اون در صرافی اوکی.اکس 934 دلاره
   خیر توسعه‌دهندها گفتن که اندازه‌ی بیشتر سودی نداره
   اگه احتمال خرابی و … را هم درنظر گرفتید اوکی بنظر میرسه اما استخراج چیا عمر هاردتونو به شدت میاره پایین و اس.اس.دی‌های سرور با مبدل پیشنهاد شده که خیلی گرون هستن و نمیصرفه
   میتونید ایده‌ای که دادید را تست کنید تا حالا جایی ندیدم همچین کاری کرده باشن

 24. سلام

  ممنون بابت اطلاعات خوب و مفیدتون

  الان به ازای هر ترابایت فضای هارد چقدر دستمزد داده میشه به فارمر
  مثلا یک سیستم با 3 هارد 18 ترابایتی
  وقتی قیمت چیا کوین حدود 1000 دلار باشه؟
  54 ترابایت فضا و 1 ترابایت هارد اس اس دی در آمد چقدر میشه بر اساس ماهیانه یا روزانه ؟

  1. سلام، ممنون
   الان که استخر مناسبی براش وجود نداره درآمدش هم مشخص نیست یعنی شما باید سولو ماین کنید و ممکنه اولین روز بلاک پیدا کنید یا ممکنه ده سال هم هیچ بلاکی پیدا نکنید
   اما شانس تخمینی پیدار کردن بلاک به ازای هر ترابایت فضایی که میزارید را میتونید تو ماشین حسابش مشاهده کنید

 25. سلام و وقت بخیر مجدد خدمت دوستان و آقای قربانی
  من در فایروال پورت 8444 رو باز کرده ام
  ولی باز هم در سایت myopenports.com پورت 8444 را بسته اعلام می کند.
  هنوز قادر به سینک نیستم و نمی دانم مشکل کجاست.

  ممنون از راهنمایی شما

  1. سلام، فایل ویدئویی که براتون فرستادم را مشاهده کردید؟ در قیمت وضعیت چی مینویسه؟ تغییر آی پی و روش‌های دیگه را امتحان کردید؟

   1. با تشکر از راهنمایی شما
    با تغییر آی پی چندین باره شروع به کار می کنه. اگه Disconnect بشم با تغییر چندین باره آی پی دوباره شروع به کار می کنه.

 26. سلام وقتتون بخیر. اگه عملیات پلاتینگ در حال انجام باشه و مثلا روی 11 درصد باشه و سیستم به هر دلیلی خاموش بشه بعد از راه اندازی دوباره عملیات پلاتینگ از ادامه قبلی و 11 درصد شروع میشه یا دوباره از صفر آغاز میشه؟

  1. سلام، این سناریو را امتحان نکردم و جایی هم ندیدم در این رابطه چیزی بنویسن اما احتمالاً از ادامه انجام بشه چون توی فولدر موقت ذخیره میشن

   1. سلام وقت بخیر من تست کردم و متاسانه اگر سیستم خاموش شود یا بنا به هر دلیلی از نرمافزار خارج بشید باید هارد اس اس دی رو پاک کنید و عملیات پلات سازی رو مجدد انجام بدید و قابلیت ادامه ندارد

 27. سلام ممنون از مطلب مفیدتون سوالی که برای من پیش اومده این هست که کدوم هارد بیشتر مناسب هست؟
  WD Blue
  WD Purple
  Seagate Exos
  Seagate Ironwolf
  Seagate Skyhawk
  ممنون.

  1. سلام دوست من نمیشه گفت کدوم بهتر هستن باید فاکتورهای مختلفی مثل متوسط طول عمر، سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات بررسی بشن ولی در نهایت بیشتر شانس در طول عمر تجهیزات الکترونیکی نقش داره
   هارد دیسک‌هایی که اشاره کردید بهتره برای فولدر نهایی پلات‌ها استفاده بشن

 28. سلام و عرض ادب، سوال بنده در مورد مقدار وثیقه اولیه و مقدار جریمه قطع شدن از شبکه میباشد ، ممنون میشوم اگر راهنمایی کنید

 29. سلام و عرض ادب
  ممنون بابت اطلاعات خیلی مفیدتون
  سوالی که داشتم اینه که بعد اینکه پلاتها ایجاد شد آیا بازم مهمه که سرعت هارد بالا باشه؟ چون هارد های hdd تقریبا 30 مگ بر ثانیه سرعت خواندن و نوشتن دارن و آیا این مقدار کافیه واسه فارم کردن و یا در فارم کردن برای پیدا کردن بلاک جدید بازم سرعت خواندن و نوشتن هارد مهم هست؟
  سوال دوم هم این که بعد ساخته شدن پلاتها ایا امکان این هست که پلاتها رو روی یه هارد اکسترنال کپی کنیم و با متصل بودن هارد اکسترنال باهاش فارم کنیم و دوباره پلات جدید روی هارد اینترنال بسازیم تا از سرعت بالای ساخته شدن پلات روی هارد اینترنال استفاده کنیم؟

  1. سلام
   پلات‌های موقت روی هارد اس.اس.دی توصیه میشن اما بعدش فولدر دائم رو روی دیسک سخت انتخاب میکنیم تا حجمش بالا باشه و اینجا سرعت اهمیتی نداره
   شما میتونید محل فولدر دائم را دیسک اکسترنال انتخاب کنید تا وقتی ساخته شد به اونجا منتقل بشن

   1. سلام اقا مهرزاد ، دیشب سرچ کردم ارز چیا و استخراجشو ، اومد دستم چطوریه ، فقط چندتا سوال دارم اگر بتونی از اون دوستت بپرسی ممنون میشم
    ۱ اگر در حین پلاتینگ برق بره ، ایا از اول باید هارد رو پلات کرد یا بعد از روشن شدن سیستم ادامه پلاتینگ رو میده( تو سایتا البته غیر مستقیم گفته بودن انگار از اول شروع میشه)
    ۲ اگر بعد از پلاتینگ و در حین فارمینگ و ماینینگ سیستم خاموش بشه ، بعد از روشن شدن چقدر طول میکشه دوباره تو مسیر استخراج بیفته
    ۳ چون درگاه های ساتا روی مین کم هستن اگر هارد اکسترنال با یو اس بی به سیستم وصل کنیم تاثیری روی مقدار هش یا استخراج داره یا سرعت هارد؟
    ۴اگر بخوایم هارد جدید رو سیستم اضاف کنیم ایا سیستم استخراج هاردای قبلی رو متوقف میکنه و شروع به پلاتینگ هارد جدید میکنه یا نه در موازاتش هم استخراج هارد قبلی رو انجام میده هم پلاتینگ هارد جدید؟

    1. سلام اینها سوال من هم هست لطفا جواب بدید من تا 60 درصد پلاتینگ اومدم و برق رفت بیاد از اول دوباره انجام بدم؟؟؟؟
     بعد یکی از پلات ها ساخته شد اون انجام فارمینگ میکنه و من درکنارش پلات های دیگه رو بسازم؟؟؟؟

     1. احتمالاً ادامه بده ولی اگه همچین اتفاقی افتاد ممنون میشم ما را هم از نتیجش مطلع کنید
      بله اگه موازی پلاتی را ایجاد نکنید پلات که ساخته شد منتقل میشه فولدر دائم و به حالت فارمینگ میره بعد پلات بعدی

  1. هنوز استخر رسمی برای این پروژه راه اندازی نشده برای همین کاربرا ترجیح میدن بجای اینکه کلید خصوصی و دارایی‌هاشونو در اختیار استخر قرار بدن شانس خودشونو برای پیدا کردن بلاک بطور سولو امتحان کنن

 30. سلام
  ممنون از راهنمایی خوبتون
  آیا برای امنیت بیشتر داده ها نیازی هست هارد ها Raid بشوند؟ اگه نیازی هست چه ریدی باشه بهتره؟
  اگه نیازی نیست وقتی یه هارد میسوزه و اطلاعات از بین میره چه اتفاقی میافته؟

  1. رید کردن اگه طوری انجام بشه که برای افزایش امنیت اطلاعات انجام بشه توصیه نمیشه چون میتونید از فضای دو برابری برای استخراج و درآمد بیشتر استفاده کنید اگه هارد از بین بره شما اطلاعات کیف‎ پولتونو یادداشت کردید و میتونید اونو در هارد جدید بازیابی کنید
   همچنین پلات‌ها هم در هارد جدید به راحتی ایجاد میشن و مشکلی نداره

 31. سلام وقت بخیر آقای قربانی و دوستان
  با تشکر از توضیحات کامل آقای قربانی و زمانی که برای پاسخگویی می ذارید.

  بنده 3 روز هستش که قسمت Status همگام سازی رو کامل نمی که
  به زور و بعد از چند بار ریست کردن برنامه شمارنده همگام سازی شروع و الان روی یه عدد ثابت وایساده
  توی توضیحات خوندم که باید پورت 8444 رو پورت فروارد کرد.
  میشه لطفاً نحوه این کار رو بفرمایید؟؟؟
  و اینکه آیا حتماً باید هنگام همگام سازی پراکسی فعال باشه یا خیر؟؟؟

  1. سلام، ممنون از محبتی که دارید
   مطمعن بشید که فایروال سیستم این پورت را نبسته و اگه مشکلتون رفع نشد نشد میتونید ابزارهای اشاره شده را هم امتحان کنید این فایل ویدئویی هم میتونه کمکتون کنه
   https://www.youtube.com/watch?v=Wuy-OWOtdbQ

 32. سلام مهندس خسته نباشید من یه hhd 16tb دارم براش چند گیگ ssd یاm2 بزارم میشه دقیق بگین و بعد من متوجه نشدم از کجا باید به استخر ها وصل شد

  1. سلام، هنوز استخر رسمی براش نیومده ولی توافق اون انجام شده استخرهای معرفی شده هم کلید خصوصی ازتون میخوان که کل دارایی در اختیارش قرار میگیره و ریسک خودشو داره
   اگه همزمان یک پلات میخواید درست کنه به همون اندازه‌ای که جلوی پلات نشون میده خالی باشه کافیه هرچند اس.اس.دی‌های معمولی عمرشون کم میشه

    1. اگه همزمان تنها یک پلات میخواید ایجاد کنید و سیستم عامل هم روش نمیریزید کافی بنظر میرسه هرچند اس.اس.دی‌های معمولی برای اینکار عمرشون کاهش پیدا میکنه

      1. خیر، برای پلات 101 گیگابایتی 239 گیگابایت فضا در فولدر موقت نیاز هست پلات‌های بزرگتر یقیناً بیشتره
       البته ایجاد یک پلات 16 ترابایتی اگر هم امکان‌پذیر باشه فکر نکنم ایجادش بصرفه باشه

       1. ممنون بابت پاسخگویی تون مهندس من الان میخوام راه اندازی کنم . من میخوام فارم ماینینگ بسازم و روی مین برد 6 ساتا هست با تبدیل ساتا به یو اس بی میخوام 10 تا 16 ترا وصل کنم با این تفا سیر یه پلات 101 گیگا بایتی و یه هارد 250 گیگ ssd کار راه میوفته دیگه یا باید براش چند تا پلات موازی تشکیل بدم

       2. بشرطی روی اس.اس.دی ویندوز و فایل‌های دیگه نباشه البته باید توجه داشته باشید که عمر هاردهای با ظرفیت کمتر معمولاً کمتره
        پلات‌های موزای زمانی میتونید استفاده کنید که ظرفیت خالی در سرعت اس.اس.دی، پردازنده و رم داشته باشید

   1. هنوز hhd به دستم نرسیده میخوام ssd سفارش بدم چند گیگ لازمه براش؟! 250 گیگ بگیرم خوبه؟! و بعد اینکه چطور میتونم مستقیم با خودتون ارتباط برقرار کنم

 33. آیا هارد اکسترنال هم برای ماین چیا خوب هست ؟؟
  کدوم هرد بهتره انترنال یا اکسترنال ؟؟

  1. اکسترنال هم میتونه استفاده بشه اما بیشتر از نوع اینترنال استفاده میکنن

 34. سلام خسته نباشید
  این جریان پلات بندی چطوری هست
  در مورد پلات بندی توضیح بیشتری بدید
  بعضی ها دارن تو بازار هاردها رو قیمت بالا میفروشن و میگن هارد ما پلات بندی شده است
  آیا پلات بندی کار سختی هست ؟؟

  1. سلام، مقاله رو بخونید متوجه میشید
   عمل پلاتینگ به فرآیند ایجاد فایل گفته میشه و این حرف فروشندگان درست نیست نرمافزار استخراج پلات‌ها را درست میکنه و شما به سادگی تعیین میکنید که چند پلات ایجاد بشه

 35. سلام مرسی بابت مطالب خوبتون
  مهندس بصورت دوره ای میشه پلات های داخل هارد رو پاکید یا بعد از پر شدن هارد دیسک سخت باید هارد اضافه بشه ؟
  ایا بصورت خودکار نرم افزار پلات هایی که منجر به، استخراج بلاک نشده حذف میکنه؟

  1. سلام، خیر پلات‌ها نباید پاک بشن بلکه روشیه که اثبات میکنه شما فضایی را به این پروژه اختصاص دادید نرم افزار خودش عمل خواندن و نوشتن اطلاعات را انجام میده

 36. سلام خسته نباشید ممنون از توضیحات خوبتون میخاستم بدونم مصرف اینترنت چقدر هستش ؟

  1. مصرف اینترنتش بر اساس ادعای توسعه‌دهندگان پایینه طوری نیست که مجبور بشید پلات‌ها را دانلود کنید بلکه پلاتها بر اساس الگوریتم ساخته میشن

 37. با سلام خدمت شما در مورد پورت ۸۴۴۴ توضیح میدید و اینکه من نگاه کردم این پروت در ایران بسته هست چون افرادی که دارن استخراج میکنن همه از پورت ۸۴۴۴/۸۴۴۴ استفاده میکنن ولی پورتی که برای زده یه چیز دیگس

  1. این پورتیه که گره‌ی شما برای اتباط با شبکه‌ی چیا مورد استفاده قرار میده و باید تو فایروالتون این پورت را باز کنید و اجازه‌ی دسترسی نرم‌افزار به اینترنت را بدید

 38. سلام
  ممنونم از مقاله خوبتون
  میخواستم بدونم فرق پلات ها چی هستش ایا تفاوت دارد پلات 600مگ با 101 گیگ؟

  1. سلام، ممنون
   فرقش در حجم فایل پلات نهایی و حجم مورد نیاز برای فولدر موقته البته 600 مگ نداریم و حداقلش 101 گیگه بعد از اون
   K=32 239 GiB (256.6 GB) 101.4 GiB (108.9 GB)
   K=33 512 GiB (550 GB) 208.8 GiB (224.2 GB)
   K=34 1041 GiB (1118 GB) 429.8 GiB (461.5 GB)
   K=35 2175 GiB (2335 GB) 884.1 GiB (949.3 GB)

    1. من شخصا کوچکتر از 101 گیگ ندیدم ولی اگه وجود داره که میتونید از همون استفاده کنید خود توسعه‌دهنده‌ها اعلام کردن که شما نیازی به ایجاد پلات‌های بزرگتر از k32 ندارید و میتونید برای سرگرمی پلات‌های بزرگتری بسازید

 39. با سلام اولا تشکر کنم از توضیحات کامل و جامع همه چیز عالی و کامل بود و من توانستم سیستم را راه اندازی کنم فقط چند سوال 1- بعد از ایجاد حافظه موقت و انتقال ان به حافظه سخت فارمینگ شروع میشه و اگر سیستم را خاموش و روشن کنم ادامه فارمینگ انجام میشه ولی سوال اینجاست که ایا هربار سیستم خاموش و روشن بشه تمام nod های قبلی و درامدها از بین میره و از سر گرفته میشه ؟ ( در ایجاد pilot خیر منظورم در حالت فارمینگه) 2-بعد از شروع فارمینگ من دیدم حالت cpu و ram به نرمال برگشت و هارد هم در حالت عادی بود باز با این حال ایا به هارد اسیب وارد میشه ؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. سلام، ممنون از شما
   1- بعد از خاموش و روشن کردم سیستم باید نرم افزار را اجرا کنید و اطمینان حاصل کنید که در وضعیت فارمینگ قرار داره اگه بلاکی پیدا کرده باشید و مشخصات کیف پولتونو یادداشت کرده باشید قاعدتاً درامدتون از بین نمیره
   2- در این حالت فایل پلات ایجاد شده و چون فایل‌ها ایجاد شدن آسیب کمتری نسبت به مرحله‌ی پلاتینگ وارد میشه

 40. درود
  ممنون میشم توضیح بدید
  یک ssd 256gig برای40 پلات استفاده کرد؟
  یا یک هارد256ssd ویک هارد4ترابایت میشه چن تا پلات درست کرد؟

  1. فضای اس اس دی را به فولدر موقت اختصاص بدید و سعی کنید روش پلات دائم نزارید
   موقع ساخت پلات گزینه‌ی اول ظرفیت لازم برای هر پلات را مشخص کرده و راحت میتونید حساب کنید
   البته 256 گیگ اگه ویندوز و فایل‌های دیگه روش داشته باشید برای فولدر موقت ناکافی بنظر میرسه

 41. سلام من الان تصمیم گرفتم chia ماین کنم و هیچ سیستمی ندارم ولی می خوام حدودا ۵۰ میلیون تومن برای ابتدا بزارم برای ماین ؛ خوب حالا من کلا برای یه سیستم ماین علاوه بر هارد دیگه چی باید بخرم ؟ حالا قسمت حافظه ؛ با این مقدار من چه حافظه ای بگیرم (ssd و hdd) از هردوتاش باید باشه به گفته شما حالا هر کدوم چندتا میشه و صرفه ی استخراجی بهتری داره ؟

  1. سلام دوست گرامی بخشی برای انتخاب سخت افزار در مقاله قرار داده شده اون را مطالعه کنید بهتون کمک میکنه
   انتخاب فضای دیس سخت به خود شما و بودجتون بستگی داره طبیعتا هرچقدر بیشتر باشه تعداد پلات بیشتری میتونید ایجاد کنید و درآمدتون بیشتر میشه از اونطرف قیمت هارد بالاتر میره
   تعدادش هم به خودتون(ریسکی که برای اینکاری میخواید بکنید و بودجتون) بستگی داره و قانون خاصی براش نیست

 42. سلام.
  ممنون از اطلاعات جامعتان
  من برای شروع الان چه هاردی بخرم؟؟؟؟؟
  هارد ssd چه قدر بخرم؟؟
  هارد hdd چه قدر بگیرم؟؟
  مثلا 500 گیگ هارد ssd
  و 2 تراباییت هارد hdd کافیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. بستگی به ریسک‌پذیری، امکانات و بودجه‌ی خودتون داره شما می‌تونید هزاران ترابایت فضا به این کار اختصاص بدید و خوب ریسک، بودجه ومقدار رمزارز استخراج شده افزایش پیدا میکنه
   حتی برای امتحان میتونید از سیستم معمولی استفاده کنید همه‌چی به خود فرد بستگی داره

 43. سلام برای 20 ترابایت حافظه دائمی ذخیره داده ها چه مقدار حافظه موقت نیاز هستش یا مقدارش مهم نیست ؟

  و اینکه پلات سازی روی حافظه اصلی هستش یا موقت ؟

  من درست متوجه موضوع نشدم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایین

  1. سلام، مقدار فضای مورد نیاز برای ایجاد موقت هر پلات را کنارش نوشته در مقاله هم بهش اشاره شده
   بعد اینکه فایل پلات در فولدر موقتی که مشخص کردید تکمیل شد به فولدر دائمی منتقل میشه
   اگه سیستم قدرتمندی دارید میتونید بطور همزمان بزارید چند پلات ایجاد کنه و در نتیجه فضای موقت مورد نیاز هم بیشتر میشه

 44. سلام و عرض ادب
  من نرم افزارو نصب کردم و کیف پول رو ساختم ،فقط ندونستم چندتا پلات باید و با چه مشخصاتی باید بسازم راهنماییم ممنون میشم.
  مشخصلات سیستم هم :
  cpu i7_10700k
  ram 32gb
  ssd 120gb for win
  ssd nvme 1tb
  hdd 4 tb *2

  1. سلام باید با توجه به فضای خالی هاردتون تنظیمات را انجام بدید اما اس.اس.دی 120 گیگابایتی از مقدار توصیه شده برای فولدر موقت ایجاد پلات‌ها کافی نیست و باید از دیسک سخت استفاده کنید که دردسر فارمینگ را افزایش میده

  2. هارد 1 ترابایت ssd رو ک نوشتید بدید به ذخیره موقت
   اون دو تا 4 ترابایت رو بدید به ذخیره دائمی

 45. سلام وقتتون بخیر
  ممنون از مطالب مفید وعالیتون
  فضای مورد نیاز هارد اس.اس.دی‌های U.2 که میخواهیم فایل ها به صورت موقت ذخیره شوند حداقل و حداکثرشان چقدر باشد بهتر است.

  1. اگه چند پلات را میخواید بصورت موازی ایجاد کنید و از اس.اس.دی برای فولدر موقت و از دیسک سخت به عنوان فولدر نهایی استفاده میکنید باید در فضای موقت مورد نیاز برای هر پلات ضرب بشه و فضای مورد نیاز دیسک U.2 مشخص میشه
   اگر هم طوری تنظیم کردید که یک پلات تکمیل بشه و بعدش بعدی شروع بشه همون فضایی که برای یک پلات گفته شده کافیه

   1. سلام
    با یک هارد SSD nvme 2 ترابایت چه میزان از هارد رو به طور موازی یا همون همزمان میشه پلات کرد؟

 46. با سلام و خسته نباشید در خصوص راه اندازی یک سیستم برای ارز چیا چند سوال و راهنمایی داشتم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  حتی هزینه ای هم باید پرداخت کنم پذیرا می باشم
  با تشکر از لطف شما

  1. سلام دوست گرامی شما راهنمایی که تو بخش سخت‌افزار مقاله نوشته شده را مطالعه کنید همه‌ی اطلاعات لازم توش عنوان شده

 47. با سلام و تشکر از توضیح کاملتون،
  میشه در صورت امکان پستی هم در مورد همین اندک استخرهای موجود و مقدار پورسانت و در کل معرفیشون، تهیه فرمایید.

  با تشکر فراوان از سایت بی نظیرتون

  1. حتماً، فعلا دو استخر چینی روی این ارز فعال هستن و بقیه هنوز استخرشونو راه‌اندازی نکردن

 48. سلام
  من از چند کیس مجزا برای ماین استفاده می کنم
  ولی همشون به یک کیف پول متصل هستند
  ولی روی هر سیستم فقط همون پلات های اون سیستم رو نشون می ده
  و همه رو با هم نشون نمیده
  ممنون

 49. سلام
  من بعد از گذشت 10 روز از ماین chia
  با 20 ترابایت فارمینگ و 200 پلات در حال کار هنوز هیچ ارز چیایی دریافت نکردم
  لطفا ر اهنمایی کنید

  1. ماین کردن چیا به صورت سولو مثل ماین کردن دیگر رمزارزها به صورت انفرادی است
   شما تا بلاکی پیدا نکنید چیزی بهتون تعلق نمیگیره
   اگر میخواید فضاتونو با استخر به اشتراک بگذارید و بعد پیدا کردن بلاک بین همه‌ی اعضاء تقسیم میشه ولی ریسک‌های خودشو داره

 50. سلام
  من از چند کیس جداگانه برای استخراج چیا استفاده میکنم
  و تمام کیس ها از یک کیف استفاده میکنند
  اما این سیستم ها به صورت واحد کار نمی کنند و هر کدوم برای خودشون کار می کنند
  و اینکه تعداد پلات های هر سیستم جداگانه کار میکنند
  این درست هست یا اینکه مشکلی در کار من وجود دارد

  1. سلام ببخشین میشه شماره تماستونو بفرستین چندتا سوال داشتم از شما بپرسم یکم راهنماییم کنید؟

  2. نه درسته این امکان وجود داره که مثل ریگ‌های ماینینگ از چند سیستم استفاده کنید

 51. ممنون از توضیحاتتون سوالی که داشتم آیا فرق زیادی بین زمان استخراج با ssd و با hdd هستش یا برق مصرفیشون چون از لحاظ قیمتی یه اختلاف ۸ برابری باهم دارند کدوم توصیه میشه ؟و اینکه حساب هایی که برای استخراج هربلاک توسط ماشین حسابش انجام میشه مبناش با ssd یا hdd؟

  1. همونطور که تو مقاله گفته شده بهتره برای فولدر موقت جایی در درایو اس.اس.دی و برای ذخیره‌ی نهایی پلات از دیسک سخت استفاده بشه
   برق مصرفی اس.اس.دی، سرعت و طول عمرش به مراتب بیشتره

 52. سلام
  لطفا درباره ی اینکه شانس پاداش به ازای پیدا کردن یک بلاک در پلاتهای فارمر توضیح بدید؟
  یعنی ممکنه که با ۴۰ ترابایت و حدود ۴۰۰ پلات بلاکی پیدا نشه و پاداش شامل حال فارمر نشه؟

  1. فرآیند استخراج بصورت سولو شانسی هست حالا هرچه فضای اختصاص داداه شده به فارمینگ بیشتر باشه شانستون افزایش پیدا میکنه
   بله این احتمال وجود داره احتمالش هم هست که مثلا دو یه بازه‌ی زمانی که انتظار میره یه بلاک پیدا بشه مثلا سه بلاک پیدا بشه

 53. لطفا درمورد کانفیگ کمی توضیح دهید .زمان ساخت پالت برای 1 ترا چطور باید تنظیمات انجام داد.گام اول تا چهارم رو روی چی تنظیم کنم؟
  سر در نمیارم

  1. گام اول که نشون میده هر پلات چقدر فضا نیاز داره شما با توجه به فضای خالی که در اختیار دارید و همچنین فضای موقتی که نیاز داره تعداد پلات‌ها را مشخص میکنید گام سوم هم فولدری برای فایل‌های موقت بهش میدید که توصیه میشه روی اس.اس.دی باشه تا سریع انجام بشه و گام چهارم هم فولدر ذخیره‌سازی دائم بهش میدید که دیسک سخت شماست

 54. با سلام
  من هرکاری میکنم فرم ورک روی سیستمم نصف نمیشه.
  تا الان 3 تا ویندوز عوض کردم.
  و 3 تا از ورژن های متفاوت از دات نت رو هم نصب کردم .
  اخرش باز خطا میده موقع نصب
  .چیکار باید بکنم ؟
  لطفا راهنمایی بفرمایین.

 55. با سلام و با تشکر از مطالب مفیدتون

  من ۵ تا 600 مگابایت کار انداختم به صورت تستی. الان حدود ۴ ساعته. بعد از اینکه ساخت فایلها تموم شد تا همین حالا که مشغوله زده
  Farming status: syncing
  و هیچی پاداش نداده
  لطفا وضعیتهای فارمینگ را بفرمایید.
  و بفرمایید که پاداش رو به صورت چند هزارم و میلیونیم xch میده یا باید کلی زمان بگذره تا یک بلاک استخراج بشه و یک واحد xch پاداش بده؟
  هنوز هیچی برام حساب نکرده
  با تشکر

  1. اگه سولو ماین کنید(روشی که در سایت توضیح داده شده) مثل استخر نیست که پاداش بین اعضاء تقسیم بشه بلکه شانس دارید هر موقع یک بلاک پیدا کردید کل پاداشش که ۵ XCH هست را دریافت کنید

 56. سلام
  متشکرم بابته آموزش و مقاله کامل و دست کاربردیتان.
  ممکنه بفرمایید که با هارد 12 ترا که عمل پلات سازی 4الی 5 روز طول می.شه .در 30 روز چه مقدار را میتوان فارم کرد؟
  در کل لطفا نحوه محاسبه رو لطفا بفرمایید

  1. اگه سولو ماین کنید(روشی که در سایت توضیح داده شده) اگه فضای شبکه در همین سطح ثابت بمونه حدود 110 پلات بتونید بسازید و این شانس وجود داره که در طول دو ماه یک بلاک پیدا کنید و ۵ XCH پاداش بگیرید که در یک ماه میشه 2/5 واحد از این رمزارز

 57. سلام و وقت بخیر
  در مورد نگهداری این داده ها میشه بفرمایید که چه مدت نیاز هست این داده ها رو نگهداری کنیم؟
  مثلا اگر بعد از یک ماه بخواهیم سیستم رو از مدار بیرون بیاریم، به هر دلیل، داده ها چه اتفاقی براش می افته؟
  و در مورد توان برداشت از سایت، جایی نمیبینم توی سایت های مرتبط توضیح واضح گذاشته باشه، یا من متوجه نمیشم.
  تو قسمت ماشین حساب برای این ارز نوشته به ازای هر plot
  Expected time to win
  about 15 years
  این یعنی چی؟ میشه گفت با یه پلات کار رکدن صرفه ی اقتصادی نداره؟
  و این هم سایت ماشین حساب
  https://chiacalculator.com/

  1. بر اساس فضای انتخابی Expected time to win تغییر میکنه هرچقدر فضای هارد بیشتر باشه Expected time to win یا زمان رسیده به هدف کم خواهد شد مثلا در صورت داشتن فضای 11.59TB زمان از 15 سال به 2 ماه تقلیل خواهد یافت.

  2. تا زمانی که دارید چیا را استخراج میکنید باید فضای هادرتون به این فعالیت اختصاص داده بشه وقتی تصمیم گرفتید این کار رو متوقف کنید و ادامه ندید می‌تونید پاکش کنید
   اگه بطور سولو و با روشی که توضیح داده شده ماین کنید به کیف‌پول واریز میشه که گره‌ی خودتون رو دارید و کلید خصوصیشم موقع نصب یادداشت کردید
   توی ماشین حساب تعداد پلات‌هایی که میتونید ایجاد کنید را باید مشخص کنید که هر پلات 101.4 گیگ حجم داره مثلا برای یک پلات با فاکتورهای فعلی شبکه‌ی چیا شانس استخراج یک بلاک بیش از 15 سال محاسبه شده

   1. موقع نصب فرقی نمیکنه ولی اگه برای اتصال گره به شبکه مشکل دارید میتونید این روش را هم امتحان کنید

 58. با سپاس فراوان بابت اموزش کامل و مفید شما

  مهندس عزیز بفرمایید که باسیستم خانگی با مشخصات
  پردازنده دو هسته ای نسل جدید
  رم 4 گیگ
  هارد 500 گیگ اس اس دی
  هارد 2 ترابایت اچ دی دی
  پاور 430 گرین
  که یک سیستم عرف اکثر مردم میباشد میتوان کار فارمینگ رو انجام داد؟
  و اینکه مبنای واحد خرید و فروش این ارز XCH میباشد یا plot

  1. سلام
   سلام بله در حقیقت فارمینگ چیا با سیستم‌های معمولی هم ممکنه فقط همونطور که در مقاله توصیه شده فضای مورد نیاز را چک کنید و اس.اس.دی را برای فایل‌های موقت و دیسک سخت برای فضای اصلی استفاده کنید
   اما اگه میخواید بدون استخر ماین کنید توجه کنید که به‌طور متوسط چه زمانی شانس پیدا کردن بلاک را خواهید داشت

   همونطور که در مقاله گفته شده مبنای خرید و فروش این رمزارز XCH هست

 59. سلام لطفا در مورد میزان درامد و برگشت پول این روش ماین توضیح بیشتری بدید.با توجه ب قیمت فعلی xch .

  1. یقیناً با اضافه شدن نفرات بیشتر و افزایش فضای اختصاص داده شده به این پروژه، همچنین تغییرات قیمت XCH و دیگر فاکتورها زمان پرگشت پول فرق میکنه
   اما میتونید در سایتی که قرارداده شده زمان تقریبی استخراج هر بلاک با توجه به فضای ذخیره‌سازی فعلیتونو چک کنید
   https://www.chiaexplorer.com/charts/tibHoursXch
   اما باید توجه داشته باشید که براورد با توجه به وضغیت کنونی شبکه هست و با گسترش اون زمان پیدا کردن بلاک هم افزایش پیدا میکنه

 60. با سلام و ممنون از توضیحات.
  سوالی داشتم از خدمدتون و اون اینکه فرآیند استخراج ارز در این رمز ارز آیا نیازمند دانلود پلات ها بر روی هارد خواهد بود یا این پلات ها براساس الگوریتی بر روی هارد دیسک ساخته خواهند شد و به نوعی دارای حجمی انتزاعی هستند ؟ چون اگر نیاز به دانلود دریافت و دانلود داده های با این حجم باشه عملا باسرعت اینترنت در ایران به نوعی بصرفه نخواهد بود.
  موضوع دیگر اینکه آموزشی در خصوص نحوه عملکرد و اتصال به استخر که قابلیت ماین این رمز ارز رو دارد رو آموزشی دهید .
  با تشکر.

  1. سلام دوست گرامی
   همونطور که در مقاله عنوان شده پلات‌ها توسط پردازنده پردازش میشن و بصورت هش بر روی هارددیسک ذخیره میشن در نیتجه شما به پهنای باند زیادی برای فارمینگ نیاز نخواهید داشت
   در مورد استخر هم احتمالاً در آینده شاهد راه‌اندازی استخرهای قابل اتکا برای این پروژه‌ی رمزارزی خواهیم بود حتما در این صورت آموزشش را قرار خواهیم داد

 61. لطفاً در مورد میزان مصرف اینترنت هم توضیح دهید. ایا برای یک پلات با میزان 100 گیگ ، ایا نیاز به اینترنت با حجم 100 گیگ نیز هستیم؟

  1. سلام دوست گرامی حجم دقیق اینترنت مصرفی مشخص نیست اما با توجه به اطلاعات ارائه شده پهنای باند زیادی مصرف نمیکنه و در حقیقت پاسخ سوال شما با توجه به این داده ها منفی است

دکمه بازگشت به بالا