اخبار سایر کوین‌ها - Altcoinsاخبار و مقالاتپیشنهاد سردبیر

کاردانو به یک مجموعه‌ی همه‌فن‌حریف برای ارائه‌ی خدمات رمزارزی تبدیل خواهد شد

بروزرسانی‌های متعدد شبکه‌ی کاردانو این پروژه‌ی رمزارزی را به یک پلتفرم گسترده برای ارائه‌ی طیف وسیعی از خدمات مالی مبتنی بر سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز(دیفای)، قرارداد‌های هوشمند، بازارهای ارائه‌ی وام و حتی بخشی از تجارت جهانی تبدیل خواهند کرد

شبکه‌ی کاردانو امروزه به یکی از فعال‌ترین پروژه‌های رمزارزی از نظر سطح فعالیت توسعه‌دهندگان تبدیل شده است. اخیراً بروزرسانی‌های متعددی در شبکه‌ی کاردانو اجراء شده است و فرآیند اجرای بروزرسانی‌های کادانو در آینده نیز استمرار خواهد یافت. بهبود ویژگی‌ها و ساختار شبکه و ارائه‌ی ویژگی‌های جدید اهداف این بروزرسانی‌ها را تشکیل می‌دهند. انتظار می‌رود که همانند گذشته اجرای بروزرسانی‌های آتی نیز قیمت رمزارز آدا(ADA) را تحت تاثیر قرار دهد.

چارلز هاسکینسون(Charles Hoskinson) که هم‌اکنون پروژه‌ی رمزارزی کاردانو را هدایت می‌کند یکی از بنیان‌گذاران اتریوم نیز محسوب می‌گردد. وی در روز ششم آوریل و در کانال یوتیوب خود یک فایل ویدئویی را با عنوان «تامل در رابطه با نقشه‌ی راه» منتشر کرده و در آن به بررسی نقشه‌ی راه کاردانو پرداخته است.

وی در فایل ویدئویی مورد اشاره اظهار داشت که اگرچه توسعه‌دهندگان کاردانو برای حل مساله‌ی مقیاس‌پذیری در کادانو تلاش می‌کنند، اما خود او تنها پس از اجرای کامل بروزرسانی آلنزو(Alonzo) بر این موضوع تمرکز خواهد کرد. فاز مقیاس‌پذیری در نقشه‌ی راه کاردانو در فازی با نام «باشو(Basho)» و پس از بروزرسانی گوگن(Goguen) در نقشه‌ی راه کاردانو اجراء خواهد شد.

پروژه‌ی رمزارزی کاردانو از زمان راه‌اندازی تاکنون به سرعت رشد کرده و هم‌اکنون در جایگاه هفتمین پروژه‌ی رمزارزی بزرگ بازار قرار گرفته است. ارزش بازار کاردانو به 41 میلیارد دلار می‌رسد و 2 درصد از ارزش بازار رمزارزها را تشکیل می‌دهد. در روز چهاردهم آوریل قیمت توکن‌های ای.دی.ای(ADA) به بیشینه‌ی 1/55 دلاری رسیده است.

بروزرسانی‌های ددالوس و آلنزو در شبکه‌ی کاردانو

بنیاد آی.او.اچ.کی(IOHK) در روز یکم آوریل بروزرسانی دِدالوس(Daedalus) را در شبکه‌ی کاردانو اجراء کرده است که امکان پشتیبانی از توکن‌های مختلف را در این شبکه فرآهم می‌کند. توسعه‌دهندگان این پروژه اعلام کردند: «کاربران دِدالوس می‌توانند از کیف‌پول خودشان به عنوان رابط کاربری یکپارچه برای دریافت رمزارز اِی.دی.اِی و همچنین دیگر توکن‌های منتشر شده در شبکه‌ی بلاکچینی کاردانو استفاده کنند. آن‌ها اعلام کردند:

ما با افتخار اعلام می‌کنیم که فرآیند تبدیل کاردانو به یک شبکه‌ی کاملاً غیرمتمرکز از زمان آخرین بروزرسانی دِدالوس آغاز شده است. این زمان یک نقطه‌ی عطف در تاریخچه‌ی کاردانو محسوب می‌شود که در آن تمامی استخرهای سپرده‌گذاری کاردانو توسط جامعه‌ی کاربران مدیریت می‌شوند. Cardano Developers

کاردانو ادعا کرده است که رویداد تمرکززدایی این پروژه را به یکی از غیرمتمرکز‌ترین پروژه‌های رمزارزی تبدیل کرده است. بروزرسانی آتی کاردانو گوگن(Goguen) ویژگی قرارداد‌های هوشمند را در شبکه‌ی بلاکچین کاردانو اضافه می‌کند. توسعه‌دهندگان کاردانو راهی را برای انتشار و فروش توکن‌های غیرقابل معاوضه(NFT) را بدون استفاده از قرارداد‌های هوشمند ارائه کرده‌اند. جونس جنسن(Johannes Jensen) مدیر محصولات ای‌توروایکس(eToroX) اظهار داشت: «از آنجایی که اکوسیستم سرویس‌دهندگان شبکه‌ی کاردانو به همراه ارائه‌دهندگان توکن‌ها در شبکه‌ی کاردانو و قرارداد‌های هوشمند باید برای اجرای بروزرسانی‌های آتی این شبکه آماده شوند، هارد فورک آلنزو مشکل پیچیدگی هماهنگ‌سازی را به همراه خواهد داشت.»

رشد قیمت آدا در همراهی با گسترش سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز

ارزش آدا پس از آغاز سال 2021 میلادی 356 درصد افزایش یافته است اما در حالی که هم‌اکنون ارزش رمزارز آدا با سطح 2 دلاری تقریباً 0.74 دلار اختلاف دارد، عبور قیمت آدا از مرز 2 دلاری و درآینده‌ی نزدیک بسیار غیرمحتمل بنظر می‌رسد.

با این وجود، «رشد سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز» در شبکه‌ی کاردانو یکی از عوامل احتمالی رشد قیمت آدا محسوب می‌گردد. اگر رشد دیفای در سال 2020 میلادی را به عنوان معیاری برای سنجش عملکرد سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز در سال 2021 میلادی مورد استفاده قرار دهیم، انتظار می‌رود که سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز در سال 2021 رکورد‌های جدیدی را بر جای بگذارند. در حقیقت، بازدهی آدا در طول سال گذشته‌ی میلادی 3,490/8 درصد محاسبه شده است.

نمودار ارزش کل دارایی‌های قفل شده در دیفای
نمودار ارزش کل دارایی‌های قفل شده در دیفای

داده‌های وب‌سایت دپ‌رادار(DappRadar) نشان می‌دهد که در روز شانزدهم آوریل ارزش کل دارایی‌های قفل شده(TVL) در سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز به سطح بیشینه‌ی 70/43 میلیارد دلاری رسیده است.  از زمان آغاز سال 2021 میلادی تاکنون ارزش دارایی‌های قفل شده در سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز بیش از دو برابر افزایش یافته است.

در همین زمان بازار رمزارزها نیز به‌طور چشمگیری رشد کرده است. مدیر محصولات ای‌توروایکس اظهار داشت:

بدون تردید اجرای مرحله‌ی نهایی بروزرسانی گورگن در شبکه‌ی کاردانو مجموعه‌ای از سرویس‌های فعال در دیگر شبکه‌های بلاکچینی همانند بازارسازهای خودکار(Automated Market Makers) و بازار ارائه‌ی وام(Lending Market) را در شبکه‌ی کاردانو معرفی می‌کند. Johannes Jensen

با وجود مشکل مقیاس‌پذیری شبکه‌ی اتریوم، بخش بزرگی از سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز هم‌اکنون در این شبکه فعالیت می‌کنند. یکی از اعضاء بنیاد آی.او.اچ.کی اظهار داشت: «ما اطمینان داریم زمانی که بروزرسانی شبکه‌ی کاردانو تکمیل شود، شاهد مهاجرت انبوه فعالان سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز به شبکه‌ی بلاکچین کاردانو خواهیم بود.»

اجرای بروزرسانی آلنزو

انتظار می‌رود که پس از اجرای بروزرسانی آلنزو که ویژگی قرارداد‌های هوشمند را به شبکه‌ی کاردانو می‌افزاید، کاردانو در موقعیت مناسبی به عنوان جایگزین شبکه‌ی اتریوم در میزبانی سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز تبدیل شود. گسترش سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز در شبکه‌ی کاردانو کاربرد رمزارزآدا و قیمت آن را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

توسعه‌دهندگان علاوه بر تلاش برای تبدیل شبکه‌ی کاردانو به بستر سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز قصد دارند پذیرش فناوری بلاکچین را در کشورهای آمریکای جنوبی، آفریقا و جنوب شرقی آسیا بهبود ببخشند. توسعه‌دهندگان کاردانو قصد دارند قابلیت‌های فناوری بلاکچین را در کاربردهای مختلفی همانند حمل و نقل، خرید و فروش محصولات کشاورزی و مبادلات گسترش دهند. کاردانو برای دستیابی به این هدف با شرکت با عنوان امورگو(Emurgo) همکاری می‌کند. جنسن در این رابطه اظهار داشت:

اگر آن‌ها موفق شوند نظر مثبت رهبران کشورهای آفریقایی، آمریکای جنوبی و جنوب شرق آسیا را برای استفاده از شبکه‌ی بلاکچین کاردانو جلب کنند، معیار توسعه‌ی شبکه‌های بلاکچینی از سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز مبتنی بر شبکه‌ی اتریوم به برنامه‌های تجارت جهانی تغییر خواهد کرد. Johannes Jensen

کاردانو پیشتر در حوزه‌ی زنجیره‌ی تامین مورد استفاده قرار گرفته است. ویژگی کاردانو اسکانتراست(Cardano-Scantrust) امکان بهبود فعالیت‌های تجاری را برای کسب و کارها فرآهم می‌کند.

اخیراً رمزارز پایدار شبکه‌ی کاردانو با نام ایج‌یو.اس.دی(AgeUSD) نیز رونمایی شده است. این رمزارز پایدار الگوریتمی در همکاری با امرگو و در شبکه‌ی بلاکچین ارگو(Ergo) توسعه داده شده است. این رمزارز پایدار پس از اجرای بروزرسانی قرارداد هوشمند آلنزو در شبکه‌ی کاردانو در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت.

نظر شما نسبت به تاثیر بروزرسانی‌های پیش رو در گسترش اکوسیستم کاردانو و قیمت رمزارز آدا چیست؟ آیا پروژه‌ی رمزارزی کاردانو همچنان به پیشرفت خود ادامه خواهد داد؟ آیا پس از اجرای بروزرسانی آلنزو کاردانو به مقصد فعالان سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز تبدیل خواهد شد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکمه بازگشت به بالا