اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

صندوق‌های ETF بیت کوین رونق بازار قرارداد‌های آتی را از بین خواهد برد

بانک سرمایه‌گذاری جی‌پی مورگان(J.P. Morgan) اعلام کرد که بازدهی قرارداد‌های آتی بیت کوین از تمامی رمزارزهای بزرگ بازار بالاتر بوده است اما تایید صندوق‌های قابل معامله در بورس مبتنی بر بیت کوین شرایط را تغییر خواهد داد

نکات برگزیده مطلب
  • در حالی که سرمایه‌گذاران حقوقی بازار بیت کوین هم‌اکنون به ابزارهای محدودی برای سرمایه‌گذاری در بازار بیت کوین دسترسی دارند، تحلیلگران بانک جی‌پی مورگان تاثیر راه‌اندازی صندوق‌های قابل معامله در بورس بیت کوین را مورد بررسی قرار داده‌اند.

تاثیر راه‌اندازی صندوق‌های قابل معامله در بورس بیت کوین بر بازار مشتقات

تحقیقات بانک جی‌پی مورگان(J.P. Morgan) نشان می‌دهد که قرارداد‌های آتی مبتنی بر بیت کوین بازدهی بالایی را نصیب سرمایه‌گذاران خود می‌کنند اما سرمایه‌گذاران فعال در این حوزه ریسک بالایی را نیز متحمل می‌شوند. آن‌ها انتظار دارند که راه‌اندازی صندوق‌های قابل معامله در بورس بیت کوین شرایط این بازار را تغییر بدهد.

قرارداد‌های آتی بیت کوین نوعی محصول مشتق رمزارزها هستند که امکان خرید بیت کوین در قیمت مشخص و مورد توافق در آینده را فرآهم می‌کنند. به عنوان مثال خریداری که قرارداد خرید بیت کوین 100 هزار دلاری در پایان سال را منعقد می‌کند، اعتقاد دارد که قیمت بیت کوین در آینده افزایش خواهد یافت.

یادداشت تحقیقاتی تحلیلگر بانک جی‌پی‌مورگان نشان می‌دهد که بازار قرارداد‌های آتی بیت کوین عملکرد بهتری را نسبت به ارزهای فیات و همچنین طلا و نقره ارائه کرده است. در حالی که اغلب ارزهای فیات بازدهی 5 درصدی داشته‌اند، متوسط بازدهی سالیانه‌ی بازار قرارداد آتی بیت کوین 25 درصد گزارش شده است.

محققان دریافتند که با وجود هیاهو نسبت به بیت کوین و نوسانات قیمت این دارایی، بازار قرارداد آتی بیت کوین بازدهی چشمگیری را ارائه کرده است.

بورس شیکاگو(CME) یکی از پلتفرم‌های بزرگ مبادلات قرارداد‌های آتی بیت کوین که با استفاده از پول نقد تسویه می‌شوند، برای کاهش خطا قیمت بیت کوین را از چند صرافی مختلف دریافت می‌کند. با این وجود، محققان بانک جی‌پی مورگان متوسط خطای این روش را روزانه 2 درصد و سالیانه 10 درصد محاسبه کرده‌اند.

تحلیلگران جی‌پی‌مورگان علاوه بر خطای محاسبات قیمت بیت کوین به مشکل محدودیت دسترسی سرمایه‌گذاران حقوقی به بازار‌های قانون‌گذاری شده نیز اشاره کرده‌اند. بازار مبادلات سی.ام.ای(CME) و گری‌اسکیل بیت کوین تراست(Grayscale Bitcoin Trust) گزینه‌های محدود برای فعالیت سرمایه‌گذران حقوقی محسوب می‌شوند.

کاهش تفاوت قیمت مشتقات بیت کوین با دارایی اصلی

با این وجود اوراق گری اسکیل نیز معمولاً با اختلاف قابل توجهی نسبت به قیمت بیت کوین در بازار نقدی مبادله می‌شوند. سهام گری اسکیل که در ابتدای سال 2021 میلادی در سطح بالاتر از ارزش دارایی‌های این صندوق مبادله می‌گردید، پس از اصلاح اخیر بیت کوین، ارزش مبادلاتی اوراق نیز در سطح پایین‌تری نسبت به ارزش دارایی‌های صندوق قرار گرفت.

با این وجود تحلیلگران جی‌پی مورگان معتقدند:

راه‌اندازی صندوق قابل معامله در بورس مبتنی بر بیت کوین که از نرخ مبادلات بیت کوین در آمریکا و یا دیگر صرافی‌های جهانی پیروی می‌کند، احتمالاً به تفاوت قیمت مبادلاتی مشتقات با دارایی اصلی پایان خواهد داد. صندوق قابل معامله در بورس بیت کوین به‌طور دقیق‌تری از قیمت بیت کوین در بازار نقدی تاثیر می‌پذیرد. J.P. Morgan

تحلیلگران اعلام کردند: «کارگزاری‌ها به آسانی می‌توانند اوراق صندوق‌های قابل معامله در بورس بیت کوین را به عنوان وثیقه درنظر بگیرند.» در حقیقت سرمایه‌گذاران برای خرید و فروش صندوق‌های قابل معامله در بورس بیت کوین هزینه‌ی کمتری را پرداخت خواهند کرد و انتظار می‌رود که راه‌اندازی این ابزار سرمایه‌گذاری موجب افزایش تقاضا برای فعالیت در این بازار خواهد شد.

بر اساس گزارش کوینیت، گری‌اسکیل قصد دارد اوراق بیت کوین تراست را به صندوق قابل معامله در بورس تبدیل کند.

نظر شما نسبت به ادعای تحلیلگران بانک جی‌پی مورگان در رابطه با تاثیر صندوق قابل معامله در بورس بیت کوین چیست؟ آیا ETF های بیت کوین در آینده به ابزار محبوب سرمایه‌گذاران حقوقی تبدیل خواهند شد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکمه بازگشت به بالا