اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

استخراج بیت کوین به یکی از آلاینده‌ترین صنایع جهان تبدیل خواهد شد

محققان دانشگاه آکادمی علوم چین برآورد کرده‌اند که صنعت استخراج بیت کوین تا سال ۲۰۲۴ میلادی سالیانه بیش از ۱۳۰ میلیون تن گاز دی‌اکسید کربن را منتشر خواهد کرد

نکات برگزیده مطلب
  • در حالی که افزایش قیمت بیت کوین ماینرهای بیشتری را به فعالیت در این صنعت جذب می‌کند، برق مصرفی شبکه‌ی بیت کوین و انتشار گازهای گلخانه‌ای توجه طرفداران محیط زیست را جلب کرده است. نتیجه‌ی مطالعه‌ی اخیر محققان نشان می‌دهد که صنعت استخراج بیت‌کوین در چین می‌تواند به سطح ۱۴ درصدی از گاز کربن منتشر شده توسط صنعت هواپیمایی برسد.

گاز دی‌اکسید کربن تولیدی صنعت استخراج بیت کوین در چین

مقاله‌ی منتشر شده در مجله‌ی نیچر(Nature) نشان می‌دهد که صنعت استخراج بیت کوین در چین می‌تواند تا سال 2024 میلادی موجب انتشار 130/5 میلیون تن گاز دی‌اکسید کربن شود.

محققان در مقاله‌ا‌ی با عنوان «ارزیابی سیاست‌های انتشار گاز دی‌اکسید کربن و پایداری عملکرد بلاکچین در چین(Policy Assessments For The Carbon Emission Flows And Sustainability Of Bitcoin Blockchain Operation In China)» تاثیر‌گذاری صنعت استخراج بیت‌کوین تا سال 2024 میلادی را مورد ارزیابی قرار داده‌اند.

این مطالعه توسط شانگرونگ جیانگ(Shangrong Jiang)؛ عضو هیات علمی دانشگاه آکادمی علوم چین در همراهی با شش محقق صورت گرفته است. آن‌ها در این مطالعه ادعا کرده‌اند:

افزایش روزافزون انرژی مصرفی و انتشار گاز دی‌اکسید کربن ناشی از استخراج بیت کوین می‌تواند تلاش‌های پایدار جهانی برای کاهش انتشار گاز دی‌اکسید کربن را خنثی کند. The Nature

اگر انرژی مصرفی صنعت استخراج بیت کوین به سطوح پیش‌بینی شده در این مقاله برسد، گاز دی‌اکسید کربن تولید شده توسط صنعت استخراج بیت‌کوین می‌تواند حجم گاز کربن تولید شده توسط کشورهایی همانند جمهوری چک و یا قطر را نیز پشت سر بگذارد.

محققان توصیه کرده‌اند «سیاست اخذ مالیات از انتشار گازهای گلخانه‌ای» در چین کنار گذاشته شود و به‌جای آن قوانین محلی وضع شود. آن‌ها ادعا کرده‌اند که این روش ابزار موثرتری برای محدود کردن گاز دی‌اکسید کربن تولید شده توسط صنعت استخراج بیت کوین خواهد بود.

جیسون دین(Jason Deane)؛ تحلیلگر بازار بیت کوین در شرکت کوانتوم اکونومیک(Quantum Economics) اظهار داشت:

ماینرها برای فعالیت خود به انرژی الکتریکی نیاز دارند و به دلیل هزینه‌ی پایین‌تر انرژی الکتریکی حاصل از منابع تجدید‌پذیر آن‌ها منابع انرژی پاک را ترجیح می‌دهند. اما زمانی که زغال‌سنگ تنها گزینه‌ی پیشنهادی توسط مقامات چینی است، آن‌ها چه انتخاب دیگری دارند؟ Jason Deane

برآورد توان مصرفی صنعت استخراج بیت کوین تا سال 2024 میلادی

محققان برآورد کرده‌اند که بدون مداخلات سیاسی انرژی مصرفی صنعت استخراج بیت کوین در چین تا سال 2024 میلادی دو برابر نسبت به برآورد‌های کنونی افزایش یافته و به بیشینه‌ی 296 تراوات ساعت(TWh) خواهد رسید.

در حالی که برق مصرفی صنعت استخراج بیت کوین امروزه با تعدادی از کشورهای صنعتی جهان برابر شده است، محققان دانشگاه کمبریج شاخص برق مصرفی بیت کوین را ارائه کرده‌اند.

بر همین اساس، برق مصرفی صنعت استخراج بیت کوین امروزه 137 تراوات ساعت برآورد شده است. یعنی صنعت استخراج بیت کوین هم‌اکنون برق بیشتری را نسبت به کل کشور آرژانین مصرف می‌کند. بعلاوه اگر بیت کوین را یک کشور فرض کنیم، برق مصرف آن در فهرست 30 کشور پُرمصرف جهان جای می‌گیرد.

با وجود داده‌های گزارش شده، گستردگی فعالیت ماینرها در نقاط مختلف جهان، استفاده از منابع انرژی مختلف، تجهیزات متفاوت استخراج رمزارز محاسبه‌ی دقیق برق مصرفی ماینرها را ناممکن می‌سازد. بر اساس گزارش کوینیت، شرکت کوین‌شیرز(Coinshares) در سال 2018 اعلام کرد که مصرف انرژی الکتریکی صنعت ماینینگ نصف مقدار تخمین زده شده توسط BECI است.

نظر شما نسبت به برآورد اخیر محققان نسبت به برق مصرفی صنعت استخراج بیت کوین تا سال 2024 میلادی چیست؟ آیا در آینده نیز افزایش انرژی الکتریکی مصرفی در این صنعت را شاهد خواهیم بود؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا