اخبار سایر کوین‌ها - Altcoinsاخبار و مقالات

راه‌اندازی قرارداد‌های هوشمند فصل جدیدی را برای کاردانو رقم خواهد زد

بنیان‌گذار پروژه‌ی رمزارزی کاردانو از اجرای یک بروزرسانی در آینده‌ی نزدیک خبر داد که امکان عقد قرارداد‌های هوشمند در این شبکه‌ی بلاکچینی را برای توسعه‌دهندگان فرآهم می‌کند

نکات برگزیده مطلب
  • استقبال فعالان صنعت رمزارزی از محصولاتی که بر مبنای ویژگی قرارداد‌های هوشمند راه‌اندازی شده‌اند موجب شده است تا رقبای شبکه‌ی اتریوم نیز به‌تدریج این ویژگی را به کاربران خود ارائه دهند. در همین راستا، چارلز هاسکینسون(Charles Hoskinson)؛ بنیان‌گذار کاردانو از راه‌اندازی قرارداد‌های هوشمند کاردانو در فصل بهار خبر داده است.

راه‌اندازی قرارداد‌های هوشمند در شبکه‌ی کاردانو

چارلز هاسکینسون(Charles Hoskinson)؛ مدیرعامل بنیاد آی.او.اچ.کی(IOHK) در کنفرانس مجازی کاردانو 360 اعلام کرد: شبکه‌ی آزمایشی آلونزو(Alonzo) که امکان راه‌اندازی قرارداد‌های هوشمند فرآهم می‌کند را در ماه آوریل راه‌اندازی خواهد کرد.

هاسکینسون برآورد کرده است که این شبکه‌ی آزمایشی در پایان ماه آوریل و یا ابتدای ماه می راه‌اندازی خواهد شد. وی اظهار داشت: «برای نخسین مرتبه، مردم قادر خواهند بود قرارداد هوشمند بنویسند و آن را در شبکه‌ی کاردانو منتشر کنند.»

توییت قرارداد‌های هوشمند کاردانو
ما امشب از طرح ایجاد قرارداد هوشمند در شبکه‌ی کاردانو پرده‌برداری کردیم. در این فایل تصویری اطلاعات بیشتری را از نقشه‌ی راه آلونزو مشاهده خواهید کرد. ما در هفته‌ی پیش‌رو فایل‌های تصویری بیشتری را برای شما ارائه خواهیم کرد، پس با ما همراه باشید.

بر اساس طرح ارائه شده، بروزرسانی آلونزو در بهار سال جاری به‌صورت هاردفورک اجراء شده و قراردادهای هوشمند در ابتدا به‌صورت آزمایشی در دسترس علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

افزودن قرارداد‌های هوشمند نقطه‌ی عطف مهمی برای کاردانو محسوب می‌شود و این پروژه‌ی رمزارزی را به رقیب مهمی برای اتریوم تبدیل خواهد کرد. اکوسیستم غیرمتمرکز اتریوم(DeFi) از تابستان گذشته به شدت گسترش یافته و تاکنون طیف وسیعی از برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز بر پایه‌ی قرارداد‌های هوشمند اتریوم ایجاد شده است.

هم‌اکنون شبکه‌ی کاردانو نیز ویژگی مشابهی را ارائه خواهد کرد. توسعه‌دهندگان کاردانو از پلتفرم مبادلات غیرمتمرکز شبکه‌ی کاردانو رونمایی کرده‌اند که به پلتفرم‌های مبادلات غیرمتمرکز اتریوم همانند یونی‌سواپ(Uniswap) شباهت دارد.

آغاز رقابت کاردانو با اتریوم

دیفای‌پلاس(DeFi Pulse) کل ارزش دارایی‌هایی که در سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز قرار دارند را نزدیک به 40 میلیارد دلار برآورد کرده است. درهمین زمان، پلتفرم‌های بزرگی همانند میکردائو(MakerDAO)، کامپوند(Compound)، اَوِ(Aave) و غیره بر مبنای قرارداد‌های هوشمند اتریوم ساخته شده‌اند. اما پس از اعمال بروزرسانی آلونزو کاردانو نیز قادر خواهد بود بخش از بازار قرارداد‌های هوشمند را در اختیار بگیرد.

اعمال بروزرسانی مری(Mary) که در ابتدای مارس اجراء شده، همانند شبکه‌ی اتریوم امکان ایجاد توکن‌های سفارشی را برای کاربران کاردانو فرآهم کرده است. در نتیجه کاردانو به شبکه‌‌ای از دارایی‌های مختلف تبدیل شده که امکان پشتیبانی از انواع مختلفی از رمزارزها را دارد.

با این وجود، برخلاف شبکه‌ی اتریوم تراکنش انتقال توکن‌ها در شبکه‌ی کاردانو به قرارداد‌های هوشمند وابستگی ندارد؛ یعنی برخلاف شبکه‌ی اتریوم، احتمالاً افزایش شدید کارمزد ارسال تراکنش‌ها در شبکه‌ی کاردانو را شاهد نخواهیم بود.

افزایش سطح کارمزد تراکنش‌ها در شبکه‌ی اتریوم بحث گسترده‌ای را در میان توسعه‌دهندگان این پروژه به راه انداخته است و پیوستن کاردانو به جمع رقبای اتریوم در حوزه‌ی قرارداد‌های هوشمند در حالی که کارمزد پایین‌تری را برای ارسال تراکنش‌ها پیشنهاد می‌کند تنها موجب افزایش رقابت در این حوزه خواهد شد.

نظر شما نسبت به راه‌اندازی ویژگی قرارداد‌های هوشمند در شبکه‌ی کاردانو چیست؟ آیا پس از اجرای بروزرسانی پیش‌رو کاردانو به رقیب اصلی شبکه‌ی اتریوم تبدیل خواهد شد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا