اخبار و مقالاتاسکم و قانونگذاری - Scam & Regulation

گروه ویژه‌ی اقدام مالی در برابر مبادلات غیرمتمرکز قد علم کرد

پیش‌نویس منتشر شده از دستورالعمل جدید گروه ویژه‌ی اقدام مالی(FATF) از اوپراتورهای ارائه‌دهنده‌ی سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز(دیفای) درخواست می‌کند تا قوانین احراز هویت مشتریان را رعایت کنند

نکات برگزیده مطلب
  • در حالی که گروه ویژه‌ی اقدام مالی(FATF) در دستورالعمل پیشین خود سیستم اقتصادی غیرمتمرکز(دیفای) را نوعی نرم افزار تعریف کرده بود و در نتیجه امکان اعمال محدودیت صرافی‌های متمرکز بر آن‌ها وجود نداشت اما در دستورالعمل جدید خود تغییر موضع داده و اوپراتورهای سیستم‌های مالی غیرمتمرکز را سرویس‌دهنده‌ی ارزهای مجازی(VASP) ارزیابی می‌کند.

دستورالعمل گروه ویژه‌ی اقدام مالی در برابر سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز

گروه ویژه‌ی اقدام مالی(FATF) اخیراً راهنمای جدیدی را برای برنامه‌های غیرمتمرکز کاربردی(DApps) منتشر کرده است که اجرای آن به‌طور مستقیم سیستم‌های کاربردی غیرمتمرکز(DeFi) را تحت تاثیر قرار خواهد داد و تبعاتی را برای اوپراتورهای پلتفرم‌های فعال در این حوزه همانند یونی‌سواپ(Uniswap)، سوشی‌سواپ(Sushiswap) و غیره به همراه خواهد داشت.

دستورالعمل گروه ویژه‌ی اقدام مالی در برابر سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز
بر اساس پیش‌نویس دستورالعمل جدید اف.ای.تی.اف: اگر سهام‌دار یونی‌سواپ و یا میکردائو(MakerDAO) هستید، سرویس‌دهنده‌ی ارزهای مجازی(VASP) محسوب خواهید شد و باید قوانین ضد پولشویی را اجراء کنید.

گروه ویژه‌ی اقدام مالی در گذشته سیستم اقتصادی غیرمتمرکز را نوعی نرم افزار تعریف کرده است. با این وجود و بر اساس ادعای این آژانس، کسانی که در راه‌اندازی سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز مشارکت دارند را می‌توان ارائه‌دهنده‌ی خدمات ارزهای مجازی ارزیابی کرد.

افرادی که توسعه‌ی کسب و کار سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز بر عهده دارند، در زمانی که فعالیت‌هایی را از سوی شخص حقیقی و یا حقوقی دیگری انجام می‌دهند احتمالاً ارائه‌دهنده‌ی خدمات ارزهای مجازی هستند. غیرمتمرکز ساختن عناصر و فعالیت‌های ارائه‌ دهندگان خدمات ارزهای مجازی آن‌ها را از این دسته‌بندی خارج نمی‌کند. FATF Guidance

گابریل شاپیرو(Gabriel Shapiro)؛ یک حقوقدان آشنا با صنعت رمزارزها در رابطه با تبعات اجرای دستورالعمل جدید گروه ویژه‌ی اقدام مالی اظهار داشت: «کُد نویسی و انتشار یک قرارداد هوشمند با راه‌اندازی کسب و کار بر مبنای قرارداد هوشمند تفاوت دارد.»

وی معتقد است که تصویب نهایی این دستورالعمل «آسیب جبران‌ناپذیری» را بر حوزه‌ی سرمایه‌گذاری و صنعت بلاکچین به همراه خواهد داشت: «یکبار فروش رمزارز در پلتفرم‌های غیرمتمرکز مبادلات رمزارز آن‌ها را به سرویس‌دهندگان پولی تبدیل خواهد کرد. پیش‌نویس دستورالعمل گروه ویژه‌ی اقدام مالی بدون سرو صدا ارائه شده و با تعریف پیشین این آژانس در تضاد است.»

دستورالعمل‌های پیشنهادی به قانون تبدیل خواهند شد

اگرچه گروه ویژه‌ی اقدام مالی تنها می‌تواند دستورالعمل‌های خود را به صورت توصیه و یا پیشنهاد ارائه کند. اما ممکن است سازمان‌های قانونی متعددی در سراسر جهان دستور العمل‌های این سازمان را به صورت قانون اجراء کنند. در نتیجه شاپیرو معتقد است که دستورالعمل گروه‌ویژه‌ی اقدام مالی تاثیرات مهمی بر فعالیت پلتفرم‌های غیرمتمرکز فعال در صنعت بلاکچین همانند یونی‌سواپ دارد. یعنی سازمان‌های قانون‌گذاری کشورهای مختلف جهان امکان ممنوع ساختن فعالیت در یک پلتفرم غیرمتمرکز همانند یونی‌سواپ را دارند.

در صورتی که گروه ویژه‌ی اقدام مالی تشخیص دهد که شخص، سازمانی و یا کشوری قوانین ضدپولشویی را رعایت نمی‌کند، کشورهای عضو اف.ای.تی.اف(FATF) قادر هستند تا مجازات‌هایی همانند تحریم، وضع مجازات و … را برعلیه آن اعمال کنند.

نظر شما نسبت به پیش‌نویس دستورالعمل پیشنهادی جدید گروه ویژه‌ی اقدام مالی چیست؟ آیا اف.ای.تی.اف قصد دارد مبادلات آزاد که به کمک رمزارزها امکان‌پذیر شده است را متوقف سازد؟ آیا این دستورالعمل توسط سازمان‌های قانون‌گذاری کشورهای جهان پذیرفته خواهد شد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا