اخبار و مقالاتاسکم و قانونگذاری - Scam & Regulation

دولت ترکیه مخالفت با رمزارزها را کنار گذاشت

وزیر صنعت و تکنولوژی ترکیه اخیراً اعلام کرد که اهمیت رمزارزها در مبادلات مالی را پذیرفته و از تدوین قوانینی برای حفاظت از فعالان این حوزه در برابر کلاهبرداران خبر داد

نکات برگزیده مطلب
  • در حالی که برخی از کشورهای جهان با اتخاذ رویکرد مبهم و یا مقابله با رمزارزها به سادگی فرصت بهره‌مندی از مزایای ایجاد شده توسط رمزارزها را از دست می‌دهند، وزیر صنعت و فن‌آوری دولت ترکیه اخیراً اظهار داشت که دیگر نسبت به رمزارزها بدبین نیست و از تدوین مقررات مقابله با کلاهبرداری در این حوزه خبر داد.

دولت ترکیه در برابر رمزارزها موضع‌گیری بالغانه‌تری را اتخاذ کرد

مصطفی وارانک(Mustafa Varank)؛ وزیر صنعت و تکنولوژی کشور ترکیه در مصاحبه با نشریه‌ی ترکی زبان بلومبرگ اچ.تی(Bloomberg HT) اظهار داشت که دولت ترکیه بزودی مقررات فعالیت در حوزه‌ی رمزارزها را معرفی خواهد کرد. وی اظهار داشت که «من دیگر نسبت به رمزارزها دیدگاه منفی ندارم و متوجه شده‌ام که این ابزارهای مالی موثر هستند.»

وارانک رمزارزها را یکی از طعمه‌های جذاب برای کلاهبرداران توصیف کرده و اظهار داشت:

اجازه نخواهیم داد حوزه‌ی رمزارزها که چنین ریسک بالایی را دارد، بدون هیچ نظارتی و به‌طور آزاد باقی بماند. Mustafa Varank

رجب طيب اردوغان(Recep Tayyip Erdoğan) رئیس جمهور ترکیه در روز جمعه‌ی هفته‌ی گذشته از تدوین چهارچوب‌های اقتصادی و قانونی برای رمزارزها خبر داد.

محمت تورکارسلان(Mehmet Türkarslan)؛ مشاور حقوقی صرافی رمزارزی پاریبو(Paribu) اظهار داشت که تعدادی از مشاوران سرمایه‌گذاری جعلی با پیشنهاد سود بالا برای سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها از مشتریان خود کلاهبرداری می‌کنند. وی افزود:

این دسته از مشاوران جعلی در ابتدا به مشتریان خود کمک می‌کنند تا سود بالایی را به‌دست آورند، سپس با جلب اعتماد آن‌ها از قربانیان درخواست می‌کنند تا کنترل حساب‌های کاربری خود در صرافی‌ها را به آن‌ها بسپارند. Mehmet Türkarslan

کلاهبرداران به قربانیان خود وعده می‌دهند که درصورت ایجاد امکان دسترسی مستقیم به حساب صرافی آن‌ها با استفاده از نرم‌افزار تیم ویوویر(TeamViewer) قادر خواهند بود سود بیشتری را برای آن‌ها به ارمغان بیاورند. کلاهبرداران پس از دسترسی یافتن به حساب کاربری قربانیان دارایی‌های آن‌ها را به حساب کیف‌پول خود منتقل کرده و به سادگی ناپدید می‌شوند.

مقابله با تقلب در راستای منافع فعالان صنعت رمزارزی

بِستِ ناز سولو(Beste Naz Süllü)؛ مدیر تحقیقات صرافی آیکریپکس(ICRYPEX) اظهار داشت: «همانند سایر نقاط جهان، کلاهبرداری یکی از نگرانی‌های اصلی بازار مبادلات رمزارز در ترکیه را تشکیل می‌دهد. تلاش وزیر صنعت و تکنولوژی برای مقابله با کلاهبرداری در این صنعت رویکرد مثبتی است.»

در حقیقت قانون‌گذاران باید برای منافع ملی، دسترسی آزاد به تمامی بازارهای مالی را برای شهروندان خود فرآهم کنند و تنها با اقدامات نظارتی از کلاهبرداری و تقلب جلوگیری کنند.

با این وجود تورکارسلان معتقد است که هیچ تضمینی وجود ندارد تا اعمال اقدامات نظارتی دولت از فعالیت کلاهبرداران جلوگیری کند. وی اظهار داشت از آنجایی که قربانیان معمولاً کنترل دارایی‌های خود را به کلاهبرداران می‌سپارند، مقابله با مجرمان بسیار دشوار است.

بر اساس گزارش کوینیت، دولت ترکیه در سال 2019 میلادی برنامه‌ی خود را برای ایجاد زیرساخت ملی بر بستر بلاکچین اعلام کرد.

نظر شما نسبت به تغییر رویکرد دولت ترکیه در مقابل صنعت رمزارزی چیست؟ آیا دیگر کشور‌ها نیز یکی پس از دیگری رویکرد مقابله با رمزارزها را کنار گذاشته و تلاش خواهند کرد تا از فرصت ایجاد شده در این حوزه در راستای منافع ملی خودشان استفاده کنند؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا