اخبار داخلیاخبار و مقالات

رئیس سازمان بورس: رمزارزها را رها کرده و در بورس سرمایه‌گذاری کنید

محمدعلی دهقان دهنوی بدون اشاره به مشکلاتی که قانون‌گذاری بیش از حد فعالیت سازمان بورس برای سرمایه‌گذاران ایجاد کرده، از فعالان بازار رمزارزها دعوت کرد تا در بازار بورس فعالیت کنند

نکات برگزیده مطلب
  • رئیس سازمان بورس در اظهارات اخیر خود از گسترش فعالیت مردم در بازار مبادلات رمزارز انتقاد کرده و از آن‌ها دعوت کرد تا در بازار بورس و اوراق بهادار سرمایه‌گذاری کنند. وی بدون اشاره به فرصتی که صنعت رمزارزها برای اشتغال زایی، فقر زدایی و ارزآوری فرآهم کرده، سرمایه‌گذاری در بورس را موجب رشد اقتصاد کشور می‌داند.

دعوت رئیس سازمان بورس از فعالان بازارهای مبادلات رمزارز برای سرمایه‌گذاری در بورس

در طول چند روز گذشته، گسترش فعالیت مردم در بازار رمزارزها مورد توجه سازمان‌های دولتی قرار گرفته است. در همین راستا بانک مرکزی خرید و فروش رمزارز را غیرمجاز اعلام کرده در حالی که شورای عالی فضای مجازی از تلاش برای قانون‌گذاری آن در آینده خبر داده است. در همین راستا رئیس سازمان بورس نیز از فعالان بازار رمزارز درخواست کرد تا در بورس سرمایه‌گذاری کنند.

محمدعلی دهقان دهنوی؛ رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از رواج یافتن خرید و فروش رمزارز در کشور انتقاد کرده و اظهار داشت:

مردم باید به جای آن‌که دارایی خود را در جایی سرمایه‌گذاری کنند که نتیجه‌ی آن معلوم نیست و نفع آن به کشور‌های دیگر می‌رسد، در بازار بورس سرمایه‌گذاری کنند تا سرمایه‌گذاری آن‌ها منجر به رشد اقتصادی در کشور شود. محمدعلی دهقان دهنوی

اظهارات اخیر رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در حالی مطرح شده است که بازار بورس ایران در طول چند ماه گذشته سقوط شدیدی را تجربه کرده و ارزش شاخص کل بورس از سطح بیشینه‌ی خود در مرداد 1399 تاکنون 44 درصد کاهش یافته است. بر خلاف بازار رمزارزها که در آن امکان خرید و فروش آزاد و دسترسی مردم به بازارهای مالی جهان وجود دارد، تغییر قوانین در بورس و بی‌ثباتی قانون‌گذاری یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد بی‌اعتمادی و خروج سرمایه‌گذاران محسوب می‌شود.

رمزارزها فرصتی برای اشتغال‌زایی، فقرزدایی و ارزآوری

دهنوی معتقد است که منفعت بازار رمزارزها به کشورهای دیگر می‌رسد در حالی که در صورت حمایت از صنعت استخراج رمزارز نه‌تنها عملاً ارزی از کشور خارج نخواهد شد بلکه امکان ارزآوری و تامین بخشی از نیازهای ارزی کشور توسط این حوزه وجود خواهد داشت. با این وجود، ماینرها در پی اعمال قوانین محدود کننده و پیچیده شدن شرایط فعالیت در این حوزه با مشکلات متعددی مواجه شده‌اند.

اعمال دامنه‌ی نوسان و تغییر آن به دامنه‌ی نوسان متغیر عملاً موجب شده است تا بازارهای مبادلات سهام در صف فروش یا صف خرید قفل شود و نقد‌شوندگی این بازار به شدت کاهش یابد. در حالی که بازار مبادلات رمزارز به‌طور شبانه‌روزی و حتی در روزهای تعطیل امکان نقدشوندگی دارایی‌ها را در طیف قیمتی نامحدودی فرآهم می‌کند. از طرفی اختلالات شدید پلتفرم کارگزاری‌ها و هسته‌ی معاملات در روزهای اوج فعالیت سرمایه‌گذاران بورس مشکلات و گاهاً زیان جبران‌ناپذیری را برای آن‌ها ایجاد کرده است.

از طرفی بر خلاف ادعای رئیس سازمان بورس، بازار داخلی مبادلات رمزارز موجب شکل‌گیری شرکت‌های داخلی فعال در این حوزه و اشتغال‌زایی در یک حوزه‌ی مالی کارآمد، شفاف و فن‌آوری محور شده است. انتظار می‌رود که همزمان با گسترش رمزارزها در جهان، استفاده از این ابزارهای نوظهور مالی در ایران نیز گسترش یابد و مقابله یا اعمال محدودیت بر این حوزه بدون بررسی دقیق تمامی جوانب ممکن است عواقب جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد.

نظر شما نسبت به اظهارات اخیر رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار نسبت به فعالیت در بازار رمزارزها چیست؟ آیا دعوت از سرمایه‌گذاران بازار رمزارزها برای فعالیت در بازار بورس مزیتی را برای آن‌ها به همراه دارد؟ آیا اهمیت بهره‌گیری از فرصت‌های ایجاد شده توسط رمزارزها و اشتغال‌زایی این حوزه نادیده گرفته شده است؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 3.7]

‫4 دیدگاه ها

  1. حالا چه لازم است که وارد بورس بشیم و سهام فلان شرکت سفارش بدیم و هی توی صف و فلان و بهمان و معطلی و هزار زحمت دیگر ، خب بهتر و راحت تر اینه که رییس سازمان بورس، شماره کارت خودش و فریدون و واعظی بده ما خودمون مستقیم میریزیم به حسابشون

  2. پولمو گذاشتم تو بورس تو صندوق سرمایه گذاری … بعد ۶ ماه با ۲۵ میلیون ضرر برداشتم پولمو …
    حدودا ۲۰ میلیون توی رمز ارز سرمایه گذاری کردم الان بالای ۱۵۰ میلیون میارزه!!!!

دکمه بازگشت به بالا