اخبار داخلیاخبار و مقالات

سامانه‌ی خوداظهاری تجهیزات ماینینگ بار دیگر به‌طور کامل راه‌اندازی شد

امکان انجام فرآیند خود اظهاری تجهیزات ماینینگ و پرداخت عوارض این تجهیزات در درگاه بهین‌یاب وزارت صمت ایجاد شده است

نکات برگزیده مطلب
  • در حالی که چند ماه از زمان تصویب طرح خوداظهاری تجهیزات ماینینگ در هیات دولت سپری شده است و با وجود موانع متعدد در مسیر اجرای این طرح، سرانجام سامانه‌ی بهین‌یاب امکان اجرای این طرح و پرداخت عوارض گمرکی را برای ماینرها فرآهم کرده است.

اجرای طرح خوداظهاری تجهیزات ماینینگ برای تعیین تکلیف تجهیزات استخراج رمزارز

در پی گسترش صنعت استخراج رمزارز در جهان و افزایش فعالیت در این صنعت، توجه دولت و قانون‌گذاری به این صنعت نوظهور جلب شده است. در حالی که دولت در ابتدا رمزارزها را به عنوان یک صنعت به رسمیت شناخت اما تدوین قوانین استخراج رمزارزها فعالان این صنعت را با مشکلات متعددی مواجه ساخته است.

در حالی که در گذشته ردیف تعرفه‌ی مشخصی برای واردات تجهیزات ماینینگ تعیین نشده بود، بسیاری از این تجهیزات با ردیف تعرفه‌ی تجهیزات کامپیوتری و سایر تعرفه‌ها به کشور وارد شدند اما قانون‌گذاری این تجهیزات را کالای قاچاق ارزیابی کرده است. همچنین فرآیند نسبتاً پیچیده‌ی اخذ مجوز، شرط حداقل توان خریداری شده برای تاسیس فارم و تعیین نرخ صادراتی برای استخراج قانونی رمزارزها عملاً امکان رقابت با سایر ماینرهای جهان را که از برق ارزان برای فعالیت در این صنعت برخوردار هستند را سلب کرده است.

با این وجود، تلاش فعالان صنعت استخراج رمزارز موجب شده است تا دولت دستورالعمل خوداظهاری تجهیزات ماینینگ را تصویب و منتشر کند. در همین راستا ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز دستورالعمل تعیین تکلیف تجهیزات ماینینگ را منتشر کرده است. اگرچه این اقدام با مخالفت افراد ناآشنا به شرایط فعالان این حوزه مواجه شده است و قوه‌ی قضائیه نیز از بررسی این طرح در دیوان عدالت اداری خبر داده است، اما سامانه‌ی بهین یاب وزارت سمت برای اجرای این طرح آماده شده است.

امکان ‌پرداخت عوارض از طریق سامانه‌ی خوداظهاری

در پی راه‌اندازی بخش ثبت اطلاعات خود اظهاری تجهیزات ماینینگ در سامانه‌ی بهین‌یاب در روز بیست و پنجم مرداد، این سامانه مجدداً به‌طور کامل‌تری راه‌اندازی شده است و در حقیقت دو بخش «پرداخت» و «مدارک صادرات» نیز به این سامانه افزوده شده است. بدین ترتیب، امکان پرداخت هزینه‌ی گمرکی و مدارک ارسال این تجهیزات به خارج از کشور نیز فرآهم شده است. منقاضبان پس از پرداخت عوارض دولتی گواهی مربوطه را با شماره‌ی شناسه‌ی یکتا دریافت خواهند کرد.

اگرچه هنوز گزارشی از تعیین تعرفه‌ی تجهیزات عنوان شده در این سامانه توسط گمرک منتشر نشده است، اما افزوده شدن بخش پرداخت نشان می‌دهد که بستر مورد نیاز برای اجرای این فرآیند آماده شده است.

وزارت صمت پنجم بهمن 1399 را آخرین مهلت ثبت نام و بارگزاری مدارک برای متقاضیانی اعلام کرده است که قصد واگذاری تجهیزات خود را دارند. همچنین پنجم اسفند 1399 نیز زمان پایان تعیین تکلیف ماینرها و بارگذاری مدارک در سامانه‌ی بهین‌یاب اعلام شده است.

راهنمای خوداظهاری

برای اجرای فرآیند خوداظهاری ابتدا باید در سامانه‌ی بهین‌یاب وزارت صمت ثبت‌نام کنید. در این قسمت اطلاعات ستاره‌دار بخش‌های «نام کاربري و رمز» و «اطلاعات عمومی بنگاه» را تکمیل نمایید و در پایان اطلاعات را تایید کنید.

سپس برای انجام خوداظهاری به بخش «خوداظهاری دستگاه‌های استخراج رمزارز» وارد شوید. پیش از آغاز فرآیند خود اظهاری با استفاده از اطلاعات ثبت نام در مرحله‌ی قبل به سایت لاگین کنید. در این بخش اطلاعات مربوط به تجهیزات ماینینگ در سه گام مجزا دریافت می‌گردد.

خود اظهاری

در گام اول اطلاعات تعهد نامه را تایید کنید.

بخش خوداظهاری تجهیزات ماینینگ در سامانه‌ی بهین‌یاب
بخش خوداظهاری تجهیزات ماینینگ در سامانه‌ی بهین‌یاب

در گام دوم آدرس محل استقرار و یا محلی که تجهیزات ماینینگ توقیف شده است را وارد نمایید. سپس بر روی گزینه‌ی «افزودن» کلیک کرده و در نهایت گزینه‌ی «تایید به گام بعد» را انتخاب کنید.

محل استقرار

سپس با کلیک بر روی «گام 3 مشخصات دستگاه‌ها» به گام سوم فرایند خوداظهاری وارد شوید. برای ثبت دستگاه‌ها ابتدا نوع، تعداد و محل استقرار تجهیزات را انتخاب کنید و سپس بر روی گزینه‌ی ثبت کلیک کنید. این فرآیند را برای تجهیزات مختلف استخراج رمزارز تکرار کنید و در پایان بر روی گزینه‌ی تایید نهایی اطلاعات کلیک کنید  تا فرآیند ثبت اطلاعات خود اظهاری تکمیل گردد.

مشخصات دستگاه‌ها

نظر شما نسبت به راه‌اندازی مجدد سامانه‌ی خوداظهاری تجهیزات ماینینگ و پرداخت عوارض گمرکی در این سامانه چیست؟ آیا در نهایت ماینرها قادر به استفاده از فرصت ارائه شده توسط این طرح خواهند بود؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکمه بازگشت به بالا