اخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالات

مدیرعامل مسترکارت: بی‌ثباتی بیت کوین مانع ورود این رمزارز به اقتصاد می‌شود

به گفته‌ی آجای بانگا عدم ثبات ارزش و قیمت بیت کوین باعث شده تا نتوان آن را به عنوان یک ابزار مالی کارآمد به موسسات مالی و بانک‌ها معرفی کرد

نکات برگزیده مطلب
  • آجای بانگا(Ajay Banga) مدیرعامل شرکت خدمات پرداخت مسترکارت(Mastercard) با حضور در کنفرانس مجمع جهانی ثروت(Fortune Global Forum) به بحث و گفتگو پیرامون رمزارز بیت کوین و نوسان بسیار زیاد ارزش این دارایی رمزارزی پرداخت. به گفته‌ی وی، عدم ثبات ارزش بیت کوین باعث می‌شود که این رمزارز نظر بانک‌ها و موسسات بزرگ یک ابزار مالی کارآمد و تسهیل کننده‌ی فرآیند‌های مختلف نباید. با این حال، او معتقد است که رمزارزهای بانکی می‌توانند در زمینه‌ی تسهیل مبادلات برون مرزی و افزایش بهره‌وری بسیار مفید باشند.

نظر مدیرعامل مسترکارت

آجای بانگا(Ajay Banga) مدیرعامل شرکت خدمات پرداخت مسترکارت(Mastercard) در تازه‌ترین صحبت‌های خود به مبحث استفاده از بیت‌کوین به عنوان یک ابزار مالی پرداخته و عنوان کرده است که «بیت کوین اغلب به عنوان یک ابزار مالی توصیف شده که می‌تواند فرآیند نقل و انتقالات دارایی را تسهیل کند، با این حال نوسان قیمت و ارزش ذاتی این رمزارز باعث می‌شود تا موسسات مالی و بانک‌ها آن را به عنوان یک دارایی بی‌ثبات معرفی کرده و نتوان به شکل یک ابزار بانکی مفید از مزایای آن بهره برد».

mastercard

آجای بانگا با حضور در کنفرانس مجمع جهانی ثروت(Fortune Global Forum) توضیح داد که بیت کوین از لحاظ ارزیابی ارزش و قیمت فی‌نفسه بی‌ثبات است. وی برای توضیح بیشتر در رابطه با این موضوع اعلام کرد که «چرا موسسات مالی بزرگ باید به مبادله و سرمایه‌گذاری در یک ارز جدید تمایل داشته باشند که قیمت و ارزش ثابتی ندارد. آیا می‌توانید شخصی را تصور کنید که با مبادله‌ی متداوم معادل ۲ بطری کوکاکولا ارز بدست آورده اما ممکن است ۲۱ روز دیگر ارزش پول بدست آمده تغییر کند».

نوسان بیت‌کوین در سال ۲۰۲۰

صحبت‌های مدیرعامل پلت‌فرم مسترکارت درحالیست که ارزش رمزارز بیت‌کوین طی یک سال گذشته به شدت تغییر یافته و از ماه مارس که هر واحد BTC چیزی حدود ۵ هزار دلار قیمت داشت، اکنون به سطوح ۱۳ هزار دلاری برسد. این سطح از نوسان و قابلیت عدم پیش‌بینی حتی می‌تواند یک مبادله‌گر با تجربه را هم فریب دهد، چه برسد به کاربرانی که کم تجربه هستند و یا هیچ تجربه‌ای در زمینه‌ی استفاده از ابزارهای مالی ندارند.

البته شایان ذکر است که آقای بانگا مفید بودن و مزایای ارزهای دیجیتال را زیرسوال نبرده و شرکت تحت مدیریت وی تا به امروز چندین همکاری نزدیک با موسسات و شرکت‌های فعال حوزه‌ی ارزهای دیجیتال داشته است. به عنوان مثال چندی قبل شرکت مسترکارت با همکاری پلت‌فرم پرداخت‌های رمزارزی وایرکس(Wirex) خدمات مربوط به کارت‌های اعتباری با قابلیت پشتیبانی از ارزهای دیجیتال را راه‌اندازی کرد.

رمزارزها بانکی مفید هستند

با این حال به نظر می‌رسد که وی بیشتر به بررسی و بهره‌گیری از رمزارزها بانکی(CBDC) تمایل دارد نه رمزارزها غیرمتمرکز موجود در بازار. آجای بانگا در رابطه با این موضوع اعلام نموده که پتانسیل بالقوه‌ی رمزارزهای بانکی می‌تواند برخی از جنبه‌های بخش مالی و بانکداری را بهبود بخشیده و فرآیند‌های مختلف را تسهیل کند. وی در رابطه با این موضوع اعلام کرده است که «ارزهای فیات در صورت تبدیل شدن به ارز دیجیتال بدون شک می‌توانند به جریان مبادلات برون مرزی کمک کرده و بهبود کارایی به همراه داشته باشند».

این درحالیست که تعداد زیادی از بانک‌های مرکزی جهان اکنون به دنبال بررسی مزایای استفاده از رمزارزهای بانکی و صدور یک نسخه‌ی بومی هستند. در همین راستا، چندی قبل بانک مرکزی ژاپن از آغاز تحقیقات در رابطه با ین دیجیتال خبر داده و اعلام کرد که نظرات و بازخورد عموم مردم در رابطه با این مسئله را می‌پذیرد.

جروم پاول(Jerome Powell) رئیس بانک فدرال رزرو آمریکا نیز هفته‌ی گذشته اعلام کرد که نزدیک به ۸۰ درصد بانک‌های مرکزی سراسر جهان اکنون درگیر روند بررسی و راه‌اندازی رمزارز بانکی هستند.

نظر شما در رابطه با صحبت‌های مدیرعامل شرکت مسترکارت و نظرت در رابطه با نوسان ارزش رمزارزها به ویژه بیت کوین چیست؟ آیا این میزان نوسان باعث می‌شود که رمزارزها برای استفاده توسط بانک‌ها و موسسات مالی بزرگ مناسب نباشند؟ نظرات و پیشنهادات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا