اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

بانک مرکزی روسیه طرح انتشار روبل دیجیتالی را تایید کرد

بانک مرکزی روسیه معتقد است که روبل دیجیتالی را می‌توان به عنوان یک شکل دیگری از پول به همراه پول نقد و دارایی‌های غیرنقدی در سیستم اقتصادی روسیه مورد استفاده قرار داد

نکات برگزیده مطلب
  • امروزه کشور‌های مختلفی به مزایای برتر فناوری بلاکچین پی برده‌اند و در همین راستا برای انتشار ارز دیجیتالی خود تلاش می‌کنند. کشور روسیه نیز به عنوان یکی از قدرت‌های اقتصادی جهان برای رقابت با سایر کشور‌ها پیشنهاد ساخت روبل دیجیتالی را مورد بررسی قرار داده است. بانک روسیه در روز سیزدهم اکتبر ارزیابی خود را از توسعه‌ی روبل دیجیتالی منتشر کرده است و در سند منتشر شده مقامات مالی روسیه پیشنهاد دولت این کشور برای انتشار ارز دیجیتالی(CBDC) را تایید کرده‌اند.

ارزیابی بانک مرکزی روسیه از طرح انتشار روبل دیجیتالی

بانک مرکزی روسیه در سندی اعلام کرده است که روبل دیجیتالی می‌تواند به همراه پول نقد و دارایی‌های غیرنقدی به فُرم دیگر پول تبدیل گردد. این موسسه اعلام کرده است که برای پیاده‌سازی ارز دیجیتالی بانک مرکزی روسیه باید زیرساخت پرداخت جداگانه‌ای را ایجاد کرد.

این بانک اعلام کرده است که روبل دیجیتالی «تمامی ویژگی‌های مورد نیاز برای به‌کارگیری به صورت پول را دارا است.» همچنین اعلام شده است که زمان‌بندی اجرای این پروژه در اینده‌ی نزدیک توسط مقامات کشور روسیه تعیین خواهد شد.

بر اساس گزارش بانک مرکزی روسیه روبل دیجیتالی طوری طراحی شده است که انجام پرداخت را به‌طور «سریعتر، ساده‌تر و امن‌تر» امکان‌پذیر خواهد ساخت. همچنین تاکید شده است که روبل دیجیتالی خطر خروج سرمایه را کاهش می‌دهد:

ارز دیجیتالی ملی ریسک ناشی از تبدیل دارایی‌ها به یک ارز دیجیتالی خارجی را کاهش می‌دهد و به ثبات اقتصادی و شرایط اقتصادی در سطح کلان کمک می‌کند. بانک مرکزی روسیه

بر اساس گزارش این بانک، کاربران قادر خواهند بود از طریق کیف‌پول الکترونیکی و با استفاده از تلفن همراه خودشان به روبل دیجیتالی دسترسی یابند و این دارایی به صورت آنلاین و آفلاین در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت. «بنابراین روبل دیجیتالی گردش پولی را تکمیل خواهد کرد و به‌طور همزمان با اسکناس روبل و دارایی‌های مردم و شرکت‌های روسی در حساب‌های بانک‌های تجاری قابل استفاده خواهد بود.»

روبل دیجیتالی تمامی ویژگی‌های پول نقد را دارا خواهد بود

روبل دیجیتالی در دسترس تمامی اجزاء اقتصاد همانند شهروندان، کسب و کارها، فعالان بازارهای مالی و همچنین دولت قرار خواهد گرفت. این بانک اعلام کرد روبل دیجیتالی سه کارکرد پول را دارا است که حفظ ارزش دارایی‌ها، یکپارچگی دارایی‌ها و واسطه‌ی مبادلات را شامل می‌گردد.

ارزیابی بانک مرکزی روسیه نشان می‌دهد که این کشور به‌طور جدی قصد دارد ارز دیجیتالی خود را منتشر کند. دولت روسیه در گذشته نیز امکان بهره‌گیری از فرصت انتشار کریپتوروبل(CryptoRuble) خود را مطرح کرده است، اما آخرین سند منتشر شده از سوی بانک مرکزی این کشور نخستین گام جدی برای توسعه‌ی ارز دیجیتالی بانک مرکزی روسیه محسوب می‌گردد. بر اساس گزارش کوینیت در پنجم آگوست 2020، بانک دولتی سبربنک(Sberbank) از تلاش برای انتشار رمزارز پایدار خبر داده است.

با این وجود، ولادیمیر پوتین(Vladimir Putin)؛ رئیس جمهور روسیه در گذشته به‌طور متضاد انتشار رمزارز ملی را بی‌فایده ارزیابی کرده بود. وی معتقد است که رمزارزها یک دارایی جهانی محسوب می‌شوند و در نتیجه کشور‌ها نمی‌توانند رمزارز خودشان را منتشر کنند.

نظر شما نسبت به ارزیابی اخیر بانک مرکزی روسیه نسبت به انتشار روبل دیجیتالی چیست؟ آیا انتشار رمزارز ملی موجب بهبود شرایط اقتصادی و گردش نقدینگی در کشور‌ها خواهد شد؟ آیا این پروژه‌ها تهدیدی برای بانک‌های تجاری محسوب می‌شوند؟ به نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکمه بازگشت به بالا