اخبار و مقالاتاسکم و قانونگذاری - Scam & Regulation

خرید و فروش مشتقات رمزارزها در انگلیس ممنوع اعلام شد

مرجع راهبرد امور مالی انگلیس که وظیفه‌ی قانون‌گذاری بازارهای مالی این کشور را بر عهده دارد در نهایت تصمیم گرفته تا برای حفاظت از سرمایه‌گذاران خُرد مبادلات مشتقات رمزارزها را برای آن‌ها ممنوع اعلام کند

نکات برگزیده مطلب
  • بازار رمزارزها امروزه بسیار گسترش یافته است. در این میان برخی از صرافی‌ها و مراکز مبادلات علاوه بر راه‌اندازی بازارهای مبادلات بیت کوین و آلت‌کوین‌ها، مبادلات محصولات مشتق رمزارزها را نیز پیشنهاد می‌کنند. با این وجود، مرجع راهبرد امور مالی انگلستان(FCA) که وظیفه‌ی نظارت و قانون‌گذاری بر بازارهای مالی در این کشور را بر عهده دارد، در اطلاعیه‌ای خبر ممنوعیت مبادلات مشتقات رمزارزها همانند قرار داد‌های آتی بیت کوین و یا اسناد قابل مبادله(ETNها) را اعلام کرده است.

ممنوعیت مبادلات مشتقات رمزارزها در انگلیس

مرجع راهبرد امور مالی انگلیس(FCA) در اطلاعیه‌ای که در روز سه‌شنبه منتشر شده است، شرکت‌های فعال در این کشور را از ارائه‌ی محصولات مشتقات رمزارزها همانند قرارداد‌های آتی  و یا اسناد قابل مبادله‌(ETN‌ها) به مشتریان خُرد منع کرده است.

این تصمیم در حالی اتخاذ شده است که یک‌سال از زمان پیشنهاد اولیه‌ی این سازمان برای ممنوعیت مبادلات مشتقات رمزارزها سپری شده است. مرجع راهبرد امور مالی انگلیس در اطلاعیه‌ی منتشر شده ادعا کرده است: «مشتقات رمزارزها به دلیل آسیب‌هایی که برای مشتریان خُرد به همراه دارند، محصولات مناسبی برای آن‌ها ارزیابی نمی‌شوند.»

مرجع راهبرد امور مالی انگلیس

این سازمان قانون‌گذاری برای ارائه‌ی توضیحات بیشتر دلایل متعددی را در این رابطه عنوان کرده است که نوسانات شدید قیمت این محصولات و نگرانی در رابطه با «ثبات قیمت دارایی‌های پایه برای ارزش‌گذاری مشتقات» و سوء استفاده از این شرایط و همچنین امکان تسهیل جرائم مالی را شامل می‌گردد.

بعلاوه، «درک ناکافی مشتریان خُرد از دارایی‌های رمزارزی» و کاستی «پیش‌نیازهای سرمایه‌گذاری برای این محصولات» در میان سرمایه‌گذاران از دیگر دلایل اعمال ممنوعیت محسوب می‌گردند. این ممنوعیت در تاریخ ششم ژوئن 2021 اجرا خواهد شد. قانون‌گذاران هشدار داده‌اند:

هم‌اکنون فروش مشتقات و اسناد قابل مبادله که برپایه‌ی دارایی‌های رمزارزی خاصی ارائه می‌شوند، ممنوع است و هر شرکتی که این دسته از خدمات را به مشتریان خُرد ارائه کند، کلاهبرداری کرده است. FCA

صرفه‌جویی برای مشتریان خُرد

مرجع راهبرد امور مالی انگلیس ادعا کرده است که این قانون به دلیل جلوگیری از زیان مالی مشتریان خُرد، برای آن‌ها «تقریباً 53 میلیون پوند(معادل 62.5 میلیون دلار)» صرفه‌جویی را به همراه خواهد داشت.

این ممنوعیت نشان می‌دهد که ما به‌طور جدی خطر این دسته از محصولات را برای مشتریان خُرد بررسی می‌کنیم. حفاظت از مشتریان در این شرایط اهمیت بالایی دارد. FCA

شرکت کوین‌شیرز(CoinShares) به شدت تحت تاثیر تصمیم مرجع راهبرد امور مالی انگلیس قرار خواهد گرفت. این شرکت در سال گذشته کمپینی را برای متقاعد ساختن قانون‌گذاران نسبت به کنار گذاشتن برنامه‌های خود ترتیب داده است. با این وجود به‌نظر می‌رسد که کوین‌شیرز موفق به متقاعد ساختن قانون‌گذاران نشده است.

بر اساس گزارش کوینیت، قانون‌گذاری امروزه بخش مهمی از نگرانی فعالان صنعت رمزارزها را تشکیل می‌دهد و اعمال قوانین نامناسب ممکن است فعالیت کسب و کارهای فعال در این حوزه را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

نظر شما نسبت به اعمال ممنوعیت مبادلات محصولات مشتقات رمزارزها توسط مرجع راهبرد امور مالی انگلیس چیست؟ آیا این ممنوعیت افزایش استقبال سرمایه‌گذاران خُرد انگلیسی نسبت به خود رمزارزها را به همراه خواهد داشت؟ آیا اعمال ممنوعیت و محدودیت برای حفاظت از سرمایه‌گذاران اقدام صحیحی محسوب می‌گردد و یا باید انتخاب را به خود سرمایه‌گذاران محول کرد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکمه بازگشت به بالا