اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

چالش‌های گسترده در مسیر صرافی‌های متمرکز آن‌ها را به قبرستان صرافی‌ها روانه می‌کند

داده‌های وب‌سایت کریپتووازیر نشان می‌دهد که افزایش تعداد رقبا و قانون‌گذاری نامناسب فعالیت صرافی‌های متمرکز موجب توقف فعالیت ۷۵ صرافی در سال ۲۰۲۰ میلادی شده است

نکات برگزیده مطلب
  • صرافی‌ها امکان مبادلات رمزارزها را در هر نقطه از جهان فراهم می‌کنند و این پلتفرم‌ها در حقیقت یکی از مهم‌ترین عوامل پذیرش رمزارزها نیز محسوب می‌گردند. اگرچه این پلتفرم‌ها ارزش‌گذاری رمزارزها بر اساس ارزهای فیات را موجب شده‌اند که نارضایتی برخی از فعالان را نیز از این پدیده به همراه داشته است. اما امکان تبدیل رمزارزها در حقیقت به سرمایه‌گذاران اطمینان می‌دهد که قادر خواهند بود این دارایی‌ها را به سادگی به ارزهای فیات تبدیل کنند. با این وجود داده‌های وب‌سایت کریپتووازیر(Cryptowisser) توقف فعالیت تعدادی از این پلتفرم‌های متمرکز مبادلات را نشان می‌دهد.

بررسی قبرستان صرافی‌ها در کریپتووازیر

وب‌سایت کریپتووازیر(Cryptowisser) بخشی را به قبرستان صرافی‌های رمزارزی اختصاص داده است که در آن فهرست صرافی‌های متوقف شده و دلیل توقف آن‌ها را ارائه می‌کند. این صفحه دلیل سقوط، ناپدید شدن و یا مرگ تعداد زیادی از صرافی‌های رمزارزی(عمدتا شامل صرافی‌های متمرکز) را ارائه می‌کند که صنعت پُر مخاطره و به شدت رقابتی صرافی‌های رمزارزی را نیز بازتاب می‌کند. بر اساس این داده‌ها، نرخ مرگ صرافی‌ها نسبت به سال گذشته‌ی میلادی 56 درصد افزایش یافته است و هیچ نشانه‌ای از توقف این روند مشاهده نمی‌گردد. در حالی که صنعت رمزارزها به‌طور کلی رشد چشمگیری را تجربه کرده است، رقابت شدید، اشباع و قانون‌گذاری نامناسب عوامل تهدید کننده‌ی فعالیت صرافی‌ها محسوب می‌شوند.

مرگ صرافی‌ها

کریپتووازیر سه گروه رقیب را مسئول نابودی صرافی‌های رمزارزی معرفی کرده است: صرافی‌های غیرمتمرکز، مراکز مبادلات مشتقات و جایگزین‌هایی که رمزارز محسوب نمی‌شوند.

صرافی‌های غیرمتمرکز نسخه‌های متمرکز خود را از گوی رقابت خارج می‌کنند

صرافی‌های غیرمتمرکز در سرور‌های متعددی در سراسر جهان میزبانی می‌شوند. این ویژگی سطح آسیب‌پذیری پایین‌تر این دسته از صرافی‌ها را نسبت به صرافی‌های متمرکز در برابر حملات هکر‌ها و مهاجمان به همراه دارد. همچنین این دسته از صرافی‌ها معمولاً سطح کارمزد پایین‌تری(گاهی کارمزد صفر) را برای انجام مبادلات پیشنهاد می‌کنند و قادر هستند حجم بالاتری از مبادلات را پردازش کنند. در نتیجه، صرافی‌های غیرمتمرکز معمولا از جذابیت بیشتری نسبت به صرافی‌های متمرکز برخوردار هستند.

رشد میزان مبادلات مشتقات رمزارزها

مراکز مبادلات مشتقات رمزارزها دسته‌ی دیگری از صرافی‌ها هستند که در سال‌های اخیر با رشد چشمگیری مواجه شده‌اند. مشتقات ابزار‌هایی هستند که بر اساس ارزش دیگر دارایی‌ها(معمولاً سهام، اوراق قرضه، کالا و غیره) قیمت‌گذاری می‌گردند. در حوزه‌ی رمزارزها، ارزش مشتقات بر اساس قیمت دارایی‌های مشخص همانند بیت کوین مشخص می‌گردد.

بررسی بازارهای مبادلاتی مشتقات رمزارزها نشان می‌دهد که این حوزه به‌طور پیوسته به بازار قدرتمند‌تری تبدیل می‌شود. در نتیجه، افزایش توجه کاربران به این حوزه ممکن است تضعیف بازارهای مبادلات نقدی متمرکز را موجب گردد.

راه‌اندازی بازارهای جایگزین‌ متعدد

در این مقطع زمانی که به دلیل افزایش محبوبیت رمزارزها این نو‌آوری‌ها به سرعت در حال گسترش هستند و در شرایطی که علاوه بر متخصصان فن‌آوری، کاربران عادی نیز به این فن‌آوری‌ها و نمونه‌های مشابه علاقه نشان می‌دهند. جایگزین‌هایی که در حقیقت رمزارز محسوب نمی‌شوند نیز در شرایط رشد قرار گرفته‌اند.

اگرچه هیچ شاخصی برای سنجش تعداد کاربرانی که صرافی‌های متمرکز در رقابت با نمونه‌های غیررمزارزی خود از دست می‌دهند وجود ندارد، فرض تاثیر‌گذاری رشد این بازارها بر مرگ صرافی‌های متمرکز منطقی به‌نظر می‌رسد.

قانون‌گذاری سختگیرانه

رشد صنعت مبادلات رمزارزها نیاز به اعمال قوانین در این حوزه را افزایش می‌دهد. با این وجود، در حالی که بسیاری از دولت‌ها و سازمان‌های قانون‌گذاری فن‌آوری رمزارزها و تغییراتی که این فن‌آوری نوید می‌دهد را درک نکرده‌ و یا ویژگی‌های پیشنهاد شده را تهدیدی برای قدرت خود در نظر می‌گیرند، وضع قوانین سختگیرانه و نامناسب یکی از تهدید‌های رشد این صنعت نوظهور محسوب می‌گردد.

صرافی هلندی ان‌لکسچ(NLexch) مدتی(1 سپتامبر 2020) پیش مجبور به توقف فعالیت خود گردید و در یادداشتی دلیل این اتفاق را رفتار قانون‌گذاری عنوان کرده است:

بانک مرکزی هلند از تمامی کسب و کارهای فعال در صنعت رمزارزها درخواست کرده است تا کسب و کار خودشان را نزد این سازمان ثبت کنند. ثبت نام کسب و کارها الزامی است و کسب و کارهایی که نتوانند این درخواست را اجابت کنند مجبور به توقف فعالیت خود خواهند بود. هزینه‌ی درخواست شده برای این فرآیند در سطح بالایی قرار دارد و کسب و کارهایی که نتوانند این الزام را اجابت کنند مجبور به توقف فعالیت خود خواهند بود. هزینه‌ی تامین امنیت، پشتیبانی و توسعه‌ی تکنولوژی مورد نیاز از نظر اقتصادی برای ما امکان‌پذیر نیست. NLexch

محدودیت ناشی از فعالیت صرافی‌های بزرگ

در این میان، صرافی‌های دیگر نیز شرایط مشابهی را تجربه می‌کنند و در حقیقت صرافی‌های بزرگ امکان رقابت را از صرافی‌های کوچک‌تر سلب می‌کنند.

صرافی‌های متمرکز برای شکوفا شدن باید ویژگی‌های منحصربفردی را ارائه کنند که هم‌اکنون قابل مشاهده نیست. شرایط گذشته که در آن مالکان صرافی‌ها این پلتفرم‌ها را به امید ایجاد شرایط صعودی در بازار رمزارزها تاسیس می‌کردند، هم‌اکنون سپری شده است.

نظر شما نسبت به فهرست قبرستان کریپتووازیر در رابطه با مرگ صرافی‌های رمزارزی چیست؟ آیا پلتفرم‌های مبادلات متمرکز در نهایت این صنعت را به رقبای غیرمتمرکز خود واگذار خواهند کرد و یا با پیشنهاد ویژگی‌های نوآورانه همچنان بخش عظیمی از مبادلات رمزارزها را پردازش خواهند کرد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما در میان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکمه بازگشت به بالا