اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

بانک مرکزی اروپا از «یورو دیجیتال» خبر داد؛ خود را برای یک جنگ جهانی بین بانک‌های مرکزی آماده کنید

مقامات بانک مرکزی اروپا(ECB) اعلام کرده‌اند که در راستای حفاظت از ارزش یورو قرار است فرآیند صعود رمزارز بانکی(CBDC) را پیگیری کنند

نکات برگزیده مطلب
  • با گسترش اخبار مربوط به «یوان دیجیتال» که مقامات کشور چین آن را ابزاری جهت پایان دادن به سلطه‌ی دلار در اقتصاد جهانی توصیف می‌کنند، حال به نظر می‌رسد که بانک مرکزی اروپا نیز دست بکار شده تا در این «جنگ ارزها» عقب نمانده و خودی نشان دهد. گزارشات منتشر شده در روز ۲ام اکتبر حاکی از آن است که مقامات بانک مرکزی اروپا(ECB) به دنبال بررسی فرآیند صدور رمزارز بانکی(CBDC) هستند. به گفته‌ی آن‌ها، این کار در راستای حفظ ارز یورو در برابر سایر ارزهای دیجیتال عمومی و خصوصی می‌باشد.

یورو دیجیتال!

درحالیکه چین قبلاً تایید کرده است که در راستای شکست «سلطه‌ی دلار» پروژه‌ی یوان دیجیتال خود را آغاز کرده و اکنون به مراحل پایانی رسانده است، منطقه‌ی یورو نیز اعلام نموده که در راستای حفاظت از ارزش یورو در برابر سایر ارزهای دیجیتال عمومی و خصوصی به دنبال بررسی فرآیند توسعه‌ی رمزارز بانکی(CBDC) است.

یورو دیجیتال Euro بانک مرکزی اروپا
یورو دیجیتال

بانک مرکزی اروپا(ECB) قرار است از روز ۱۲ام اکتبر فرآیند بررسی و آزمایش نسخه‌ی دیجیتال یورو را آغاز نماید، این درحالیست که به صورت همزمان یک مشاوره‌ی عمومی برگزار نموده تا در رابطه با اینکه آیا رمزارز بانکی باید به عنوان بخشی از زیرساخت آینده‌ی سیستم پرداخت اروپا مورد استفاده قرار بگیرد یا خیر، تصمیم‌گیری شود.

کریستین لاگارد(Christine Lagarde) رئیس بانک مرکزی اروپا در رابطه با این موضوع اعلام نموده که «ارز یورو به مردم اروپا تعلق دارد و ماموریت ما این است که نگهبان ارزش آن باشیم. نقش ما تامین اعتماد به پول است و این بدان معناست که از انطباق یورو با عصر دیجیتال اطمینان حاصل کنیم».

علاوه بر این خانم لاگارد تاکید کرد که سیستم‌های پرداخت باید «مطابق با نیاز افرادی که از آن‌ها استفاده می‌کنند، به کار خود ادامه دهند».

یورو دیجیتال آری یا نه؟

در همین حین، در یک نظرسنجی منتشر شده در وبلاگ بانک مرکزی اروپا، فابیو پانتا(Fabio Panetta) عضو هیئت اجرایی این بانک اعلام کرد که «گرچه ما اکنون پول نقد صادر شده توسط بانک‌های مرکزی را داریم و پرداخت‌های الکترونیکی توسط بانک‌های تجاری انجام می‌شوند، اما معادل اسکناس یورو هیچ نسخه‌ی دیجیتالی نداریم».

با این وجود وی این سوال را مطرح کرد که آیا در منطقه‌ی یورو به یک رمزارز بانکی نیاز هست یا خیر؟

فابیو پانتا در رابطه با این موضوع نوشت «اینکه ما به یورو دیجیتال نیاز داریم یا خیر، یک سوال اساسی و فوری است، و بانک مرکزی اروپا به همراه بانک‌های مرکزی ملی منطقه‌ی یورو باید آن را بررسی کنند. هنگامی که تحولات پیرامون ما ساخت چنین چیزی را ضروری کنند، این بانک‌ها برای صدور چنین ارزی باید آماده باشند».

پنتا در ادامه افزود «این بدان معناست که ما باید برای صدور چنین ارزی آمادگی کامل داشته باشیم».

جنگ جهانی ارز آغاز شد

یکی از تحلیلگران برجسته‌ی حوزه‌ی رمزارز به نام هاسو(Hasu) در رابطه با صحبت‌های فابیو پانتا اعلام نموده که «این صحبت‌ها بدان معناست که جهان جهانی ارزها در حال آغاز است و این موضوع دیگر یک راز نهفته نمی‌باشد».

یورو دیجیتال Euro بانک مرکزی اروپا
جنگ جهانی ارزها

البته یکی از مقامات بانک مرکزی اروپا اعلام نموده که «گرچه ممکن است به زودی شاهد ساخت و عرضه‌ی یور‌و دیجیتال باشیم، اما پول نقد به این زودی کنار نخواهد رفت. یورو دیجیتال متمم پول نقد خواهد بود، نه جایگزین آن». به گفته‌ی وی، این دو نوع ارز در کنار یکدیگر به مردم انتخاب بیشتر و دسترسی راحت‌تر به روش‌های پرداخت را ارائه خواهند کرد.

طبق گزارشاتی که در رابطه با یورو دیجیتال منتشر شده است، یک سخنگوی بانک مرکزی اروپا همچنین تاکید کرده است که این بانک مرکزی درخواست ثبت حق امتیاز اصطلاح «یورو دیجیتال» را با دفتر مالکیت معنوی اتحادیه‌ی اروپا در میان گذاشته است.

نظر شما در رابطه با یورو دیجیتال و عملکرد بانک مرکزی اروپا در راستای حفظ ارزش این ارز منطقه‌ای چیست؟ آیا مقامات ایرانی نیز باید هرچه سریع‌تر دست به کار شده و فرایند توسعه و عرضه‌ی ریال دیجیتال را آغاز کنند؟ نظرات و پیشنهادات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا