اخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالات

نظر یک تحلیلگر: روزانه ۱۵۰۰ واحد بیت کوین گم می‌شوند!

به گفته‌ی تیموتی پیترسون نرخ از دست رفتن بیت کوین بسیار بالاست و در نهایت تنها ۱۴ میلیون واحد رمزارز BTC در چرخه‌ی بازار باقی خواهد ماند

نکات برگزیده مطلب
  • یکی از تحلیلگران بازار رمزارز به نام تیموتی پیترسون(Timothy Peterson) اخیراً مدعی شده که به دلایل مختلفی همچون خطاء انسانی و از دست رفتن کلید‌های خصوصی، روزانه چیزی حدود ۱۵۰۰ واحد رمزارز بیت کوین برای همیشه از دست می‌رود. به گفته‌ی وی در نهایت تنها ۱۴ میلیون واحد رمزارز BTC در چرخه‌ی بازار باقی خواهد ماند و ارقام منتشر شده توسط شرکت‌های بزرگی همچون چینالیسیس که اعلام می‌کنند ۱۸/۵ میلیون واحد باقی می‌ماند، کاملاً اشتباه است.

نرخ از دست رفتن بیت کوین!

یک تحلیلگر حوزه‌ی رمزارز به نام تیموتی پیترسون(Timothy Peterson) اخیراً مدعی شده که «روزانه چیزی حدود ۱۵۰۰ واحد رمزارز بیت کوین از بین می‌رود». این بدان معناست که در نهایت ۱۴ میلیون بیت کوین در بازار رمزارزها باقی مانده و مابقی آن برای همیشه از دسترس خارج خواهد بود. این پیش‌بینی آقای پیترسون درحالیست که رقم اعلام شده با آمار منتشر شده توسط بسیاری از سازمان‌ها از جمله مارکت‌بیت کوین(Markets.bitcoin.com) که اعلام می‌کنند در نهایت ۱۸/۵ میلیون بیت کوین در چرخه‌ی بازار باقی می‌ماند، شدیداً مغایرت دارد.

بیت کوین از دست رفته BTC Bitcoin
بیت کوین‌های از دست رفته

این درحالیست که آمار نشان می‌دهد روزانه ۹۰۰ واحد رمزارز بیت کوین استخراج می‌شود، با این حال آقای پیترسون که با سمت مجری تحلیلگر سرمایه‌گذاری جایگزین در شرکت مشاوره‌ی کین‌آیلند(Cane Island) مشغول به کار است، استدلال می‌کند که آمار منتشر شده اشتباه است.

علاوه بر این، پیترسون برای حمایت بیشتر از ادعاهای خود به یک یادداشت تحقیقاتی اشاره می‌کند که اوایل سال جاری توسط سازمان مارکت‌بیت کوین منتشر شده است. در این سند پنج صفحه‌ای، اصطلاح «رمزارز گم شده و غیرقابل جبران» به واژه نامه‌ی بیت کوین افزوده شده است.

در این یادداشت تحقیقات برای توضیح این اصطلاح گفته شده است که «بیت کوین‌های از دست رفته و برگشت ناپذیر به مقدار دارایی رمزارزی یا پول گفته می‌شود که برای همیشه از بین رفته است و اکنون دیگر به عنوان بخشی از یک اقتصاد از آن یاد نمی‌شود». در ادامه‌ی توضیحات مربوط به این اصطلاح گفته شده که «چنین بیت کوین‌هایی قابل معامله نیستند و هزینه‌ی بازیابی آن‌ها بیش از دارایی بازیابی شده خواهد بود».

تراکنش‌های بازگشت ناپذیر

طبق اعلامیه بخش پشتیبانی وب‌سایت بیت کوین دات‌کام(Bitcoin.com) تمام تراکنش‌های بیت کوین غیرقابل برگشت هستند، بنابراین راهی برای بازگشت معامله‌ای که پیش از این تایید شده است، وجود ندارد. در حقیقت، موارد بی‌شماری وجود دارد که یک مالک بیت کوین دارایی خود را به یک آدرس اشتباه انتقال داده و یا کنترل کلید خصوصی خود را به هر دلیلی(سرقت، گم شدن و غیره) از دست داده است و هرگز نمی‌تواند به دارایی‌های رمزارزی خود دسترسی پیدا کند. چندی قبل نیز گزارشاتی منتشر شده که نشان می‌داد چند هکر سال‌ها در تلاش بوده‌اند تا به یک کیف‌پول رمزارز وارد شده و دارایی‌های آن را خارج کنند؛ گفته می‌شود در این کیف‌پول ۶۹ هزار واحد رمزارز بیت کوین وجود دارد، با این حال هیچ‌کس تا به امروز موفق نشده دارایی‌های موجود در این کیف‌پول رمزارزی را استخراج کند.

با تمام این تفاسیر، پس از بحث و گفتگو در مورد آمار مربوط به بیت کوین، تیم مشاوران شرکت کین‌آیلند توضیح داده است که براساس روش استفاده شده در تحقیقات فوق، آن‌ها توانسته‌اند آمار مختلفی را بدست آورند:

از سال ۲۰۱۰ به بعد، سالانه نزدیک به ۴ درصد ذخیره‌ی قابل دسترسی بیت کوین از بین رفته است. این موضوع باعث شده تا ذخیره‌ی موجود و قابل دسترسی در حال حاضر حدود ۱۳/۹ میلیون واحد باشد، که از ۱۸/۳ میلیون واحد اعلام شده بسیار کم‌تر است. آمار بدست آمده توسط ما نشان دهنده‌ی آن است که نزدیک به ۲۸ درصد مجموع ذخیره‌ی بیت کوین برای همیشه از دست رفته است. Cane Island Alternative Advisors

این شرکت برای حمایت از ادعاهای خود به مطالعات قبلی در رابطه با این موضوع اشاره می‌کند، که اولین با توسط شرکت رتلیف(Ratliff) در سال ۲۰۱۴ و سپس توسط تیم تحقیقاتی شرکت چینالیسیس در سال ۲۰۱۷ به آن پرداخته شده است.

موضع‌گیری کاربران

در عین حال، پس از توییت آقای پیترسون در روز ۱۴ام سپتامبر که در رابطه با کاهش ذخیره‌ی بیت کوین صحبت کرده بود، برخی بیت‌کوینرها وی را به چالش کشیدند. برخی کاربران توییتر همچون بیت‌کوین رابی(Bitcoin Rabbi) اعلام کردند که از دست رفتن روزانه ۱۵۰۰ واحد بیت کوین بسیار زیاد و دور از ذهن است.

بیت کوین از دست رفته BTC Bitcoin
موضع‌گیری کاربران حوزه‌ی رمزارز

با این حال آقای پیترسون در پاسخ به اینگونه صحبت‌های اظهار نمود که:

گزارشات شرکت چینالیسیس که در ماه دسامبر ۲۰۱۷ منتشر شده است نشان می‌دهد که این رقم روزانه ۱۹۰۰ واحد است، اگر کمی توانایی محاسبات ریاضی داشته باشید، متوجه می‌شوید که عدد اعلام شده توسط من بسیار کم‌تر است. Timothy Peterson

درحالیکه که برخی کاربران صنعت رمزارز معتقد‌اند که ادعاهای آقای پیترسون بسیار مبالغه‌آمیز است، برخی این موضوع را مطرح کرده‌اند که رقم واقعی بیت کوین موجود در گردش بازار حتی می‌تواند از ۱۸/۵ میلیون واحد هم کم‌تر شود.

نظر شما در رابطه با ادعای آقای پیترسون و از دست رفتن روزانه ۱۵۰۰ واحد رمزارز BTC چیست؟ آیا واقعاً نرخ ذخیره‌ی بیت کوین سریعاً رو به کاهش بوده و در نهایت تنها ۱۴ میلیون واحد بیت کوین در بازار رمزارزها باقی خواهد ماند ؟ نظرات و پیشنهادات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا