اخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالات

قیمت‌گذاری بیت کوین باید به وسیله‌ی طلا انجام شود، نه دلار آمریکا!

یکی از محققان حوزه‌ی رمزارزها معتقد است که کاهش ارزش ارزهای فیات و به ویژه دلار آمریکا بر قیمت بیت کوین تاثیر منفی داشته و ارزش این دارایی باید در مقابل طلا تعیین شود

نکات برگزیده مطلب
  • قیمت‌گذاری بیت کوین یکی از موضوعات پُر مباحثه در میان فعالان صنعت رمزارزها محسوب می‌گردد. کاهش ارزش دلار آمریکا در برابر کالاها و دارایی‌های امن به دلیل سیاست‌های بانک مرکزی ایالات متحده‌ی آمریکا افزایش بحث پیرامون روش قیمت‌گذاری بیت کوین را موجب شده است. مطالعات جدید نشان می‌دهد که قیمت گذاری بیت کوین بر اساس دلار آمریکا کارآمد نیست زیرا بیت کوین باید بر اساس طلا قیمت‌گذاری شود.

قیمت‌گذاری بیت کوین در مقابل طلا

قیمت‌گذاری بیت کوین بر اساس دلار آمریکا با وجود تفاوت در میان این دو دارایی همواره یکی از موضوعات بحث برانگیز در میان فعالان حوزه‌ی رمزارزها محسوب می‌گردد. در حقیقت دلار امریکا یک ارز ضعیف محسوب می‌شود که ارزش آن در طول 50 سال گذشته به‌طور پیوسته کاهش یافته است و بیت کوین یک دارایی امن و محدود مبتنی بر کد‌های برنامه‌نویسی محسوب می‌شود. از طرفی طلا و بیت کوین به یکدیگر شباهت بیشتری دارند.

سیلوین سورل(Sylvain Saurel)؛ کارآفرین، بلاگر و نویسنده در مقاله‌ای اعلام کرد که قدرت خرید یک هزار دلار در آگوست 1971 تا سال 2020 بیش از 85 درصد کاهش یافته است و هزار دلاری هم‌اکنون به‌طور برابر با 150 دلاری در آن مقطع زمانی ارزش دارد.

قیمت‌گذاری بیت کوین بر مبنای دلار آمریکا به دلیل تاثیرات تورم پولی دلار، افزایش سریع قیمت بیت کوین را موجب می‌گردد. Sylvain Saurel

در حالی که ارزش دلار آمریکا به سرعت کاهش می‌یابد، پیش‌بینی سطح 1 میلیون دلاری برای بیت کوین احتمالاً با سرعت بیشتری محقق خواهد شد. بسیاری از فعالان بازارهای مالی با نمودار شکل زیر آشنا هستند، در حالی که این نمودار سقوط اقتصادی آمریکا در سال 2020 میلادی را شامل نمی‌شود.

تغییر ارزش دلار در طول زمان
نمودار تغییر ارزش دلار در طول زمان

سورل پیشنهاد کرد از آنجایی که طلا قرن‌هاست که به عنوان ابزار حفظ ارزش دارایی شناخته می‌شود، این فلز گرانبها برای ارزش‌گذاری بیت کوین جایگزین بهتری است.

هجوم سرمایه‌گذاران به سوی دارایی‌های امن

فلز گرانبهای طلا به دلایل مختلفی همانند تضعیف ارزش دلار آمریکا در روز ششم آگوست سطح بیشینه‌ی جدید 2,070 دلار بر هر انس را بر جای گذاشت. بانک فدرال رزرو آمریکا برای جلوگیری از سقوط اقتصاد آمریکا به ارزش تریلیون‌ها دلار پول چاپ کرده است و این رویکرد بانک مرکزی آمریکا در نهایت اعتماد سرمایه‌گذاران به دلار آمریکا را از بین می‌برد و تخریب جایگاه دلار به عنوان ارز ذخیره‌ی جهانی را به همراه خواهد داشت.

در حالی که ارزش طلا به دلیل سقوط ارزش دلار آمریکا افزایش یافته است، نقره نیز در محدوده‌ی سطح بیشینه‌ی هفت سال گذشته‌ی خود داد و ستد می‌گردد و در همین زمان ارزش بیت کوین از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون 57 درصد افزایش یافته است.

بیت کوین و طلا از نظر بنیادی به یکدیگر شباهت دارند

بیت کوین و طلا از جهات مختلف همانند هزینه‌ی استخراج به یکدیگر شباهت دارند. از طرف دیگر همانطور که بانک مرکزی آمریکا در طول چند ماه اخیر نشان داده است، امکان انتشار دلار بدون هیچ‌گونه پشتوانه‌ای وجود دارد. با این وجود، در حالی که انتشار بیت کوین به 21 میلیون واحد محدود شده است، محدودیتی برای استخراج طلا وجود ندارد.

تغییرات ارزش بیت کوین در برابر انس طلا
تغییرات ارزش بیت کوین در برابر انس طلا

سورل افزود که ارزش‌گذاری بیت کوین بر مبنای طلا حذف نوسانات این دارایی نوظهور به دلیل کاهش ارزش ارزهای فیات(به ویژه دلار آمریکا) را به همراه خواهد داشت. در این صورت تنها تغییر ارزش دو دارایی امن نسبت به یکدیگر در تغییرات قیمت بیت کوین مشاهده خواهد شد.

وی پیش‌بینی کرد که قیمت بیت کوین تا پایان سال 2021 میلادی به سطح 50 هزار دلار خواهد رسید و همچنین انتظار دارد در صورت ایجاد بازار صعودی بلند مدت قیمت بیت کوین سطوح بالاتری را نیز تجربه کند. در همین زمان قیمت بیت کوین در مقابل طلا را در محدوده‌ی 20 الی 50 انس طلا پیش‌بینی کرده است. زمانی که ارزش‌گذاری بیت کوین بر مبنای دلار آمریکا خاتمه یابد، مقایسه‌ی بیت کوین و طلا تصویر واضح‌تری از ارزش هر دو دارایی را ارائه خواهد کرد.

بر اساس گزارش کوینیت، نشریه‌ی بلومبرگ پیش‌بینی کرده است که در بازار صعودی کنونی قیمت بیت کوین به 20 هزار دلار و قیمت طلا به 3 هزار دلار خواهد رسید.

نظر شما نسبت به حذف دلار آمریکا از روند ارزش‌گذاری بیت کوین و تعیین قیمت این دارایی در برابر طلا چیست؟ آیا در نهایت ارزش دیگر دارایی‌ها نسبت به بیت کوین سنجیده خواهد شد و این دارایی نوظهور به معیار تعیین ارزش دیگر دارایی‌ها تبدیل خواهد شد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا