اخبار و مقالاتاسکم و قانونگذاری - Scam & Regulation

در میان تلاطم‌های اخیر بازار، تمام نگاه‌ها به تتر دوخته شده است

در هفته‌ی گذشته، شاهد اصلاح قیمت بزرگی برای 50 ارز برتر بازار بودیم که از 2 فوریه، روندی سریع را تجربه کرده و حجم کل مارکت به کمتر از 300 میلیارد دلار در زمان نگارش این مطلب رسیده است. این اتفاقات تقریبا خبر احضاریه‌ی نهاد قانون‌گذاری برای تتر و بیت‌فینکس را هر چند به کلی از چشم‌ها دور نکرد اما کمرنگ ساخت.

این اتفاق به خودی خود قابل درک است، اما مسئله‌ی دیگری که وجود دارد و سبب نگرانی کارشناسان این حوزه در چند ماه اخیر شده، این است که ممکن است ارتباطی بین افزایش میزان عرضه شده‌ی تتر و وضعیت بازار وجود داشته باشد. بیت‌فینکس که از بزرگترین اکسچنج‌های دنیا هست، نسبت به اشخاصی که این اکسچنج را به سوء رفتار متهم کرده بودند، اقدام قانونی کرده است.

علت این اتهام کاملا قابل درک است، بیت‌فنیکس در مارکت خود تبدیل دلار به تتر دارد که قرار است به نسبت 1 به 1 به ازای هر دلار باشد. اما بیت‌فنیکس متهم شده است به اینکه ذخایر دلاری برای نسبت 1 به 1 تتر را ندارد.

مشکل این است که چون هر توکن تتر معادل یک دلار است و چون ارزش آن به یک استاندارد تبدیل شده، از این توکن برای خرید سایر ارزهای رمزگذاری شده استفاده می‌شود. در نتیجه‌ این ذهنیت پدید آمده که قیمت بیت‌کوین و سایر ارزها چون مردم از تتر و نه دلار واقعی برای خرید ان‌ها استفاده می‌کنند، دچار تورم شده است. اگر بیت‌فنیکس ذخیره‌ی دلاری معادل با تترهای موجود نداشته باشد، پایان خوشی در انتظار نخواهد بود.

مشکل این است که چون هر توکن تتر معادل یک دلار است و چون ارزش آن به یک استاندارد تبدیل شده، از این توکن برای خرید سایر ارزهای رمزگذاری شده استفاده می‌شود. در نتیجه‌ این ذهنیت پدید آمده که قیمت بیت‌کوین و سایر ارزها چون مردم از تتر و نه دلار واقعی برای خرید ارزها استفاده می‌کنند، دچار تورم شده است. اگر بیت‌فنیکس ذخیره‌ی دلاری معادل با تترهای موجود نداشته باشد، پایان خوشی در انتظار نخواهد بود.

نیویورک تایمز به نقل از مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری Pantera Capital، آقای Joey Krug گفت:

توکن تتر در افزایش قیمت‌های اخیر بازار آمار انتشار بالایی داشته است

 

در ماه نوامبر 2017 کوین‌تلگراف گزارش کرد که تتر شاهد افزایش 10 هزار درصدی در سال 2017 بوده و این سبب سردرگمی شده که چطور شرکتی که در پشت بیت‌فنیکس و تتر است، توانسته در چنین مدت زمان کوتاهی، این ارزش را افزایش دهد. تتر قبلا ادعا کرده بود که معادل 2.2 میلیارد دلار ذخیره‌ی دلاری دارد و این را بصورت شفاف، آنلاین نمایش داد. تتر سرانجام Friedmann LLP را برای انجام ممیزی استخدام کرد تا نگرانی‌های موجود را در مورد ذخایر دلاری خود پایان دهد.

برای اینکه سرنخ‌های بیشتری از موضوع خبر کنار هم قرار دهیم، خبر مهمی که این هفته اعلام شد، این بود که قرارداد و رابطه‌ی کاری تتر و Friedmann LLP تمام شده و مشخص نشد که علت این اتمام همکاری چه چیزی بوده است. نکته‌ای که از این هم مهم‌تر است، این است که هیچ صحبتی در مورد اینکه Friedmann LLP در طی بررسی خود به چه نتایجی دست پیدا کرده است، نشد.

 

چارلی لی، پدیدآورنده‌ی لایت کوین، معتقد است که سقوط تتر چندان مهم و تاثیرگذار نخواهد بود
چارلی لی، نظر متفکرانه‌ی خود را در مورد نگرانی‌های اخیر حول تتر در توئیتی منتشر کرد.

او گفته، اینکه حتی پس از احضار تتر توسط کمیته‌ی بازرگانی معاملات آتی که در دسامبر 2017 انجام شد، باز هم توکن‌های تتر منتشر شده‌اند، نشانه‌ی خوبی است. با این حال او هشدار داد که اگر تایید شود که دلار کافی برای پشتیبانی از توکن‌های منتشر شده وجود ندارد، قیمت این توکن سقوط بزرگی خواهد کرد. اما مهم‌تر از همه اینکه به اعتقاد لی، حتی در صورتی که این اتفاق بیافتد، باز هم تاثیر مستقیمی بر بیت‌کوین و سایر ارزهای رمزگذاری‌شده‌ی بازار نخواهد داشت.

نظر شما در این خصوص چیست؟ آیا تتر در تغییرات قیمتی اخیر بازار تاثیرگذار است؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
cointelegraph

محسن پرهیزکار (MaKenZi)

لیسانس نرم‌افزار، علاقه‌ی بسیار به بلاگینگ، تردینگ و ماینینگ - مدیر ارشد موبایلستان 2007-2012 - بلاگر رسمی نوکیا 2011-2012 - بلاگر رسمی ال‌جی 2014-2015 - نویسنده‌ی فوت‌وفن 2014-2015

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا