اخبار و مقالاتاسکم و قانونگذاری - Scam & Regulation

سرویس نظارت مالی روسیه از توسعه‌ی ابزاری برای ردیابی تراکنش‌های رمزارزی خبر داد

سیستم جدید ردیابی شبکه‌های بلاکچینی «بلاکچین شفاف» قادر است تا تراکنش رمزارزهای پیگیر گریز همانند دش(Dash) و مونرو(Monero) را نیز ردیابی ‌کند

نکات برگزیده مطلب
  • سرویس نظارت مالی فدرال روسیه سیستم جدیدی را برای مبارزه با فعالیت‌های مجرمانه در حوزه‌ی رمزارزها طراحی کرده است. این ابزار ردیابی که «بلاکچین شفاف(Transparent Blockchain)» نام دارد قادر است تا تراکنش رمزارزهای بزرگ همانند بیت کوین و اتریوم را به همراه رمزارزهای پیگیرگریز همانند مونرو(XMR) و دش(DASH) ردیابی کند.

ردیابی تراکنش رمزارزها توسط سرویس نظارت مالی فدرال روسیه

سازمان نظارت بر بازارهای مالی در روسیه ابزار بررسی جدیدی را برای ردیابی رمزارزهای بزرگ همانند بیت کوین و رمزارزهای پیگیرگریز توسعه می‌دهد. سرویس نظارت مالی فدرال روسیه(Russia’s Federal Financial Monitoring Service) که وظیفه‌ی مقابله با تامین مالی تروریسم و پولشویی را بر عهده دارد، قصد دارد پلتفرم آنالیز جدیدی را مبتنی بر هوش مصنوعی و برای ردیابی تراکنش‌ رمزارزها ایجاد کند.

ردیابی رمزارزها روسیه

آژانس خبری روسی آر‌بی‌سی(RBC) در روز دهم آگوست گزارش کرد؛ ابزار جدید سرویس نظارت مالی فدرال روسیه که «بلاکچین شفاف» نام دارد با هدف مبارزه با  فعالیت‌های مجرمانه در حوزه‌ی رمزارزها، آنالیز نقل و انتقالات دارایی‌ها و شناسایی خدمات دهندگان را تسهیل می‌کند.

بر اساس گزارش منتشر شده سیستم جدید قادر خواهد بود بخشی از تراکنش ناشناس رمزارزهای بزرگ همانند بیت کوین(BTC)، اتر(ETH)، اومنی(OMNI) و همچنین رمزارزهای پیگیر گریز همانند دش(DASH) و مونرو(XMR) را شناسایی کند.

آزمایش موفق ابزار ردیابی

در این گزارش ادعا شده است که سرویس نظارت مالی فدرال روسیه با موفقیت نمونه‌ی اولیه‌ی این سیستم ردیابی را برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر مورد استفاده قرار داده است. این سیستم در همکاری این سازمان با یک موسسه‌ی مهم تحقیقاتی در این کشور با نام «انستیتو فیزیکی لبدو در آکادمی علوم روسیه» توسعه داده شده است.

بر اساس گزارش منتشر شده، منابع این پروژه توسط خارج از بودجه‌ی مصوب تامین شده است. با این وجود، برای ساخت «بلاکچین شفاف روسیه» در بازه‌ی زمانی 2021 تا 2023 مبلغ 760 میلیون روبل (تقریبا 10.3 میلیون دلار) نیاز است. موسسات مالی بزرگ همانند بانک مرکزی روسیه از مشتریان احتمالی این پلتفرم جدید محسوب می‌گردند.

این خبر در حالی منتشر شده است که بر اساس گزارش کوینیت، رئیس جمهور روسیه اخیراً قانون «دارایی‌های دیجیتالی» را تصویب کرده است. این قانون که در ژانویه‌ی 2021 اجرا خواهد شد استفاده از رمزارزها را به عنوان ابزار پرداخت ممنوع اعلام کرده است، اما مبادلات رمزارزها در صرافی‌ها را به رسمیت می‌شناسد. قانون‌گذاران روسی در ابتدای آگوست اصلاحات جدیدی را در سیستم پرداخت روسیه اعمال کرده‌اند که سپرده‌گذاری ناشناس در سیستم‌های پرداخت بزرگ همانند یاندکس(Yandex)، وب‌مانی(WebMoney)، پی‌پل(PayPal) و کیوی(Kiwi) را ممنوع اعلام کرده است.

نظر شما نسبت به طراحی ابزار ردیابی تراکنش‌ها در شبکه‌های بلاکچینی توسط سرویس نظارت مالی فدرال روسیه چیست؟ آیا دولت‌ها برای تسلط بر فعالیت‌های مالی در حوزه‌ی رمزارزها تلاش می‌کنند یا به‌طور واقعی تنها فعالیت‌های مجرمانه را هدف قرار گرفته‌اند؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکمه بازگشت به بالا