اخبار سایر کوین‌ها - Altcoinsاخبار و مقالات

شبکه‌ی اتریوم کلاسیک برای دومین بار طی یک هفته‌ی گذشته مورد حمله قرار گرفت

به نظر می‌رسد که مهاجمان توانسته‌اند با استفاده از قدرت هش اجاره‌ای به این شبکه حمله کرده و تعداد زیادی بلاک را «سازماندهی مجدد» کنند

نکات برگزیده مطلب
  • گزارش منتشر شده توسط وب‌سایت اترچین(Etherchain) حاکی از آن است که شبکه‌ی اتریوم کلاسیک(ETC) برای دومین بار طی یک هفته‌ی گذشته دچار حملات ۵۱ درصد شده است. به نظر می‌رسد که مهاجمان توانسته‌اند با استفاده از قدرت محاسباتی اجاره شده از پلت‌فرم نایس‌هش(NiceHash) به این شبکه حمله کرده و ۴ هزار بلاک آن را بازنویسی کنند.

دومین حمله‌ی ۵۱ درصد

امروز برای دومین مرتبه طی یک هفته‌ی گذشته شبکه‌ی اتریوم کلاسیک(ETC) مورد حملات ۵۱ درصد قرار گرفته است و همین موضوع باعث شده تا امنیت این شبکه‌ی رمزارزی زیر سوال برود.

روز ششم آگوست وب‌سایت اترچین(Etherchain) با انتشار یک پست توییتری خبر داد که استخر استخراج رمزارز تحت مدیریت آن‌ها یعنی اترماین(Ethermine) پس از آن که در آخرین حمله به شبکه‌ی اتریوم کلاسیک ۴ هزار بلاک «سازماندهی مجدد» شده است، فرایند پرداخت ETC را غیرفعال کرده است.

هنوز مشخص نیست که سازماندهی مجدد شبکه‌ی اتریوم در حمله‌ی اول رخ داده است و یا یک حمله‌ی جداگانه باعث این حادثه شده است.

امنیت اتریوم کلاسیک زیر سوال رفت

در پاسخ به حملات پی‌در‌پی به شبکه‌ی اتریوم کلاسیک، آقای ویتالیک بوترین بنیانگذار شبکه‌ی اتریوم با انتشار یک پست توییتری اعلام کرده است که:

شبکه‌ی اتریوم کلاسیک هم باید به سمت پروتکل اجماع اثبات سهام حرکت کند. حتی با توجه به ریسک‌پذیر بودن فرایند انتقال شبکه به PoS، در این مرحله انجام ندادن آن برای شبکه‌ی ETC مخاطرات بیشتری به همراه خواهد داشت تا انجام آن.

علی‌رغم آسیب‌پذیری ظاهری شبکه‌ی اتریوم کلاسیک، در حال حاضر هر واحد رمزارز ETC با قیمت ۷/۰۵ دلار مبادله می‌شود؛ به عبارتی طی هفت روز گذشته ارزش رمزارز ETC تنها ۱/۵ درصد کاهش یافته است.

یک ساعت حمله‌ی ۵۱ درصد شبکه‌ی اتریوم کلاسیک حدود ۱۲ هزار دلار هزینه دارد

در حمله‌ی ۵۱ درصد قبلی به شبکه‌ی اتریوم هکرها توانستند با اجاره‌ی ۱۹۲ هزار دلار قدرت پردازشی از پلت‌فرم نایس‌هش(NiceHash) شبکه‌ی اتریوم کلاسیک را سازماندهی مجدد کرده سرمایه‌ی خود را ۲۸۰۰ درصد افزایش دهند، زیرا در این حادثه بیش از ۸۰۷ هزار واحد رمزارز ETC که ارزشی بالغ بر ۵/۶ میلیون دلار داشت، تنها طی ۲۴ ساعت دچار پرداخت مضاعف(Double-Spending) گردید.

طبق آمار و اطلاعات منتشر شده توسط وب‌سایت کریپتو۵۱(crypto51)، برای آغاز حملات ۵۱ درصد به شبکه‌ی ETC تنها لازم است معادل ۱۲۰۲۸ دلار در ساعت قدرت پردازشی از پلت‌فرم نایس‌هش خریداری کنید، این درحالیست که این پلت‌فرم در حال حاضر ۳۲ درصد قدرت هش بیشتری برای آغاز حملات ۵۱ درصد ارائه می‌کند.

شبکه‌ی ETC یکی از ۴۵ شبکه‌ی ضعیف رمزارز است که تنها با استفاده از قدرت اجاره شده از پلت‌فرم نایس‌هش می‌تواند آن را تحت حملات ۵۱ درصد قرار داد. شایان ذکر است که شبکه‌ی اتریوم کلاسیک در ماه ژانویه‌ی ۲۰۱۹ نیز دچار حملات ۵۱ درصد شده است.

نظر شما در رابطه با این رویداد و حمله‌ی مجدد به شبکه‌ی اتریوم کلاسیک چیست؟ چه راهکاری برای افزایش امنیت و جلوگیری از اینگونه حوادث پیشنهاد می‌کنید؟ نظرات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا