اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

صنعت رمزارزها با سرعت هرچه تمام‌تر به سمت فراگیر شدن حرکت می‌کند

آمار منتشر شده توسط شرکت مساری نشان می‌دهد که بیت کوین در سال ۲۰۲۰ نزدیک به ۷۱۲ میلیارد دلار تراکنش داشته است، درحالیکه این رقم برای رمزارزهای پایدار نیز یک رکورد تازه را به ثبت رسانده است

نکات برگزیده مطلب
  • گرچه بسیاری از مردم معتقد‌اند که رمزارزها به دلایل مختلف نتوانسته‌اند به عنوان یک روش پرداخت مطمئن از طرف عموم مورد پذیرش قرار بگیرند، اما آمار منتشر شده توسط محققان شرکت مساری چیز دیگری را نشان می‌دهد. نمودار منتشر شده توسط این شرکت حاکی از آن است که شبکه‌ی بیت کوین در سال گذشته مجموعاً ۳۳۷ میلیارد دلار تراکنش و جابجایی ارزش را برعهده داشته است، درحالیکه این رقم تنها برای ۷ ماهه‌ی ابتدایی سال جاری بالغ بر ۴۲۳ میلیارد دلار است. این رشد تعداد و ارزش تراکنش برای سایر شبکه‌های رمزارزی از جمله اتریوم و رمزارزها پایدار نیز صادق می‌باشد، بنابراین می‌توان گفت که صنعت رمزارزها یک روند صعودی و پذیرش گسترده را در پیش گرفته و به سمت موفقیت در حال حرکت است.

گزارش مساری

داده‌های منتشر شده حاکی از آن است که بلاک‌چین‌های عمومی در سال ۲۰۲۰ تراکنش‌های بسیار بیشتری نسبت به سال‌های گذشته انجام خواهند داد و در حال حاضر حدود ۱/۳ تریلیون دلار تراکنش رمزارز در سال جاری صورت گرفته است.

طبق گزارشی که روز ۲۱ام جولای توسط شرکت تجزیه و تحلیل داده‌های بلاک‌چینی مساری(Messari) منتشر شده است، به نظر می‌رسد که شبکه‌ی بیت کوین در سال جاری چیزی حدود ۷۱۲ میلیارد دلار تراکنش را برعهده داشته است، درحالیکه این رقم برای اتریوم ۱۴۷ میلیارد دلار می‌باشد.

شبکه‌ی اتریوم که در حال حاضر قابلیت پشتیبانی از رمزارزهای پایدار از جمله رمزارز پایدار بسیار محبوب تتر(USDT) را دارد، اخیراً ۴۲۳ میلیارد دلار به مجموع ارزش تراکنش‌های صورت گرفته‌ی خود اضافه کرده‌ است. رشد ناگهانی مجموع ارزش تراکنش‌های مرتبط با رمزارزهای پایدار بسیار قابل توجه است، به طوری که با گذشت هفت ما از سال ۲۰۲۰، رقم ثبت شده بسیار بیشتر از مجموع تراکنش‌های سال قبل به ارزش ۳۳۷ میلیارد دلار و مجموع تراکنش‌های سال ۲۰۱۸ به ارزش ۱۴۶ میلیارد دلار است.

از نظر محققان شرکت مساری، ارقام منتشر شده در رابطه با ثبت رکورد جدید در ارزش تراکنش‌های حوزه‌ی رمزارز بدان معناست که رمزارزها در زمینه‌ی «تبدیل شدن به یک روش پرداخت» موفق بوده‌اند و اکنون به سمت تصویب عمومی و گسترش در جامعه در حال حرکت هستند.

بخش‌هایی از این گزارش

در بخشی از گزارش شرکت مساری آمده است که «بسیاری از مردم فکر می‌کنند که بلاک‌چین‌ها به عنوان سیستم‌های پرداختی شکست خورده‌اند. استدلال معمول آن‌ها چنین است که شما نمی‌توانید با استفاده از بیت کوین یک فنجان قهوه خریداری کنید، بنابراین رمزارزها به عنوان یک سیستم پرداخت ناکارآمد هستند».

در بخش دیگری از این گزارش نیز آمده است:

علاوه بر استدلال‌های فوق‌، رمزارزهای بزرگی همچون بیت کوین و اتریوم از نوسان بالای ارزش رنج می‌برند، که باعث شده آن‌ها نتوانند به عنوان یک واسطه‌ی پرداخت به درستی عمل کنند. اینگونه نتیجه‌گیری‌ها به صورت کامل غلط نیستند، اما در پایان با در نظر گرفتن آمار و ارقام کاملاً اشتباه به نظر می‌رسند. در حقیقت ۱/۳ تریلیون دلار اشتباه هستند! Messari Report

رایان واتکینز(Ryan Watkins) یکی از محققان سرشناس حوزه‌ی رمزارز استدلال می‌کند که مقایسه‌ی شبکه‌های بلاک‌چین با شبکه‌های پرداختی سنتی همچون ویزا کار اشتباهی است.

رمزارز شبکه‌ی پرداخت

به گفته‌ی وی برای مقایسه‌ی رمزارزها با سیستم‌های پرداخت باید آن‌ها را با سیستم‌های حل و فصل چترگونه همچون فدوایر(Fedwire) مقایسه کرد. آقای واتکینز با انتشار یک پست توییتری در رابطه با این موضوع توضیح داد که:

هدف از ارائه‌ی اینگونه سیستم‌ها این است که فرایند انتقال ارزش و پردازش پرداخت به صورت کامل تضمین شود و از هرگونه رد کردن، بازگردانی مبادله و معکوس‌سازی پرداخت بدون توافق کامل طرفین مبادله جلوگیری به عمل آیند، این تراکنش‌ها تقریباً به صورت لحظه‌ای و آنی انجام می‌شوند. Ryan Watkins

از بین بردن پیوند به ارزهای فیات

پرداخت‌های روزمره‌ی حوزه‌ی رمزارزها همچنان در مرحله‌ی کشف و بررسی توسط مردم هستند. بسیاری از گزینه‌های فعلی حوزه‌ی رمزارز که در اختیار جریان اصلی قرار گرفته است به نوعی «یک پل» به سمت ارزهای فیات هستند، مواردی همچون کارت‌های اعتباری رمزارزی.

اینگونه موارد در کنار هر چیز دیگری که به اقتصاد فیات وابسته باشد، به دلیل کنترل متمرکز و زیرساخت‌های بنیادین، دچار اختلال خواهد شد. طبق گزارشاتی که در رابطه با این موضوع منتشر شده است، انحلال وایرکارت(WireCard) آلمان در اوایل ماه جاری باعث شد به طور موقت تمام کارت‌های اعتباری رمزارزی اروپا غیرفعال شده و دیگر قابل استفاده نباشند.

رمزارزها غیرمتمرکز و به طور خاص بیت کوین، به گونه‌ای طراحی شده‌اند که قابلیت کنترل فعالیت‌های شبکه توسط شخص ثالث را از بین ببرند.

نظر شما در رابطه با آمار منتشر شده توسط مساری و اعلام حضور پررنگ رمزارزها به عنوان یک روش پرداخت نوظهور چیست؟ آیا به زودی شاهد تصویب عمومی بازار رمزارزها و فراگیر شدن آن‌ها خواهیم بود؟ نظرات خود را با تیم کوینیت منتشر کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا