اخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالات

احتمال ورود بیت کوین به سیستم اثبات سهام و امکان ایجاد درآمد از طریق سپرده‌گذاری بجای ماینینگ

نیکلاس نیکلایسن به عنوان بنیانگذار یکی از بزرگ‌ترین کارگزاری‌های رمزارزی در سوئیس معتقد است که در صورت موفقیت اتریوم در الگوریتم اثبات سهام(سیستمی که در آن می‌توانید با سپرده‌گذاری درآمد کسب کنید)، بیت کوین هم به سمت استفاده از آن حرکت خواهد کرد

نکات برگزیده مطلب
  • نیکلاس نیکلایسن(Niklas Nikolajsen) بنیانگذار یک کارگزار رمزارزی در کشور سوئیس، اخیراً اعلام نموده که بیت کوین هم پس از اتریوم به سمت استفاده از الگوریتم اثبات سهام(PoS) حرکت خواهد کرد. به گفته‌ی او پس از آنکه الگوریتم PoS توسط اتریوم اتخاذ شده و موفقیت آن به اثبات برسد، بیت کوین به تغییر پروتکل تمایل پیدا خواهد کرد.

الگوریتم PoS بیت کوین

نیکلاس نیکلایسن(Niklas Nikolajsen) بنیانگذار کارگزار رمزارزی سوئیسی بیت کوین سوییز(Bitcoin Suisse) پیش‌بینی می‌کند که پس از موفقیت اتریوم در پروتکل اثبات سهام(PoS)، احتمالاً بیت کوین نیز به سمت تغییر الگوریتم و استفاده از PoS حرکت خواهد کرد.

نیکلاس نیکلایسن Bitcoin بیت کوین

به گفته‌ی آقای نیکلایسن الگوریتم اجماع فعلی بیت کوین که اثبات کار یا PoW  می‌باشد(یک مفهوم پیشگامانه که در حقیقت پیش از توسعه‌ی بیت کوین هم وجود داشته و از زمان آغاز فعالیت صنعت رمزارزها به جزئی جدا نشدی از آن تبدیل شد) احتمالاً باعث تغییر آینده‌ی ما خواهد شد.

وی در جریان یک مصاحبه‌ی تلویزیونی که در روز ۶ام آوریل منتشر شده است، توضیح داد که:

فرایند جابجایی بیت کوین به سمت الگوریتم اثبات سهام هنوز برنامه‌ریزی نشده است، اما اتریوم به عنوان دومین رمزارز بزرگ بازار قرار است طی چند ماه آینده به سمت الگوریتم اثبات سهام حرکت کند، الگوریتمی که به مصرف انرژی بسیار پایین‌تری نیاز دارد. من مطمئن هستم که پس از اثبات کارآمدی این فناوری، بیت کوین هم با آن سازگار خواهد شد. Niklas Nikolajsen

وی در ادامه توضیح داد که «زمانی که اثبات شود الگوریتم اثبات سهام بسیار کاآمد‌تر بوده و جواب می‌دهد، به یک سیستم ارجع نسبت به الگوریتم اثبات کار تبدیل خواهد شد».

مصرف برق بزرگ‌ترین مشکل؟

در بلاک‌چین‌هایی که از سیستم PoS استفاده می‌کنند، گره‌های فعال در شبکه به جای فرایند ماینینگ الگوریتم PoW و استخراج رمزارز، درگیر روند تایید بلاک‌ها خواهند شد. در سیستم اثبات سهام یک الگوریتم قطعی بر اساس تعداد توکن‌هایی که گره‌ی فعال در کیف‌پول خود نگهداری می‌کنند، تایید کننده‌ی بلاک‌ها را انتخاب می‌کند؛ این توکن‌ها به عنوان وثیقه و به منظور ایجاد رقابت برای اضافه کردن بلاک‌های بعدی به زنجیره، نگهداری می‌شوند.

 پیش‌بینی نیکلایسن مبنی بر ایتکه بیت کوین هم پس از مدتی در نهایت به یک سیستم PoS مهاجرت خواهد کرد، در چهارچوب این مبحث شکل گرفته است که فرایند ماینینگ و استخراج رمزارز در شبکه‌ی فعلی، به انرژی و برق زیادی برای ادامه‌ی کار نیاز دارد.

وی ادعاهای مبنی بر اینکه «میزان برق مصرفی برای استخراج بیت کو‌ین را اکنون می‌تواند با کشورهای کوچک مقایسه کرد» را هم رد کرده است. علاوه بر این، به گفته‌ی نیکلایسن میزان انرژی مصرف شده برای تولید طلا(پدر بزرگ بیت کوین) هم باید به همان اندازه مورد سرزنش قرار بگیرد، همانطور که سیستم بانکداری فعلی و صنعت فناوری مصرف بالایی دارند. وی در رابطه با این موضوع توضیح داد:

کدام کلانشهرهای جهان اکنون دارای برج‌های بانکی ۱۰۰ طبقه نیست؟ برج‌هایی که در تمام شب در میلیون‌ها رنگ مختلف می‌درخشد، درحالیکه تمام سیستم‌های مالی، رایانه‌ها و اتاق‌های سرور آن‌ها همچنان در حال مصرف برق است. فیس‌بوک چه مقدار برق مصرف می‌کند؟ این شرکت ۲۱ مرکز داده‌ی بزرگ در سراسر جهان دارد، که احتمالاً بسیار بیشتر از بیت کوین برق مصرف می‌کنند. بدون شک سیستم بانکداری هم بسیار بیشتر از این مقدار برق مصرف می‌کند. Niklas Nikolajsen

رقابت الگوریتم‌ها

تصور رایج بین کاربران مبنی بر اینکه مصرف انرژی بسیار زیاد اکنون برای بیت کو‌ین به یک «پاشنه‌ی آشیل» تبدیل شده است، توسط برخی از طرفداران انرژی پاک از جمله‌ی آقای نیکلایسن مورد انتقاد قرار گرفته است؛ این افراد بیشتر بر نحوه‌ی تولید و منبع قدرت تاکید دارند تا میزان مصرف.

با صرف نظر از مشکل برق، مبحث رقابت الگوریتم‌های PoS و PoW سوالاتی از جمله عدالت اقتصادی، موانع پیشرفت، امنیت شبکه و غیرمتمرکزسازی را هم درون خود جای داده است.

نظر شما در رابطه با صحبت‌های نیکلاس نیکلایسن چیست؟ آیا بیت کوین هم به استفاده از الگوریتم اثبات سهام روی خواهد آورد؟ نظرات خود را با تیم کوینیت در میان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا