اخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالات

شاخص قدرت نسبی بیت کوین به پایین‌ترین حد خود پیش از هالوینگ رسیده است

شاخص قدرت نسبی یا RSI در واقع یک شاخص معاملاتی متداول است که وضعیت «فروش بیش از حد» یا «خرید بیش از حد» یک کلاس دارایی را نمایش می‌دهد

نکات برگزیده مطلب
  • شاخص قدرت نسبی یا RSI در واقع یک شاخص معاملاتی متداول است که وضعیت «فروش بیش از حد» یا «خرید بیش از حد» یک کلاس دارایی را نمایش می‌دهد. این شاخص که معمولاً پیش از رویداد هالوینگ یا نصف شدن پاداش روند صعودی به خود می‌گیرد، اکنون برای بیت کوین به پایین‌ترین سطح ممکن رسیده و باعث شده تا در کنار عوامل دیگری همچون عدم قطعیت نسبت به وضعیت اقتصادی کلان در ماه‌های آتی، پیش‌بینی وضعیت بیت کوین پس از این رویداد را بسیار دشوار شود.

کاهش بی‌سابقه‌ی شاخص RSI

شاخص قدرت نسبی بیت کوین در حال حاضر در سطحی قرار دارد که پیش از رویداد هالوینگ غیرقابل پیش‌بینی و عجیب است. هنوز مشخص نیست که آیا این سطح از تغییرات می‌تواند یک روند مثبت برای بیت کوین تلقی شده یا یک رویداد منفی که در ماه‌های آینده شاهد اثرات آن خواهیم بود.

شاخص قدرت نسبی RSI

شاخص قدرت نسبی(RSI) در واقع یک شاخص معاملاتی متداول است که فروش بیش از حد یا خرید بیش از حد یک دارایی را اندازه‌گیری و اعلام می‌کند. این شاخص معمولاً در تجزیه و تحلیل فنی مورد استفاده قرار گرفته و یک ابزار ساده برای مبادله‌گرانی است که جهت ارزیابی تخمین کمینه و یا بیشینه‌ی دارایی‌ها از آن بهره می‌گیرد.

در حال حاضر شاخص RSI بیت کوین به پایین‌ترین سطح ممکن رسیده است، این بدان معناست که با نزدیک شدن به رویداد هالوینگ ماه می و نصف شدن پاداش شبکه‌ی بیت کوین، سرمایه‌گذاران در حال فروش دارایی‌های رمزارزی خود بوده و باعث ایجاد نمودار فروش بیش از حد در شاخص RSI بیت کوین شده‌اند.

وضعیت کاهش شاخص RSI بیت کوین پیش از هالوینگ

به نظر می‌رسد که چشم‌انداز فعلی اقتصاد کلان و مشکلات عدیده‌ای که به وجود آمده، به نوعی بر روند تغییرات بازار رمزارزها نیز تاثیر گذاشته است؛ این درحالیست که بازار رمزارزها قرار است در ماه می با یکی از بزرگ‌ترین رویداد‌های تاریخ خود یعنی هالوینگ بعدی شبکه‌ی بیت کوین روبرو شود.

از نظر تاریخی، پیش از رویداد هالوینگ بازار رمزارزها دچار تغییرات مثبت شده و حجم خرید رمزارز به بالاترین حد ممکن می‌رسد. با این حال، به نظر می‌رسد که شاخص RSI این بار برخلاف گذشته در حال کاهش است و روند نزولی را نمایش می‌دهد. این موضوع اخیراً توسط یکی از طرفداران بیت کوین که در پلت‌فرم توییتر با نام مستعار پلن‌بی(PlanB) فعالیت دارد، مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. وی با انتشار یک پست توییتری نوشت «شاخص RSI بیت کوین هرگز پیش از رویداد هالوینگ تا به این اندازه ضعیف نبوده است».

به طور معمول چنین وضعیتی در نمودارهای شاخص RSI نمایانگر آن است که بیت کوین بسیار نزدیک به یک کمینه شده و پایین‌ترین سطح قیمت ممکن را دارد، با این حال وضعیت نامشخص اقتصاد کلان باعث شده تا این پیش‌بینی قابل استناد نباشد.

دوره‌ی عدم قطعیت

تمام پیش‌بینی‌های صورت گرفته در رابطه با رویداد هالوینگ و وضعیت بیت کوین پس از آن تنها به واسطه‌ی تاریخچه‌ی بیت کوین و هالوینگ‌های قبلی صورت گرفته است. با این حال، ما اکنون در حال گذر از یک دوره‌ی غیرقابل پیش‌بینی و غیرعادی هستیم که باعث شده تصمیم‌گیری و داوری در رابطه با آینده بسیار دشوار باشد.

در حال حاضر صندوق بین‌المللی پول انتظار دارد که تقریباً تمام اقتصاد‌های دولتی در سال ۲۰۲۰ با مشکلات مالی روبرو شوند. علاوه بر این، سازمان تجارت جهانی هم پیش‌بینی کرده است که روند تجارت و مبادله در جهان می‌تواند در سال جاری با یک روند نزولی عمیق روبرو شده و شاهد کاهش ۳۲ درصدی باشد. افزایش مطالبات افراد بیکار نیز وضعیت اقتصاد کلان را به شکل ویژه‌ای بحرانی کرده است.

بیت کوین به صراحت هرگز یک رکود اقتصادی را تجربه نکرده است. با این حال رویداد هالوینگ در این شبکه‌ی رمزارز همیشه با آغاز روند صعودی پس از آن همراه بوده است. بنابراین با توجه به اینکه وضعیت اقتصاد کلان اکنون بسیار غیرقابل اطمینان می‌باشد، نتیجه گیری و پیش‌بینی وضعیت بیت کوین پس از رویداد هالوینگ دشوار خواهد بود.

همبستگی بیت کوین

در حال حاضر، به نظر می‌رسد که بیت کوین یک همبستگی قوی با شاخص سهام S&P 500 و بازارهای مالی اصلی برقرار کرده است. از این رو، پیش‌بینی‌های مربوط به آینده‌ی وضعیت اقتصادی دیگر در رابطه با بیت کوین قابل قبول نبوده و بیشتر می‌تواند با اقتصاد کلان همخوانی داشته باشد.

با در نظر گرفتن این موضوع که اقتصاد جهان در معرض خطر جدی قرار گرفته است، مبادله‌گران باید نسبت به پیش‌بینی‌های صورت گرفته در رابطه با آینده‌ی بازار، به ویژه پیش‌بینی‌های مثبت و صعودی، احتیاط کنند.

نظر شما در رابطه با وضعیت شاخص RSI بیت کوین چیست؟ آیا پس از هالوینگ شاهد افزایش قیمت بیت کوین خواهیم بود؟ نظرات خود را با تیم کوینیت در میان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا