اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز(Defi) به سرعت در حال گسترش هستند

گزارش اخیر وب‌سایت سی‌بی این‌سایتز نشان می‌دهد که در سال گذشته‌ی میلادی ارزش دارایی‌های موجود در سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز به‌طور چشمگیری افزایش یافته است

نکات برگزیده مطلب
  • گزارش اخیر وب‌سایت سی‌بی این‌سایتز(The CB Insights) تغییرات صنعت بلاکچین و بازار رمزارزها را در سال گذشته‌ی میلادی آشکار می‌سازد. در سال ۲۰۱۹ خدمات نگهداری، مالیات، ارائه‌ی وام در اقتصاد غیر متمرکز رشد قابل توجهی داشته است، بسیاری از دولت‌ها و بانک‌های مرکزی طرح انتشار ارز دیجیتالی را به‌طور جدی بررسی می‌کنند و توسعه‌ی پروژه‌های رمزارزی غیرمتمرکز شتاب بیشتری را نشان می‌دهد.

توسعه‌ی شتابان و گسترش سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز

گزارش اخیر سی‌بی این‌سایتز گسترش سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز(DeFi) را نشان می‌دهد. بر همین اساس در سال 2019 حجم تراکنش‌های مربوط به سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز(DeFi) در سطح بالاتری از پیشنهاد‌های اولیه‌ی سکه قرار گرفته است. این گزارش نشان می‌دهد که ارزش دارایی‌های سیستم ‌های اقتصادی غیرمتمرکز از ژانویه‌ی 2019 تا فوریه‌ی 2020، 200 درصد افزایش یافته است(از 300 میلیون دلار به 1.2 میلیارد دلار رسیده است). بر همین اساس ارزش پیشنهاد‌های اولیه‌ی سکه در سال 2019 به میزان 95 درصد کاهش یافته است و از سطح 7.8 میلیارد دلار در سال 2018 به سطح 371 میلیون دلار در سال 2019 رسیده است.

اقتصاد غیرمتمرکز

بر اساس گزارش منتشر شده، پروتکل میکردائو(MakerDAO) که رمزارز پایدار دای(Dai) را میزبانی می‌کند و پروتکل وام‌دهی غیرمتمرکز کامپوند(Compound) پروژه‌های شاخص اقتصاد غیرمتمرکز محسوب می‌شوند. در ماه مارس 2020 به ارزش 280 میلیون دلار رمزارز برای پشتیبانی از پروتکل میکردائو در سیستم اقتصاد غیرمتمرکز قفل شده‌ است، در همین زمان ارزش دارایی‌های موجود در پروتکل کامپوند 70 میلیون دلار گزارش شده است.

اگرچه سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز همچنان در مراحل آغازین فرآیند تکامل قرار دارد و به صورت فضای آزمایشی در نظر گرفته می‌شود، برخی از شرکت‌ها اقدامات جدی را در راستای حفاظت از مشتریانشان در این حوزه اتخاذ کرده‌اند. این موضوع نشان می‌دهد که همزمان با تکامل سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز این حوزه در آینده به‌صورت جدی‌تری در نظر گرفته خواهد شد.

مقاله‌ی راهنمای فعالیت و کسب درآمد در سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز کاربران را برای آغاز فعالیت در این حوزه راهنمایی می‌کند.

گزارش سرمایه‌گذاری در صنعت بلاکچین

گزارش‌ها نشان می‌دهد که سرویس‌دهندگان خدمات نگه‌داری از رمزارزها همانند لجر(Ledger)، آنچورج(Anchorage) و کنوکس(Knox) قصد دارند برای حفاظت از دارایی مشتریانشان از سرویس بیمه استفاده کنند. صرافی‌های کوین‌بیس(Coinbase) و جمینی(Gemini) هم‌اکنون مشتریانشان را در برابر فعالیت‌های مجرمانه به ارزش بیش از 200 میلیون دلار بیمه می‌کنند.

سرویس‌دهندگان مالیاتی با استفاده از رمزارزها همانند زنلجر(ZenLedger)، تکس‌بیت(Taxbit) و پلتفرم لدگیبل(Ledgible) در مراحل اولیه‌ی تامین سرمایه به ارزش 8.4 میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کرده‌اند.

سرمایه‌گذاری بلاکچین

گزارش وب‌سایت سی‌بی این‌سایتز نشان می‌دهد که از سال 2015 تاکنون بالاترین حجم تامین سرمایه‌ی پروژه‌های صنعت بلاکچین به ایالات متحده‌ی آمریکا و چین اختصاص دارد که تقریبا 70 درصد از کل حجم سرمایه‌ی پروژه‌های بلاکچینی جهان را شامل می‌گردد. تنها در سال 2019،  ایالات متحده‌ی آمریکا 30 درصد و چین 41 درصد از کل حجم سرمایه‌گذاری در این حوزه را تشکیل داده‌اند.

فیگور تکنولوژی(Figure Technologies) که بر روی توکنیزه کردن املاک و دیگر دارایی‌ها در این حوزه تمرکز دارد، در سال 2019 به ارزش 1.2 میلیارد دلار سرمایه جمع‌آوری کرده است. در همین زمان، شرکت ریپل نیز 294 میلیون دلار و پروژه‌ی پروکسی‌کوین(Proxicoin) به ارزش 100 میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کرده‌اند.

در این گزارش ادعا شده است که سرمایه‌گذاری در پروژه‌های بلاکچینی که برای بهبود بازدهی کسب و کارها و یا کاهش هزینه‌های اداری تلاش می‌کنند، به‌طور پیوسته کاهش یافته است. در حقیقت این دسته از پروژه‌ها در سال 2019 به ارزش 434 میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کرده‌اند. در همین زمان، پروژه‌های ایجاد زیر ساخت و یا ایجاد محصولات بلاکچینی غیرمتمرکز به ارزش 2.4 میلیارد دلار سرمایه جمع‌آوری کرده‌اند.

انتشار ارز دیجیتالی توسط بانک‌های مرکزی

در این گزارش به فعالیت بانک‌های مرکزی برای انتشار ارزهای دیجیتالی نیز اشاره شده است. بر همین اساس و در حالی که کشور چین به عنوان پیشتاز این حوزه، قصد دارد درسال 2020 رمزارز ملی «یوان دیجیتالی» را منتشر کند، کشور‌های فرانسه(France)، ترکیه(Turkey) و باهاماس(Bahamas) نیز بزودی برنامه‌های آزمایشی را در این زمینه راه‌اندازی می‌کنند. کشور‌های دیگر نیز انتشار ارز دیجیتالی را بررسی می‌کنند، بر اساس گزارش کوینیت، ایالات متحده‌ی آمریکا نیز انتشار دلار دیجیتالی را بررسی می‌کند.

نظر شما نسبت به گزارش The CB Insights در رابطه با تغییرات صنعت بلاکچین و بازار رمزارزها در سال گذشته‌ی میلادی چیست؟ آیا سیستم ‌های اقتصادی غیرمتمرکز در آینده به‌طور گسترده توسط مردم جهان مورد استفاده قرار خواهد گرفت؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکمه بازگشت به بالا