اخبار و مقالاتاسکم و قانونگذاری - Scam & Regulation

نشست خبری Coincheck پس از بزرگترین سرقت تاریخ

نکات برگزیده مطلب
  • بسته به اینکه زمان پخش خبر را در نظر بگیریم یا زمانی را که اکسچنج به خبر پخش شده واکنش نشان داد، شاهد سرقت بزرگی از NEM به ارزش 400 تا 534 میلیون دلار هستیم. مسئولان بهت‌زده‌ی Coincheck، در یک کنفرانس خبری در بعدازظهر روز جمعه، پس از مواجه شدن با بزرگترین سرقت تاریخ، حاضر شدند تا به سوالات پاسخ بدهند.

Gox II: نسخه‌ی دوم سناریوی Mt Gox
ژاپن تصور می‌کرد که سرانجام گذشت زمان، رکورددار مورد بزرگترین سرقت تاریخ قرار گرفتن را از خاطرها زدوده است. کمتر از 4 سال از هک شدن Mt Gox که ژاپن را رکورددار بزرگترین سرقت جهان کرده است، گذشته و حالا دوباره ژاپن در کانون توجه قرار گرفته است. روز جمعه، 26 ژانویه، 127 میلیون شهروند ژاپنی در حالی از خواب بیدار شدند که حدود ساعت 3 بامداد، شخصی بزرگترین سرقت تاریخ را در کشورشان مرتکب شده و تمامی Nemهای اکسچنج Coincheck را در یک تراکنش، به سرقت برده است.

هویت و موقعیت هکر تا کنون ناشناخته است اما جزئیات اتفاق خبر از نقایص جدی امنیتی اکسچنج Coincheck دارد. به نظر می‌رسد تمامی 500 میلیون Nem در یک Hot Wallet(ولتی که به اینترنت متصل است) و بدون دارا بودن چند امضا که در موارد اینچنینی در نظر گرفته می‌شود، نگهداری می‌شده‌اند. که با این حساب، به نظر می‌رسد اکسچنج اصلا از اتفاقات پیشین خود، تجربه‌ی لازم را کسب نکرده است، چون این اتفاق دقیقا مشابه همان اتفاقی است که برای Mt Gox افتاد و 850 هزار بیت‌کوین در سال 2014 از آن به سرقت رفت. در کنفرانس خبری روز جمعه، زمانی که از روال‌های امنیتی Coincheck از رئیس این اکسچنج سوال شد، او پس از مکثی طولانی، تنها توانست عذرخواهی کند و نتوانست پاسخی منطقی در جواب سوال بیان کند.

بررسی سرقت Coincheck به روایت اعداد
عظمت چنین سرقتی را می‌توان پس از مقایسه‌ی آن با رکوردهای سرقتی که تا کنون ثبت شده‌اند، متوجه شد.

سرقت Securitas Depot به ارزش 83 میلیون دلار: این سرقت در سال 2006 در بریتانیا از یکی از انبارهای کلاه‌گیس و موهای مصنوعی انجام شد. که تنها دلیلی که باعث شد رقم این سرقت بیشتر نشود، این بود که کامیون سارقان دیگر پر شده بود و دیگر نتوانستند مبلغ بیشتری را در آن جای دهند. ارزش این سرقت معادل یک ششم Nemهای به سرقت رفته از اکسچنج Coincheck است.

سرقت صندوق سپرده‌ی Knightsbridge به ارز 97 میلیون دلار: سرقتی که سال 1987 در یک صندوق امانات در لندن انجام شد و مبلغ بسیار زیادی پول نقد و همچنین جواهرات به سرقت رفت، ارزش مبالغ و جواهرات به سرقت رفته در مجموع، یک پنجم Nemهای به سرقت رفته از اکسچنج Coincehck است.

سرقت بانک بغداد به ارزش 282 میلیون دلار: این سرقت از بانک دارالسلام عراق در سال 2007 انجام شد و ادعا شد که عاملان اصلی این سرقت 2 نگهبان بانک هستند. ارزش مبالغ به سرقت رفته تقریبا معادل نیمی از Nemهای سرقت رفته از اکسچنج Coincheck است.

سرقت از اکسچنج Mt Gox به ارزش 450 میلیون دلار: ارزش بیت‌کوین‌های به سرقت رفته از بزرگترین اکسچنج ارزهای رمزگذاری‌شده در سال 2014 که ارزش آن 80 میلیون دلار از Nemهای به سرقت رفته از اکسچنج Coincheck کمتر است.

آینده‌ای مبهم
ممکن است سارقان با مشکل تبدیل ارزهای به سرقت رفته مواجه شوند. در کمتر از چند ساعت از وقوع سرقت، تیم Nem با اکسچنج‌ها تماس گرفتند تا بتوانند آدرس ولت را یافته و آن را به لیست سیاه اضافه کنند. تقلید از اتریوم و هاردفورک، 2 کاری است که Nem انجام نخواهد داد. اگر امکان این بود که بلاکچین را به عقب بازگردانیم و کوین‌های دزدیده شده را به وسیله‌ی فورکی از سیستم خارج کنیم، این می‌توانست به کوین‌چک کمک کند. ولی این کار پابرجا بودن و تغییر ناپذیری بلاکچین‌ها را زیر سوال می‌برد.

اداره‌ی خدمات مالی ژاپن تایید کرده که در حال بررسی واقعه و مستندات است. همچنین Coincheck قول داده است تا ضرر مشتریان متضرر را جبران کند. علیرغم رقم هنگفت این سرقت، بعید می‌رسد که تاثیر مستقیمی برای بازار ارزهای رمزگذاری‌شده داشته باشد. اما سوالات بسیار مهمی در ذهن متبادر می‌شود که آیا Coincheck صلاحیت لازم را برای اکسچنج بودن داراست یا خیر؟

این شرکت قبلا گزارش داده بود که توسط آژانس خدمات مالی ژاپن تایید شده اما ظاهرا Coincehck در FSA ثبت نشده است. تنها راهی که به نظر می‌رسد Coincheck بتواند ضرر مشتریان خود را جبران کند، این است که به آن اجازه داده شود باز هم به فعالیت خود ادامه دهد. اما اینکه آیا قانون‌گذاران به آن اجازه‌ی فعالیت بدهند یا اینکه آیا مشتریان باز هم به آن اعتماد می‌کنند یا خیر، موضوع دیگری است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
news.bitcoin

محسن پرهیزکار (MaKenZi)

لیسانس نرم‌افزار، علاقه‌ی بسیار به بلاگینگ، تردینگ و ماینینگ - مدیر ارشد موبایلستان 2007-2012 - بلاگر رسمی نوکیا 2011-2012 - بلاگر رسمی ال‌جی 2014-2015 - نویسنده‌ی فوت‌وفن 2014-2015

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا