اخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالات

قیمت بیت‌کوین در دست ربات‌ها

گزارشات جدیدی نشان می‌دهد که قیمت بیت‌کوین تاثیرپذیری زیادی از ربات‌های معامله‌گر داشته است

نکات برگزیده مطلب
  • طی بررسی‌هایی که بر روی فراز و نشیب قیمت بیت‌کوین به وسیله تعدادی از محققان انجام پذیرفت آنها به این نتیجه رسیده‌اند که بسیاری از تغییرات قیمتی که تا به حال شاهد آن‌ها بوده‌ایم رابطه مستقیم با ربات‌های معامله‌گر دارد. برای بررسی دقیق‌تر این موضوع با ما همراه باشید.

محققان دریافته‌اند که افزایش قیمت اولیه بیت‌کوین از 150 به 1000 دلار در سال 2013 به وسیله مبادلات و راه‌های مشروع نبوده است، بلکه این روند توسط ربات‌ها انجام گرفته است. در یک مقاله پژوهشی تحت عنوان “دستکاری قیمت در اکوسیستم بیت‌کوین“که توسط جیتی هامریک (JT Hamrick)، تالی اوبرمن (Tali Oberman)، تایلر مور (Tyler Moore) و نیل گاندال (Neil Gandal) تهیه شده است، مشخص شد که شروع حرکت سعودی بیت‌کوین عمدتا تحت تاثیر مبادلات غیرقانونی توسط ربات‌ها صورت گرفته است. همانطور که در مجله اقتصاد پولی(Journal of Monetary Economics) منتشر شد، چهار نویسنده و همکار در این مقاله در مورد یافته‌های خود بحث کرده‌اند که به صراحت نشان دادند یک نهاد خاص مسئول تعدادی از این تراکنش‌های مهم بوده که شامل خرید مجموع 600 هزار بیت‌کوین از صرافی به نام Mt. Gox بوده که هم اکنون ورشکسته شده است.
با توجه به اینکه حجم مبادلات نسبتا به طور متوسط کم بوده، تراکنش‌های بزرگی به شکل مشکوک میانگین این حجم را منحرف کرد و منجر به ظهور سطوح شدید تجاری شده است. به این ترتیب، بازار نیز به این تحرکات پاسخ داده و در آن زمان به شکل دیوانه‌واری قیمت بیت‌کوین روبه رشد رفته است.
گزارش یاد شده با این مطلب شروع می‌شود:

این مقاله تاثیر فعالیت‌های تجاری مشکوک بر روی صرافی Mt. Gox را در برهه زمانی مشخصی که 600 هزار بیت‌کوین به ارزش 188 میلیون دلار به صورت تقلبی به دست آمده را بررسی و آنالیز می‌کند. Price Manipulation in the Bitcoin Ecosystem

 

در این دوره نرخ ارزش بیت‌کوین برحسب دلار در روزهایی که این مبادلات مشکوک انجام گرفته به طور متوسط روزانه 4 درصد افزایش یافته که با مقایسه با کاهش ارزها در روزهای بدون فعالیت بسیار مشکوک می‌باشد. براساس تجزیه و تحلیل دقیق و با بررسی جامع امنیتی، این مقاله نشان می‌دهد که همین فعالیت‌های تجاری مشکوک موجب افزایش بی‌سابقه نرخ ارز بیت‌کوین در مقایسه با دلار در اواخر سال 2013 شده که این میزان طی دو ماه از 150 دلار به بیش از 1000 دلار افزایش بوده است.

سقوط صرافی Mt. Gox
قبل از اینکه این صرافی پس از ورشکستگی در سال 2014 درب‌های خود را به روی همگان ببندد، Mt. Gox بزرگ‌ترین صرافی ارزهای دیجیتال در دنیا بوده است. در آن زمان تقریبا 70 درصد از تمامی تراکنش‌های بیت‌‌کوین در این صرافی صورت می‌گرفته است، تا زمانی که هکر‌ها در سال 2014 با سرقت 850 هزار بیت‌کوین از آن، باعث ورشکستگی آن شدند. بعدا مشخص شد که عوامل دخیل در این حمله هکر‌ها نادیده گرفتن و نبود مدیریت مناسب و با تجربه بوده است.

مهم‌تر از این، مدیر عامل این صرافی یعنی آقای مارک کارپلس (Mark Karpeles) موفق به بازپرداخت خسارت به تمامی کاربرانی که دارایی‌های خود را از دست داده‌اند نشد و هم اکنون به عنوان یک چهره مورد تعقیب، پناهنده در فراسه است.

ربات‌هایی که در این مقاله از آن‌ها سخن گفته شده است مارکوس و ویلی نامیده شده‌اند که با روندی به ظاهر مشروع و قانونی به وسیله انجام مبادلاتی توسط بیت‌کوین‌هایی که به آن‌ها تعلق نداشته است این اعمال را انجام داده‌اند. این ربات‌ها نه تنها با انجام تراکنش‌های جعلی موجب افزایش چشمگیر قیمت ارزهای دیجیتال شده‌اند، بلکه صاحبان آنها توسط این تراکنش‌ها به میلیون‌ها دلار ثروت نیز دست یافته‌اند.
تا همین اواخر این واقعیت‌ها کشف نشده بود و حقیقت پشت این ناآرامی‌ها ناگهانی در سال 2013 تاکنون مشخص نشده بود. جالب است بدانید که شک شایعه وجود دارد که طی آن گفته می‌شود صرافی Mt. Gox یک بار دیگر هم در سال 2011 توسط یک کمپانی هک شده و تعداد 650 هزار بیت‌کوین را از دست داده است و برای حفظ شهرت اقدامات بسیار شدیدی را جهت جلوگیری از انتشار اخبار آن داده است.
این تراکنش‌های 600 هزار دلاری که توسط ربات‌ها در آن زمان صورت گرفته، به تنهایی توانست ارزش ارزهای رمزنگاری شده را هفت برابر کند. با این وجود اگر این اتفاقات توسط ربات‌ها نیوفتاده بود و این افزایش قیمت‌ها شکل نمی‌گرفت، حدس زدن اینکه چه بر سر آینده ارزهای دیجیتال می‌آید بسیار دشوار است.

شما می‌توانید نظرات خود را در بخش دیدگاه‌ها به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
BTCmanager
دکمه بازگشت به بالا