اخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالات

آیا حباب بیت‌کوین ترکید؟

بررسی حباب‌گونه بودن یا نبودن قیمت بیت‌کوین

نکات برگزیده مطلب
  • حتی کسانی که تاکنون در ارز بیت‌کوین سرمایه گذاری نکرده‌اند نیز در حال پیگیری قیمت آن هستند زیرا که افزایش قیمت‌های نجومی آن باعث به ثروت رسیدن بسیاری از مردم شده و منتظر هستند که ببینند این افزایش تا به کجا ادامه خواهد یافت. مواردی نیز وجود دارد که مردم بدون علاقه و یا سابقه قبلی در ارزهای مجازی، احساس می‌کنند که هم اکنون زمان شروع درگیر شدن در این رونق روز افزون بیت‌کوین است. اما برخی دیگر از مردم در حال تماشا تنها منتظر ترکیدن این به اصطلاح حباب قیمتی هستند. حال اینکه تا این اتفاق چقد زمان باقی مانده است؟ در این مطلب به اینکه آیا بیت‌کوین حباب است یا نه می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

 

بیت‌کوین تعداد زیادی از نشانه‌های قیمت حبابی در زمان‌های گذشته را نشان می‌دهد
درک تامپسون (Derek Thompson) که پوشش دهنده بخش اقتصاد مجله خبری The Atlantic به عنوان سردبیر ارشد است، یادآور می‌شود که تعیین حبابی بودن این قیمت‌ بیت‌کوین بسیار سخت است زیرا بیت‌کوین به تنهایی یک صنعت است. با این حال او فکر می‌کند الگوهای اخیر بیت‌کوین بسیار شبیه به قیمت‌های حبابی معروف گذشته است که زمانی همچئن حباب قیمت Dotcom از بین خواهد رفت.

حباب Dotcom که به صورت دوره‌ای از سال 1997 تا سال 2001 ادامه داشت، زمانی که یک دوره رشد شدید در استفاده و سازگاری اینترنت توسط شرکت‌ها و مصرف‌کنندگان در سراسر جهان رخ داد. در طول این دوره کوتاه بسیار از بزرگ‌ترین شرکت‌های مبتنی بر اینترنت که معمولا به Dot-com معروف هستند پدیدار شدند که تنها تعداد انگشت شماری همانند Ebay و Amazon توانستند جان سالم به در ببرند.

 

بیت‌کوین به تازگی تبدیل به موضوعی داغ در تمامی محافل شده تاجایی که بسیاری از سرمایه‌گذاران تصمیم‌های حیاتی زیادی را بر پایه ارزش روز بیت‌کوین اتخاذ می‌کنند و این چنین افرادی اغلب پیش‌بینی‌های جالبی در مورد آنچه در آینده در این صنعت رخ خواهد داد را انجام می‌دهند. این نوع سرمایه‌گذاران معمولا این نوع رفتار را با دیگر موارد اقتصادی نیز انجام داده‌اند که باعث تکرار این‌گونه حباب‌های قیمتی در تاریخ شده است.

 

نوسانات بیت‌کوین پایدار است
شاید یکی از دلایل اینکه مردم بسیار در مورد ارزش بیت‌کوین صحبت می‌کنند این باشد که سرمایه‌های آن‌ها به شکل چشمگیری در این عرصه افزایش یافته است. در شروع سال 2017 هر بیت‌کوین تنها 1000 دلار قیمت داشت، پس از مدت کوتاهی و در ماه سپتامبر همان سال قیمت بیت‌کوین به نزدیکی 5 هزار دلار رسید اما ناگهان در مدت دو هفته به 3200 دلار تنزل پیدا کرد.

با این وجود برای داشتن یک چشم‌انداز وسیع‌تر لازم است بدانیم که ارزهای جانبی (هر نوع ارزمجازی که بیت‌کوین نباشد) نیز دچار نوسال می‌شود. این موضوع که ممکن است قیمت بیت‌کوین حبابی باشد به لحاظ نظری می‌تواند موجب نگرانی برخی افراد شود. این چنین افرادی ممکن است که فکر کنند نوسانات قیمت بیت‌کوین به اندازه تمام ارزهای دیجیتال دیگر باشد اما آمارها حاکی از آن است که در جمع تمامی ارزهای مجازی در واقع بیت‌کوین پایدار‌ترین ارز است.
با این حال برخی دیگر از افراد که هوشمندانه بازار ارزهای مجازی را دنبال می‌کنند انتظار این چنین نوساناتی را دارند. دیو بیرچ (Dave Birch) بنیانگذار Consult Hyperion یکی از مشاوران پیشرو در زمینه تراکنش‌های الکترونیکی است که گفته :

برخی در بیت‌کوین سرمایه گذاری نمی‌کنند، و برخی دیگر این قمار را قبول می‌کنند. Dave Birch

 

او بر این باور است و توصیه می‌کند که مردم باید تنها به مقداری سرمایه گذاری کنند که به همان میزان آماده از دست دادن سرمایه باشند. اگر افراد واقعا این باور را در نظر داشته باشند، حبابی بودن بیت‌کوین نیز برایشان ترسناک نخواهد بود. در عوض بسیاری از مردم وجود دارند که تمامی سرمایه خود را بدون ترس به عرصه بیت‌کوین انتقال داده‌اند.

مبادلات ناشناس و کمبود تعداد مواردی که بتوان با بیت‌کوین خرید کرد باعث تعجب شده است
یکی از ویژگی‌هایی که باعث جذب مردم به بیت‌کوین شده، توانایی ارسال و دریافت پول بدون هرگونه اطلاعات شخصی است. مردم همچنین دوستدار کمبود قوانین دولتی در امور مالی خودشان هستند و این احساس را دارند که با سرمایه گذاری در بیت‌کوین آزادی بیشتر از نظر مالی خواهند داشت.

هرچند، ری دالیو (Ray dalio) بنیانگذار Bridgewater Associates بزرگ‌ترین صندوق سرمایه جهان، ایده‌ی تراکنش‌های خصوصی بیت‌کوین را زیر سوال می‌برد. وی معتقد است که دولت‌ها جهان هرگز اجازه نمی‌دهند که این فقدان نیاز به احراز هویت در تراکنش‌های بیت‌کوین به شکل دائمی ادامه یابد و آن‌ها دقیقا همان کاری را خواهند کرد که با دیگر ارزهایی همجون دلار انجام می‌دهند. در این راستا بنیاد IRS (خدمات درآمد داخلی) به تازگی خواستار سوابق کاربران وابسته به سایت Coinbase شده است.

علاوه بر این Chainalysis شرکتی است که متخصص در شناسایی صاحبان کیف پول‌های مرتبط با بیت‌کوین است. گفته می‌شود که اطلاعات کشف شده توسط این شرکت تقلب و پولشویی را کاهش می‌دهد.
دالیو همچنین نبود گذینه‌های زیادی برای خرج کردن بیت‌کوین و میزان زیاد حدس و گمان در این عرصه را بیان کرد. او معتقد است که مفهوم بیت‌کوین به دلیل وجود این چنین حدس و گمان‌هایی می‌تواند کار ساز باشد اما مردن گذینه‌های زیادی برای مصرف آن ندارند؛ به همین علت او با وجود یک حباب در قیمت بیت‌کوین موافق است و به نظر او این مورد تنها نتیجه منطقی با توجه به افزایش سریع ارزش بیت‌کوین است.

کنترل بازار تنها در دست تعداد کمی از مردم است
چیز دیگری که می‌تواند موجب ترکیدن این حباب قیمت شود و یا حداقل باعث ترس سرمایه گذاران نوپا گردد، این واقعیت است که تنها حدود هزار نفر هستند که مالک 40 درصد از تمام بیت‌کوین‌های استخراج شده تا کنون هستند. افرادی که سرمایه‌های عظیمی در صنعت ارزهای رمزنگاری شده داشته و به نهنگ‌ها (Whales) شهرت دارند. این افراد اگر به صورت ناگهانی تصمیم به فروش مقدار زیادی بیت‌کوین به دلیل بالا بودن قیمت بگیرند دیگر سرمایه‌گذاران بیت‌کوین به راحتی متوجه این موضوع با تغییرات ناگهانی خواهند شد.
همچنین نگرانی‌هایی وجود دارند که این نهنگ‌ها می‌توانند اقدامات خود را با یکدیگر هماهنگ کنند و با همکاری یکدیگر باعث ایجاد نوسان در بازار ارزهای مجازی شوند. از آنجا که هنوز قوانین مربوط به ارزهای مجازی دقیق نیست، مشخص نیست که آیا آن‌ها برای انجام این چنین اعمالی مورد مجازات قرار خواهند گرفت یا خیر.

بنیانگذاران ارزهای مجازی می‌گویند که بیت‌کوین حباب نیست
اگرچه پیدا کردن منابع آنلاین زیادی که همگی بر حبابی بودن بیت‌کوین و ترکیدن آن نظر دارند کار دشواری نیست اما در این میان افرادی هستند که نظر متفاوتی را ارائه می‌کنند. یکی از این افراد بن دیویس (Ben Davies) بنیانگذار یک ارز مجازی به نام Glint است. او معتقد است که مردم به چشم‌انداز بزرگ بیت‌کوین دقت نمی‌کنند و این امر باعث شده آن‌ها به طور اشتباه بیت‌کوین را یک حباب در حال نابودی بدانند.
دیویس همچنین معتقد است روش‌هایی که مردم بیت‌کوین را همانند فاجعه پیاز گل لاله قیاس می‌کنند، بسیار بی‌معنی است. او یاد‌آور شد که گرچه قیمت لاله‌ها افزایش یافت و پس از آن سقوط کرد اما این مقایسه بیت‌کوین با یک رویداد تاریخی امری بسیار ضعیف است. او ادعا می‌کند افزایش قیمت لاله مشابه پدیده ارزهای مجازی نیست. اما با این وجود دیویس به این موضوع که بیت‌کوین در حال نمایش تمام نشانه‌های و پیشینه‌های انفجار حبابی است نیز اعتراف کرده است.
این فقط یک نمونه از این است که چرا بسیاری از مردم به شدت به این نگرانی مهم باور دارند که بیت‌کوین یک حباب غول پیکر است. سرمایه گذاران برای جلوگیری از اتفاقاتی که ممکن است سرمایه‌هایشان را به باد بدهد باید به طور پیوسته اتفاقات و قانون گذاری‌های مرتبط با صنعت ارزهای مجازی را مورد مطالعه قرار دهند و به طور دائم در حال بررسی نوسانات ارزش بیت‌کوین باشند.
در این عرصه حتی باید برای زمانی که این چنین انفجار حبابی رخ دهد نیز آماده بود و یک طرح جایگذین داشت. بسیاری از افرادی که شدیدا تحت تاثیر حباب‌های قبلی قرار گرفتند کسانی بودند که همیشه در حال فکر کردن به اینکه “چه اتفاقی خواهد افتاد” بوده‌ و به دنبال پیدا کردن راهی به عنوان راه جایگذین در مواقع رخ دادن این چنین اتفاق‌ها نبوده‌اند.

شما می‌توانید نظرات خود را در قسمت دیدگاه‌ها به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
CoinTelegraph

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا