اخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالات

قیمت بیت کوین پیش از تاریخ سررسید قرارداد‌های آتی دستکاری می‌شود!

بررسی موسسه‌ی آرکین(Arcane) نشان می‌دهد که در بسیاری از مواقع موعد سررسید قرارداد‌های آتی بیت کوین CME بر قیمت بیت کوین به‌طور نامطلوبی تاثیر می‌گذارد

نکات برگزیده مطلب
  • تحقیقات جدید موسسه‌ی تحقیقاتی Arcane Research نشان می‌دهد که قیمت بیت کوین در ۷۵ درصد از شرایط بررسی شده در پیش از انقضای قرارداد‌های آتی کاهش یافته است. این موسسه معتقد است باید ادعای دستکاری در بازار رمزارزی، به دقت و با در نظر گرفتن دیگر عوامل بررسی شود.

تاثیر سررسید قرارداد‌های آتی CME بر قیمت بیت کوین

خبرگزاری نروژی کریپتوگرافن(Kryptografen) در 24 سپتامبر 2019 به نقل از موسسه‌ی تحقیقاتی آرکین(Arcane Research) گزارش کرد که به‌ نظر می‌رسد موعد سررسید قرارداد‌های آتی بیت کوین در بورس شیکاگو(CME) به‌طور نامطلوبی بر قیمت بیت کوین تاثیر می‌گذارد.

این شرکت با بررسی قیمت بیت کوین از ژانویه 2018 تا آگوست 2019، نشان داد که احتمال کاهش قیمت بیت کوین پیش از زمان تسویه‌ی قرارداد‌های بورس CME هفتاد و پنج درصد است.

بورس شیکاگو یکی از سازمان‌های پیشگامی است که پیشنهاد قرارداد‌های آتی بیت کوین را در دسامبر 2017 راه‌اندازی کرد. پس از راه‌اندازی پیشنهاد قرارداد‌های آتی بیت کوین در این بورس که با ارز فیات تسویه می‌شوند، استقبال از این محصول به‌طور پیوسته افزایش یافت و در سال جاری میزان قرارداد‌های منعقد شده در بورس شیکاگو به سطح بیشینه‌ی خود رسید.

موسسه‌ی آرکین این آمار را تنها چند ساعت پیش از سقوط 15 درصدی قیمت بیت کوین و معامله‌ی آن در سطح 8 هزار دلار منتشر کرد. تنها چند روز پس از کاهش قیمت بیت کوین و در روز جمعه 50 درصد از قرارداد‌های باز در آپشن بیت کوین(نوعی قرارداد خرید و فروش) منقضی می‌شوند.

37 هزار قرارداد آپشن بیت کوین در روز جمعه منقضی می‌شوند که بیش از 50 درصد از قرارداد‌های باز را شامل می‌شود.

همچنین مدت کوتاهی پس از راه‌اندازی پلتفرم معاملاتی قرارداد‌های آتی بکت(Bakkt) سقوط قیمت بیت کوین به سطح 8 هزار دلار را شاهد هستیم. مدیران این پلتفرم در گذشته ادعا کردند که با وجود حجم کم، راه‌اندازی این محصول به کشف قیمت(بیت کوین) در بازار رمزارزی کمک خواهد کرد.

بر اساس اعلام این شرکت در رسانه‌های اجتماعی، کاهش غیر منتظره قیمت بیت کوین، نشانه‌ی کشف قیمت واقعی در بازار رمزارزی است.

احتمال دستکاری عمدی در قیمت‌ رمزارزها

از دیدگاه موسسه‌ی آرکین، این نوع تغییر قیمت در بازار بسیار مشکوک است. خبرگزاری کریپتوگرافن نیز نتیجه‌گیری می‌کند: «بنابراین ارقام ارائه شده از فرضیه‌ی دستکاری قیمت بیت کوین پیش از تسویه‌ی قرارداد‌های آتی در بورس شیکاگو پشتیبانی می‌کنند.» بر اساس این گزارش:

با این وجود، ارقام ارائه شده «دستکاری عمدی» در بازار را ثابت نمی‌کنند، برای مثال این ارقام می‌تواند تنها در نتیجه‌ی استراتژی سرمایه‌گذاران ایجاد شوند.

بر اساس گزارش کوینیت، نشریه‌ی وال‌استریت ژورنال نیز در گذشته با انتشار مقاله‌ای ادعا کرد که گروه‌های تجاری فعال در تلگرام اقدام به دستکاری قیمت‌‌های موجود در بازار رمزارزها کرده‌اند.

نظر شما در رابطه با کاهش قیمت بیت کوین پیش از موعد تسویه‌ی قرارداد‌های آتی CME چیست؟ آیا کاهش قیمت با هدف دستکاری در بازار صورت می‌گیرد یا تنها در نتیجه‌ی استراتژی سرمایه‌گذاران ایجاد شده است؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
Cointelegraph

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا