اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

چه عواملی باعث سقوط اخیر قیمت رمزارزها شده است؟

بررسی عوامل احتمالی سقوط 15 درصدی بازار و ارائه‌ی نظر برخی از تحلیل‌گران برجسته از جمله بریان کلی در رابطه با این رویداد ناگهانی

نکات برگزیده مطلب
  • تحلیل‌گران پیش‌بینی کرده بودند که پس از راه‌اندازی پلت‌فرم مبادلاتی بکت(Bakkt) و مبادلات آتی بیت کوین شاهد افزایش قیمت این رمزارز و شکوفایی نسبی بازار رمزارزها خواهیم بود. اما طی ۴۸ ساعت گذشته بازار رمزارزها دچار یک روند نزولی شدید شده و قیمت بیت کوین تا مرز ۸ هزار دلار نیز سقوط کرده است، این درحالیست که وضعیت برای رمزارزهای ثانویه بدتر بوده و گاها برخی از آن‌ها تا ۲۵ درصد کاهش ارزش را شاهد بوده‌اند.

بازار رمزارزی به رنگ خون درآمد

با اینکه پیش‌بینی شده بود پس از راه‌اندازی پلت‌فرم Bakkt و ارائه‌ی قرارداد‌های آتی بیت کوین(BTC) قیمت این رمزارز از مرز ۲۰ هزار دلار عبور کرده و رمزارزهای ثانویه نیز از این روند صعودی تبعیت می‌کنند، اما با نگاهی به تغییرات ۴۸ ساعت گذشته متوجه می‌شوید که بازار رمزارزی دچار یک سقوط ارزش شده و اغلب رمزارزهای بزرگ بین ۱۵ تا ۲۵ درصد کاهش ارزش را شاهد بوده‌اند.

بیت کوین
سقوط ناگهانی ارزش بیت‌کوین

 

گرچه به نظر می‌رسد که بیت کوین توانسته از سطح کمینه‌ی محلی جدا شده و یک افزایش  ۱۰ درصدی ارزش داشته باشد، اما قیمت این رمزارز همچنان پایین‌تر از سطح پشتیبانی فنی کلیدی باقی مانده است. به عبارتی قیمت BTC طی دو روز گذشته با کاهش ۲۰ درصدی روبرو شد و از ۱۰۱۵۰ دلار تا ۸ هزار دلار در ساعات پایانی روز سه‌شنبه سقوط کرد. البته قیمت این رمزارز در حال حاضر بین ۸۵۰۰ تا ۸۵۵۰ دلار در نوسان است.

رمزارزهای ثانویه در وضعیت بدتری قرار دارند

این درحالیست که رمزارزهای ثانویه نیز از این روند نزولی پیروی کرده و با سقوط شدید ارزش روبرو شده‌اند. تنها با نگاهی به نمودار‌های ارائه شده توسط پلت‌فرم Coin360 می‌توان دید که حتی برخی از رمزارزهای پیشرو در بازار وضعیت بسیار بدتری نسبت به بیت کوین را تجربه کرده‌اند. به عنوان مثال در همین چهارچوب زمانی، رمزارز اتریوم(ETH) با کاهش قیمت تا مرز ۱۶۸ دلار، یک سقوط ۱۷ درصدی را تجربه کرده است؛ درحالیکه رمزارز بیت کوین کش(BCH) با کاهش ارزش تعجب‌آور ۲۴ درصدی روبرو شده و اکنون با قیمت ۲۲۷ دلار مبادله می‌شود.

بیت کوین
وضعیت بازار رمزارزی

البته این روند نزولی شدید در رمزارزهای ثانویه باعث شد تا تسلط بیت کوین در بازار رمزارزی به ۶۹/۲ درصد برسد، زیرا مبادله‌گران و سرمایه‌گذاران بازار رمزارزی معتقداند که بیت کوین نسبت به سایر رمزارز نوسان کم‌تر و نقدینگی بیشتر دارد، بنابراین سعی می‌کنند تا جای ممکن سرمایه‌ی در حال گردش خود را به بازار بیت کوین تزریق کرده و از کاهش ارزش هرچه بیشتر جلوگیری کنند.

 

چه چیز باعث این سقوط ناگهانی شد؟

شاید با این سوال مواجه شده باشید که واقعا چه عاملی باعث شده که بازار رمزارزی در این مدت کوتاه با یک سقوط ارزش ناگهانی روبرو شود؟

تا به این لحظه تعداد انگشت شماری از تحلیل‌گران صنعت رمزارزی به این تغییرات قیمت واکنش نشان داده‌اند. بریان کلی(Brian Kelly) مدیر اجرایی شرکت سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال BKCM معتقد است که عبور قیمت بیت کوین از مرز ۹ هزار دلار باعث افزایش ناگهانی میزان فروش در بازار شده است، زیرا به گفتی برخی تحلیل‌گران، این سطح قیمت یکی از «نقاط پشتیبانی اصلی» برای بیت کوین بوده است.

نظر مدیر اجرایی شرکت BitBull در رابطه با سقوط اخیر بازار

جو دیپاسکوال(Joe DiPasquale) از شرکت سرمایه‌گذاری BitBull توضیح داد که این سقوط ارزش در بازار می‌تواند تا حدودی به «بی‌اشتیاقی» و عدم استقبال از قرارداد‌های آتی بیت کوین در پلت‌فرم Bakkt مرتبط باشد. به گفته‌ی او، تا پیش از راه‌اندازی این صرافی اغلب تحلیل‌گران نسبت به آینده‌ی بازار رمزارزی خوش‌بین بودند و فکر می‌کردند که شروع کار این پلت‌فرم تنها چیزی است که باعث می‌شود درب‌های بازار رمزارزی به روی سازمان‌ها و نهاد‌های بزرگ باز شود. این اتفاق نیفتاد و در اولین جلسه‌ی معاملاتی پلت‌فرم Bakkt تنها معادل چند صد هزار دلار حجم مبادله شکل گرفت؛ بنابراین شروع ناامید کننده‌ی Bakkt به نوعی باعث ایجاد عدم قطعیت در بازار رمزارزی شد. دیپاسکوال همچنین به این واقعیت اشاره کرد که «کاهش ناگهانی نرخ هش شبکه‌ی بیت کوین نیز ارتباط مستقیم با شروع روند فروش داشته است».

درحالیکه آقای دیپاسکوال اکوسیستم ماینینگ بیت کوین و شروع ناموفق Bakkt را به عنوان عوامل آغاز کننده‌ی این روند فروش معرفی کرده است، توضیح داد که به دلیل پایه‌های بسیار قوی بیت کوین، شرکت BitBull انتظار دارد که «قیمت‌های فعلی بازار در روزهای آینده به حالت اولیه باز گشته و بیت کوین نیز از مرز ۱۰ هزار دلار عبور کند».

 

نظر شما در رابطه با گفته‌های جو دیپاسکوال و سایر تحلیل‌گران چیست؟ چه عواملی باعث شده تا بازار رمزارزی با یک سقوط ناگهانی روبرو شود؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 4.5]

منبع
Ethereumworldnews

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا