اخبار داخلیاخبار و مقالات

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی: نیازمند نظام چند تعرفه‌ای برق برای ماینینگ هستیم

فرزین فردیس به تازگی با اظهار نظرات خود در رابطه با حوزه‌ی استخراج رمزارزها در ایران گفته است که تعیین یک نرخ برق دائم برای صنعت ماینینگ داخلی عملاً بی معنی است

نکات برگزیده مطلب
  • فرزین فردیس عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی اخیرا با بیان اینکه تعیین یک نرخ مشخص برق برای تمامی ساعات شبانه‌روز و تمامی ایام سال درباره صنعت ماینینگ منطقی نیست، خواستار اعمال یک نظام چند تعرفه‌ای برای این موضوع شده است.

صحبت‌های عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی

فرزین فردیس عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی طی جدید‌ترین مصاحبه‌ی خود در رابطه با تعرفه‌ی برق در نظر گرفته شده برای استخراج رمزارز اظهار داشت که متاسفانه مسئله‌ی کلیدی و مهم قیمت حامل‌های انرژی برای صنعت ماینینگ به تدریج در حال کمرنگ شدن است و فعالان نسبت به آن بی‌تفاوت شده‌اند.

اتاق بازرگانی

وی در ادامه‌ی صحبت‌های خود اظهار داشت «ما نیازمند تعیین یک نظام شناور و چند نرخی برای تعرفه‌ی برق فرایند استخراج رمزارز هستیم، زیرا تعیین یک نرخ برای تمامی ساعات شبانه‌روز و در تمامی ایام سال برای چنین موضوع معنی ندارد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه تعرفه‌ی برق صادراتی مبنای مشخصی ندارد و نمی‌دانیم چگونه و براساس چه مولفه‌هایی تعیین می‌شود، تصریح کرد:

 محاسبه بهای تمام شده در حال حاضر برای زمان پیک بار مصرف و آخرین کیلووات ساعت برق تولیدی است. این در حالی است که ما برای بسیاری از نیروگاه‌های کوچک ظرفیت انتقال نداریم یا دولت برق آنها را به شکل تضمینی خریداری نمی‌کند. فرزین فردیس

اوج مصرف ایران تنها ۳ ماه است

فردیس زمان اوج مصرف برق در ایران را سه ماهه ۱۵ خرداد تا ۱۵ شهریور هر سال اعلام کرد و افزود «در ۹ ماه از سال ما در کشور مازاد تولید برق داریم و ناچار هستیم برخی از نیروگاه‌ها را خاموش کنیم، زیرا مصرف برق بسیار کمتر است و در صورت فعالیت نیروگاه باید برای آن مصرف مصنوعی ایجاد کنیم.

وی همچنین خاطرنشان کرد که تعیین نظام چند تعرفه‌ای برای فعالیت ماینرها در زمان‌های مختلف سال ضروری است، و در ادامه گفت «از طرف دیگر باید بین فعالینی که خود اقدام به تولید برق با سرمایه‌گذاری شخصی می‌کنند و افرادی که از زیرساخت ایجاد شده توسط دولت استفاده می‌کنند، تفاوت قائل شویم».

فردیس در ادامه توضیح داد:

در حال حاضر برخی از نیروگاه‌ها که ظرفیت‌های تولید کمی دارند، از حضور ماینرها در کنار خود استقبال می‌کنند زیرا دولت برق آنها را خریداری نمی‌کند و از طرف دیگر هزینه‌ای نیز برای اتصال به شبکه سراسری پرداخت نمی‌کنند. فرزین فردیس

دولت و ماینینگ داخلی

فردیس در خصوص به رسمیت شناخته شدن صنعت ماینینگ از سوی دولت نیز تصریح کرد «جلساتی را با حضور نمایندگان اتاق بازرگانی، سندیکای برق، انجمن بلاک‌چین، مرکز پژوهش‌های مجلس و چندین مرکز پژوهشی دانشگاهی با مدیرکل دفتر توسعه کاربری فناوری اطلاعات وزارت صمت داشتیم تا آیین‌نامه‌های لازم برای صدور مجوز فعالیت ماینرها صادر شود. در حال حاضر آیین‌نامه‌ی مجوز فعالیت بنگاه‌های اقتصادی که قصد فعالیت در صنعت ماینینگ را دارند تهیه شده و پیش‌نویس آن را برای بررسی نقطه نظرات به ما هم دادند. برخی از این موارد نیازمند اصلاح جدی و یکی دو مورد دیگر نیز نیاز به اصلاح مختصری داشت که ما هم نظرات خود را به وزارت صمت اعلام کردیم.

این فعال اقتصادی خاطرنشان کرد «نیاز داریم تا اگر یک فعال اقتصادی قصد فعالیت در صنعت ماینینگ را دارد، بدانیم که چه طور و از چه مرجعی باید مجوز گرفته و دوره لازم برای تمدید مجوز چه زمانی است و باید پاسخگوی چه مواردی باشد».

گفته‌های آقای فرزین فردیس را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا تعرفه‌ی برق تعیین شده برای صنعت ماینینگ داخل کشور مناسب است و یا باید دچار تغییرات اساسی شود؟ نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا