اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

مخالفت دوباره وارن بافت با ارز‌های دیجیتال

وارن بافت: بیت‌کوین پایان خوشی نخواهد داشت!

وارن بافت یک میلیاردر آمریکایی است که در مورد آینده ارزهای مجازی پیش‌بینی کرده این ارز با رونق خوبی همراه است ولی در آخر پایان خیلی بدی خواهد داشت.
رئیس و مدیر اجرایی شرکت عظیم Berkshire Hathaway به تازگی به انبوه مخالفان ارزهای دیجیتال در حالی پیوسته که قیمت این ارزها در پایان سال 2017 میلادی بسیار متغیر بوده است.

وارن بافت اعلام کرده که:

“من در مورد ارزهای دیجیتال به قطع می‌دانم که آن‌ها پایان بسیار بدی خواهند داشت.” اینکه چه اتفاقی می‌افتد یا اینکه چگونه‌، هیچ نمی‌دانم اما اگر بتوانم مقداری ارز دیجیتال برای پنج سال آینده ذخیره کنم با خوشحالی این کار را انجام خواهم داد اما می‌دانم که این کار ارزشش را ندارد.” وارن بافت

با توجه به قیمت‌های فهرست شده در صرافی Coindesk می‌توان دید که در روز چهارشنبه قیمت نهایی هر بیت‌کوین چیزی در حدود 14.426 هزار دلار بوده و مقداری کاهش پیدا کرده است.

نمودار مقایسه حباب بازار ارز‌های‌دیجیتال و ارز‌های کلاسیک

در حالی که این ارز دیجیتال از بالاترین رقم ارزش مالی خودش یعنی 20 هزار دلار در اواسط ماه دسامبر بسیار فاصله گرفته است، ولی هنوز هم از 900 دلار در ماه ژانویه 2017 به شکل چشم‌گیری بیشتر است.

قیمت بیت‌کوین پس از راه‌اندازی مبادلات آتی توسط CME و CBOE طی ماه گذشته پس از تصویب قانون گذاری ایالات متحده به این شکل در آمده است.
با این حال اقای وارن بافت گفته که به هیچ عنوان نسبت به آینده بیت‌کوین نگاه خوبی ندارد. او ادامه داد:” من هیچ ارز مجازی نخریده‌ام و نیازی هم به آن‌ها ندارم، هرگز هم در این عرصه موقعیتی نخواهم داشت.”

 

نکاتی در مورد وارن بافت:
•در آگوست 1930 به دنیا آمده
•سرمایه او تقریبا 66 میلیارد دلار است
•او مدیریت اجرایی شرکت Berkshire Hathway از سال 1970 تاکنون بوده است
•بزرگ‌ترین سرمایه گذاری‌هایش: 31.6 میلیارد دلار برای Castarts Precsion در سال 2015 ، 20.7 میلیارد دلار برای راه آهن بورلینگتون شمالی در 2010 ، 23.6 میلیارد دلار برای هینز(HeinZ) در سال 2013

از معروف‌ترین صحبت‌هایش:
•قانون اول: هرگز پولی را از دست نده ، قانون دوم: قانون اول را هرگز فراموش نکن.
•بهتر است یک شرکت فوق‌العاده با یک قیمت عادلانه را بجای یک شرکت عادلانه با یک قیمت فوقالعاده خریداری کنید.
•فقط چیزی را بخرید که حتی اگر 10 سال هم از تعطیل شدن بازارش نیز گذشته باشد، باز هم وجودش شما را خوشحال می‌کند.
•چرا دارایی‌های خودتان را در شرکت‌هایی که واقعا دوستشان دارید سرمایه گذاری نمی‌کنید؟ همانطور که مای وست (Mae West) گفته : “وجود تعداد زیادی چیزهای خوب می‌تواند فوق‌العاده باشد.”

جیمی دیمون، مدیر عامل JPMorgan

گفته‌های اقای بافت تنها یک روز پس از گفته‌های مدیر اجرایی JP morgan یعنی اقای جیمی دیمون بود که او بیت‌کوین را یک کلاه‌برداری خطاب کرده است. این گفته‌ها اینگونه بوده است:
“من به اندازه کافی با چیزهایی که در مورد آنها اطلاعات دارم به مشکل برمی‌خورم، چرا باید به شکل بلند مدت و یا حتی کوتاه مدت در چیزی که حتی از آن‌ سررشته‌ای ندارم سرمایه گذاری کنم.”

 

جیمی دیمون همچنین از برجسته‌ترین منتقدان ارزهای دیجیتال و این عرصه رو به رشد بود و گفته است که هر کدام از کارمندانش که تجارت به وسیله‌ی ارزهای دیجیتال را انجام دهد را اخراج خواهد کرد.

تاریخچه‌ای در مورد بیت‌کوین
ظهور بیت‌کوین بسیار بی‌سر و صدا بود و در نقاطی از جهان که نرخ ارز رو به افزایش بود، تقریبا سقوط کرده بود و درحال از بین رفتن و تبدیل شدن به یک خاطره‌ی کوچک و بی‌اثر در اینترنت بود.

اکتبر 2008
برگه‌سفید (Whitepaper) ساتوشی
یک برگه سفید در آدرس ایمیل ارزهای دیجیتال به نام Metzdowd.com با اسم ساتوشی ناکاموتو ظاهر شد. در آن یک سیستم جدید برای جابجایی و انتقال پول به صورت آنلاین، ناشناس، ارزان و امن توضیح داده شده بود.
قبل از این نوشته‌های ساتوشی، ارزهای‌دیجیتال دارای مشکلات زیادی بودند. زمانی که یک واحد ارزی پرداخته می‌شد معمولا هیچ راهی برای شناسایی واقعی بودن آن پرداخت وجود نداشت در نتیجه به یک بخش معتبر برای تایید مبادله‌ی واقعی نیاز بود که این نقش معمولا توسط بانک‌ها انجام می‌شد.
ساتوشی روش پرداختی را از یک سیستم صرفاَ یکپارچه نقطه به نقطه معرفی کرد که به شکل یک جامعه معرفی می‌شد که وظیفه آن بررسی مبادلات به جای بانک‌ها و یا شرکت‌‌های صادر کننده کارت‌های اعتباری بود.

ژانویه 2009
اولین تراکنش بیت‌کوین انجام شد
در 19 ژانویه این سال اولین تراکنش بیت‌کوین بین ساتوشی و هال فیننی (Hal Finney) ثبت شد که هال فیننی یک توسعه‌دهنده و پیشگام در عرصه ارزهای مجازی بود.

جولای 2010
صرافی بیت‌کوین Mt Gox راه‌اندازی شد
این صرافی در ژاپن قرار داشت و تنها یک سال پس از ایجاد این ارز به بزرگ‌ترین پلتفرم تجاری این سیستم تبدیل شد. تا سال 2013 این صرافی تا میزان 70 درصد از مبادلات بیت‌کوین را مدیریت می‌کرد.

آگوست 2010
184 میلیون بیت‌کوین مورد هک قرار گرفت
ارزش این پول نوپا پس از مشخص شدن این آسیب پذیری‌ کاهش یافت. در آن زمان میلیون‌ها بیت‌کوین تولید شد و جامعه این ارز کم‌کم به بهبود و تثبیت رسید.

نوامبر 2010
1 میلیون دلار سرمایه مرتبط با بیت‌کوین در چرخش
اخبار حاکی از آن بود که ارزش این ارزمجازی در حال گردش به چیزی حدود 1 میلیون دلار رسیده است و قیمت هر بیت‌کوین در آن زمان تنها 0.5 دلار بود.

ژانویه 2011
بازگشایی جاده ابریشم
جاده ابریشم یک بازارچه آنلاین برای مبادلات دارو و مواد مخدر و همچنین سرویس‌های غیر قانونی بود که برای پذیرش بیت‌کوین به عنوان یکی از روش‌های پرداخت سریعاَ به شهرت رسید. در حالی تراکنش‌های بیت‌کوین غیر قابل ردیابی بود تمام کاربران می‌توانستند به صورت کاملا مخفی باقی بمانند و از این ارز به عنوان نوعی پول برای کارهای غیرقانونی و مجرمانه استفاده کنند. در آن زمان بیت‌کوین به ارزی برای انجام کارهای خلاف بدل شد.

فوریه 2011
همسانی با دلار
در آن زمان قیمت هر بیت‌کوین معادل 1 دلار آمریکا شد

ژوئن 2013
اولین سرقت بزرگ بیت‌کوین انجام شد
یک بنیانگذار انجمن مجازی با نام کاربری Allinvain گزارش داد که 25 هزار بیت‌کوین از کیف پولش دزدیده شده است که میزان ارزش مجموع آن‌ها چیزی در حدود 375 هزار دلار بود.

اکتبر 2013
جاده ابریشم توسط FBI بسته شد
در عملیاتی که اف‌بی‌آی انجام داد علاوه بر بستن این وب‌سایت توانست بنیانگذاران آن را نیز دستگیر کند و تعداد زیادی بیت‌کوین به ارزش 3.6 میلیون دلار از آن‌ها کشف شد. در آن زمان مطبوعات بیت‌کوین را مورد سرزنش قرار می‌دادند.

نوامبر 2013
جلسات سنا آمریکا موجب افزایش قیمت بیت‌کوین شد
یک کمیته درآن زمان علیه فعالیت‌های غیر قانونی همچون جاده ابریشم تشکیل شد و تشریح شد که چگونه ارزهای مجازی مورد استفاده برای انجام کارهای غیرقانونی قرار می‌گیرند و این کمیته شروعی برای فعالیت قانونی این ارزها بود. گزارشات در مطبوعات موجب شد تا بیت‌کوین در برابر دلار افزایش قیمت پیدا کرده و به ارزش 900 دلاری برسد. این افزایش قیمت تنها برای مدت کوتاهی بود و بتدریج قیمت آن نزول کرد.

فوریه 2014
Mt Gox سقوط کرد
این صرافی در طول یک شب ناپدید شد در حالی که شایعات بر این اساس بود که 480 میلیون دلار بیت‌کوین در این صرافی ناپدید شده است. پس از یک سال که قیمت بیت‌کوین همواره در حال افزایش بود و به نزدیکی 10 هزار دلار رسیده بود، ناگهان این قیمت‌ها سقوط کرد.

دسامبر 2014
شرکت ماکروسافت بیت‌کوین را به عنوان روش پرداخت قبول کرد
اگرچه در آن زمان بسیاری از صنایع خدماتی و سایت‌های کوچک برای انجام مبادلات بیت‌کوین مجاز بودند، پذیرش بیت‌کوین از سوی ماکروسافت به عنوان روش پرداختی در سراسر سیستم عامل خود از جمله سرویس‌های Xbox گامی بزرگ به سوی پیش‌رفت و جریان اصلی ارزهای دیجیتال بود.

سال 2015 تا 2016
محبوبیت در حال افزایش
قبل از شروع محبوبیت امسال، اعتماد به ارزهای مجازی در جامعه به کندی رشد می‌کرد و جذب سرمایه‌گذاران بیشتر و تعداد رو به رشد کاربران و افزایش ارزش بسیار محدود بود. اما بین ژانویه 2015 و ژوئن 2016 قیمت هر بین‌کوین از 177 دلار به 770 دلار رسید.

2017
بیت‌کوین همه‌گیر شد
2017 سال بیت‌کوین بود. قیمت این ارز تا 20هزار دلار افزایش یافت و تعداد زیادی از کسانی که در این عرصه سرمایه گذاری بلند مدت کرده بودند را به میلیونر یا حتی میلیاردر تبدیل کرد.
هرچند که این سال با یک سقوط کوچک در قیمت بیت‌کوین همراه بود و این ارز از بالاترین قیمت خود به حدود 13 هزار دلار رسید، تا جایی که برخی سرمایه‌گذاران از آن ناامید شدند. این سقوط قیمت تا حدودی به گردن بیت‌کوین‌کش که یک ارز دیجیتال رقیب است، افتاد زیرا صرافی Coinbase که یکی از محبوب‌ترین صرافی‌ها و پلتفرم‌های مبادلاتی ارزهای دیجیتال است از آن حمایت کرد.
از اینجا به بعد را هم همه می‌توانند حدث بزنند که چه اتفاقاتی رخ داده است…

درحالی که هنوز هم نگرانی‌های گسترده‌ای در مورد حضور بیت‌کوین در جامعه وجود دارد، برخی از چهره‌های بزرگ بیت‌المللی نیز حمایت‌های خود را از ارزهای دیجیتال نشان داده‌اند.
کریستین لاگارد (Christine Lagarde) از صندوق بین‌المللی پول اینگونه گفته است: ” از بین بردن ارزهای دیجیتال کار عاقلانه‌ای به نظر نمی‌رسد.”

وزارت خزانه داری ایالات متحده همیشه در حال بررسی دقیق ارزهای دیجیتال به عنوان بخشی از برنامه‌های اتحادیه اروپا که نیازمند تجارت آنلاین در بیت‌کوین می‌باشد، است و همیشه در جال انجام اقدامات قانونی در مورد مشتریان و گزارشات مربوط به مبادلات مشکوک است.

پیش‌بینی شما درباره آینده ارز‌های دیجیتال چیست؟ نظرات خود را در بخش دیدگاه‌ها بیان کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
Telegraph

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا