اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

تحلیل عملکرد بازار ارز‌های رمز‌پایه در سال 2017

ارزهای رمزنگاری شده در برابر سهام

نکات برگزیده مطلب
 • هنگامی که به سراسر جهان نگاه می‌کنیم، تعداد زیادی بازار قوی وجود دارد که همگی در سال 2017 فعال بوده‌اند. با این وجود، هیچ کدام قابل مقایسه با قدرت و پتانسیل نهفته در بخش ارزهای مجازی نیستند.

اگر شما سرمایه گذار سهام هستید، ممکن است به زودی مجبور شوید وارد دنیای ارزهای مجازی بشوید؛ زیرا تحلیل ارز‌های دیجیتال پیشرو در سال 2017 و مقایسه آن با بازار سهام باعث می‌شود که شما کارایی ارزهای مجازی را نجومی ببینید.
بهترین بازار سهام با عملکرد بالا در سال گذشته (به استثنای ونزوئلا با 3884 درصد افزایش به دلیل تورم شایع) زیمبابوه با 117.7 درصد پیشرفت بوده است، در حالی که ارزمجازی Ripple، زیمبابوه را با 28.963 درصد بازده در گرد و غبار پشت سر خود جا گذاشته است. قیمت Ripple در انتهای سال 2016 تنها به 0.0065 دلار رسید و تا 31 دسامبر 2017 به 2.25 دلار افزایش یافت.
در اواخر سال 2017 ارز مجازی Ripple توانست اتریوم را به عنوان دومین ارز مجازی بزرگ با بیشترین حد سرمایه‌گذاری در بازار، پشت سر بگذارد. در حال حاضر به ترتیب 77.1 و 72.9 میلیارد دلار برآورد سرمایه در حال گردش این دو ارز مجازی می‌باشد. با وجودی که هنوز هم سرمایه بیت‌کوین با مبلغی به حدود 248.3 میلیارد دلار در بالاترین رتبه جدول قرار دارد،این ارزها نیز سریع رشد می‌کنند. سرمایه درحال گردش Ripple بازار حدود 31.637 درصد از سال گذشته و اتریوم حدود 1300 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. سومین ارزی که بیشترین پیشرفت را داشته بیت‌کوین است که در طول 12 ماه گذشته 447 درصد افزایش سودآوری داشته است.

بالاترین عملکردهای بازار سهام در سال 2017
همانطور که در جدول زیر می‌بینید، بالاترین عملکرد بازار سهام یعنی بازده نسبتا بالا از بازارهای سهام کشورهای کمتر توسعه یافته و یا در حال ظهور مانند آرژانتین با 77.7 درصد بازده، مغولستان با 68.9 درصد افزایش و قزاقستان با 59.3 درصد افزایش است. البته برای اکثر سرمایه‌گذاران موانع دسترسی به این بازارهای سهام وجود دارد. این نکته ممکن است یکی از دلایلی باشد که سرمایه‌گذاران بزرگ جهانی در مورد همه‌گیر شدن ارزهای مجازی اشتیاق دارند زیرا آن‌ها می‌توانند 24 ساعته روز و هفت روز هفته به آنها دسترسی داشته باشند.


بازارهای سهام با توسعه یافتگی زیاد
در عمده بازارهای توسعه یافته، شاخص Hang Seng هنگ کنگ با 36 درصد بازگشت و به دنبال آنBSE Sensex 30 هند تا 27.9 درصد افزایش یافت. Hang Seng در ماه دسامبر سال گذشته به 29.919.15 و نزدیک به بالاترین حد خود در سال رسید و به عنوان دومین قیمت بالا در ماه محاسبه شد. دومین رقمی که در ماه نوامبر سال 2007 از 31،958.41 به بالاترین حد رسید.
از سال 2009 پایین‌ترین حد ارزش Hang Seng در روند یک کانال موازی به شکل صعودی پیشرفت کرده است. شاخص در حال حاضر به سمت خط بالایی کانال بالا می‌رود، که آن را در منطقه‌ای قرار می‌دهد تا مقاومت خود را برای بالاترین ارقام در سال 2017 مورد آزمایش قرار دهد. این مورد تنها در حدود 6 درصد افزایش است. جالب است که توجه داشته باشیم که Hang Seng در طی سال 2017 فقط یک ماه به صورت نزولی بوده و یکی از قویترین‌ها در این عرصه به حساب می‌آید.


شاخصBSE Sensex 30 هند این سال را تقریبا 10 درصد پایین تر از Hang Seng به پایان رسانده است، اما با این وجود هنوز هم قوی است. Sensex نزدیک به رکورد بالای 34،057 قرار داشت که بسیار نزدیک به بیشترین رقم سالانه یعنی 34،127 بوده است. ماه دسامبر یک سیگنال ادامه روند صعودی ماهیانه را به دنبال داشت و پس از شکستن یک توقف دو ساله در ماه می ادامه دارد. این رفتار قیمت بسیار سالم و حمایت از روند صعودی است. تا زمانی که Sensex همچنان به بالاترین ارقام ماهانه و بیشترین سطوح ماهانه برسد، احتمال افزایش بیشتر وجود دارد.

سومین عملکرد بالا در بازار سهام در سال گذشته S&P 500 یا همان (SPX) بود که با 19.4 درصد افزایش به پایان سال و به 2674 واحد رسید. در 13 ماه گذشته SPX تا 29.3 درصد پیشرفت داشته است که و به عدد 2694.97 رسید. سال گذشته در سری های متوالی توانست بالاترین و پایین‌ترین نرخ‌های هر ماه خود را افزایش دهد و آماده یک جهش بزرگ باشد. این الگو ماهانه ادامه یک روند صعود قوی را درپی خواهد داشت.
علاوه بر پایان دادن سال از لحاظ فنی،در یک سوم بالایی از محدودهِ بالا به پایین قیمت در ماه دسامبر است. در هنگام اندازه‌گیری پیشرفت‌های اخیر می‌بینیم که از فوریه سال 2016 تا کنون به اندازه 48 درصد از میران اخیر بالاتر بوده است.
آیا می‌تواند این روند را ادامه دهد؟ خوب، ابتدای این نوسانات (نوسان کم به نوسان بالا) به طور ماهانه، از اکتبر 2011 آغاز شده است و پیش از آنکه به یک دوره پایه بلند مدت تثبیت برسد SPX تا 99 درصد افزایش پیدا کرده است. تا کنون پیشرفت‌های مساعد تقریبا نیمی از آن بوده است. به خودی خود این نشان می‌دهد که پتانسیل افزایشیِ آن بیشتر است.

عملکرد بازار سهام پایین رده
مطمئنا تمام بازارهای سهام در سال گذشته صعودی نبوده‌اند، اما بدترین بخش‌ها منتصب به صرافی‌های نسبتا کوچکتر بود. بازار وابسه پایین‌رده برای سال 2017، بورس صرافی سارایوو (Sarajevo) بود سال را اینگونه به پایان رساند که به 18.5 درصد کاهش یافت و در 562 به پایان رسید. در رتبه دومین شاخص یک صرافی قطری با افت 18.3 درصد و پس از آن شاخص بورس صرافی کراچی بود که 15.3 درصد کاهش یافت. البته قطر از ماه ژوئن به دلیل تحریم‌های اقتصادی که توسط عربستان سعودی با حمایت سایر کشورهای خلیج فارس انجام شد تحت تأثیر منفی قرار گرفته بود.

عملکرد ارزهای رمزنگاری شده در سال 2017
نمودار بعدی عملکرد پنج ارز مجازی پیشرو در این صنعت شامل بیت‌کوین (BTC/USD) را نشان می‌دهد. ارزهای مجازی که در این نمودار و جدول بعدی که پایین تر قرار دارد، جامع نبوده و به عنوان یک نمونه از محبوب‌ترین و گسترده ترین ارزهای مجازی مبادله شده و انتخاب شده است.
جالب است که ببینیم همه ارزهای مجازی به جز Ripple در اوایل نوامبر افزایش یافته‌اند. این ارز مجازی دیرتر به بقیه پیوست، اما به نظر نمی‌رسد که برای این شروع کند از مابقی ارزهای عقب افتاده باشد. شما می‌توانید ببینید که اخیرا این ارز چگونه به سرعت در حال افزایش است در حالی که دیگر ارزهای مجازی بزرگ شروع به عقب نشینی کرده‌اند. تنها در ماه دسامبر ارز مجازی Ripple بیش از 700 درصد پیشرفت کرده است. توکنِ Ripple برای تسهیل پرداخت‌های جهانی توسط بانک ها و سایر موسسات مالی استفاده می‌شود.

● پس از Ripple ،در لیست عملکرد قوی، ارز مجازی دش (DASH) قرار دارد. دش تا 31 دسامبر سال 2017 حداقل 9،400 درصد افزایش پیدا کرد. دش از یک تثبیت 32 ماهه در فوریه به یک قله جدید در ارزش و قیمت راه پیدا کرد و به سختی به عقب نگاه می‌کرد. در طی 10 ماه گذشته Dash تا حدود 10.584 درصد پیشرفت داشته است، که اخیرا قیمت آن در ماه دسامبر به میزان 595.76 دلار رسیده است. تا کنون، پس از رسیدن به این قیمت بالا دش به صورت مداوم در حال کاهش قیمت بوده تاجایی که قبل از پرش قیمتی، حدود 51 درصد کاهش را به چشم خود دیده است.

● ارز مجازی اتریوم (Ethereum ETH/USD) در جایگاه سومین بالاترین عملکرد قرار دارد که در حدود 9000 درصد و به قیمت 757 دلار برای هر اتریوم در روز 31 دسامبر رسید. این ارز سال 2017 را بسیار قوی شروع کرد و در پنج ماه اول بیش از 5000 درصد افزایش یافت و پس از آن به مدت چهار ماه یابیشتر در مرحله تثبیت قرار گرفت. الگوی همبستگی کلاسیک متقارن مثلثی که به سمت بالا به وجود آمد. اتریوم از این الگوی با اعتماد به نفس در ماه نوامبر خارج شد و پیش از آنکه در قیمت 863 دلار با مقاومت روبرو شود، کمی بیش از 100 درصد افزایش قیمت یافت. تا به امروز به اندازه 40 درصد از ارزش این ارز نسبت به بالاترین حد خود از دست رفته است.
● در رتبه چهارم ارز مجازی لایت‌کوین ( Litecoin LTC/USD) که تاکنون در سال 2017 با 5582 درصد پیشرفت در این لیست قرار داشته است. Litecoin در طی چند هفته گذشته از زمان رسیدن به مقاومت در بالاترین رکورد قیمتی یعنی 420 دلار برای آن، در حال کاهش قیمت و عقب نشینی بوده است. این رکورد تنها در شش هفته 735.8 درصد افزایش را تجربه کرد که در ابتدای ماه نوامبر با کمترین بازده سه هفته ای شروع شد. این حرکت با افزایش حجم مبادلات به بالاترین حد همراه بود، که در آن حجم هفتگی به بالاترین رکورد رسید.

● بگذارید حال به بیت‌کوین بپردازیم که در سال جاری در رتبه ششم در لیست بالاترین عملکرد ارزهای مجازی ما قرار گرفته است. البته بیت‌کوین ارزی است که نسبت به بقیه ارزها بیشتری توجه را از تابستان تا کنون به خود جلب کرده است. از سال گذشته تا کنون حدود 1390 درصد افزایش و در بالاترین رکورد یعنی قیمت 19666 دلار در اواسط دسامبر برابر با 1935 درصد رشد داشته است. جالب اینجاست که دومین هفته با بالاترین رکورد مبادلات این ارز دقیقا هفته بعد از این رویداد بوده است که هفته‌ای کاملا نزولی بود.
بیت کوین از سه ماهه اول سال تا اوایل ماه نوامبر، در یک کانال موازی در حال پیشرفت بوده است. در آن لحظه بیت‌کوین از طریق خط روند بالایی از کانال خارج شد و سریعاَ شروع افزایش قیمت کرد. این روند را می‌توان در افزایش زاویه صعود قیمت در نمودار زیر دید.

● حال یک قدم به عقب برمی‌گردیم یعنی به رتبه پنجم جدول، ارز مجازی مونرو (Monero XMR / USD). مونرو تا 2،481 درصد صعود داشته است. این ارز سال 2016 را با قیمت 5.90 دلار برای هر مونرو به پایان رساند و در طول 12 ماه پس از آن به حداقل 348.02 دلار به ازای هر مونرو رسیده. این ارز در طول سال به طور مداوم پیشرفت کرده است و اخیرا پیش از یک عقب نشینی به رکورد 477 دلار رسیده است. این ارز هم‌اکنون در روند صعودی قرار دارد.
● ارز مجازی آیوتا (IOTA IOT/USD ) در ماه ژوئن سال جاری شروع به کار کرده و با 1356 درصد پیشرفت در رتبه هفتم قرار دارد. بالاترین قیمت آن در سال 2017 دو هفته پیش به 5.80 دلار رسید. در حقیقت، پیشرفت قیمت IOTA بیش از 1700 درصد در هفت هفته گذشته بوده است. پس از آن این ارز حدود 80 افت پیدا کرد و از بالاترین رکورد قیمتی خود فاصله گرفت.

● در نهایت به بیت‌کوین کش (Bitcoin Cash BCH/USD) می‌رسیم که در ماه آگوست منتشر شد. از آن زمان BCH از 320 دلار به 2553 دلار افزایش یافته است. این روند همچنان به صورت روند صعودی با بالاترین نوسانات افزایشی و پایین ترین نوسانات کاهشی قرار دارد. این ارز اخیرا با 1150 درصد افزایش در روز 20 دسامبر به قیمت 4،000 دلار رسیده است.

امیدواریم با استفاده از این اطلاعات از عملکرد کلی سال 2017 در دو مارکت بورس و ارز‌های دیجیتال با خبر شده باشید و در جریان روند آنها قرار گرفته باشید. شما همچنین می‌توانید نظرات و سوالات خود را در قسمت دیدگاه‌ها به اشتراک بذارید و با کارشناسان سایت کوینیت تبادل نظر کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
CoinTelegraph

‫4 دیدگاه ها

 1. سلام وقت بخیر سیستم من یهویی ارور داد//
  CryptoTab در حال حاضر در دسترس نیست
  با عرض پوزش برای ناراحتی، ما برخی از کارهای تعمیر و نگهداری در خوشه بالادست ما را داشته ایم، لطفا بعدا پیوند دهید.
  CryptoTab Currently Unavailable
  Sorry for inconvenience, we’ve got some maintenance works on our backend upstream cluster, please try to connect later.
  مشکل چیه؟ چطور رفع میشه؟ ممنون میشم کمکم کنی.

  1. سلام
   این مشکل فقط برای شما پیش نیومده دوست من، بقیه هم هستن. احتمالا در حال تعمیر استخر یا سایتشون هستند. یعنی خدا کنه اینطور باشه…

 2. سلام و خسته نباشید یک سوال تخصصی ازتون دارم ارزهای دیجیتالی که به صورت توکن به یک سری اعضا درقبال سرمایه گذاریشون داده میشه پس از عرضه عمومی و انتقالشون به بلاکچین چه تغییری در قیمتشون اتفاق میوفته شرکت قول چند برابر شدن قیمت در کمتر از یک سال رو داده ؟ایا همیشه اینطور هست ؟

  1. سلام
   این سیستمی که شما می‌فرمایید ICO هستش دوست من. در ICOها هیچ چیز قابل پیش‌بینی نیست، بعضی از اون‌ها مثل اتریوم خیلی موفق هستند و بعضی‌های دیگه در همون اوایل شروع به کارشون از بین میرن. البته برای اینکه یک ICO رو مورد بررسی قرار بدیم لازمه که نقشه‌اولیه(Whitepaper) اون رو مطالعه کنیم و ببینیم برای چه کاری طراحی شده و آیا اون کار نوآورانه هست یا نه. دومین چیزی که باید بررسی بشه نقشه‌راهه(Roadmap) و باید ببینیم تیم توسعه‌دهنده در آینده چه برنامه‌هایی برای پروژه‌ش داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا