اخبار و مقالاتاسکم و قانونگذاری - Scam & Regulation

مقامات نیویورک از صرافی بیت‌فینکس به اتهام کلاه‌برداری شکایت کردند

دفتر دادستانی کل نیویورک ادعا می‌کند که صرافی Bitfinex کمبود بودجه‌ی ۸۵۰ میلیون دلاری خود را با دارایی‌های تتر مخفی کرده است

نکات برگزیده مطلب
  • اداره‌ی دادستانی کل نیویورک اخیرا ادعا کرده است که صرافی Bitfinex حدود ۸۵۰ میلیون دلار سرمایه از دست داده و دچار ضرر مالی شده است، از این رو برای جبران این کمبود مالی و مخفی کردن آن از کمپانی تتر(Tether) استفاده نموده است.

اداره‌ی دادستانی کل نیویورک ادعا کرده است که صرافی رمزارزی Bitfinex حدود ۸۵۰ میلیون دلار سرمایه از دست داده و متعاقبا از دارایی‌های تحت کنترل اوپراتور رمزارز پایدار تتر(Tether) برای مخفی کردن این کمبود مالی استفاده نموده است.

طبق یک بیانیه‌ی مطبوعاتی که روز پنج‌شنبه منتشر شده است، دادستان کل نیویورک خانم لتیتیا جیمز(Letitia James) اعلام نموده که او یک حکم دادگاهی علیه iFinex Inc صادر کرده است. در این حکم گفته شده که کمپانی مذکور به نقض قوانین نیویورک پرداخته و باید از فریب دادن شهروندان نیویورک دست بردارد. لازم به ذکر است که کمپانی مذکور اداره‌ی Bitfinex و تتر را بر عهده دارد.

خانم جیمز در رابطه با این موضوع گفت که تحقیقات مربوطه توسط اداره‌ی دادستانی کل نیویورک مشخص کرده است که «کمپانی iFinex در پوشش و پنهان کردن ضرر مالی ۸۵۰ میلیون دلاری که سرمایه‌ی مشتریان و صندوق‌های مالی شرکت‌های بزرگ بوده، دخیل بوده است». وی در ادامه افزود:

دولت نیویورک در زمینه‌ی ارائه‌ی مجوز‌های لازم برای فعالیت در کسب و کار ارزهای دیجیتال و عمل کردن طبق قانون، پیشرو بوده است. ما همچنان از سرمایه‌گذاران حمایت خواهیم کرد و به دنبال برقراری عدالت نسبت به رفتار شرکت‌ها در زمانی که گمراه شده‌اند و یا فریب خورده‌اند، هستیم. Letitia James

براساس بیانیه‌ی مذکور، صرافی رمزارزی Bitfinex حدود ۸۵۰ میلیون دلار از سرمایه‌ی مشتریان و دارایی شرکت‌های بزرگ را به پلت‌فرم Crypto Capital Corp فرستاده است. پلت‌فرم مذکور در واقع یک پردازشگر پرداخت است که گفته می‌شود سرمایه‌ی صرافی‌های بزرگ دیگری همچون QuadrigaCX را در اختیار دارد. در این میان از سرمایه‌ی ذخیره‌ی تتر برای پنهان کردن کمبود بودجه استفاده شده و این «کم بود بودجه» و هم «جابجایی سرمایه‌ی تتر» به مشتریان اعلام نشده است.

ادعا شده تاکنون حدود ۷۰۰ میلیون دلار از سرمایه‌ی تتر به حساب‌های Crypto Capital Corp منتقل شده است.

براساس یک پرنده قضائی‌ که به آقای بریان وایتهورست(Brian Whitehurst) معاون دادستان کل نسبت داده شده است، تحقیقات در رابطه با این موضوع در سال ۲۰۱۸ آغاز شده و به نظر می‌رسد که همچنان ادامه دارد، چرا که علیرغم ادعاهای متضاد، دفتذ دادستانی کل بنابه دلایلی معتقد است که صرافی رمزارزی Bitfinex هنوز هم به شهروندان نیویورک اجازه‌ می‌دهد فعالیت‌هایی مانند سپرده‌گذاری، مبادله و برداشت ارزهای مجازی را انجام داده و در تراکنش‌های دیگر پلت‌فرم مبادله‌ی Bitfinex دخیل باشند.

به موجب حکم دادگاه تمامی مدیران، کارمندان، افسران ارشد، پیمانکاران، و سایر افراد وابسته به iFinex تا اطلاع ثانویه از هرگونه دسترسی، واگذاری اعتبار و هرگونه ادعای دیگری به به ذخایر دلاری تتر مربوط باشد، منع شده‌اند.

به طور مشابه، به تمام افزار وابسته با iFinex دستور داده شده که هیچ دخالتی در مستندات مربوط به این واقعه نداشته باشند، از جمله پرونده‌هایی که باعث روشن شدن این اقدامات شده‌اند.

قابل ذکر است که در این پرونده گفته شده اداره‌ی دادستانی کل قصد جلوگیری از مبادله‌ی قانونی در صرافی Bitfinex  و یا بازپس گیری دارایی‌های تتر را ندارد؛ بلکه برعکس، این اداره می‌خواهد که دادگاه «به منظور حفظ وضعیت فعلی» تا زمان اتمام تحقیقات، یک حکم قضائی اولیه صادر نماید.

این اقدامات ماه‌ها پس از انتشار نتایج مربوط به استعلام و بررسی گروهی از صرافی‌های رمزارزی از جمله Bitfinex توسط اداره‌ی دادستانی کل، صورت گرفته است.

با توجه به بررسی‌های طولانی مدت نسبت به تتر و رمزارز پایدار USDT، تمرکز بر ذخایر مالی این کمپانی بسیار قابل توجه است. منتقدان فکر می‌کنند که این رمزارزپایدار با وجود در اختیار داشتن ۲ میلیارد سرمایه‌ی در حال گردش در بازار(Market Cap) در واقع بودجه‌ی کافی حمایتی ادعا شده توسط اوپراتور‌ها را در اختیار ندارد. ناتوانی در دستیابی به حسابرسی‌های مناسب که تتر قبلا بر انجام آن‌ها متعهد شده بود، باعث تحریک هرچه بیشتر از سوء ظن‌ها شده است. در ماه مارس تتر اعلام کرد که ذخایر پشتیبانی از رمزارز پایدار USDT ممکن است به طور کامل محدود پول نقد نباشد(و در واقع از موارد دیگری همچون طلا استفاده شود).

اسناد دادستانی کل به تشریح ماه‌‌ها آشفتگی می‌پردازد

باتوجه به تاییدیه‌ی دستیار دادستان کل نیویورک آقای بریان وایتهورست، آغاز بحث و گفتگو بین اداره‌ی دادستانی و نمایندگان صرافی Bitfinex و کمپانی تتر، به ماه نوامبر برمی‌گردد. در این اسناد آمده است که شرکت‌های حقوقی Morgan، Lewis & Bockius LLP of New York و Steptoe & Johnson LLP of Washington به طور مشترک نمایندگی این دو شرکت را بر عهده داشته‌اند.

این اسناد جزئیات مربوط به مشکلات بانکی روزافزون صرافی Bitfinex و تلاش‌های آن برای حفظ خدمات ارائه شده را نشان می‌دهد که شامل رابطه‌ی نزدیک با یک شرکت مستقر در پورتوریکو به نام Noble Bank می‌باشد که در ماه اوکتبر ۲۰۱۹ به پایان رسیده است. وکلای صرافی Bitfinex و کمپانی تتر به دفتر دادستانی اعلام کرده‌اند که دلیل قطع ارتباط آن‌ها با شرکت Noble در واقع به دلیل ناتوانی این کمپانی در پردازش حجم زیاد نقل و انتقالات مالی بین‌المللی و همچنین نرخ‌های پایین سود بوده است.

طبق گزارشاتی که ماه نوامبر منتشر شده است، پس از مدتی کمپانی تتر یک رابطه‌ی بانکی با کمپانی Deltec برقرار کرد که مقر آن در باهاما واقع شده است.

براساس گفته‌های دفتر دادستانی کل، عدم توانایی در دسترسی به ۸۵۰ میلیون دلار از سرمایه‌ی مشتریان(که بر اساس اسناد مذکور به گردن کمپانی پردازش پرداخت Crypto Capital افتاده است) باعث اختلال در توانایی صرافی‌ Bitfinex در رابطه با پردازش درخواست برداشت کاربران شده است. خبرگزاری‌های مختلفی قبلا گزارش داده‌اند که کاربران از طولانی بودن مدت زمان لازم برای پاسخ‌دهی و تاخیر زیاد هنگام دریافت پول شکایت کرده‌اند.

در گزارشات مربوط به این پرونده آمده است:

اسناد ارائه شده به اداره‌ی دادستانی کل نیویورک نشان می‌دهد که تا اواسط سال ۲۰۱۸، صرافی Bitfinex به دلیل عدم توانایی شرکت Crypto Capital که تمامی و یا تقریبا بخش اعظم دارایی‌های این صرافی را در اختیار داشته و از پردازش درخواست برداشت مشتریان سر باز زده و یا توانایی عودت هرگونه دارایی به Bitfinex را نداشته، در زمینه‌ی رفع نیاز مشتریان در زمان برداشت پول از حساب‌هایشان، دچار مشکلات شدید بوده است. The Affirmation

در اواسط ماه اوکتبر ۲۰۱۸، صرافی Bitfinex با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که «عملیات برداشت وجه بدون هرگونه دخالتی در حال انجام است» اما «پیچیدگی‌های پردازش این پرداخت‌ها» باعث تعلیق در روند سپرده‌گذاری شده است. انتشار این بیانیه به رغم این واقعیت بود که برخی از مشتریان همچنان از کند بودن روند برداشت وجه شکایت داشتند.

طبق اعلام اداره‌ی دادستانی کل، اظهارات بیان شده در آن بیانیه‌ صحت نداشته‌اند. این دادستانی اعلام کرد:

اسناد ارائه شده به دفتر دادستانی کل نشان می‌دهد که در آن زمان، صرافی Bitfinex در زمینه‌ی پردازش برداشت وجه مشتریان با مشکلات شدیدی روبرو بوده است. The Affirmation

 

نقش کمپانی Crypto Capital

نمایندگان Bitfinex و تتر به دفتر دادستانی کل اعلام کرده‌اند که دلیل اعلام عدم دسترسی به ۸۵۱ میلیون دلار دارایی این صرافی توسط یکی از مقامات به این دلیل بوده است مقامات دولتی پرتغال، لهستان و ایالات متحده این دارایی‌ها را «مصادره» کرده‌اند.

اما براساس اسناد موجود، صرافی Bitfinex این بهانه و توضیحات را باور نداشته است.

در تاییدیه‌ی ادعا دادستانی آمده است:

براساس بیانیه‌ای که به واسطه‌ی مشورت و رایزنی‌ها برای وکلای دفتر دادستانی تهیه شده است، مقامات ادعای Crypto Capital مبنی بر مصادره شدن دارایی‌ها را قبول ندارند. The Affirmation

همانطور که در بیانیه‌ی مطبوعاتی دفتر دادستانی کل اشاره شده است، عدم توانایی دسترسی به این دارایی‌های از مشتریان مخفی شده بود، و اخبار امروز نشان می‌دهد که این کمبود بودجه برای اولین مرتبه به صورت عمومی افشا شده است.

این رویداد در وضعیتی اعلام شده که صرافی Bitfinex و کمپانی تتر در حال بحث و بررسی راهی برای اشتراک گذاشتن منابع مالی ذخیره شده برای پشتیبانی از توکن‌های USDT‌ بوده‌اند.

در اسناد مذکور آمده است:

طی یک جلسه‌ که در تاریخ ۲۱ فوریه ۲۰۱۹ برگزار شده، مشاوران Bitfinex و تتر توضیح دادند که به منظور جبران خسارت ۸۵۱ میلیون دلاری Crypto Capital، صرافی Bitfinex و کمپانی تتر در حال بررسی امکان انجام یک تراکنش معامله بودند که به Bitfinex اجازه می‌داد برای جبران خسارات خود به عنوان یک نیاز اساسی، به دارایی‌های نقدی تتر دسترسی پیدا کند. The Document

برای توضیح هرچه بیشتر در رابطه با این مورد گفته شده:

همانطور که توسط مشاوران توضیح داده شده است، Bitfinex می‌توانست به عنوان «یک سری اعتبار» به ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون دلار از دارایی‌های ذخیره‌ی پشتیبان رمزارزهای تتر دسترسی پیدا کند. مشاوران چنین کاری را پیشنهاد ندادند. مزایای این کار و انجام این تراکنش به تتر یا دارندگان تتر تعلق می‌گرفت. هیچ یک از مشاوران پیشنهاد نکردند که این تراکنش به عموم مردم، از جمله سرمایه‌گذاران تجاری در پلت‌فرم Bitfinex یا دارندگان رمزارز تتر اعلام شود. The Document

براساس گفته‌های آقای وایتهورست، زمانی که احتمال مناقشه و کشمکش بر سر سود میان دو کمپانی وجود دارد(هنگامی که دو کمپانی سهامداران و صاحبان مشترکی دارند)، «مشاوران بدون ارائه‌ی دلیل و توجیه، تراکنش و مبادله‌ی در شرف وقوع را به عنوان مبادله‌ برای اجتناب از نزدیکی این دو کمپانی توصیف می‌کنند».

براساس اسناد مذکور، این افشاگری‌ها باعث ایجاد نگرانی در اداره‌ی دادستانی کل شده است. آقای وایتهورست در رابطه با این موضوع اظهار داشت:

فاش شدن این موضوع توسط مشاوران در جلسه‌ی ۲۱ام فوریه باعث ایجاد سوالات و شبهات جدی در رابطه با قابلیت اطمینان به Bitfinex و افزایش نگرانی‌ها شد. در این جلسه در رابطه با مسائلی همچون احتمال از بین رفتن ذخایر نقدی تتر و غیرقابل بازگشت بودن این پول‌ها، و اینکه Bitfinex و تتر مشتریان خود را گمراه کرده‌اند(شامل مشتریان پلت‌فرم Bitfinex و نگهدارندگان رمزارز تتر) صحبت شد. Brian Whitehurst

طی هفته‌های آینده اداره‌ی دادستانی کل نیویورک همچنان به دنبال کسب اطلاعاتی در رابطه با Bitfinex و کمپانی تتر خواهد بود. این اطلاعات شامل داده‌های مربوط به صدور تتر و اسناد حمایت کننده از ادعا ضرر مالی ۸۵۰ میلیون دلاری خواهد بود.

در ادامه گفته شده:

مشاوران Bitfinex و کمپانی تتر در روز ۴ام مارس ۲۰۱۹ با ارسال یک ایمیل به نامه‌ی اداره‌ی دادستانی کل پاسخ دادند. در این ایمیل گفته شده که دسترسی به این اطلاعات تا روز ۱ام مارس غیرممکن بوده است؛ مشاوران هیچ تاریخ جایگزینی به دفتر دادستانی کل ارائه نکردند. The Affirmation

در روز ۲۹ام مارس و پس از بحث‌ و گفتگوی بیشتر، نمایندگان با ارسال نامه‌ای به دفتر دادستانی اعلام کردند که روند اعطای اعتبار به پایان رسیده و «در ماه نوامبر ۲۰۱۸، تتر مبلغ ۶۲۵ میلیون دلار پول را از حساب خود در Deltec به حساب صرافی Bitfinex در Deltec انتقال داده است. صرافی Bitfinex نیز به نوبه‌ی خود در مجموع ۶۲۵ میلیون دلار پول از حساب خود در Crypto Capital را به حساب کمپانی تتر Crypto Capital منتقل کرده است. سپس از طریق یک ورودی دفاترکل در حساب تتر در Crypto Capital crediting مبلغ ۶۲۵ میلیون دلار به ثبت رسیده و نهایتا معادل همان مبلغ از حساب Bitfinex کسر شده است. هدف از انجام این مبادله این بوده تا Bitfinex نشان دهد که مشکلات و مسائل نقدینگی به تتر غیرمرتبط هستند.

در ادامه یک قرارداد اعطای اعتبار ۹۰۰ میلیون دلاری با دوره‌ی بازپرداخت ۳ ساله و نرخ سود ۶/۵ درصد بسته شده است.

در نامه‌ی نمایندگان اعلام شده:

به موجب این تراکنش، ضمانت اعتبار اعطایی توسط ۶۰ میلیون سهام iFinex Inc تامین می‌شود. این سهام متعلق به DigFinex است. DigFinex توافق کرده است که در صورت عدم پرداخت، ضرر مالی را به گردن بگیرد. این تراکنش در تاریخ ۱۹ام مارس ۲۰۱۹ منعقد شد. مجموع دارایی تحت تسلط این وام از تاریخ مذکور تا به امروز برابر با ۷۰۰ میلیون دلار تخمین زده می‌شود. The Representatives’ Letter

در نهایت نامه‌ی مذکور به این نتیجه می‌رسد که:

در ۲۷ام مارس ۲۰۱۹، Bitfinex و تتر یک معامله با ارزش ۶۲۵ میلیون دلار را آغاز کردند که قبلا به حساب تتر در Crypto Capital پرداخت شده بود، و این دارایی‌ها را به حساب Bitfinex در Crypto Capital منتقل کردند. این تراکنش به این دلیل انجام گرفته که مبادلات قبلی یا دارایی‌ها به یک سری اعتبارات و وام تبدیل شده‌اند که ضمانت آن‌ها به واسطه‌ی سهام DigFinex تامین شده است. The Representatives’ Letter

براساس این گفته‌های، اعتبارات و وام‌ها مذکور(به علاوه‌ی عدم توانایی در درسترسی به ۸۵۰ میلیون دلار سرمایه) به سرمایه‌گذاران اعلام نشده است.

در ادامه آمده است:

پاسخ دهندگان فقط اطلاعات بسیار محدودی در رابطه با شرایط و وضعیت این انتقال ۶۲۵ میلیون دلاری و همچنین معامله‌ی «یک سری اعتبارات و وام‌ها» را اعلام کرده‌اند. The Representatives’ Letter

bitfinex

پاسخ Bitfinex به این موضوع

پنج‌شنبه‌ی گذشته صرافی Bitfinex بیانیه‌ی ذیل را منتشر کرد:

اوایل روز جاری دفتر دادستانی کل نیویورک بدون اطلاع قبلی، در تلاش برای مجبور کردن Bitfinex و تتر به ارائه‌ی اسناد خاص، یک حکم قضائی صادر کرده است. به وضوح دادخواست‌ها دفتر دادستانی کل نیویورک با رویکردی منفی و با اظهارات دروغین نوشته شده‌اند، از جمله اشاره به «ضرر و زیان» ۸۵۰ میلیون دلاری در Crypto Capital. برعکس، به ما اطلاع داده شده است که این پول‌ها از بین نرفته‌اند، بلکه مصادره و حفظ شده‌اند. ما در راستای حقوق خودمان تلاش کرده‌ایم و فعالانه به دنبال آزادسازی این سرمایه هستیم. متاسفانه به نظر می‌رسد که دفتر دادستانی کل نیویورک به منظور خسارت مالی مشتریان ما به دنبال تضعیف این تلاش‌ها است. از آنجایی که هر دو کمپانی  Bitfinex و تتر کاملا قانونی عمل می‌کنند، با دفتر دادستان کل نیویورک همکاری کامل داشته‌اند. دفتر دادستانی باید فعالیت‌های خود را در راستای کمک و حمایت از تلاش‌های ما برای بازسازی و بهبود وضعیت فعلی متمرکز کند. هم Bitfinex و هم کمپانی تتر از لحاظ مالی بسیار قدرتمند هستند. Bitfinex و تتر به مبارزه با اینگونه ناخوشایندی‌ها متعهد هستند، ناخوشایندی‌هایی که توسط دفتر دادستانی کل نیویورک علیه شرکت‌هایی که شهروندان سازمانی خوب و هواداران قوی اجرای قانون هستند، به وجود آمده است. Bitfinex و تتر به شدت اینگونه ناخوشایندی‌ها و دیگر اقدامات اداره‌ی دادستانی کل نیویورک را به چالش می‌کشند. Bitfinex Responds

واکنش بازار رمزارزی به این رویداد

پس از اعلام اتهامات مربوط به این واقعه، بازار رمزارزی سریعا واکنش نشان داد و در روز پنج‌شنبه سرمایه‌ی کلی بازار رمزارز بیش از ۱۰ میلیارد دلار کاهش یافت.

براساس داده‌های منتشر شده در پلت‌فرم CoinMarketCap، در ساعات اولیه روز جمعه سرمایه‌ی کلی بازار رمزارزی(Total Market Cap) با سقوط ۱۰ میلیارد دلاری روبرو شده و به رقم ۱۶۷ میلیارد دلار رسیده است. البته این رقم در زمان نگارش این دچار یک بهبود نسبی شده و به ۱۷۲ میلیارد دلار رسیده است.

از سوی دیگری با توجه به داده‌های بدست آمده از دو صرافی رمزارزی Kraken و OKCoin که جفت مبادلاتی تتر در مقابل دلار(USDT/USD) ارائه می‌کنند، در ساعات پایان روز پنج‌شنبه ارزش رمزارز پایدار تتر از رقم ثابت ۱/00 دلار به ۰/955 دلار کاهش یافته است.

نمودار تغییرات قیمت تتر، سقوط ناگهانی ارزش این رمزارز «پایدار»

البته قیمت رمزارزهای پایدار USDT نیز از آن زمان تا کنون شاهد یک بازگشت نسبی بوده و در صرافی‌های مذکور به حدود 0/97 ددلار رسیده است. با توجه به تغییرات ساعات پیش این ارقام ممکن است دچار تغییر شوند.

نمودار تغییرات قیمت رمزارزها بیت‌کوین، اتریوم و ریپل/ از چپ به راست

در همین حین، همانطور که در جداول ذیل مشاهده می‌کنید، اخبار مربوط به Bitfinex و تتر تاثیر مخربی بر بازار دیگر رمزارزها نیز داشته و باعث قرمز شدن وضعیت تغییر قیمت آن‌ها شده است.

در این بین رمزارز بیت‌کوین(با نماد BTC) شاهد بیشترین کاهش ارزش در روز پنج‌شنبه بود و در ساعات پایانی این روز تا رقم 4953 دلار نیز سقوط کرد. البته در حال حاضر وضعیت فعلی این رمزارز بهتر شده و در رنج قیمت 5138 و بالاتر مبادله می‌شود.

حساب توییتری Whale Alert که در واقع به عنوان یک سرویس توییتری نظارت بر تراکنش‌های بلاک‌چین عمل می‌کند، اعلام نموده که تنها چند ساعت پس از اعلام اخبار مربوط به صرافی Bitfinex، یک تراکنش حاوی ۳۹۹۹ واحد بیت‌کوین(معادل تقریبی ۲۰ میلیون دلار) از یکی از حساب‌های صرافی مذکور به یک آدرس ناشناخته انجام شده است.

چنین اقداماتی نشان‌دهنده‌ی احساس و وضعیت مبادله‌گران است که در حال حاضر به دنبال کاهش ریسک از دست دادن دارایی‌های خود با انتقال آن‌ها از صرافی‌های دچار مشکل است.

در میان ۳ رمزارز بزرگ بازار نیز رمزارز اتریوم(با نماد ETH) نیز امروز بدترین عملکرد نشان داده و ۶/۹۱ درصد کاهش ارزش را شاهد بوده است. این رمزارز پس از سقوط از قیمت ۱۶۵ دلار، به دنبال حفظ سطح ۱۵۲ دلاری است.

نظر شما در رابطه با ادعای اداره‌ی دادستانی کل نیویورک چیست؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

منبع
Coindesk

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا