اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

2017 سال بیت‌کوین بود و آیا 2018 سال اتریوم است؟

نکات برگزیده مطلب
  • شما نمی‌توانید هنوز هیچکدام این مدعیان را بازنده بدانید، اما اتریوم متعهدانه نوآوری را با تمام هزینه‌های آن در دستور کار خود قرار داده و در پیشرفت آن هیچ شک و گمانی باقی نمانده که اتریوم تا سال‌ها پلتفرم اصلی برای توسعه‌ی برنامه‌های اجرایی بر مبنای بلاکچین خواهد بود.

سال 2017 یک سال قابل توجه پس ازیک دوره‌ی زمانی طولانی از زمان پدید آمدن بیت‌کوین و ارزهای رمزگذاری‌شده بود. ولی خیلی مهم است که توجه داشته باشیم، این فقط آغاز راه است.

برخلاف ارزش‌گذاری‌هایی که انجام شده، پروتکل‌های اساسی شبکه کماکان برای انتقال ارزش‌ها به کاربران دارای کمبودهای اساسی هستند. بیت‌کوین با کارمزد و زمان بالایی که برای تراکنش‌هایش دارد، به سختی می‌تواند به عنوان یک ارز برای پرداخت‌ها در نظر گرفته شود، بسیار خنده‌دار است که کارمزد خرید یک قهوه و انتقال 100 هزار دلار پول یکسان باشد و قابلیت‌هایی نظیر شبکه‌ی لایتنینگ نیز کماکان پیاده‌سازی نشده‌اند.

در حال حاضر ارزش‌گذاری بیت‌کوین با توجه به قیمتی که به آن دست پیدا کرده، به عنوان یک دارایی مانند طلا، بسیار بیشتر به مذاق کاربران خوش آمده است.

در حالی که شبکه‌ی بیت‌کوین نیز هیچ کمبودی از نظر علاقمندان قدیمی و جدیدی که هر روزه به آن علاقمند می‌شوند، ندارد و توسعه‌دهندگان بسیاری نیز در حال کار بر روی فورک‌های بهتری از بیت‌کوین هستند، اما من ترجیح می‌دهم بر روی گزینه‌ی قابل انعطاف‌تری شرط بندی کنم.
در به روی بلاکچین‌هایی که از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کنند، نظیر اتریوم، باز است و من معتقد هستم که پتانسیل بازار چنین بلاکچین‌هایی به مرور زمان نگاه دارایی گونه‌ی کاربران نسبت به بیت‌کوین را بسیار دستخوش تغییر خواهد کرد. پلتفرم‌هایی نظیر اتریوم، سیستمی برای تجارت و سرمایه‌گذاری غیرمتمرکز هستند.

آن‌ها قدرت برنامه‌های اجرایی را فراهم می‌کنند.

یک مقایسه
بیت‌کوین را به عنوان سیستم عامل داس و اتریوم به عنوان ویندوز یا مک در نظر بگیرید. داس هیچ مشکلی ندارد، قبل از همه آمده و نقش بزرگی در موفقیت کامپیوترها داشته است.

در حالی که استفاده کنندگان از داس در حال افزایش بودند، اما کامپیوترها زمانی نقش حیاتی در زندگی انسان را پیدا کردند که سیستم‌عامل‌های ویندوز و مک روی کار آمدند. یادگیری داس سخت، اجرای آن نیازمند انعطاف بالا، و تعداد برنامه‌های قابل اجرا بر روی آن بسیار کم است. ویندوز و مک، کاربران تشویق و پشتیبانی می‌کنند تا برنامه‌هایشان را براساس آن‌ها بسازند و استفاده از برنامه‌های تولیدی نیز برای انسان‌ها بسیار ساده‌تر است.

اتریوم مانند ویندوز یا مک است و توسعه‌دهندگان در حال ساخت برنامه‌های بسیاری برای آن هستند.

این دقیقا حس بمب اینترنت در سال 2000 را تداعی می‌کند. هزاران کمپانی جدید با مدل‌های تجاری خلاقانه با حرکت بر روی لبه‌ی تیغ جهت مطابقت قوانین، در حال جوانه زدن هستند و روش‌های جدیدی نیز برای سرمایه‌گذاری بر روی آن‌ها پدید آمده‌اند. بیشتر آن‌ها مانند pets.com و webvan شکست خواهند خورد. اما برخی از ‌آن‌ها تبدیل به آمازون، eBay یا گوگل بعدی نسل بلاکچینی خواهند شد.

اما با ساختار پایدار و ثبات استثنایی آن، آیا توسعه‌دهندگان بیت‌کوین شایسته‌ی چنین احترامی که افزایش قیمت ناگهانی آن نیز بر آن دلالت دارد، نیستند؟

من نمی‌خواهم با عجله به این مسئله جواب مثبت بدهم. بیایید رو راست باشیم، اکنون بیت کوین برای آدم های نخبه ای(خاص) است که توانایی پرداخت کارمزد بالای شبکه را دارند.

 

یک راه بهتر
کنفرانس DevCon3 ماه گذشته ، کنفرانس یکی از توسعه‌دهنده‌های اتریوم ، ممکن است شواهدی از رویکرد متضاد باشد.

با همراهی ۲۰۰۰ توسعه دهنده که هر کدام بالای ۱۰۰۰ دلار هزینه کرده‌اند تا مرزهای نوآوری بلاکچین را جابجا کنند، آینده‌ی اتریوم به نظر امن می‌آید. ولی بقیه تکنولوژی‌هایی که از قراردادهای هوشمند بهره می‌برند چطور؟

مطمئنا کاندیداهای جدیدی وجود دارند که ادعا می‌کنند، اتریوم 2 هستند. اما هیچکدام آن‌ها هنوز چیزی شبیه به نوآوری و پیشرفت سریع اتریوم و حتی اندیشه‌های مشابه توسعه‌دهندگان آن را از خود بروز نداده‌اند.

شما نمی‌توانید هنوز هیچکدام این مدعیان را بازنده بدانید، اما اتریوم متعهدانه نوآوری را با تمام هزینه‌های آن در دستور کار خود قرار داده و در پیشرفت آن هیچ شک و گمانی باقی نمانده که اتریوم تا سال‌ها پلتفرم اصلی برای توسعه‌ی برنامه‌های اجرایی بر مبنای بلاکچین خواهد بود.

توسعه‌دهندگان آن بر روی امنیت و قابلیت مقیاس پذیری آن کار می‌کنند مواردی که برای بسیاری از بلاکچین‌ها فقط شبیه رویا هستند. از نظر من شما یا باید در اتریوم سرمایه‌گذاری کنید یا کارتان تمام است! در سال 2018 و پس از آن، اتریوم و سایر تکنولوژی‌ها به سمت تکامل گام برمی‌دارند و برنامه‌های کاربردی، تعیین کننده‌ی آینده‌ خواهند بود.

افشاگری: Jez San یکی از کسانی است که بر روی اتریوم، بیت‌کوین و همینطور EOS و AION سرمایه‌گذاری کرده است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
coindesk

محسن پرهیزکار (MaKenZi)

لیسانس نرم‌افزار، علاقه‌ی بسیار به بلاگینگ، تردینگ و ماینینگ - مدیر ارشد موبایلستان 2007-2012 - بلاگر رسمی نوکیا 2011-2012 - بلاگر رسمی ال‌جی 2014-2015 - نویسنده‌ی فوت‌وفن 2014-2015

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا