اخبار سایر کوین‌ها - Altcoinsاخبار و مقالات

هش‌ریت شبکه‌ی رمزارز مونرو بیش از ۸۰ درصد کاهش یافت

این کاهش چشم‌گیر به دلیل هاردفورک جدید و حذف دستگاه‌ها‌ی اسیک رخ داده است

نکات برگزیده مطلب
  • حدود یک سال گذشته بود که توسعه‌دهندگان رمزارز مرتبط با حریم خصوصی مونرو(Monero با نماد XRM) اعلام کردند که به جنگ دستگاه‌های ماینینگ اسیک(ASIC) خواهند رفت. حال به نظر می‌رسد که تیم پشت این رمزارز به هدف خود رسیده و با عرضه‌ی یک هاردفورک جدید، باعث حذف دستگاه‌های اسیک از شبکه‌ی مونرو شده‌اند. این روند در نهایت باعث شده که هش‌ریت کلی شبکه‌ی این رمزارز بیش از ۸۰ درصد کاهش یابد.

.

کاهش شدید هش‌ریت شبکه‌ی مونرو

به تازگی پس از ارائه‌ی یک هارد فورک که مانع حضور مدار‌های مجتمع با کاربرد خاص(دستگاه‌های اسیک یا ASIC) بر روی شبکه‌ی این رمزارز مرتبط با حریم خصوصی، هش‌ریت شبکه‌ی رمزارز مونرو(با نماد XMR) به شدت کاهش یافته است.

با توجه به پستی که در پلت‌فرم Reddit منتشر شده است، پس از ارائه‌ی هارد فورک هش‌ریت این رمزارز تا ۹۵ درصد کاهش یافته است. از آنجایی که اغلب پلت‌فرم‌های فعال هنوز در این کاهش ناگهانی حضور نیافته‌اند، در حال حاضر مشخص نیست این روند چه تاثیری بر شبکه‌ی مونرو داشته است. براساس داده‌های بدست آمده از پلت‌فرم 2miners، این کاهش هش‌ریت حدود ۸۳ درصد بوده و از رقم ۱/۳ گیگاهش بر ثانیه به ۲۱۰ مگاهش بر ثانیه تغیییر یافته است.

این کاهش هش‌ریت پس از گذشت تقریبا یک سال از اعلام جنگ مونرو در برابر دستگاه‌های ماینینگ اسیک رخ داده است. در آن زمان، رمزارز مونرو یک بروزرسانی نرم‌افزاری ارائه کرد که باعث می‌شد دستگاه‌های اسیک در شبکه‌ی این رمزارز دیگر کاآمد نباشند و بدین ترتیب باعث کاهش چشم‌گیر هش‌ریت شد.

نمودار نشان دهنده‌ی کاهش شدید هش‌ریت شبکه‌ی مونرو(XMR)

این حرکت توسعه‌دهندگان مونرو پس از اعلامیه‌ی مربوط به معرفی دستگاه‌های Antminer X3 از طرف کمپانی تولید کننده‌ی سخت‌افزار‌های ماینینگ بیت‌مین(Bitmain) رخ داد. دستگاه‌های اسیک X3 برای انجام فرایند استخراج رمزارز مونرو و ماینینگ رمزارزهای فعال در الگوریتم Cryptonight طراحی شده است.

پس از به وجود آمدن نگرانی‌های مربوط به تمرکز قدرت و افزایش نفوذ ماینر‌های بزرگ در شبکه‌ی مونرو، این جامعه‌ی رمزارزی تصمیم به حذف دستگاه‌های اسیک از شبکه‌ی خود گرفت. از نظر تیم توسعه‌دهنده‌ی مونرو، دستگاه‌های اسیک یک نقطه‌ی شکست ایجاد می‌کنند. این تیم در آن زمان توضیح داد:

به عنوان مثال، دولت می‌تواند از تولید کنندگان این دستگاه‌های اسیک بخواهد که یک «دکمه‌ی خاموشی اضطراری» در آن‌ها اضافه کند، که به آن‌ها اجازه خواهد داد یک دستگاه ماینینگ را از راه دور خاموش کرده و یا به کنترل فعالیت‌های آن بپردازند. این تهدید پتانسیل نابودی کل شبکه را در خود دارد. Monero Developer team

پس از اینکه این رمزارز مبتنی بر حریم خصوصی توسط یکی از بازار‌های فعال در دارک‌نت(فضای تاریک اینترنت که از دسترس عموم خارج بوده و عموما برای فعالیت‌های غیرقانونی مورد استفاده قرار می‌گیرد) با نام AlphaBay(در حال حاضر تعطیل شده است) مورد استفاده قرار گرفت، به شدت محبوبیت پیدا کرد؛ البته مونرو در زمان ارائه‌ی هارد فورک با مخالفت برخی اعضای جامعه‌ی رمزارزی روبرو شد. این مخالفت‌ها در نهایت منجر به پیدایش چهار رمزارز جدید شد که به دستگاه‌های اسیک اجازه‌ی فعالیت در شبکه‌ی خود را می‌دادند.

هاردفورک اخیر مونرو که باعث شده برای دومین مرتبه هشریت کلی شبکه‌ی این رمزارز بیش از ۸۰ درصد کاهش یابد، نه تنها باعث افزایش مقاومت الگوریتم‌های این رمزارز در برابر دستگاه‌های ماینینگ اسیک شده است، بلکه تغییراتی نیز اضافه کرده که از وقوع حملات بالقوه‌ی بیگ‌بنگ(Big Bang Attack) جلوگیری کرده و به افزایش حریم خصوصی ختم می‌شود.

این ارتقاء جدید باعث تعطیلی سرویس ماینینگ رمزارز Coinhive نیز شده است، زیرا این سرویس در حال حاضر به دلیل کاهش شدید قیمت رمزارزها در بازار با مشکلات مالی فراوانی دست و پنجه نرم‌ میکرد.  البته باید یادآور شد از آنجایی که این کاهش شدید هشت‌ریت به دلیل هارد فورک جدید رخ داده است، پس از بروزرسانی نرم‌افزار‌های ماینینگ و بازگشت ماینر‌ها و شروع مجدد فعالیت‌های استخراج توسط آن‌ها، رفته رفته هش‌ریت شبکه نیز به حال عادی باز خواهد گشت.

رمزارز مونرو در گذشته توانست با کاهش شدید کارمزد تراکنش‌ها شبکه‌ی خود از ارائه‌ی بروزرسانی‌های مختلف، از سایر رمزارزهای مرتبط با حریم خصوصی پیشی گرفته و پیروز میدان شود. در حال حاضر پس از یک سقوط ۱/۶ درصدی طی ۲۴ ساعت گذشته، رمزارز مونرو با قیمت حدود ۵۰/۲ دلار مبادله می‌شود.

نظر شما در رابطه با این هاردفورک و حذف اسیک‌ها از شبکه‌ی مونرو چیست؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

منبع
Cryptoglobe

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا