اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

سرویس خدمات ماینینگ Coinhive به زودی تعطیل خواهد شد

دلیل این تعطیلی کاهش قیمت رمزارز مونرو و هارد فورک اخیر آن اعلام شده است

نکات برگزیده مطلب
  • توسعه‌دهندگان پروژه‌ی ماینینگ مبتنی بر مرورگر اینترنتی Coinhive اخیرا با انتشار یک پست وبلاگی رسمی، از پایان فعالیت‌های این پروژه خبر داده‌اند. در این پست وبلاگی آمده است که اصلی‌ترین دلیل عدم ادامه‌ی فعالیت‌های Coinhive، کاهش شدید قیمت رمزارز مونرو(با نماد XMR) و هارد فورک اخیر آن می‌باشد.

پایان فعالیت‌های Coinhive

اعضای پروژه‌ی خدمات ماینینگ رمزارزی Coinhive با انتشار بیانیه‌ای در وبلاگ رسمی خود در روز ۲۶ام فوریه خبر دادند که این شرکت در حال تعطیل شدن است، چرکه گزارش شده این پروژه از لحاظ اقتصادی به صرفه نیست.

طبق اعلامیه‌ی فوق‌الذکر، خدمات و سرویس‌های ماینینگ این پروژه از تاریخ ۸ام مارس ۲۰۱۹ متوقف خواهد شد اما دسترسی کاربران به داشبورد و حساب کاربری خود، تا ۳۰ام آپریل ۲۰۱۹ ادامه دارد. در میان دلایل مختلفی که برای تعطیلی این پروژه بیان شده است، توسعه‌دهندگان اعلام کردند که کاهش بیش از ۵۰ درصد نرخ هش شبکه‌ی رمزارز مونرو(با نماد XMR) پس از هارد فورک اخیر، اصلی‌ترین دلیل این امر می‌باشد.

همچنین گزارش شده که یکی دیگر از دلایل این تعطیلی، کاهش شدید قیمت رمزارزها و سقوط قیمت ۸۵ درصدی رمزارز مونرو طی یک سال اخیر بوده است. در بخش‌هایی از این پست وبلاگی آمده است:

پس از اعلامیه‌ی هارد فورک و بروزرسانی الگوریتم شبکه‌ی مونرو در روز ۹ام مارس، ما به این نتیجه رسیدیم که باید ادامه‌ی فعالیت‌های Coinhive را متوقف کنیم. Coinhive Developers

Coinhive در واقع یک سرویس ماینینگ دیجیتال مبتنی بر جاوا اسکریپت است که در یک کد کامپیوتری ذخیره شده تا بر روی وب‌سایت‌ها نصب شود. زمانی که مرحله‌ی نصب با موفقیت به پایان برسد، این سرویس را با استفاده از مرورگر اینترنتی، قسمتی از قدرت محاسباتی رایانه‌ی کاربر را برای انجام ماینینگ رمزارز مونرو در اختیار می‌گیرد. گرچه Coinhive یک کد مخرب یا بدافزار محسوب نمی‌شود، اما در بین هکرها به عنوان وسیله‌ای برای سرقت‌ رمزارز، محبوبیت پیدا است.

پست وبلاگی توسعه‌دهندگان Coinhive

اوایل ماه جاری پس از اعلام کمپانی امنیت سایبری Symantec مبنی بر کشف کد‌های مخرب ماینینگ رمزارز مونرو در برخی نرم‌افزار‌های فروشگاه مایکروسافت(Microsoft)، این کمپانی بزرگ از حذف شدن هشت نرم‌افزار مربوط به ویندوز ۱۰ از فروشگاه رسمی خود خبر داد.

در ماه ژانویه نیز، شرکت امنیت سایبری Check Point شاخص خطر جهانی برای ماه دسامبر ۲۰۱۸ را منتشر کرد و اعلام نمود که سه مورد از بد‌افزار‌هایی که بیشترین سوء استفاده‌ها و بدافزار‌های شایع برای سرقت رمزارز کاربران مربوط به Coinhive بوده است، که باعث شده برای ۱۳ام ماه متوالی، نام Coinhive در صدر جدول قرار بگیرد.

گزارشات اخیر کمپانی امنیت سایبری Kaspersky Labs نیز نشان می‌دهد «سرقت‌های رمزارزی» توانسته‌اند با پشت سر گذاشتن «بدافزار‌های باج‌گیری»، به جایگاه بزرگ‌ترین تهدیدات امنیت سایبری دست یابند. این سرقت‌های رمزارزی به ویژه در کشور‌های خاورمیانه، آفریقای و ترکیه رواج دارد. در این گزارشات همچنین اعلام شده که نه تنها کاربران رایانه‌های شخصی، بلکه کاربران تلفن‌های هوشمند نیز به اهدافی برای نرم‌افزار‌های غیرمجاز ماینینگ تبدیل شده‌اند و از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸، وقوع اینگونه حملات بیش از ۹/۵ درصد افزایش داشته است.

آیا با پایان یافتن فعالیت سرویس کوین‌هایو ماینینگ غیرمجاز نیز از بین خواهد رفت؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
Cointelegraph

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا