اخبار و مقالاتاسکم و قانونگذاری - Scam & Regulation

رئیس جمهور موقت ونزوئلا مخالف پترو و طرفدار بیت‌کوین است

خوان گوایدو اعتقاد دارد که رمزارز پترو یکی از روش‌های دولت نیکلاس مادورو برای فریب مردم این کشور است

نکات برگزیده مطلب
  • خوان گوایدو(Juan Guaidó) رئیس پارلمان ونزوئلا و رهبر مخالفین دولت این کشور، در روز ٢٣ ژانویه(٣ بهمن) خود را رئیس جمهوری موقت کشور ونزوئلا اعلام کرد. گوایدو با حوزه‌ی رمزارزی آشنایی دارد و به عنوان یک طرفدار و مروج استفاده از رمزارز بیت‌کوین(Bitcoin) شناخته می‌شود. وی همچنین از مخالفان و منتقدان طرح ساخت رمزارز پترو(Petro) محسوب می‌شود.

 

ایالات متحده‌ی آمریکا رهبر مخالفان ونزوئلا؛ خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهور ونزوئلا به رسمیت شناخت. وی در تاریخ 23 ژانویه 2019 به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا سوگند یاد کرد. گوایدو با تکنولوژی رمزارزها آشنا است و حداقل از سال 2014 تاکنون، بیت‌کوین را ترویج می‌کند.

 

رئیس جمهور موقت ونزوئلا طرفدار بیت‌کوین است

به دلیل بحران شدید اقتصادی در ونزوئلا که برای چندین سال این کشور را تحت تاثیر قرار داده است، بیت‌کوین توسط مردم این کشور به عنوان نوعی دارایی امن و برای فرار از آثار تورم شدید استفاده می‌شد.

در این راستا، گوایدو به افزایش آگاهی عمومی در رابطه با رمزارز بیت‌کوین می‌پرداخت. به عنوان مثال؛ وی در آگوست 2014 در حساب توئیتر خود راه‌اندازی پلتفرم معاملات بیت‌کوین با نام «Plataforma Sur Bitcoin» را اعلام کرد. این اولین صرافی است که امکان خرید بیت‌کوین را با استفاده از بولیوار(ارز کشور ونزوئلا) را برای مردم ونزوئلا ایجاد کرد.

Zack Twitt
رئیس جمهور موقت ونزوئلا با نام کاربری @jguaido در سال 2014 در زمینه‌ی بیت‌کوین توئیتی را منتشر کرد. از نظر او پترو تنها روش دیگر مادورو برای «کلاهبرداری» است. امید برای ونزوئلا وجود دارد.

در طول سال‌های اخیر، حجم معاملات بیت‌کوین در کشور ونزوئلا افزایش یافته است. در هفته‌های اخیر، نیز به دلیل بدتر شدن شرایط اقتصادی و بی‌ثباتی سیاسی، حجم معاملات بیت‌کوین در سایت LocalBitcoins که نوعی پلتفرم معاملاتی نفر به نفر(P2P) است، به رکورد جدیدی دست یافت.

LocalBitcoins
حجم معاملات هفتگی در سایت LocalBitcoins

گوایدو مخالف طرح پترو است

گوایدو از شبکه‌های اجتماعی به‌منظور انتقاد شدید از رمزارز پترو استفاده کرده است. پترو نام ارز دیجیتالی است که نیکلاس مادورو(Nicolas Maduro) رئیس جمهوری ونزوئلا به‌منظور مقابله با بحران اقتصادی در فوریه 2018 به اقتصاد این کشور تحمیل کرد. بر اساس این ایده‌، پشتیبانی از پترو توسط دولت و به کمک نفت و ذخایر معدنی کشور ونزوئلا انجام خواهد شد.

در همین راستا، مجله‌ی بلومبرگ(Bloomberg) در آگوست 2018 نوشت:

نیکلاس مادورو در انتهای هفته‌ی گذشته، بزرگترین کاهش ارزش پولی در این کشور را رقم زد. این موضوع در حالی پیچیده‌تر می‌شود که ارزش واحد پولی جدید بولیوار به رمزارز پترو متصل می‌شود. Bloomberg

گوایدو با طرح پترو به‌شدت مخالفت کرد و آن را ابزار فریب مردم توسط دولت نیکلاس مادورو نامید.

مکس کایسر(Max Keiser گزارشگر برجسته‌ی آمریکایی) در واکنش به انتصاب موقت گواید و به ریاست جمهوری ونزوئلا گفت که «رئیس جمهور ونزوئلا طرفدار بیت‌کوین است.» وی ادامه داد:

خبر خوب این است که پترو هرگز راه‌اندازی نخواهد شد. تبدیل اقتصاد به بیت‌کوین هوشمندانه‌ترین اقدامی است که آن‌ها می‌توانند انجام دهند. Max Keiser

با تسهیل خرید و فروش رمزارزها برای مردم ونزوئلا، احتمالا حجم معاملات بیت‌کوین همچنان افزایش خواهد یافت. در همین راستا اولین دستگاه خود پرداز بیت‌کوین(Bitcoin ATM) در چند روز آینده در کشور ونزوئلا نصب خواهد شد.

Petro
نیکلاس مادورو در حال معرفی پترو

گوایدو از 5 ژانویه 2019 به عنوان رئیس مجمع ملی ونزوئلا فعالیت می‌کند. در زمان نگارش این مقاله کشور‌های ایالات متحده‌ی آمریکا(The United States of America)، آرژانتین(Argentina)، برزیل(Brazil)، کانادا(Canada)، شیلی(Chile)، کلمبیا(Colombia)، کاستاریکا(Costa Rica)، پاراگوئه(Paraguay)، پرو(Peru)، اکوادور(Ecuador) و گواتمالا(Guatemala)، گوایدو را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت شناختند. کشور‌های دیگر نیز با وی مخالفت کرده و یا هنوز در این زمینه موضع‌گیری نکرده‌اند. سازمان کشور‌های آمریکایی(OAS) نیز گوایدو را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت شناخته است.

نظر شما در ارتباط با موضع‌گیری گوایدو نسبت به پترو و بیت‌کوین چیست؟ کدام یک از رمزارزها می‌توانند به پیشرفت کشور ونزوئلا کمک کنند؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما در میان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
Bitcoinist
دکمه بازگشت به بالا